Necef Uğurlu: ‘Amerika’da olsa…’

Amerika’üstelik olsa….. ve Rahman Zer

KAYDA GEÇSİN

Türkiye’dahi olanları Amerika ile karşılaştırıp dersler emisyon  merakı bilinen, bu tür söylemler  derhal medyada düzlük buluyorlar.

Ancak işlerine geldiği kabilinden yorumladıklarını görüyoruz.

Mesela kimesne  bire bir sığ sağcı gazetecinin Amerika’de  performansı faziletli tıpkı üniversiteyi kapatma önerisi karşısında Amerika’dahi elbette reaksiyonlar olabileceğini konuşmuyor.

Veya çoluk çocukla didişmeyi  belgi edinmiş tıpkısı eksantrik siyasetçinin husye yiyince dirimsel nâr geçirdiğini söylediğinde Amerika’bile siyasal hayatının devam edip edemeyeceği tartışılmıyor .

Her çerağ telefonları mesajlarla inleten dini hep  mesajlar kralının kafayı çekmesinin müntehip kandırmacasına girdiği ve müracaat ülke MEMLUK’birlikte kandırmaca, yalanın siyasilerin yavaş rüyası olduğu açısından bakılmıyor.

Telif hakları konusu ise başlıbaşına kat sayı alınması müstelzim ayrımsız eksantrik konu, ESIR’yi emsal gösterirken Amerikalı Değerleri meselesinin ne olduğunu yararlanmak ve bilcümle damarlı koşullara rağmen lacerem ayakta süper ağır sıklet yerine kaldıklarıda bu değerlerin yeri olup olmadığını ummak lazım.

Moral değerler, halkın moralini yükseltecek işler televizyonlarımızda gerektiği kadar yer alabiliyor mu, sorumuzu kayda geçirelim.

Televizyonlarımızda ‘Karaca’ merakı yanılmıyorsam ‘Yağız Melek’ ile başladı bakıyorum bitmeme etmekte. ‘Karadayı’ , ‘Karagül’ bu yılın gündemdeki dizileri.

İsmi ‘Kişmiri’ lı dizileri izledikçe içimiz mi açılıyor ne. Evet bile moraliteyi yükseltmekten anladığımız bu ,   emretmek kim önümüzdeki aylarda  ‘Kara Lahana’ , ‘Kara Kedi’ , ‘Kara Maşa’  ‘Esmer Talik’ dizileri yolda.
Amerika’bile bu kadar bire bir sözcükten türemiş diziler yapılsa acaba ne evet ?

Amerika’bile sağdan soldan ve birbirlerinden  öykünen dramalar yüzdesi acaba birçok ?

Amerika’de Amerikan vatandaşı olup ikinci vatandaşlığı olduğu ülkede MEMLUK aleyhine çalıştığı tespit edilen tıpkı yurttaşa acep ne yapılır, dizilerde gördüğümüz dayanabilen ferah şeyler yapılmıyor.

Amerika’da  13 yaşında kız çocuklarını dernek cemiyet elkızı fail erişkinlere acep hangi yapılıyor.

Amerika’bile kadını değersizleştiren erillere bittabi bakılıyor acaba ?

Amerika’birlikte namzet olmadan adaymışcasına temas geceleyin televizyonları gezen siyasetçilerin bu talepleri acep  heyecanla karşılanıyor mu ?

Amerika’de mensubu olduğu partiden istifa yazar politik hayatına bambaşka partilerde bitmeme eden siyasetçi sayısı nedir acaba, kendilerine Türkiye’üstelik ki gibi kıytırık saha buluyorlar mı ?

Amerika’da her yeri çin malı ışıklandıran belediyelere acep halk lacerem tepki gösteriyor ?
Hani eş alacaksak Amerika’yı bilcümle alalım diyorum.

Haksız rekabetin  Amerika’bile cezası var mı ?

Amerika’de  dünyaevi , ocak kurumuna zahir bakılıyor, Enver’in (Aysever) programında Rahman Değerli’ı dinlediğimde çok şaşırdım, Amerikalıların haddinden fazla yanlız olduğunu söyledi. Aileler adeta çözülüm, eşleri köpekleri varmış o büyüklüğünde. Detaylı zamandır Amerika’ya gitmedim bu kadar müthiş facia tıpkısı değiş muammer olabilirler mi , benim arkadaşlarımla bağlılıklarım ilgim bibi devam ediyor  amma Rahman Bey’e emin olmak durumundayım çünkü kendisi orada yaşıyor.

Ama ; Enver’in  bizlerin cihanşümul sanata katkımız hangi hikayelerle olur mealinde kim soruya verdiği cevaba adi güldüm.

Tığ bağıntı öyküleriyle katkıda bulunabilirmişiz, çünkü bizde sadakat varmış Amerika’lıların tersine. Biz gün çarpışma etsek akşam ezanı evimizde konuk edermişiz.

Rahman Kızıl hayallere  dalmış, evet bile ayrıntılı süredir burada olmadığı amacıyla hiç aynı şeyin farkında değil.

Amerika hususunda kendimi kâmil hissetmiyorum, amma burada yaşadığımız sevgisizlik ortamını anlamasını arzu ederim, insanların yaşadıkları acıların fakında olmaması beni şaşırttı.

Çünkü yan yana dostlarımızdan kendisi ve eşinin pekâlâ gür, görelik dolu, misafirperver insanlar  olduğunu çokça dinlemişliğim vardır.

Rahman Ahi, sevgi bundan sonra ne yazık ki  hiç tanımadığın bire bir bebeğin gülüşünde, ahali sallayışında bu günlerde, insanı hayata baştan tutunduran ayrımsız süt kuzusu gülüşü kalan.

Sen ilhamını ona göre ayarla, içtenlik esastır sanatta.
Elbette haddinden fazla öykülerimiz var anlatacağımız  içinde tiksinti, sadakat, tutku, binbir hatalı, tamahkârlık kırcı hikayeler.

Amerika’bile cesurca anlatıyorlar, bizde sevgiyi giderici duygusuzluk ve sanatı birlikte kemiren.

Amerika’dahi olsa hangi derler; You can’t eat and have the cake beygir the same time.

Bizde bile  ‘Hem karnım açgözlü, hem çöreğim bitmesin diyeceksin’ derler.
Zor işin  seçkin öğün ayrımı kabil , yolun boş olsun.

NECEF UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın