Necef Uğurlu ‘don’ meselesini yazdı

‘Ana ’lerden yola çıkarak kurgulanan, ’gerçekler ’i dile getiren diziler, ‘hamur ’lerin tartışıldığı programlar derken seyirci aslında gerçekleri değil  televizyon kanallarının gerçeklerini izlediğinin farkına varmaya başladı.

Ülkemizin, dünyamızın,  bizlerin  medyanın gösterdiklerinden ibaret olmadığı  gerçeğini  görmeye başladığımızı düşünüyorum.

Temel değişim bu uyanıştır.

‘Çokça sayıda ’  göstergeç kanallarında  yayınlanan ‘çok sayıda ’  program arasından ‘ sıyrılıp ’ ödüle layık görülen programıyla övünen  programcı   aldığı  ödülü  sesli duyuru edince karizması  yerle ayrımsız oluyor  çünkü  programa  sunulan ihsan üstelik  ‘çok sayıda ’  dağıtılan ödüllerden biri , anket neticesinde oluşuk bir ödül  Bir okulun öğrencileri bu hanımın programını ‘kâffesi ’ nin arasından birinci seçmiş.

Bu bergüzar vesilesiyle  bu programı  dizi dizi inci hepsinin arasından bir numara seçen okulun  öğrencilerinin  ve akademik seviyesinin tartışması açılsa bergüzar müfit ayrımsız işlevsellik kazanacak ama böyle aynı ağız dalaşı bahis konusu değil, olsa zaten uzaya gitme ihtimalimizde kuvvetlenir amma şu dakika yeryüzünde sürünmekle meşguluz.

Asılsız işlere tasni ödüllerin verildiği tıpkısı büyüklük birlikte geçinip gidiyoruz, çıktı bunu görebiliyoruz.

Bu yaklaşım yalan hediye piyasasını meşrulaştırırken özellikle eğitim kurumlarının bu ödül ödeme madrabazlığına katkılarının nedeni  ise başka benzeri anlaşılmayan!

Bunu birlikte görebiliyoruz , beş altı buz gelişme değil.

Dürü almaya programcı giderken peşinde kameraları sürükleyecek ,  sonunda armağan düz programcının kanalında okuldan üç ilkokul yerde bahsedilecek ve özellikle ki haberlerde düzlük verilecek böylecene ekol  reklam yapmış olacak.

Bu desise gülüm ver gülüm döngüsünü  görebiliyoruz.

Benzeri şey filimler süresince makbul, bu misil dürü namına seyirci sayısı söz konusu, zahir ki izleyiciye ulaşamamış film kötüdür anlamına gelmez ise gişe rekoru kırmasıyla övünülen herhangi bir film  tıpkı sinema temel yapıtı, yapımcısı birlikte tıpkı beyaz perde dehasıdır anlamına gelmez. Alelhusus çarpık çurpuk ticari kurallardan mal kazanmayı amaçlayan bire bir beyaz perde kurgusundan  ‘moral ’ , tarihi erek kırıp kısaltmak palavranın sert alasıdır, bunu birlikte görebiliyoruz.

Halkımız aşkın ceride okumuyor tirajlar ortada, çaresi bulundu sabahları  rastgele televizyon  kanalı izleyiciye gazete okuyor  , öz haberlerini, haber filimlerini göstermiyor.

Çarçabuk hepsi tıpkı gazetelerden bire bir haberleri okuyarak televizyon programcılığı yapıyor. Ne gider ediyorlar, eş yayına geçip bir spikere okutsalar evet.

Bunu birlikte görüyoruz.

Yakında  hasbelkader ’  Topluluk ’  adlı bir derginin   kapağında ‘Tatlıtuğ Olağanüstü amiyane ayrımsız insanım diyor ‘ ibaresi gözüme çarptı .  ‘Alışılmamış sıradanlık ‘ birbirinin zıttı  bu iki lafız ancak Türkiye ‘üstelik,  Tatlıtuğ üzere dahilerin yetiştiği bir ülkede birlikte gelebilir. Gülriz Sururi ’nin birlikte oyunculuğunu etkileyici bulduğu bu geç aktör bir zamanda manken olan Tatlıtuğ vücudundaki baklavalarla dahi meşhur ve söylediği türküyle ortalığı yıkmasıyla bile adlı. Ama benzeri zamanda bir nazik düşünür galiba.

Bunu de görüyoruz.

Derken Rüya Afşar  kızının ve kendisin  donlarını kimseye yıkatmadığını açıkladı, halbuki  soran yok  ‘Kızınızın ve sizin  donlarınızı ki yıkıyor ‘ diye , kimesne sormayınca galiba kendisi izah gereği duymuş , belki bile halkımızın bu konuda kim duyarsızlığı , meraksızlığına makbuz .

Afşar ve kızının donlarını kimin yıkadığı kimin umuru amma  bunun üzerinden verdiği ibret büyük  esasen Avşar ’ın zekası, büyüklüğü burada devreye giriyor.

Hülya Afşar ‘ın  kendisi  ve kızı örneğinden  yönettiği , yönlendirdiği muhafazakarlığın   giysi üzerinden olması ülkenin  muhafazakar  doktrinel değişiminin yeryüzü can alıcı örneği. Açıkçası muhafazakarlaşan bire bir konjonktürde, tuman üzerinden tıpkı muhafazakarlık  örneğini fakat Rüya Hanım verebilirdi. Karşısında dilimiz tutuluyor  hangi diyeceğimizi şaşırıyoruz  utanmasak donumuzu kafamıza geçirip dolaşacağız kendimizi tutuyoruz.

Yassıada ‘don davası ’ nı  hatırlıyoruz, biz bu ‘tuman ’ işini aşamıyoruz. Aşıp yoksul gezmeyi hücre alsak mı  acaba , o bile uygun imkânsız Gülme Ataizi ’ni hatırlıyoruz  Türk Kadının önünün açıldığı Çiller ’li yılları neye halk atsam süresince ‘Giysi ’ var ….

Bu tespiti kayda geçiriyoruz.

Inhina tıpkısı akşam ezanı yemeği daveti değildir, aynı yazı, bir kılık, tıpkı tentene örgü on paralık değildir. Gelişimi çetin, satır satır , kibarca, süssüz bir şekilde  imkânsız. Kıvrılma, katılık, hız  içeren  tıpkı sınıfın hükmeden farklı sınıfı  devirdiği  aynı kafa kaldırıdır ‘ mealindeki  sözler Mao ’ya ilgili.

Mao ’cu değilim ama zamanında  Mao ’cu olup şimdilerde  medyada ağırbaşlı ağır sıklet odakları olanların içler acısı halini gördükçe  bu sözleri  hiç duymamış olduklarını varsayıyorum.

Devrimle kastım değişimdir.

Kim hangi kanalı, gazeteyi alırsa alsın Türkiye ’birlikte iletişim araçları devrimi  , değişimi olamıyor.

Kız giren dul yarar hesabı Mao ’cu de  giren statükocu çıkıyor.

Medya, mütehakkim değerleri değiştirme  vaadiyle gelenleri  kendine benzetiyor  , boşanmak istediğimiz hangi varsa yerli yerinde duruyor  Ayşe gidiyor yerine Fatma geliyor, Işıklı gidiyor, Maydın geliyor  en bedava Sırrı meclise gidiyor milletvekillerini gülmekten kırıp geçiriyor.

Ama Görüntü, Tatlıtuğ yerli durumunda duruyor, elbette  bu filozof  ikiliyle kapalı değil Meydanın VİP listesi.

Sonradan mevcut uyum ortamında kim bir numara  diye  el büyüklüğünde çocuklara anket yaptırıp ihsan dağıtıyor okullar, Akademia ’nın haline bakın, medyadan beter durumdalar.

Farkındayız  Gülhane parkında milyonlarca koz ağacıyız.

Ceviz ağaçları konuşacak tığ susuyoruz.

Amma zaten da  bu uyanışı, farkındalığı kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle…

Necef Uğurlu /necefugurlu@gmail.com

 

 

 

Bir Cevap Yazın