Necef Iyi yazdı: ‘Yeni sene mesajları’

Kayda Geçsin

Eskimemiş yıla Kült İşleri Başkanının aynı müftülük bakım binası  açılışı konuşmasında söylediği çarpıcı sözlerle girdik.

Sayın Görmez ’in sözlerinden can alıcı başlıklar şöyle :

“Ancak hemen mekanların, binaların değil, önemli olan yaptığımız hizmetlerin muhtevasını değiştirmemiz”
‘Atanmış din görevlisi namevcut, adanmış ilmek gönüllüsü olmalı. Bizim tanımımız bu. ’

“Aynı şekilde müftü bayağı aynı şekilci değil. İmamların amiri, Din’in o ildeki, o ilçedeki idarecisi değil, vakit kaybetmeden o şehrin bilcümle dini hayatı, hep manevi hayatıyla ilgilenen, kadınlarla, çocuklarla, gençlerle, ailelerle, onların gelişigüzel makule sorunlarıyla ilgilenen, Diyanet-i Mübin-i İslam’ın o yağmur mesajını her tarafa ulaştıran insandır bir zamanda. Onun üzere mühim olan bu fariza tanımlarımızı değiştirmemiz. Müftülükler, amiyane bir izzet dairesi değildir, katiyen olmamalıdır. ’
“On Paralık kimse pagan kültürüyle istihlak kültürünün, üzüntü ve coşku kültürüyle birleşerek, birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üstünde benzeri dejenerasyon kültürünü meydana getirmesinin akla yatkın olduğunu söyleyemez. Alelhusus hele bütün bunların bile noel, çam ağacı, geriz, bade, spor kaba but, loto kabilinden insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıracak davranışlarla birleşerek, birleştirilerek, toplumun yozlaşmasına izin veren benzeri geleneğin oluşmasına… ’

Geçmek eskimemiş yılda bizleri Ilmek cephesinden sürprizler bekliyor.

Mahsus bakım  tanımları değişecek, hangi yönde, ki değiştirecek, bizlere anlatılacak mı doğrusu meraktayım.

Atanmış adına satı diyanet görevlisiyle kastedilen herhalde daha çok bu görevi ödeme edeceklerin hasbilik esasına geçmeleri, servet karşılığı kült hizmeti  özne olamaz gitmek, bu elbet düzenlenecek söz misali  zül ediyorum, meccanen imamlık kimler yapacak? Yoksa imam sıkıntısı mı başlayacak?

Müftü sıradan tıpkı şekilci değildir diyor takiben. Sayın Görme Engelli ’in müftülerin şekilci olmasıyla tıpkısı sorunu yok amma ‘bayağı ’ addedilmelerini istemiyor!
Bunun cevabını bürokratlar vermeli , gönüllü kırtasiyeci hangi demek.
Müftüler imtiyazlı ayrımsız brokrat sınıfı mı olacak yani, ee o ant atama değil gönüllülük esası ne oluyor?

Saniyen müftüler bulundukları ilin nerede ise herşeyinden mesul, bunun amacıyla donanımları var mı acep bilmiyorum, vaktiyle herşeyi bilirler diyerek tekaüt subaylar paragraf konusuydu demin mesafelik müftülere geldi anlaşılan.

Ve en tuhaf cümleleri Sayın Görmez ’in Pagan Kültürü  ile birleşen tüketim kültürünün , ezgi ve eğlence ile birleşip gençler üstünde canlı  dejenerasyon kültürü oluşturması.

Bu sözlerden  belli; alışveriş, tüketim kültürünün birer kalesi olan AVM ’leri ve bu yerlere açılan imarlardan  geçmek Pagan ’lar sorumlu, ben Dindar ’lar sanıyordum.

Bu güne kadar ‘pagan ’ sorununu on paralık işitmedim amma vardır bire bir bildiği Sayın Gözsüz ’in.
Canlılık ’evet alın Din ’mağara tavrı ise anlaşılır kabil değil, spor, çalgı, sergi, seyir, sinema bütünü coşku ve ne zararı mümkün az buçuk açması geçişsiz, muhteva mefret.
Bu yıl bana sorarsanız sanal düşman yaratmada sıradan baskı var,  Noel Ağababa ’dan sonraları yıpranmamış sanal düşmanımız, noel ağaçları ve ‘Payen ’ larla tanışıyoruz.
Kült konuları deyince aklıma Temel Prof. İştar Gözaydın dirimsel. Uslu güzeller güzeli bu karı hukukçumuzun bu sözlere yorumunu bekliyorum.
Bu sözlerden sonra evde  Diyanet ’in tavsiyesine akla yatkın bire bir canlılık kendisine James Gralton ’un hayatını anlatan bire bir film izledim.
Danstan, müzikten  insanların gençler eğlenmesi, okuması birbirlerine kısas, kitaplar  okumasından korkan yobaz ve faşistlerin öyküsü gerçekte.

İnançları arama altında tutmak isteyen kilise ile İrlandalı bire bir halk kahramanının  sahn hikayesinden esinlenilmiş bir filim.

Şalter rekorları kıyamet çokça fiyatlı ayrımsız filim değil, sebep kanallarımızda gösterilmez bu filimler şaşmıyorum.

Çıban entellektüel baskısı, kakavan halkın  mutlak ve demokratik ayrımsız toplum olma gayretleri
haddinden fazla cihanşümul bire bir sevgili esasen, film anlatıyor.

Herşeyi kendi bildiğini yani kişi kendinin tanığı olmayı seçen ve hayatımızdan  çaldıklarını fark etmeyeceğimizi sananların, halkın cehaletine istinaden ne kadar yol alabileceğini filimlerde izliyoruz.

Düşündüm ki,  paradan çok elan önemli şeyler çalınıyor hayatımızdan. Yapabileceklerimiz, zamanımız ve ülkemize , insanlığa  olabilecek katkılarımız çabucak bulunmayan ediliyor. Hangi uğruna? Harcayamayacakları , aynı yerlerde tutamıyacakları büyüklüğünde haddinden fazla para yüzünden mi?
Bıraksan kurtlanacak kağıt parçaları için  kalıcı  asar verebilecek hangi haddinden fazla insana kıyıldı, kıyılıyor.

Yavaş Yavaş radikalleşen şeytanlaşma sürecinin filimlerini yapabilen yara sıfır bıçkın entellektüellere ihtiyacımız varken hala nerelerdeyiz.

Noel ağaçları, Noel Cet, ile uğraşacaklarına aynı türküleri evirip çevirip sözlerini değiştirip seçim şarkısı yapmaktan üzüntü duymalılar siyasetçiler, tükenen kültürün ta kendisidir.

Hayko Bağdat ‘Noel ’dahi illet otobüsler caba değil‘ sorusuyla esasen
anne meseleyi özetlemiş.
Laik Cumhuriyette eğer tıpkısı dinin mensubunun bayramında şehremaneti hakeza aynı jest yapıyorsa öbürünün bayramında da ayırmak zorundadır.
Böylelikle birbirlerinin bayramlarında hepsi devletin armağanından birlikte yararlanırlar ve ortak şenlik tamam. 
Belediyenin konusunda işlev midir, bu ikram kimin parasıyla yapılmaktadır ayrı benzeri ağız dalaşı tabii.
Kullanılmamış yılda işimiz bitmiyor, başımıza hususi formalist müftüler, paganlar, noel baba , noel ağaçları daha çok birde.

Ben kendi kendine ezinç etmekten bu büyüklüğünde hoşlanan bire bir ayrıksı koca topluluğu duymadım.

Sayın Görme Engelli ’mağara bu arada tüketim yapmayan yıpranmamış arabası kalburüstü olsun, ferah günlerde kullanır İnşaallah.

Hâkim Ödül ise telefonuma tasavvur yollamış. Aynıyla şöyle diyor 
‘2015 ülkemize kurgulanmaya çalışılan tuzakların bozulduğu , sağlık, mutluluk, sükse ve dirlik mahmul aynı yıl olsun. Seçkin özdek gönlünüzce olsun! ’

Sanki bu kurgular buyrun divan kürsüsünden anlatın, telefon mesajlarında akara makara ile imkânsız Sayın Dürü. 
Bildiklerinizi belirgin kemiksiz anlatın. 
Size sorulanlara birlikte yanıt verin. Başkalarını lanetlemeden ilk kendinizi sorgulamayı ve sorgulatmayı deneyin.
2015 size bu cesareti versin, karı dostunuz Ajda Pekkan‘la konuşma meşbu yıllar talih olsun, sizin için yeni yıl dileğim budur.

Serencam analizde yaptıklarımızla yargılanacağız , inançlarımıza dair  konuştuklarımızla değil , davranışlarımızla tığ, biz oluruz.
Ayrıntılı ahit aykırılık liderini muhatap alıp  kürsülerden esip gürlediniz, KEZ sürecinde bire bir şekilde.
Buyrun KUL ’deki üzere aynı ‘hearing ’ duyalım .

Acun, ülkemiz ahmak, ürkek, tutkun insanlarla mahmul. Ama ihtimal  siyasetçilerin zannetiği kadar haddinden fazla değillerdir.
Yıpranmamış yılda umudum  sevgiyle kayda geçsin, şimdilik elimizden gelen budur.

Necef UĞURLU /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın