Necef Iyi yazdı: ‘Usta işi onarım’

Yenileme hep güçlüklerine rağmen   tamamıyla tabanın değişim isteğinden  sağlık , kimse üstelik alın duramaz .

Restorasyon amiyane benzeri hareket değildir elbet.

Bayağı insanların bayağı sıfır işleri sevmesi , desteklemesi büyülü tıpkı çelişkidir. Âdem ruhunun bire bir gizemidir benim üzere.

Bu toprakların insanları bunu ne pahasına olursa olsun asırlar boyu becermişlerdir.

Konuşma   bire bir şekilde  kalplerde saha bulur ve bayağı insanlar vasıtasıyla yaşatılır.

Aynı Cumhuriyetimiz kabilinden.

Sulh sürecimizde aslını bozmadan , sanatkarane bire bir onarımdan geçecek Cumhuriyetimiz.
Sıradan bir tamir değil bu.

Zamana vabeste veya bambaşka nedenlerden bozgun yanları aslına beis getirmeden onarılacak bir levha gibidir Cumhuriyetimiz .

İnşaallah daha da güçlenecek, canlanacak , değeri yükselecek, ömrü uzayacak, bozulmalardan , yıpranmalardan kurtulacak.

Ülkü şu ki, maalesef medyamız uzun uzun tıpkısı süredir ‘ikiyüzlülüğü ’ tıpkısı derece kendisine bodoslama ekranlara yerleştirdiğinden akilane sözler de bundan sonra daraç medya  çevresinin ağzından tatminkâr olmuyor ve süreci geriletiyor .

Bu sürece kamuoyu  nezdinde katkıları baskı, inandırıcılıklarını yitirmiş benzeri ehil gibiler , birbirlerine kefil oluyorlar , değiştik diyorlar, iktidara aferin çekiyorlar , muhalefeti silkeliyorlar amma ki inanır. 
Akla Yatkın sözlerine de mürai oldukları için şüpheyle yaklaşılıyor.

Öyle kim ;  Bu ‘ikiyüzlülük ’ kimimizi öfkelendirirken kimimize bile ahenktar gelmeye başladı,bu korkunç eğlencenin kimi vakit taharri edemediğim kahkahalarına boğuluyorum.

Öz kendime bu gülünecek tıpkı format değil diyorum amma tevekkeli kendimi tutamıyorum , bu keskin kahkaları  sizlerle kayda kılmak istiyorum.

Ecdadıma bahis ettirmem tartışmalarının yaşanabildiği ve üstünden para kazanılabildiği bir dönemde  ‘Ünsiyet Dehası ’  Ebusuudun ‘ un  Şehriyâr Süleyman ’a  yeminini uykuda bozarsa İbrahim Vakarlı ’nın katlinin yasal olacağına bahane bulması  beni çokça güldürdü.
Bu ‘Ünsiyet Dehası ’nın ayrıksı tavsiyeleri birlikte dayanıklı meşhurdur, hazar sürecinde hatırlatmanın uygun olmadığını düşünüyorum, meraklısı internette yeti tazeleyebilir.

Halife kararını söylüyor, Kadı Kibar ’birlikte  bahanesini buluyor tarzı ayrımsız hukuk anlayışı bırakın gündeş zamanı  o dönemde bile akseptans edilebilir mi ?

Hükümdar Süleyman ’a ‘Kanuncu ’ yakıştırmasına gülünmezde hangi yapılır.

Derken kanallardan birinin haberlerinde , evet haberlerde  İbrahim Rabıtalı ’nın benzeri geceleyin geçmiş katledildiği  söylenmesin mi !
Haberleri sunan hanımkızın o beniz ifadesindeki ciddiyete , olayın neymiş ayrımsız çevrim önce reşit üzere haberlerde verilmesine gülünmez mi ?
Ve bittabi olay yeri görünteleri niyetine  , İbrahim Ağırbaşlı ’nın gark sahnesinin gösterilmesi karşında kahkahadan ego gark olmak üzereydim.

Aynı diziden tıpkı manzara haberlerde yer alıyor, dizi film dünyadan ihsan mü almış  veya çekim esnasında malumat niteliğinde benzeri olay mı ergin, yoo …
Bu habercilik anlayışı ‘Dimetoka ’evet muhabir birlikte yollar, bilinen Lütfü Ağır eşi Şah sultanı dövünce oraya sürülecek. Umarım bu haberi atlamazlar.

Gırtlağımda düğümlenen kırıcı kahkahalarımdan biride  az daha iyi aynı gazeteci olmanın cesim kuma referansının Apo ile mülakat etme yerine medyada kayran alması , neredeyse apo ile röportaj eden tam gazetecilerin hayatlarında genişlik heybetli mesleki müracaat  yerine geçiyor bu röportajlar. İtirazım bulunmayan bittabi yapacaklar mülakat , amma celal , devletin istihbaratı görüşünce niçin suç oluyor yahut o görevi yapana kırıcı referans oluyor , hayatı ev ediyorlar  anlayamıyorum bu iki yüzlülüğü.

Heybet namına gazeteciler mi görüşecek yani, faydası imkânsız bakın birçok tanesi görüştü katkısı  olmadı. Bilahare röportaj esnasında Abdullah Öcalan ’a acep kuşkusuz hitap ediyorlar dayanabilen nikbet ediyorum, Sayın ‘Çağa Katili ’ mi diyorlar yoksa Sayın ‘Bölücübaşı ’ mı? Haberlerindeki dille benzeri mı konuşuyorlar yoksa bu noktada dahi tıpkısı mürailik var mı?

Sorunlarla uygun yüzyüze gelmeden barış olur mu?

Şevket elbette sorunlarla yüzleşecek, yüz yüze gelecek.

İncitmeden onaracak.

Beceri ve zeka isteyen artistik benzeri iş  sulh süreci.

İllüzyonla gerçeği, diziyle haberi karıştıran , lügat içindeki  ‘a ’ harfini nerede gücük kesecek nerede uzatacak bilmeyenlerle çokça gecikir bu aksiyon, barışın dili de artistik atılmak zorundadır.
Kimi Vakit kayırıcı ‘Ego Kürdüm ’ dediğinde ‘Yararlı sen Türk ’sün ’ diye niteleyerek ısrar ediyorlar evet, boş benzeri itiraz ama onları anlıyorum zira dayanıklı çok Kürt Türk ’den daha bol Türki konuşuyor ki inanır ki karşısındakinin Kürt olduğuna.

Eylemek kim Türk dilini dahi Kürt ’ler onaracaklar, zat dillerine cemaat çıkarken Türk dilini üstelik yönetmek zorundalar ve ben bu duruma acılaşmak namına hande atıyorum, ve kayda geçiriyorum.

Ikiyüzlü, örtbas edici seçkin kılığa gireriz zihniyetli bukalemun tıpkısı iletişim araçları ile hazar süreci bittabi tamam, bura Türkiye evet mu olur diyen varsa bilemem.

Barış için ihtiyacımız olan ne medyanın palavra destanları,kahramanları  hangi aba ilaçları ne bile devrim, yaralarımızı saracak olan mahir işi tıpkı tamir .

Medlul, değerler, hayattan zevk ahiz, sanatla heyecanımızı gabi anlatmak, yaşamlarımızı yapmak amacıyla medya vandalizminden uzak rahat  tıpkısı süre bize lazım olan.

Kayda sevgiyle geçiriyoruz.

NECEF UĞURLU /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın