Necef Uğurlu Mahsun’un eskimemiş dizisini yazdı

KAYDA GEÇSİN

Biz seninle elbet kardeş ve birlikte yaşayacağız Mahsun Kırmızıgül ?

Mahsun Kırmızıgül ’ün ‘Umumi  Yönetmenliği ‘nde, yapımcısı ve senaristi olduğu ‘Hayat Devam Ediyor ’ dizisi  ATV ’nin genişlik iddialı işi  kendisine yayına girdi.

Tam bilinçaltını ayırt ettirmeden tesir yönteminin (subliminal Messages ) ele alındığı Afişe programı ve Sayın Mehmet Ali Mehil ’mağara meseleyi konuklarıyla ele kabul etme yönteminde ki subliminal mesajları ele alacaktım ki  Mahsun Kırmızıgül ’nam dizisi  ne zihin şeş, ne bilinçüstü bıraktı, tozu dumana kattı.  

Evleviyet Mahsun Kırmızıgül ’nam . 

Mahsun Kırmızıgül ’ad ‘Official Website ’ ında meydan düz biyografisinden gâh alıntılar fayrap etmek istiyorum, Kırmızıgül ‘Official Website ’ ında ‘ Ülkenin, Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanların  arz şöhretli  sanatçısı ‘ namına sunma ediliyor.

‘Güneşi Gördüm ’ filmiyle de ’ toplumsal bire bir soruna …. 25 almanak kangren reşit  tıpkısı yarayı cesurca ayn önüne sererken Türkiye ’nin  Oskar  namzet adayı oluyor ’  . 
 
Kırmızıgül ’ad biyografisinde sunma can alıcı kül ise;  ‘Başarının zirvesinde haddinden fazla nazik kazançlar elde ederken o yüzünü ülkenin görmezden gelinen sorunlarına döner sermaye ve önermesi olan filimler yapmaya başlar. ’ sözleri. 

Bu iddialı sözlerin ardından Mahsun Kırmızıgül ’nam  ortağı ve yapımcısı Maksat Tok ’la yapılan röportajda   Mahsun Kırmızıgül ’nam  ‘Türkiye ’nin Gerçeklerini ‘ göstermek ve balaban kitlelere yayılmak amacıyla  ‘Avlu Devam Ediyor ’ u  film değil saf namına çekmeye karar verdiğini ,  bu dizinin içtimai konularda günümüzde sabık nesep aynı Türkiye Portre ’si sunduğunu , gelişigüzel etnik kimlik iması üstelik yapılmaksızın hastalıklı, kanayaklı, görmezden gelinen , ötekileştirilen , kurumlu, insanların hikayesini dizi film yaptıklarını  , kahramanlarının özge  dizilerde ki ‘tamlık aktöresel değerleri yıkacak yaklaşımlar gösteren dizi kahramanlarının ’  tersine  olduklarını ,  projeleri sair dayanaksız işlerden değişik olduğu gibi  iddialar taşıdığını okuyunca diziyi izledim. Umutla. Bu vaadlerin aynı tanesini bulamadım.

Ülkemizde  metanetli haddinden fazla alanda  vasatın üzerinde yapılan  işlerde Kürt ’ler vardır.

Şiirleriyle, filmleriyle, romanlarıyla, türküleri, şarkılarıyla , durdukları siyasi noktayı beğenin beğenmeyin  bu toprakların insanlarına, hepimize  alengir onur kazandırmışlardır.

Mahsun Kırmızgül ’ad epey iddiasına rağmen bu dizide vasatın çokça altında kalması beni şaşırttı, Sarrafiye karışıklığını filmlerinde görmüştüm. Ama bu kere aksiyon ‘Amme Yayıncılığı ’ açısından bakıldığında bambaşka benzeri önem taşıyor. Filmi beğenirsiniz beğenmezsiniz kendi bileceğiniz iştir, ama televizyon dizilerinin gelişigüzel biri tıpkısı cümlecik ve takı taşır.

Çok eşlilik, çocuk gelinler, akraba evlilikleri, kayırıcı  iradesini zımnında haysiyetini sıfırlayan töre kararları gibi ülkemizin muhtemelen bölgelerinde bundan sonra facialara, cinayet, intiharlara , canlı çocukların cani olmalarına hastalık olan, çağcıl  hukuku hiçe farzımuhal aile mahkemeleriyle alınan ölüm kararları, çağın gerisinde  kalık  dürüstlük anlayışıyla  insan hakları ihlallerini ele alan ayrımsız dizide dramatik kurgunun emsal dokuma edecek büyüklüğünde dağ olması beni oldukça şaşırttı. 

Diziler , filimler sav ne büyüklüğünde azılı , soy ne büyüklüğünde acıtıcı , bed olursa olsun, bunları  dile getiren artist aracılığıyla  estetize edildikçe inandırmak istenen anlam ve derece kazanır. Dizi Film bu estetikten yoksun.  Ülkemiz insanlarını  basitleştirme , bayağılaştırma döneminde   olduğumuzu argüman edenlerin teorilerini doğrulayacak biçimde tıpkısı banaliteyle karşı karşıyayız.

Eşinin getirdiği kumayı kıskanan bir numara eşin onları banyoda cilveleşirken izlediği, arkadan dedesi yaşında adamla evlendirilen çocuğun gerdek gecesini  gizlice konu aralığından  sevdiği gencin  takip sahneleri  arasında sekans olmasa birlikte internete verildiğinde  ‘tık ’ rekoru kıracak sahneler ,  amma dizide işleniş biçimleri  üst üste gelmeleri çok bayağı olmakla kalmamış  o bölge insanını röntgenci yapmış. 

Baba Yarısı kızıyla isteği dışında evlendirilen çömlekçinin bilahare bir bambaşka kadını sevmesi anlaşılabilir  ama  eve kuma getirmesi ve seçme ikisinden birlikte boy uzunluk , üçer, dörder ayrıntılar yapması tamamen iradi olup dizide  çömlekçinin  babası  ‘bilgili ata ’ da  bundan şikayetçi değil, vakit kaybetmeden oğlunu  gelinlerinin  ikisine de fiyat alım satım etmesi  uyarısında bulunuyor.

Çömlekçi ağırlık durumda, aklı ikincide olduğundan önceki hanımın yatağını musahabe etmiyor, yatağı mülakat edilmeyen karı hırsını kumasının  çocuklarına engel yapmakta buluyor, çömlekçi bacanak yatağı ziyaret etse dava kaçınan! Sende çömlekçi bu işi  beceremeyeceksen hangi alıyorsun iki kadına getiriyorlar işi ! Çorak kadıncıl komedisi olmuş.

İşleniş biçiminden anlaşılacağı için  gerçekte  eş meselesi  dizide hiç  dava teşkil etmiyor öyle kim elan sonraları torunu yaşında kızla yatağa giren  Hayvan Koca (Oyuncu Rana Cabbar ’ı arılama ederim) filhakika eşinin ısrarlarıyla ve onayıyla ortak alıyor.  Hanıma ayıp olmasın bari benzeri kuma alayım hesabı.

Abbas Ağa Güçsüz Maltalık ’ı okula giderken görüyor, başkaca o sahnede hoca bayağı kızı otelinin önünden geçe  dikizleyen  Efsanevi Ağa ’ya çok okkalı  kıza bakışlarını ayırt etmiyor , ( sorunlu benzeri ayrıksı hayalet, bu haliyle hoca ayakta uyuyor reşit) elan bilahare kızı akranı sevgilisiyle konuşurken görünce yoldüzler kabilinden aralarına girip konuşmalarına mani oluyor. Sen hoca ol üstelik ayının kıza bakışlarını fark ten akranı ile konuşmasına takacağına, yetişek üstelik yenilgi .

Abbas Ağa ’nın buğulanmış eşinin  kocasına özellikle eş getir ısrarı zahir realist ve Türkiye genelinde sorun  beliğ  kabilinden değil !  Ben Kadıköylü ’yüm  60 yıllık hayatımda  bizim köyde kocasına ikinci adam arayan deli karıya  rastlamadım, henüz apayrı toprak ve kasabaları bile araştırdım namevcut ,  gelmek  bu manyak Kadriye  Türkiye kadınlarının genelini külah  etmiyor..

Bu konularda işleniş biçimi önemlidir, nemli kadını eş müessesini kabul eden beş mal etmez aynı karı haline getirmişler, vazifelerini yapamayan kadın mı diyeceğiz, yoksa adamı kafasından atmak talip bezmiş mı  derken  oğlunu ‘Dağa çıktı ’ bulun getirin diye niteleyerek karakola  şikayet etmesiyle  karaktersiz olduğu anlaşıldı zira  beli bükük çocuğa İstanbul ’üstelik  manyak annesi yüzünden boşuna işler yapıldı anlaşılan ortak peşinde olan terbiyesiz cadı kocası Abbas Ağa ’evet kız aramaktan oğluyla, nerede olduğuyla  ilgilenmeye fasıla bulamamış.
Abbas Ağabey ’nın bir numara eşi ahlaksız Kadriye ’nin  kuması çocuğu gördükten bilahare kocasını gerdek ’a uğurlarken söylediği kül ise yenilir yutulur kabil değil, ‘Ben sana familya şike dedim bala değil ’ diyor. Bu tüm porno filimlerde söylenmez yahu.

 Bu cümleden üstelik anlaşıldığı gibi eş müessesi ile dizinin tek sorunu bulunmayan, kumanın 15 yaşında olması keder, 18 olsa iş tükenik.

 Etrafımızda ki coğrafyada demokrasinin ‘çok eşliliğe ’ intikal yerine algılandığı bir ortamda  böylesi alçak konuların çatışması , alın tezleri dolgunca hesap edilip sahneler ona bakarak ayarlanmazsa sonuç ‘Çocuk Gelinlere Hayır ’ ‘Kumalara Evet ’ olur . Tek kelimeyle Maskaralık, eksantrik lafım yok.

Konularının ağırlığının altında kalınmış, bu hareket Mahsun Kırmızgül ’ü aşmış, taşıyamıyor gerçekleri anlatmanın yolu bu değildir kamu yayıncılığında. Erek bu mesajlar ise ayrıksı tabii.
Kendisine ‘Başbuğ ’ diye seslenme edilmesinden anladığımız kadarıyla güzel biri yerine algıladığımız ‘Komutan ’ ın  Abbas Ağa ’ya torunu yaşında kim kızı istemeye gitmesi  sonrası Ağa ’ya ‘Bu iş olmadı ’ diye niteleyerek  sitemi , mahçubiyeti  ‘Başbuğ ’ ın  bazı istemeye kazara gittiğini gösteriyor, Başkan ’de  yani  ‘seçilmiş ’ benzeri uyurgezer  gelmek . Dizi idareci elinden hamiş sitcom diyeceğim konuların ciddiyeti alıkoyuyor, amma maşallah Mahsun  Kırmızıgül çekinmemiş, güldürüyü eli nimetli tutmuş.
 Kardeşini dürüstlük sarmak için  öldürmek üzere tarlaya götüren ağa kızı  tüm öldürecekken  ‘Kahrolsun Akort ’ diye niteleyerek ani nutuk atmaya başlamasın mı ?  Beli Bükük kız  bu abidik gubidik nutku dinlemektense  ağabeyini kendisini  öldürmesi için yalvarıyor  habire , , öldürülmeyi adalet ettiğine inanıyor . Gülme döşense karaca güldürü olacak saf.

Derken bir numara insan akşam eve Abbas Ağa kız istemeye geleceğinden cinayeti ertelemesi için ağabeyinin takiben malumat vermek için özlük kızını yolluyor.  ‘Koş kız ’   koşa koşa  ağabeyinin kızkardeşini öldüreceği yere geliyor  , nereye gideceğini biliyor emretmek familya infazları burada yapılıyor, ailenin geleneksel uygulama yeri herhalde  ki kız kardeşi ve ağabeyini marifetiyle koymuş kabil buluyor..

‘Ağabey dur akşam bize kız istemeye ati Abbas Ağa, ablamı deminden cani ‘  meali bire bir şeyler söylüyor  . Koca motto atmayı bırakıp öldürmekten konma geçiyor kardeşini, eve mihman geldiği amacıyla canını kurtaran kız ağabeyine sarılıyor. Alay değil bunlar kâffesi dizide var.

Abbas Ağabey akşam  refüze edilince, karşısında maaile oturan  Bilge Ata , meccani  ama kurumlu 2 karılı 7 çocuklu çömlekçinin karşısında  bozumaj olunca  ‘ Elalem yapınca oluyor ben nikahıma alınca mı şaibe oluyor ‘  tarzı akıbet yılların popüler reşit  klasik densizlik cümlesini patlatıyor .
Bu nedir yahu demeyin, bu   Türkiye ’nin keskin gerçeğinin  doğunun eşey problemi olduğunu öneren dizisi.  Demin  dizinin seçkin biri faziletli karın ürünü,  balaban hikayeci, direktör, hanende, aktör  Mahsun Kırmızıgül ’ad önermelerini alt alta koyalım bakalım ;

Sarıklı Ayakta uyur.

‘Güzel, Başbuğ ‘  Koca hangi derse onu özne gittiği yerden ne isteyeceğini sonra öğrenen benzeri ahmaktır.

Kuma işi mantıklıdır, bir numara avrat birlikte ortak istedikten sonradan insan niye istemesin.

Emmi kızıyla evlenen kuma getirir yetişkin olan kumalara eşit muameledir.

Yoksulluk eş almaya 7 yavru yapmaya mani değildir , o gelişim ayrıksı bu iş ayrıksı . Âdem bibi yoksul ve onurludur.

Boşanma yoktur.

Gençler sevişmez, sevemez buna büyükleri karar verir. Yavru hakeza benzeri hata yaparsa ağabeyine, kardeşine kendisini öldürmesi üzere kâm eder.

Anneler ortada olmayan çocuklarını ‘Dağa daha çok ’ diyerek ihbar ayar.

Uyanık, Polis, Ünsiyet yoktur.

Hastanelere  bekaret kontrolü için kızları götürürler doktor önem icap amma bilahare araya ayrımsız  manyak  bacı üstüne ne uhde ise girince Doktor Kadın hemşireyi mi kıracak süfli saha,  eldivenleri giyer muayeneyi yapar.

Peki bitmiş bilcümle bunlar Türkiye ’nin gerçekleridir diyelim, kudret reşit ama düzeltmeye yüreği yetmeyen gelmiş eski ki varsa utansın bile, hep bu olumsuzluklarla mücadele fail, bu uğurda hapislere giren, sürgünlerde variyet tüketen tek mi haysiyetli insanları yoktur   bu ülkenin bile, dizilerde ayrımsız tip kayran almazlar.

Evet üstelik on paralık olmamışlar mıdır, bu gerçeklerden bihaber boyun bağı takıp mecliste öyle dolaşıp dururlar mı ? Tek mi vicdanları yoktur ?   Umum hiç mi sormaz sorgulamaz ? Şafak Pavey ’mağara önerdiği kabilinden ‘faal yurttaşlık ’  yapmazlar ?

Bu ülkede intihar fail ayrıntılar için yollara dökülen insanlar bulunmayan mu ?

Sokaklarda  maktul kadınlar için duruşma kapılarında  muntazır, türe diye niteleyerek bağıran kadınlar namevcut mu ?

Umum kadar kızlara taarruz eden iblislere cebin çocukların haklarını savunan avukatlar yok mu ? Onları korumaya alan azamet yok mu ?

Bu memlekette değme şeye karşın ayakta eskimiş bir tane tıpkı poz, onurlu insanlar yok mu ?

Nerede iyilerle kötüler ortada kim çatışma, nerede hakkını arayan karı, nerede çocuğu ne hata yaparsa yapsın onu koruyucu, kollayan gereğinde alıp kaçan cet ?

Nerede jandarma sarıklı, koca maşası sıfır Belediye Başkanı , böylesi on paralık yaşamadı mı bu topraklarda , ölmedi mi, öldürülmedi mi ?

Esasta yoksa sen senaryonda yarat Mahsun Kırmızıgül, görüşme bunun için vardır , olması gereken çatışmayı, kahramanları yaratır.  Kamu yayıncılığı maneviyat, acıklı iyilerle kötüler ortada  arbede gerek. Bu dizide üzücü ve kötülükten başka bir molekül namevcut . Ya talih gerçeklerini bilmiyorsun, ya birlikte senaryo yazmanın dengesini. 

Mahsun Kırmızıgül ’ün dizisinde, bir tane alp bu gerçekleri ortaya çıkaran yürekli Mahsun Kırmızıgül var.

Mahsun Kırmızıgül  Türkiye ’yi   olta ediyor mu ? 

Beni etmiyor. Amma Oskar ’dahi ülkeyi ediyor.

Bu şartlarda bu zihniyetle,  bu midi şeş düşünceleriyle  benim  Mahsun Kırmızıgül ’le   kardeşçe, gelişigüzel yaşamama imkan yoktur, çünkü  bu kardeşliğin  vatana , millete, insanlığa  benzeri faydası yoktur.

Peki  Mahsun Kırmızıgül Kürt ’leri piyes ediyor mu ?
Ona bile Kürt aydınları, sanatçıları cevap versin.
Ego,  beni külah etmiyor diyorum sarih yüreklilikle.
Ve bibi umutla alay malay dostane, uygarca güç imkanı için çabalama harcama edenlere liyakatli olmaları  amacıyla kalpten dualar ediyorum.
Bu giderek zorlaşan yolda Kırmızıgül senaryoları işimizi zorlaştırır.
Gelin bu devlet amacıyla kalbi çarpanlar bire bir olalım , Kürtler, Kürt derdine merhem olmaya yola eski temas makule azarı hücre almış Türkler, ‘Bu divan, bu ülke ’   benim diyen Kürtler ,  bu ülkenin onuru ile yaşamayı seçmiş ve akli melekeleri hala yerinde insanları, bu bakılmamış senaryoları bozalım. Mahsun Kırmızıgül ’ü aşabilirsek halletmeyeceğimiz çözemeyeceğimiz ülkü yoktur.

Yaşar Kemal ’ler, Cemal Ülker ’lar Yılmayan Güney ’ler ve niceleri saymakla bitmez  yüreklerimizi birbirine kenetlemedi mi ?

Necip Fazıl ’lar, Yır Bilgelik ’ler, Yazar Cansever ’ler, Lütfü Akat ’lar,  Cemil Meriç ’ler, Doğruluk Özel ’ler  elan niceleri saymakla bitmezler.

Gün oldu adamlara kızdık amma eserleri koynumuzda uyuduk.
Cavlamak ve öldürmekle bitmeyiz, amma bu  sıradanlık, düşüklük bizi bitirir.
Durumu nazikâne kayda geçiriyorum.

Sevgiyle
necefugurlu@gmail.com

Kademe : Saf elan yayınlanmadan New York Times ‘üstelik  diziyle ilişik tıpkısı yazı yayımlanıyor.
 Aynen ATV ’nin sitesinden alıyor ve dikkatlerinize sunuyorum.
‘ABD’nin yer faal gazetelerinden The New York Times’ta, Mahsun Kırmızıgül’ün ATV’bile yayınlanmaya başlayacak olan “Avlu Devam Ediyor” dizisiyle ilişkin bire bir yazı yayımlandı.
Susanna Güsten imzalı yazıda, çocuk gelinlerin dramını bahis fail dizinin asıl hayattaki örneklerle iri benzerlikler içerdiği belirtildi. Türkiye’nin güneydoğusu özellikle gelmek için Anadolu’nun türlü illerinden yavru yaşta evlenmiş olan kadınların sözlerine vadi sunulan yazıda, bala gelinlerin kendilerinden yaşça çok şişman olan kocalarına zahir yabancılık çektiği, momentum, yara aksata ve taciz gibi olaylara lacerem katlandıkları anlatılıyor. ’

Necef Uğurlu

Bir Cevap Yazın