Necef Uğurlu: ‘Demokrasi pilavı demleniyormuş’

DEMOKRASI PİLAVI DEMLENİYORMUŞ!

NECEF GÜZEL – KAYDA GEÇSİN

Dünyanın neresinde benzeri vazıh, aynı artistin  apartman yöneticiliğine seçilmesi, seçme dört yılda aynı kap evet diyerek sorarsanız, böyle saçma sapan aynı soruya fakat bu ülkede müspet cevap alabilirsiniz.

Okan Bayülgen ’i bu kutsi görevinden kontekst kutlarım. Gelecekteki beklenen politik yaşamına muhteşem benzeri çıban olanaklı, bu başlangıcı kayda geçiriyoruz.

Ya Okan magazincileri  kızdırdı belli yapıyorlar,  ya bile apartman yöneticisi olmak matah tıpkı öz bizim haberimiz namevcut.  Zaten ego  hiç ‘oğlum apartman yöneticisi oldu, kıvanma ediyoruz  ailede bu aynı evvel ’ veya ‘Babası da apartman yöneticisiydi, oğlunun  apartman yöneticisi mevkine geldiğini göremeden gitti ’  diyene rastlamadım . Bu esrarlı haberi kayda geçirelim.

Kayda eylemek istediğim tıpkı başka  fen ise  İshak Alaton ’un 1955 yılı  6 Ilkgüz ’ünde  olanlardan sonraları İsveç ’e yerleşen ve  imdi ağabeyini kabul etmek için dahi Türkiye ’ye uğramayan kardeşi Bonjur Mir ’mağara öyküsü .  Bu haberi  elan  evvel birlikte  okumuştum  ‘Geçmiş  kez size söylüyorum ’  diye   İshak Alaton vasıtasıyla dönüşümlü adına keklenen gazeteci arkadaşları  kayda geçiriyoruz.

Bonjur Komutan ’in  geçirdiği travmayı elbette anlayabiliyorum. olanları  izlemiş , dargın  ve gitmiş. Bazı insanlar dayanamıyor gidiyor , bazıları gitmiyor kalıyor, bazıları ise gezmek istememelerine rağmen sürülüyorlar .Gitmek   istemeyen ve sürülenler üzere çok acılanmak  üste matem sancımak durumundayım.

Bu ülke birbirine acılar yaşatmış, yaşamış insanların ülkesi haline pekâlâ geldi şimdi bunun ana  nedenlerini  celi  sorgulama zamanı diyorlar bekliyoruz.

Esbap Günaydın As  6,7 Ilkgüz olayları  ve  Ağabeyi özelinin haddinden fazla ötesinde derinlikleri olan ayrımsız iş.  Amma anlaşılan  işin  milletler arası , eroin, arazi, ülkelerin ve kapitalin  dingildek zeminlerdeki geçici mutabakatlar yanı arkadaşları it canlı ilgilendirmiyor. Günaydın Komutan eve dönerse her madde hallolacak üzere neymiş.

Ülkesini infirak etmeyip  kalanlar beyninde evlerine dönememiş binlerce insanın  kemikleri aranırken Bonjur Koca ’in  İsveç ’te sıdk ve afiyette olması  ve fakat  yurt hasreti duymaması  ağabeyini incitebilir  , o de bu durumu bittabi sorgulayabilir amma bu uzanım ikide birde devlet sorunu halinde gündeme gelince  adam şaşırıyor. Bu şaşkınlığı kayda geçiriyoruz. Senelerdir tıpkı Günaydın Satış ’dir gidiyor , kaldı kim Günaydın Bey 6,7 Ilkgüz olaylarından kıran İsveç ’e yerleştiyse ağabeyini niçin aramıyor buğulu adamı üzüyor?  İshak Mir ’in hangi kabahati var  6-7 Ilkgüz olaylarını o mu yaptı ki hıncını buğulu ağabeyinden alıyor? Ego bu Günaydın Mir sorunsalını yıllardır  çözemedim.

Okan ’ın apartman yöneticiliği, Bonjur Satma ’mağara  gidişi derken  Avni Özgürel ’in Türkiye ’nin  demokratikleştiğini  zar etmesini  Habertürk Ekranlarından izlemiyeyim mi!

Avni ’nin tespitine bakarak  demokratikleşiyoruz ancak az buçuk ağır oluyor. Yavaşlıktan o bile şikayetçi.

Esas kayda kılmak istediğim  Avni Özgürel ’mağara  ‘Sakil Demokrasi ’ tarifini pilav üzerinden yapmış olması.

Avni demokrasiyi pilava benzetti.  Pilavda pişince müstacelen kaşıklanmazmış, demlenmesi beklenirmiş. Ayrımsız pilav kadar demleniyormuş demokrasimiz. Dünyanın demokrasiye kani aşçılarının  dikkatine sunarım bu tarifi, aslında beyninde aynı tarif bulunmayan elden  belgisiz bire bir demlenme süresi  var.

O Avni ki ulusalcı şuuruyla daima  bizleri “MHP ne girmek istiyor?” konusunda aydınlatmıştır  sonunda el erki illet aheste gidiyor  bunu da izah etti, aslında demokrasiyi izah etmedi,  benzetti…pilava…

Haddinden Fazla hoşnutluk Avni, hani demokrasiyi tatmadık bilemeyiz diye böyle şen salladın kabulüm , tonlarca pilav pişirmiş  bayağı benzeri ocak kadınına yıllardır  demokrasi diye niteleyerek yutturduklarını dahi  yutturabilirsin  ancak  pilavın nasıl pişirileceğini yutturamazsın, senin  pilavın demlendiği namevcut bu tertiple pişmeden olsa olsa dibi cirim. Senin demleniyor dediğin ‘Anası Pilav Pişirir , oğluda durmaz aşırır ’ demokrasisi. Sivil Toplumcu Ağızlarından bıktık, bari sen  hakeza müracaat. Avni Özgürel ve El Erki pilavını kayda geçiriyoruz .

Öte yandan Selim Fırka iktidarından şiddetli el erki murat edenlerin ve yavaşlıktan şikayet edenlerin bu güne büyüklüğünde tek iktidardan bu büyüklüğünde alçak demokrasi talebinde  bulunmamış olmalarını de  kayda buyurmak isterim. Talep yoğunlaşınca, bekleyin ‘demleniyor ’ filan denilmiyor .

Nakız böyle olunca de maalesef  bu  el erki  izdihamı karşısında oluşan kuyruklardan  Yanlışsız Tümen  telaşlanıp yasaklar  getiriyor.

Bu haram ,  sansürlerden çokça paralar kazananlar oluyor haliyle, tıpkısı nevi düşünüm karaborsacıları   , haddinden fazla üstelik bol reklamları oluyor  aşina sansürler, yasaklar devletin parasını ödediği reklamlar  gibidir.

Ve çokça tehlikelidirler.

Lansman şart  film yapalım, tahkiye yazalım tarzı fon yağmalayıcıları  hep bu bekçi zihniyetin fırsatçılarıdır.

Hangi nüfuz gelse benzeri pınarın başında lamba karpuzu keserler.

Kurulmuş nizamın bu hödükleri arasından sanatkar sokak, sanatkarane hareket hiç çıkmaz.

Yaptıkları nereye gitse  ters yüz edilip dönerler  çünkü etkileyemezler.

Tamamen bu  yüzden tehlikeleri bulunmayan zannedilir.

Asıl öfke  yasaklardan  öykülerini anlatamayan insanların kendine güvenini yitiren tıpkı toplum olma tehlikesidir.

Öz gerçeğini ört bas fail  kızgın tıpkı sosyete olmanın manası  var mıdır ?

Aynı Ermeni Meselesinde olduğu kabilinden yüzleşeceğimiz  nesep hangi tarihçilerde hangi siyasetçilerde , kâffesi öykülerimizdedir  meselenin çözümü  sanatkarane bire bir iştir  ve kayda geçirelim kim barışın estetiği vardır.

Dibi tutmuş demokrasi pilavının ise kazınacak dibi vardır, o kadar.

Kayda geçiriyoruz efendim.

Dostlukla…

Necef Hayirli / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın