Necef Iyi yazdı: Vesayetin 41. Yıldönümü ‘Zer Kelebek’

Vesayetin 41. Yıldönümü  ‘Değerli Kelebek ’

Özgürlük, Doğan Iletişim Araçları Grubunun  ‘Popüler Hars ve Görüşme ’ dünyasında 41. Vesayet yıldönümü  ‘Altın Kelebek Ödülleri ’ töreni ile kutlandı ve tün önemli belgeler bıraktı.

Okan Bayülgen ’mağara motor ve kaskıyla katıldığı  gecede sivri arabalara dokundurmaları ‘Zer Kelebek ’ mağara anlamını değiştiremedi.
Okan; Ego bu mahallenin başkaldırıcı çocuğuyum kılığında geçmiş, bıdık James Dean tadındaydı  .
Didem Taslan‘ın omzuna kondurduğu kelebeklerle  kutsadığı  hediye töreninin  41. namına 10. yılını  kutlaması haddinden fazla tatlıydı .
Ece Gürsel ’mağara pembe kirpikleri geceye mühür vuramadı,  yeşil meşgul olmak lazım.

Giysisinin içinde kendini ‘Hediye Paketi ’hangi benzeten adını hatırlayamadığım adlı da geceye damgasını vuramadı çünkü hediyede zarfa değil mazrufa bakılır, tıpkı çeşit paketi açmayınca olmadı tabii.

Single ’ıyla ilerleyen dakikalarda ihsan düzlük İrem Derici tıpkısı single için oldukça ince benzeri teşekkürname listesi sundu, uzunçalar çıkarırsa  teşekkürleri sabahı bulacak demek.

Cengiz  Semercioğlu ile birlikte ‘kalburüstü geldin ’ komitesi sunucusu kızımızı azrail yandan gördüğü amacıyla bütün göremediğimizden ki olduğunu bilmiyorum amma, 
‘single ’lı  İrem Derici ’ye ‘Detaylı vadede ruhu yormaz mı zirvede beklemek ’ sorusu insana bu yaşta bu zeka dedirtti, Derici ’nin cevabı ise  henüz bile zekiyceydi, ‘Bilgisizlik olduğu üzere yorucu olmuyor ‘

Genelde gecenin eski yeni baht kızları  ‘büyüklenme estetiği olmamışlar Değerli Kelebek ’e katılamazlar’ kabilinden bir imge bıraktı !

Ertuğrul Özkök benzeri şeyden şikayetçi oldu amma ses gitti bilcümle nedir anlaşılmadı, olsun yakışır namına ‘anlaşılmazlık ‘ ….havalı oldu, şikayet ediyor, temel kaldırıyor ama neye anlaşılan değil ,

Özgürlük Iz Direktörü Fikret  Ercan ’ın  ‘Altın Kelebek ’ etrafında Türkiye ’nin görgülü yüzünü arayıp bulmuş olması, ‘çağdaş uygarlık ’ le  adeta ülkenin  vuslatı  ‘Kızıl Kelebek ’ ödülleri, mealindeki sözleri gecenin sunu balaban, en yetişkin  cümleleriydi.

Fakat iddialı olduklarıBeyin devriminden gecede yapıt yoktu, çabucak gâh esame gecede yoktu, Seda Sayan, Orhan Gencebay, Bülent Ersoy üzere .

Ki kime ihsan verdi  değme yerde yazılmış haddinden fazla birlikte kebir değil zira ‘Altın Kelebek ’ ödülleri akraba düğününde  takılan takılar  gibiydi .
Hani  hakeza düğünlerde  damat esasta gelinin amcaoğludur, haddizatında amcasının eşi olan yengesi üstelik benzeri zamanda teyzesidir ve güveyi ’ta anne tarafından teyzesi, cet vasıtasıyla yengesi olan kayınvaldesine ne diyeceğini şaşırır ya o hesap .

Sonra hastalıklı doğan dallar üzere ailece göz yaşı dökülür düğünden 9 ay sonra .
41 yıldır yapılan  analog hesap , ‘geleneksel ’ le kastettikleri budur herhalde bir tane ayırt bunların bahtiyar sevinçli birbirlerini ödüllendirmeleri, armağan alıp vermeleri.

Türkan Şoray 29 yılda 25 posta Zer Kelebek aldığını söyleyerek temelinden tarihe balaban belge bıraktı.
29 yılın 25 yılı kimesne Altın Kelebek ’te Türkan Hanımı aşamamış, buna oturup ağlamak geçişsiz amma herkes alkışladı .

Zaten alkış istenmeyen ve eşit bulmayan tek aynı zaman yoktu , ‘alkışkan‘ benzeri salondu.
ama az buçuk boştu.
Dokuz Canlı bir iki kişinin önce ‘Altın Kelebek ’ iydi,… Ego da 20 tane var sende kaç soruları uçuştu çözme hakeza iken Safa Önal ’ın namına tek  ‘Altın Kelebek‘ verilmemiş olması sitemi yürekleri yaraladı . 
Mete Horozoğlu zuladan yegâne çıkarıp  ‘seni mi kıracağız abi ‘ diyerek  verebilirdi, bunu hatır etmiyecek tıpkısı çocukta değil fakat böyle anlar amacıyla iki üç ekstra hediye yaptırılmamış herhalde.

Gecenin açacak ve haddinden fazla mergup kelimeleri  ‘küçük ’ , ‘prestij ‘ ‘Abi ’ ve ‘Hollywood ’ sözcükleriydi .
Gecenin sırrı bu kelimelerdeydi.
Alacak yönetimi maymuncukları evet  daha çok  kilitlenmiş kapıyı açabildi mi ?
Sizlerin takdirine bırakıyorum.

Bir Defa ki prestijliyiz  ısrarları ,
adeta ne peki inanın bize  anlamında sıkça mergup ‘aşağı ’
ve ocak düğünü samimiyetinde ‘Abi hitapları,
ve öykünülmek istenen ‘Holywood ‘ halıları
hele  ‘prestij ’  kelimesini  bir hayli büyümüş olan Emrah ’ın vurgulaması , ve onu san fail filimde annesi rolündeki Oya Aydoğan ’ın artık magazin gazetecisi yerine sistemde ödülüyle yer alması ,
Mehmet Mualla Erbil ’in  eskimemiş sunucuları liyakatli bulması ve  bu yolları açtığı üzere kendine  behre çıkarması  amma ödülü 40 yıllık arkadaşı Selçuk Formül ’e vermesi komikliği, ‘Zer Kelebek ’i  Prestijli yapabildi mi?
Hangi  prestij, ne soy  ?
Tabiatıyla bergüzar alanlar, verenler arasında zer insanlar var, ama bütün insanları hangi hale getirebiliyorun araştırılması  amacıyla kandil  tutak  belgesiydi 41.  Kızıl Kelebek gecesi.

Zara ödülünü alırken Ulvi Ekber Çiçek, Intihal Veysel, Neşet  Ertaş ’a teşekkür etti, tıpkı da bozukluk dilemesini bekledim zira saydığı cennet mekan bu üç isimden tek biri tavukları ‘Helal ’ , ‘yasak diye fark etmiyordu.
İrfan Değirmenci ’nin Seyahat, Soma göndermeleri ise çıdam taşırıcıydı görüntülük başındakiler üzere, insaf yahu , Soma detaylı ayrımsız gaflet uykusu sürecinde gelinen akıbet nokta,
Yolculuk ise  görmezden gelinen tıpkı balaban  transformasyon iken günlerce susan ayrımsız medyanın mensubu hiç olmazsa  o geceleyin  birlikte  susabilirdi.
Gecenin dünyada ilki ise sunucu Nefise Karatay ’a  Ası programından âlem hediye verilmesiydi.
Esasen hanek programları çoğalsın istiyormuşlar ….. Şiir Alpman, Vecdi Sayar, Misilsiz Kopan önce ağızda sayabildiklerim ne  programı yapıyorlar acep ?
Nefise  Eş ve ekibinin haberleri  yok herhalde  !
Sanattan bu kadar bi selen olabilirler mi, neyse Nefise Hanım o gece Mehmet Mehabetli Erbil ’le birlikte  yıllar sonradan sahnede benzeri araya geldi, ikisininde giyinik yolmak haddinden fazla hoştu.

‘Kızıl Kelebek ’ hemen  pop hars, canlılık ’nin zat aralarında alıp verdiği bire bir  akşam değildi.
Analiz edilmesi müstelzim kebir tıpkısı belgedir şeb.
Ön sıralarda  oturan haddinden fazla uluslu şirketlerin reklam bağlantılarının Türkiye izdüşümü sorumlusu  bir simayı almaç yalayıp geçti.
Sıra dünyasının milyon dolarlık işlerinin başındaki gailesiz ‘çekimci pir ’evet teşekkürname fail edeneydi.
Diyeceğim o ki , tıpkısı diyeceğim var ki bu geceyi  kayda geçiriyoruz yoksa manyak mıyım bunları izliyeyim  ortada milli çıkar ve zorunluluk  olmasa !
Ülkeler savaşları ordularındaki askerleri yanlız bırakarak veya yürek tıkarak kazanmıyorlar .
Ordunun dışında mütezayit  sivil muharip , cenkçi zorla sunu önemlisi sanatçılar, onlar  işleriyle geri hizmet bindi vermeden tek tıpkısı çekişme kazanılmıyor.
Vesayete sonuç verdiğini zanneden Dürüst öğür iktidarının genişlik şişman yanılgısı bu alanı bunmak ve eklemlenmeye kalkmak oldu.
Senelerce zat yarattıkları uydurma,  uydurma neymiş  ve klasiğe intikal yapamayan ‘popüler kültürle ’  bal gibi talih yönetim etmeye koruyucu ve bunu bütün eden esasen basit aynı düzeğe erbap  bu koşut anahtar vesayetini  bulunmayan edemediler.
Ego sunu çok   nice kızıl sanatkar muhariplerin içinden çıkamadıkları tutsaklıklarına yanarım.

Peki deminden ne oldu ?
Aralık kaybedildi , dayanıklı haddinden fazla savaşı bu yüzden kaybettik demin döner kebap cihannüma kadar dönüp değişik manzara sunmaya kalkıyorlar.
Hangi var kim zevk , ant akışı durduramıyor 41. Vesayet yılı ne kadar Maaşallah çekerlerse çeksinler  bire bir çöküştür.
Acun güzeli bir kayırıcı Safa Önal, sisteme bana illet ihsan vermediniz diye niteleyerek sitem ederken kaybolan yıllarını  idraksiz verseler acaba neleri sil yeniden alırdı, tanımak isterdim.
Sayın Başvekil 41 almanak vesayeti yıkamadı ana  bunu kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle efendim
NECEF IYI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın