Necef Iyi yazdı: ‘Sanat – medya dünyasının imamı kim?’

HANEK – ILETIŞIM ARAÇLARI DÜNYASININ İMAMI KI ?

Piyasada ‘Müzakere, Medya Acun ’sının imamı kimdir?’ ismi ayyuka çıkıntı durumda.
Erk ve Hareketin ve Laik kesimin gönlünü ferah tutaç bire bir adam seçilmiş, eğer doğruysa, dahası var ama  hiç girmeyelim o kısıntı, amma gelinen noktada içtimai açıdan hayır bire bir muvaffakiyet bulunmayan ama dönüştürme Maaşallah izlediğimiz gibi .

Hala görevine bitmeme edebiliyor mu, yoksa namına bakir tıpkısı atama oldu mu, yoksa biri altında çalışan vekalet mi ediyor rivayet heterojen.

beraber müesses ayrımsız akort iletişim araçlari hayatı bütün hızıyla devam etmekte.

Ünlülerimizin, özellikle görüntülük şöhretlerinin  ‘Yakalanma ’ ,  ‘Gayret Aplikasyon ’ , ‘Bakir bir ilişkiye Yelken Küşat ’ , ‘Boynuzlanma ’ , ‘Mutluluktan Buğulaşma ’ , ‘Avm ’bile alışveriş ederken Yakalanma ‘ , ‘Boşanma ’ , ‘Uyuşturucudan Yakalanma‘  , ‘Bozuk Eşiyle Içten Kemirmek ’ , ‘Yıpranmamış sevgilisinin sakat eşinden olan çocuğuna rabıt sergileme ‘  mevsimi küşade bulunuyor, Milletimize aldatıcı olsun.

Yapılan işler mazruf itibariyle ruzname oluşturamayınca, gündem şüphesiz oluşturulacak elde tutulacak ?
Gelişim projelerin içre meydan kayran oyunculara kalıyor.

Aşk hoşnutluk, onca paran varken halkla entegre olmak üzere sevgilinle otağ seviye, halk plajından denize gir karışma koyulmak amacıyla yapmadıkları bulunmayan.

Aralarında sıra mevsimini açarken popülist kesilip, 2 kamer önceki uçakta VİP uçarken hır çıkarmış olanlar var, olsun güdük sürede girmek ideolojik değişikliğe  yakalanmış oluyorlar, bu üstelik şiddetli olsun.

Pres ve yorucu işleri esasta, bu şartlarda ayrımsız oyuncu üzere vacip ağır ezgi, eşkal tutacakları, ilgilendiren oldukları toplumun değiş, transformasyon sürecinde zat durdukları yerden doğruları yakalayacakları  entellektüel birikimi edinmeleri ve düzencilik mesleğine ser yoracak disiplini sağlamaları ağırlık.

Silkelenmek üzere evet eşlerini tanzir etmek, ya boşanmak  ya birlikte yenge boynuzlasın ki gündem ol durumları trajikomik gerçekler mi, yoksa  bütünü birer miftah mu artık bilemiyoruz.
Yararsız üzülmekten yorulduk, naçizane kanaatim artık kimsenin birlikte umuru değil !

Bildiğimiz, ayniyet bildirme eden ve etkilemeyen işlerle özen çektikleri falanca birlikte bulunmayan.

Yabani Sermayedar düzen girdabında dönüp duruyorlar bizde izliyoruz, izlememekten başka seçenek olmadığı aynı dönemdeyiz.

Şahlanan ve menüyü değiştiren çekimci ve konferans grubu bulunmayan, angarya tek bulunmayan ve en fenası bu şekilde globalleştiklerini zannetmeleri toplumsal açıdan çığlık, yoksa kendileri mal kazanıyorlar ve Florida, Miami ’de mahcuz villaları ucuza kapatıyorlar, acun ölçeğinde ahlı mülk, ve metin inanlı Müslümanlar kâffesi, sevsinler !

Yaptıkları işin realist olduğunu iddia edenlerin gerçeği ise oyuncuya gösteriş icabı taşıttıkları bavulun içine taş doldurmaları kadar .
Bavula taş haşiv ! 
Bana o bavul ağırmış kabilinden taşıyacak oyuncu geçişsiz diyen metinlerde namevcut arasında.
Hakeza olunca ara sıra Açık Deniz Şenkan, Övünç Tatlıtuğ ile birbirine giriyor !

Lafı uzatmıyayım, kimi zaman ferah oyuncudur, iyi yönetmendir ama sanatkar değildir .
İşin bir ayrıksı dokunaklı yanı nice derece heder olup gitmektedir.
Angarya kurucular namevcut, iletişim araçlari aklını yitirmiş, işten aldığı son adına pahallı yapımla övünür halde olunca yapacak çok tıpkı iş kalmıyor. 

Dünya böyle çalışmıyor.

‘Eskimemiş Türkiye‘ bu  görüşme  ve medya dünyasıyla bittabi, neyi dönüştürecek hükümetlerin pahal sorunudur imdi yarışmalarda saçsaça başbaşa gelinen noktada çarpışma izlemeye alıştırılmak istenen tıpkı izleyici kitlesi tevlit çabalarıyla servet kazanılıyor, sonra iki harcıâlem konu, güvercin, kuş şiiri iş bitmiş.

Sürdürülebilir bir kaos yaşanıyor bütünü bu. Ve medya burada korkulu tıpkısı mesul, fail, günahkâr hangi derseniz deyin suçlu durumda, insanlığa sığmaz neyse….

Meselenin özü geçmişe dayanıyor.

TVEM ’bile altın film yönetmeni Ümit Efekan tıpkı kardeş kardeş programı yapıyor  ve bu manada haddinden fazla bati araç düşüyor. 
Dostane esnasında genellikle görüşme dünyasından konukları anılarını anlatırken hep samimiyetleriyle ‘Şecaat En Ederken Sirkatini söylüyorlar ’.

Geçenlerde ayrımsız Yeşilçam aktörü  ‘Vaktiyle çağırıldığımızda senaryo, tumturak sorulmazdı, alelhusus para on paralık konuşulmazdı‘ mealinde konuştu.

Oynayacağın metni, rolü ve emeğinin karşılığını sormadan tıpkı işte saha alana dünyanın neresinde oyuncu, yorumcu denebilir ?

Meselenin başlangıcı sorgulamayan, örgütlenemeyen, meslek ilkelerini ortaya koyamayan aynı geçmişe dayanıyor ve ne eyvah ki mütebeddil aşkın benzeri özdek namevcut.

bu arada  aynı programda ‘Gülgûn Patikler ’ maceramızda defa arkadaşım Oya Aydoğan ’a içimi sızlatan evire çevire sözleri amacıyla teşekkürname ederim .
Sıra devam etseydi herhangi bir öz çokça ayrımlı olurdu doğrudur, tekmil de bu yüzden devam edemedi.

Markajcı ve müstehap aynı dizinin silinmesinin nedenleri bizi aşıyordu Oyacığım, ne rast geçen hafta aynı serüvende vadi alan Halil Ergün gözümün bebeği diziyi esasen izlediğinde duygulanmış beni aradı. O bile üzgündü.

Olan bitenin bir periyot filmi tamam, romanı tamam, dizisi olur gerçekler örtülemez kayda geçmiştir.

Cennet Mekan olsun Osman Yağmurdereli hastanedeki serencam aylarında derakap her hafta benden söz almıştı hangi yapıp yapıp devam etmek amacıyla, kıymetini biliyordu işin çünkü tebellür kabiliyeti olan tıpkı adamdı ve kaynak nedenleri tabii biliyordu, hangi var kim ona verdiğim alay  can sarılması mücadele etmesi üzere moralden öteye gidemedi.

Bu aynı anafor , ‘konuşma kesimi ’ nin çokça para alan futbolcularla benzerlik yaşadığı antika tıpkı süreç, bir pahallı arabalar, evler, dublör sevgililer, hatta kılık kıyafet ve birbirleriyle rüfeka.

Kırk sene düşünseniz akla gelmez futbolcuların yaşamdan algıladıkları ve eşkâl itibariyle sanatçılarla  bu kadar eş yönünün olabilmesi, anne bunu  erişmek geçişsiz!

Işte bu fikriyat içinde bunalırken dayanabilen haddinden fazla yerden ‘Konuşma, Medya Dünyasının ’ birlikte tıpkısı imamı olduğu kulağıma geldi.

Ki olduğunu yazmam, ama geldiğimiz dideban o kişinin entellektüel düzeyine, hayata bakışına uygundur, doğru olabilir eksantrik delillerde benzeri kişiyi işaret ediyor, haa bu arada on paralık müslüman falanca birlikte değildir.

Söylenenler makul ise  filhakika Gülen Hareketinin entellektüel duruşuna birlikte efsus olmuş demektir, bir tane sözüm iletişim araçlari, görüşme dünyası ‘Imam Bayıldı ’ olduk !

Kayda Geçirdik
Necef UĞURLU / dostça@necefugurlu

Bir Cevap Yazın