Necef Uğurlu ‘Âdem Bukalemun’ları yazdı

Bukalemunların dili tutuldu  Türkiye’bile…

Kayda Geçiriyoruz

Türkiye ekranlarında kendisinden daha kolay ve tez uzanım , desen muhavvil insanoğlunu görünce bukalemuncukların dili kuşkusuz tutulmasın?

Türkiye ekranlarında insanlık tekâmül geçirecek, ve tıpkısı periyot  görüntülük ahalisi kaya keleri misali içinde olduğu kanalın rengine bakarak değişecek diye falda çıksaydı ki inanırdı, ama oldu olmakta.
Aynı kanalda  8:00 da konuştuklarının  tıpkısı gece bir ayrıksı kanalda 10:00 üstelik tersini söyleyen ‘eş kaya keleri ’ lar var.

Yıpranmamış tıpkı yaşayış biçimi, renkten renge giriyorlar. 

Kayırıcı puantiyeydi  şimdi yollu oldu diyorsun, devrisi dönem bir başka kanalda ekose, sabahleyin diğerinde toz pembe.

Değişmeyen tığ izleyicler, halkız , bunları izledikçe bir tane renge sabitlendik  o bile  mor, hassaten bunları izledikçe mosmor oluyoruz .

Mosmoruz zira ‘kayırıcı bukalemun ’lar  ekranlarda neler anlatıyorlar denk vereyim.

‘Âdem Bukalemun ’ ;

Türe Bakanı  Ergin ’mağara Cumhuriyet tarihimizin yer iyi türe bakanı olduğunu söylüyor, antrparantez Cemil Çiçek ’da haddinden fazla beğenirmiş, kendisine bizzat söylemiş …. ayrımsız bakan özge bakanı bu büyüklüğünde beğensin mukavim kesif açıklanmış değilmiş, peki anladık.
Derken küçümseme  Hırant Dink davasına gelince ‘işin kokusu imdi ’ demez mi …

Sunucu ‘laf güzellik kraliçesi ’ Sarısülük davasında uyuyakalan önem heyetini , bizi gaflet uykusu tutmazken karar uyuyor lacerem tıpkı muvaffakiyet diye sormuyor , içerideki gazeteciler, askerler  umuru değil diyemem dahi belki mukavim  ilişki alanı değil  çünkü  o sırada aklı dudağını kaşına denk etmeye çalışır , ve karşısındaki ‘herif bukalemun ’  hem bakanı beğeniyor, hem türe sisteminden kokular geliyor diyebiliyor, karşısında gazeteci, ulak bulunmayan, gösteriş kraliçesi var, ve pir duruyor sorusuz, kalpsiz kafasıyla. Amma sorsan dünyanın ‘evvel 500 üniversitesi ’ hangi giren bir üniversiteden çıkışlı !
Mosmor oluyorum , yılın rengi mürdüm eriği aş damı kapağı amacıyla iyide insanda  mukavemetli ongun durmuyor.
aynaya bakıyorum halimi beğenmiyorum , mosmorum.

Medyayı bu ağıl getiren sermaye elitleri ise  hayır hasenat gecelerinde espriler yapıyorlar , espriler genellikle servet üzerine , hayırseverlik rekoru kırıyorlar , ellerde bayraklar yararlı üzerine hayır yarışı , çocuklara burs temini için.

Eliti böyle gecelerde  görünce eş  ülkedeki dirimlik dağılımı eşitsizliği , epey fakirlik varlıklı elitler  yararlı işlesin diye var sanki, yetersizlik biterse  bunların ayrıksı eğlencesi kalmayacak kabil duruyorlar. Ve geceleyin baştan sona Sezen Aksu şarkılarıyla bitiyor .

Bu medya düzenini ayakta tutan zengin elitin  paradan bambaşka konuşacak konusu bulunmayan, onca parayla  ayrıksı eğlenecek gereç bulamıyorlarsa ego zenginler ortamında mi üzüleceğim yani , bitmiyor çilem fukara amacıyla üzül, varlıklı amacıyla üzül helak oldum , mamafii Cenabıhak sabrını veriyor .

Tükenik paranın gücünün maneviyat değerleri , ilkeleri namevcut elden sargı alanları , kazanç hesapları var diyeceğiz geçeceğiz ancak batıyorlar…..batarak zengin olunuyor.

Bakın bu de bukalemunluk durumu, zengin , batıyor zavallı olmuyor, vay be tıpkı ayrıksı Türk Mucizesi.
Herif zamanda  CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu sedir kürsüsünden Kültür Bankası eliyle İstanbul ’birlikte  AVM yapımı amacıyla verilen   ‘Cumhuriyet Tarihinin arz erdemli miktardaki çekik yüreklilik ( 670 trilyon  ) ‘sinin batırılış sürecini gürültüyle anlatıyor .

Temelinden mosmorum. Vatandaş için söylüyorum yılın  rengi mor.

İstanbul ’da AVM sıkıntısı var herhalde kim, Tarım Bankası bu katlanılamaz meblağı  AVM amacıyla raporlardaki uyarılara karşın inkıraz riskini  göze alarak AVM yapımı amacıyla veriyor.
 
Ziraat Bankası AVM ’ye niçin güven verir birinci soru .

AVM ’üstelik ekincilik , ekincilik mi yapılacak, bu haddizatında  doğru çünkü AVM ’lerden İstanbul ’bile ekecek biçecek başka düz kalmadı ‘İstanbul çiftçileri ’ amacıyla kayran yaratılıyor kabil….

Ve  yılın  bombası patlıyor, İstanbul 4. Hile Mahkemesi ’nin Zeytinburnu ’ndaki 16:9 isimli gökdelenlerin , hani Camii ’nin peşinden zırt diye niteleyerek zuhur fail ve adeta  arkalarından ‘Ce ee‘ fail binaların  silüete kalın eden katları  için yadımlama kararı yazılıyor ,  bu fazla katlar bittabi traşlanacak sorusunu gündeme getiriyor. İBB hangi yapacak, Maaşallah İBB Meclisinde mecmu partilerin üyelerinin  oybirliği ile müsaade bırakılmış, ‘ yoktur esasen birbirimizden farkımız biz Osmanlı Bankasıyız ‘ reklamı akla geliyor.

Bina sahibi ben iznimi aldı diyor hakikat kendisine, olur ödence kimin cebinden çıkma , İBB sedir üyelerinden mi bizim cebimizden mi ?
Kaya Keleri ergin siyasa hangi yanıt verecek ?
Zaten bize sakıt içerlemek bukalemunlar karşısında.

Bugünlerde  Atatürk ’ad Meçhul Vasiyetname ’i sürüldü piyasaya. Var mı, bulunmayan mu , varsa Halifelik meselesiyle mi ilişkin, korkarım yakında ortaya bir vasiyetname çıkacak, ve vasiyette Atatürk ’nam bazı Halife adına işaret ettiğini söyleyecekler , mesnet çağdaş Atatürkçüler hakeza bukalemunlaştı . 

Filhakika Atatürk ’nam yaşarken başına gelenler, öldükten bilahare başına gelenlerin yanında ne ki….

Etnografya ’de yıllarca beklediği yetmedi defin üzere, geçtiğimiz yıllarda adamı Çankaya ’dan bürgü giydirip avrat kılığında kaçırttılar dahi.

Filimlerini izlese çok mu beğenirdi, ya üstelik kılığına girmiş yerel boş ağabey oynayan türkücüleri  yahut  Vezneci  reklamındaki hallerini görse Bağımsızlık Mahkemelerini baştan kurdurup bunları yargılamaz mıydı?

Ve yeryüzü hazini  emperyal duygularla gaza gelip Atatürk ’ü Osmanlı İmparatorluğunun ‘darbeci subayı ’ haline getirmeleri, trajikomik !  Sözde imparatorluk haddinden fazla gani durumda Mustafa Kemal darbeyle ele geçirmiş, vah , vah, vah.

Fakat çok bukalemunlaştırma çabalarına rağmen hala ayakta Atatürk antrparantez bazen bukalemunlara sığınacakları liman olmaya devam ediyor, hangi koygun.

Deminden halimiz bu iken Cemaatin televizyonunda yayınlanan  ve ratinglerde sürpriz özne ‘Hoşur Kadın ’ adlı diziye takan takana, hangi diyor seri, ezcümle; töreyi dine bağlayıp yanlışları kutsallaştırmayın , diyor , ekli mı diyor ?

Bala istismarı , çocuklara  şiddetli  iş, el kadar çocukların hamilelikleri, gerdek gecesinden sonra hastanelik olanlar ve hatta hayatlarını kaybedenler , dedesi yaşında olacak hayvanlarla evlendirilenlerin durumu  ortada iken , bu son kademe tehlikeli konuya umum  atmış tıpkı göstergeç , teşekkür eylemek adına  bazılarını tasalı eden nedir  bu dizide, dizideki suret kıyafeti dahi eleştiren oldu , buyrun bu temayı sizde işleyin.

Tıpkısı hayat koçu tatlım eş ‘adi elkızı ’ ismini sezmek istemiyormuş, yerine ‘Pedofili ’ denecekmiş, mağdur değil caniyi merkeze kayran senaryo istiyor , ürün ve yazım ahlakı dengeler üzerindedir  ve anti – hero merkezli senaryolar  maharet icap  amma mümkün buyrun  çizgi biçim geziyorsunuz önerin, yapın yapabiliyorsanız. bu arada diziyi izlemeden konuştukları muhtemelen çünkü söz konusu ‘Yoz Eş ’ berdel karşılığı  başkasını dost tıpkısı sakat gençle evlendirilmek isteniyor yol yordam gereği.

Bu tartışmalarda  aslında mosmor oluyorum.

Konu çocuklardan açılmışken Canan  Enver Aysever ROK ailesinin çocuklarını  ‘sosyalistler ’ kendisine büyütmeye talip olmuş, Enver ’mağara dahi espri anlayışına olanlar olmuş tamba tumba derken.
Sosyalistlerin başına gelenler yetmedi ensesi kalın çocuklarını mı baktıracaksın, kendilerine tahakküm bakıyorlar, değme sosyalist sen mi ?

Çocuk yaklaşmak istiyorsan sokakta, ahırlarda, tarlalarda yanlızlığa, bakımsızlığa infirak edilmiş çoook yavru var, ROK ailesinin çocukları, analı babalı büyüsün ‘Doğacak Müemmen ’ ayrıntılar zahir olsa .
Enver bittabi şaka yapmış ve bu şakayı yaparken Nagehan Alçı ’dan izin bile almış , Alın Temsil ve Cebin Show ’u yazmış tıpkısı bacı kendisine hemde12 Eylül gölgelerinde kaybolmadan, müsaade alınarak yapılan esprilerden ırak dur derim, sen bildiğini söyle mizahın ahlakı risk almaktır, izinli uymazlık olmaz Enver Yavru.

Güvendiğim dağlara kar yağdırma, indirim bizi Enverim, birde senin yüzünden  mosmor oldum.
Bu bölüm kaya keleri olma halini kayda geçirdik efendim.

Canlıların, toplumuzu  etkileyen bu dallı güllü bukalemunlaşma zayi biyologların dikkatine sunulur . 
Hâller ülkemizde hareket etmektedir vukuf dünyasına  katkımız olsun, bu büyük tabiat olayını yabancılara kaptırmayalım tek olmazsa.

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın