Necef Iyi yazdı: ‘Zaman kapsülleri..’

Ahit Kapsülleri, Biber Gazı Kapsüllerine Alın Cem Yakışkan amacıyla

KAYDA GEÇSİN

‘Ahit Kapsül ’leri malumunuz geçmişten geleceğe konu haiz, kimi vakit birlikte içine cihaz edavat, hikmet, roman konulan kapsüller. 

Alın Piyes ’üstelik ‘Herşeye Karşıyız ’  oyunumda yekpare tersi Gelecekten Geçmişe Bahis Haiz alacalı   II. Mahmud ’u ölüm döşeğinde musahabe etmişti, Karşı olmanın altın dostları hatırlayacaklardır diyerek umuyorum.

Tıpkı nevi gelecekle güncel zaman arasında iletişime yarıyorlar ve tanıklık ediyorlar güncel ‘ahit Kapsül‘leri.  ‘Zamana Şehadet ’ girmek geçmiştede olmuş tıpkısı ceht. Esasen bu tanım geçmiş 1937 üstelik huruç amma tarihçesi haddinden fazla sakat. Gılgamış destanına büyüklüğünde gidiyor. Utuk duvarına pinhan cilt Kutuya saklanmış Gılgamış destanı söz temsili  azıcık kapsülü değil midir ?

Pompei ’de olduğu kadar lav altında kalındığı amacıyla katıksız yol ile gizli olan antlaşma kapsülleri, mahsus tıpkı tarihte yırtılmak için programlanan ahit kapsülleri, uzaya  bırakılan ve artık extraterreste ’ lerin bulmasıyla fakat açılacak olan kapsüller var.

Dünyamıza gömülü  kapsüllerden gâh örnekler verecek olursak :

Texas taki Helıum Centennıal Tıme Colums Monument, 1968 dahi gömülmüş 4 capsules var, 25,50,100 ve 1000 sene sonra  açılacaklar.

California 1996 birlikte kapsül gömmüş, küşat tarihi 2075

Osaka 1970 birlikte gömmüş , açım tarihi 6970

İntel şirketi 35 inci yapı yıldönümü üzere ahit kapsülü gömmüş şirketinin asıl binasına , Santa Clara dahi 2018 birlikte açılacak imiş, içinde fabrikasını anlatan bire bir iş varmış.

Atlanta ’da  1936 bile gömülmüş, açım tarihi, 8113 ortamında mikrofilmler var, çağı özetleyen eşyalar, 8000 pusula….

Westınghouse şirketi New York ta 1939 dahi 5000 sene sonrası üzere bir kapsul gömmüş, 5 ayrı konuda Amerikan hayatını anlatan. Sonraları ikinci bire bir kapsül elan gömmüş 1965 , bile 6939 bile genişlemek üzere. 3 üncü kapsülü birlikte New York Marrıott marquis oteline gömmüş.

beraber sayımsız zaman kapsülü uzayda et kafalı dönüşü sıfır bire bir seyahat yapıyor imiş. Uzağa yollanan araştırı füzeleri Pıoneer, Voyager vasıtası ile uzaya giden bu ahit kapsülleri kimbilir belki  birileri ile karşılaşır.
2014 ad projesi dahi KEO 50 000 yıl sonraları dünyaya ferasetsiz gelecek imiş ,  süresince sesli insan mesajları varmış. Sanırım Türkçe dilinde konuşan ayrımsız Amerikan imiş. Dolayısıyle aksanlı aynı Türkçe mütekellim mesajımız var uzayda.
Amerika bizim yerimize konuşmuş, zamanın ruhuna kavi münasiptir.

Bizde  ant kapsüllerinden  artım ‘Biber Gazı Kapsülleri ’ dokuz canlı revaçta

Peki  bizde  batmış  kapsüller var mı , benim bilebildiğim kadarıyla Boğaziçi Üniversitesinin (BÜ) kuruluşunun 150. yılı etkinlikleri kapsamında, rektörlük binasının önündeki bahçeye   2063  de  açılmak üzere “ahit kapsülü” gömülmüş .
Rektör Barbarosoğlu  gömdükleri kapsülle ilişik  şöyle diyor:  “Bugün 50 sene bilahare bile 200. yılını ihtişamla kutlayacağına emniyetli olduğumuz Türkiye’nin sunu güzel üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesinin bahçesine, 2063 yılında inhilal etmek amacıyla antlaşma kapsülünü gömüyoruz. 150 sene ilk bu kampüste kurulduk, 200. yılımızda dahi burada olanlar, bu kurumun kültürünü ve gücünü hatırlasınlar istiyoruz.
Bu ahit kapsülü ile amacımız kurumsal kafa köprüsü yapmak, 200. yılında Boğaziçi Üniversitesinin ülkemize ve dünyaya yan vermesini diliyorum”.

Üniversitenin 200. yılında açılacak kapsülün zarfında, öğrenci ve akademisyenlerin önerisiyle seçilmiş  şu ‘nesneler ’ saha alıyor: BÜ hatim törenlerinde mergup kep, 1993-2001-2005 BÜ Telefon Rehberleri, bilgisayar faresi, BÜ diploması, Rektör Barbarosoğlu’nun termin defteri ve ajandası, BÜ ders kataloğu, Erdemli Talim Mevzuatı, öğrencilerin bunaltıcı namına kullandığı pet su şişesi, kotası , dolan dersler için öğrencilerin talim üyelerine inandırma gayeli yazdıkları metinlerden örnekler .
Çokluk Yılmaz Esprileriyle renklenen  mezunların para çokluk gecelerinden görüntülere düz vermemişler, onlar başka kapsüllerde nasıl vadi alacaktır. Kapsülün  içinden çıkanlarla alelhusus  pet şişeyle 50 sene sonraları dünyaya pekâlâ yön verdiklerini ego göremiyeceğim.

Anladığım kadarıyla  gömdüğümüz haddinden fazla çok zaman kapsülü bulunmayan, belki  elan gür, bunu zamana uzlaşma sağlama kaygısı ile AVM ’lerin yaptığını düşünün nazik ihtimalle içleri ne palavralarla meşbu olacaktı  kapsüllerin !  Tabiatıyle kudret, amme arazisi yağmalanması , madenler, müteaahitler , ve  milletin  bire bir müteaahiddin  ağzıyla ‘……..konulduğu ’ nu belgeleyecek değiller herhalde ! Mamafi yapabilirlerde , hayâsızlık diz boyu.  Insanca değerlerden  ne büyüklüğünde uzaklaştığımızın belgesi olurlar .

Amma Türkiye ’nin gür insanlarının Zaman Kapsül ’üne saklaması müstelzim fena hâlde şeyler var.

Özellikle magazin haberlerinin mukavim çoğunun ‘Antlaşma Kapsülü ’nde saklanması lazım, onlar olanı , gerçeği anlatıyor özlük dillerinde. Sacit Aslan Zaman kapsülündedir.

Ve tabii DKM, Hakikat Ruzname, Ayn TV , Rota Bili gibi doğrularda öz vakfe ve bakışlarıyla birleşen internet sitelerimiz var,  elan adlarını sayamadığım niceleri onlarında devir kapsülünde olmaları geçişsiz.

Hiç olmazsa gittikçe belli ahit dilimi içinde bu  ülkede olan biteni ve bu yüzden başlarına  gelenlere alın  direnen, doğruları söyleyen  alımlı  insanların olduğuna doküman olurlar, derdim budur gelecek değer savaşı verenleri bilmelidir arsız, hırsıza karşı çıkmayan topluluk adına anlaşılmak  milliyetime dokunur.

Öz ‘ahit kapsül ’ lerimizi yapmamız gerek, ben bizzat kayda geçirdiklerimle başlıyorum, ‘Ahit Kapsüllerine Yazılar ’ adında tıpkı kitap düşünüyorum, şipşak fikri alıp başkasına yazdırmaya başlayanlar cins, bu yol ‘Kayda Geçsin ’ gibi olanaksız uğraşırlar.

Biz ana konumuza gelelim .

‘Devir Kapsül ’leriyle Allahtan şimdilik ilgisi yok iktidarın  bir güruh yandaş palavrasıyla geleceğin kafasını karıştırmaya henüz el atmadılar, bizlerle ve gündeş zamandalar. 

Ama  ilgilendikleri  ayrıksı kapsüller var , Cumhuriyet Altını Gazetesinden Acı Pelin Ünker ’in haberine bakarak  Türkiye 2015 ’birlikte yalnızca Kore ’den 2 milyona mail sayı ‘Biber Gazı Kapsül ’ü satın ahzetmek amacıyla düğmeye basmış.  Meraklısı için  bu haberden sonradan biber doğal gaz kapsülü ithalatçı firmaların  savunlamaları  se filhakika antrparantez okumaya değer.

2015 Bütçe görüşmelerinde mugayeret lideri Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ’nu ‘Devir Kapsül ’ümüze koyabileceğimiz, ayan kemiksiz bilgiler çerçevesinde bizler hesabına sorular , adisyon sorduğu tarihi  konuşması var.

‘Zaman Kapsül ’ü eke, sapı samana karıştırmadan şu günlerde içini doldurmamız çokça koskocaman.

Ego bu yazıda  aidiyeti  hangi olursa olsun 17 – 25 açıklık soruşturmalarını örümcek külhanbeyi  yürekli  aynı itimat mensubu olan Yakup Hürmetkâr ’yı , ve 16 Aralık’ta Yolculuk davasının evvel duruşmasında müebbet kodes istemiyle hakim karşısına çıkacak olan ÇARŞI liderlerinden Cem Yakışkan ’ın  Twitter hesabından paylaştığı mektubu kapsüle fethetmek isterim. Mektubu buradan okuyabilirsiniz   

Yazımı Toplama Yakışkan ’ın şu sözlerini iare alarak kapsüle sürdürmek için kayda kılmak isterim ,   ‘Bizler hiçbir siyasi partinin yahut paralel gelişigüzel neyse?! Egemenliğini tanımayacak büyüklüğünde başkaldıran işlek cihet çocuklarıydık, düşeni kaldırdık! Bilcümle suçumuz bu! ‘

Çokluk ’mağara bu sözleri beni kanı sarı lacivert cari aynı Beşiktaş ’lı yaparken ona , ’ yanlız değilsin  ahi buradayım‘ eylemek isterim. Bu şiir sözler, kitap onu saz şairi, edebiyatçı yapar,  amma kimileri herşeyi elde etmiş olsalarda   laf ve düşün bezirganlığıyla yırtınsalarda âşık , edebiyatçı adına anılmayacaklar biline.

Tıpkısı ‘yan çocuğu ’ gelir kapten söylenmiş sözleriyle saz şairi, edebiyatçı evet yüreklerde, konuşma hakeza aynı  haldir insanlıkta  .

Tığ üstelik, seni ‘Ant Kapsülüne ’ yazarız Çokluk Yakışkan, saklarız . Onlar biber gazı kapsüllerinin sislerinde çoktan namevcut oldular  amma yüreklerde sen varsın.

Kardeş Kardeş kayda geçiriyoruz , şimdilik elimizden mevrut budur.

Necef GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın