Necef Uğurlu: Akilane yanlışlar

AKILANE YANLIŞLAR

KAYDA GEÇSİN

İyimserler, kötümserler
Akiller, çokbilmiş olmayanlar
Siz birbirinizi yerken ben malı götürüyorum,
imza : fırsatçı kardeşiniz

Fırsatçılar suyun üstünde kalırken , birtakım unsur sahibi insanların  sırtlarındaki  ‘ilkeler ‘mağara zamanla  ağırlaşan yüküyle  onları diplere çekip  boğduğunu görüyoruz.
 
Fırsatlar ülkesi doğmak  ve  fırsatçılar    mebzul tıpkı husus midir ?

Bu soruyu kayda geçiriyoruz ve tıpkı barışçı adına değişik konuya geçiyoruz .

Kâh akiller televizyonlarda çokça konuşuyorlar , çünkü kendilerini kollamak zorunda hissediyorlar .
Akiller  hakkında yapılan anket sonuçlarını görünce takatli üstelik nahak sayılmazlar amma kendimi savunayım derken amaçlarından  uzaklaşıyorlar.

Garaz nedir, barışı ikbal yol açmak  hepiniz birer ‘Barış Arzuhan”ısınız akiller .

Barış amacıyla yollara sakıt insanlar hangi büyüklüğünde ‘Milli’ olduklarına  dedelerinin bu devlet amacıyla martir düştüğünü  beyyine gösterirse bu durum on paralık aynı şeyi değiştirmez , kaldı kim  her ailenin şehitleri var , bu durumda  ‘Milli ‘ olmayan bulunmayan.
 
Kimse ölmesin, şehit olmasın , barıştır muradımız sizin  anlatacağınız budur.

Benim ne cengaver dedem vardı savaşta öldü diyerek gururlanmanın yeri , zamanı değil . 

Milli mücadele koşullarının farklı olduğunu biliyoruz ,  kendini defans endişesinden oluyor bu saçmalamalar ne var ki akillerin sabuklanma hakkı bulunmayan adları üzerinde fikirli onlar.

Milli olmanın şehit vermekle delillendiği zihniyete karşı yollara düştünüz be kardeşim,eğer savaşıp cavlamak hesabına savaşı yapan barışı ifham etmek amacıyla ceht gösteren ecdadınız varsa buyrun anlatın , yoksa susun ! 
Savaşta ölmenin  ne kadar milli ayrımsız başvuru olduğunu milliliğinize iddia kendisine sunmayın , çelişiyorsunuz , fikirli çelişmez. 
Evet de yollara düşmeyin barış ne şiş yansın hangi kavrulmuş diyerek gelmez, denge gerektirir bu nev çelişkiler yaşıyorsanız kayıt değil çıkmayın yollara, yerinize konacak uslu sıkıntısı yok.

Anlaşılan o ki  ;  akiller barışı göstermek yerine mebde sağlığı ziyaretlerine gidiyorlar, ev ziyaretleri öpüşmeler, sarılmalar.  
Gittikleri yerler  savaşta yakınlarını kaybetmiş aileler , onlar filhakika barışı istiyorlar .

Durumu devlet, hükümet doğrusu biliyor , uyumuyorlar zaten  barış üzere riziko alıyorlar sizin raporlarınız biraz arkadan geliyor !

Akillerin siyasetçilerin davranışlarını çağrıştıran civar halkıyla  öpüşmeleri, koklaşmaları, yer sofraları gittikleri yerde barışı tefhim etmek namına sanki tribünlere  benzeri şeyler ilam derdine düştüler izlenimi veriyor , politikacı üzere davranmamalı akiller her an halay çekmelerini titreyerek bekler oldum.
Zaten özellikle doğunun yoksulluğu karşısında serencam aşama eklektik kalıyorlar bu tür davranışlar ‘akıllı turistler’ izlenimi veriyor.

Derken  ziyaretin akşamına ekranlarda insanların yaşadıkları teessürat karşısında özlük ifadeleriyle nasıl  gözleri yaşarıyor, bize bunu anlatıyorlar , köle o ant sorarım bakir mi duydunuz ,  eskimemiş mi gördünüz  diye niteleyerek …….Hani uslu seçilip gitmesen oralara bilmeyecek miydin, akılsızcasına söylenmiş sözler  barışa katkıda  bulunmuyor !

Haydi gitmediniz, görmediniz tamam Ayşe Önal’ın  ‘Zaman Görmeyi Sevmem’, ‘Lali Epkem Aşklar’  kitaplarını üstelik mı okumadınız, bal üzere okudunuz zira kitapları bana verdiği kabilinden size da verdi okumanız üzere yıllar önce , gözümün uğrunda.
 
Okumadınızsa yazık, vakit kaybetmeden zat yazdıklarınızı okumakla olamaz ki !

Sonuç derece çarpıcı Şark, Güneydoğu öyküleri vardır  kitaplarda, okuduğumda gelişigüzel biri filim olup rüyalarıma girdiler. O kitapların baştan basılıp dağıtılması, okunması barışa büyük katkı peki. O bölgede fariza yapmış benzeri gazetecinin iki tarafının trajedilerine korkmadan, insancasına yaklaştığı öykülerdir.

Elbette sulh akillerin sihirli değneğiyle dokunduğu ahit  gelecek değil, hakeza tıpkısı güçleri olmasıda beklenemez, hazar azim talip politik tıpkı değişmeyen ,
Cenabıhak hazar üzere samimiyetle müteharrik herkesin yolunu boş etsin.
Ama bu uğurda paratöner olmayı kabul eden akilleri  bu çizi biçimleriyle Salih Tuna de koruyamaz. (Bak. Pazartesi sendromu /Başka Özsağman / AHaber  )

Ben bu yazıyı barışa revan yolda aksaklık çıkarsa endişesiyle yazdım, barışa katkım olsun diye .
Başka maksadım bulunmayan, olamazda sırtımda kilolarca dara ergin prensiplerimle suyun dibindeyim.
Hikmetinden sual olunmaz Allahım bana mucizesini gösterdi, yüzgeçlerim, solungaçlarım çıktı.
İnsan kılığında gezdiğime aldanmayın, deryada bir balığım ve bunu ayrıntılı süredir biliyorum, ama saklıyorum.

Çölde kum tanesi saymak mı, yoksa yoğunluk da koku almak mı ?

Halime şükrediyorum ve tıpkı posta elan Dindar olmanın hangi zor sınav olduğunu anlıyorum.

Sevgiyle

Necef UĞURLU /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın