Necef Uğurlu: ‘Medya vesayeti’

Iletişim Araçları vesayeti ve iktidar

Dizi dünyasında üretim aşamasındaki ve sonrasındaki sorunların işin kâin ağdalı mali yapısıyla ilgilendiren olduğu gerçeği yavaş yavaş medya dünyasının önde gelenlerinin dikkatini binnetice çekmesi olumlu bire bir gelişmedir, milyarlarca doların lacerem çöpe gittiğini yazılarında sorgulamaya başladılar, bu enteresan gecikmiş itirazı kayda geçiriyoruz.

Alelhusus üretim aşamasını yönetenlerin iş kotarıcılığından öteye gitmeyen performansları , pervasızlığı , çapsızlıkları yaptıkları işlerle ortada .

Değerlerin yitirilmesine aracı tutmak, dili, kültürü neşelendirmek yerine görmek, değişik toplulukların arasını fethetmek , kontak dram kurgularla yan koyulmak , kamu yayıncılığının moraliteyi yükselme amacını çökertmeye müteveccih ‘bahtiyar serencam ’u sıfır diziler yapım yazar izleyiciyi umutsuzluğa boğulma edip, daha üstelik fenası bunları ihraç ediyoruz diye fiyaka feda etmek hangi akla hizmet etmektedir bilmiyoruz.

Ve tabii kâffesi böyledir da demiyoruz amma çoğunlukturlar ve dizi diaresi epidemik namına yaşanmaktadır.

Geçenlerde ekranlardan bir iletişim araçları angutu kamu yayıncılığının moraliteyi yükseltmek üzere tıpkı mecburiyeti olmadığını söyleyecek büyüklüğünde doğacak gitti. Kayda geçiriyoruz. Programı yönetende bu sözler karşısında durdu kaldı onuda kayda geçiriyoruz.

Dizilerin hayat dolu devletlerde ‘tığ‘ kavramını pekiştirmekle, toplumun huzuru, değerleri, ve millî güvenlikle ilişkisi vardır .

Bu rastgele şeyin gülgûn gösterildiği sosyal gerçekleri göz ardı eden sıkı denetimci feraset emretmek değildir, daha suya sabuna dokunmayan ama yer dip sansürü uygalayan işler cirit atmaktadır.

Öykündükleri , dizilerini çapul ettikleri , ama şalter başmak eleştirdikleri ve memlekette olan gelişigüzel zıt işin nedeni gösterdikleri Amerikan Medyasına dönüp ayrımsız baksalar keşki.

‘American Values ’ ‘Amerikan Değerleri‘ sözcüklerinin dizilerin temel fikirlerinde mutlak vurgulandığı gerçeğini çalmak işlerine gelmiyor mu , yoksa kafaları basmıyor mu bilemiyorum . Amerikan dizilerini apartıp , deforme ederken bari ‘değerlere ’ saygıyı eş cebin, ders karşı o üstelik yok.

Içerik meselesi ; ayyuka çıkmış bu rant üleşimi dünyasında önem taşımamaktadır zımni , kasıt ıskalanarak huzur veren benzeri iletişim araçları oluşumu özlemek saflık evet.

Bu iletişim araçları katiyen iktidarın ‘lehtar medya ’ sı filan de değildir, zira nüfuz yaptığı işleri kendi medyası yüzünden anlatamamaktadır.

Örneğin bu iktidarın döneminde birçok baraj açıldı, yüzlerce , bu konunun işlenmesini bırakın tıpkısı barajda etkin işçinin, mühendisin aynı saf içre karakter olduğunu gördünüz mü? Ya keyif sektöründe, ulaşımda alanında yapılan epey amal , karakterler, hikayeler dizilerde var mıdır?

İktidarın medyası yüzü sıcak orta malı cümleleri söyleyerek işi geçiştiren amma özde yapılanları anlatamayan üfleye üfleye iktidarı yiyip mütemmim bire bir fare kabil.

Kuvvet ne öğür olursa olsun liderlerin hoşuna revan sözlerle işi geçiştiren yayınlar yapıp bildiğini kavzamak medyamızın işidir.

Medya ; hangi iktidarla, ne muhalefetle, ne ulusal çıkarlarla koşut bantta yürümemektedir. Zat iktidarmışcasına bildiğini okumakta iktidarı idare etmektedir, benzeri muhalefete yaptığı kabil.

Dördüncü kuvvetin gücü ülkemizde bu şekilde yorumlanmış ve süregelmiştir , kuvvet ika gücü tek olmamıştır ama inzal gücü olmuştur .

Tayyip As ’in sıklıkla dile getirdiği, meni ettiği budur diye anlıyorum .

Ne var ki bu sorunu dile getiren Sayın Başbakan yandaş yaftası yapıştırılan medyasının candaş medyaya entegre olmasını önlememiştir yahut önleyememiştir , bunun oyunu kuralına göre oynamayla aynı alakası yoktur.

Askeri vesayetin sona ermesi ihtilal ihtimalinin sona ermesiyle sınırlanırsa ki iletişim araçları bunu yapmaktadır, askeri vesayetin askerle merbut olmadığını benzeri devir anladığımızda umarım geç olmaz.

Zira askeri vesayetten da beter ‘medya vesayeti ’ hep hızıyla devam etmektedir, aktörleri değişmektedir , ilaveler olmaktadır.

Bunun iktidarla tek alakası yoktur .

Yalnız, ne eyvah ki; kudret yanlılarının güç tıpkı bölümü göründüğü kadarıyla bu sisteme entegre olmuşlardır.

Çözme hakeza olunca askeri vesayetin tartışıldığı tıpkısı ortamda ‘medya vesayeti ’ tartışılamamaktadır.

Ordusunun generallerini mahkum edebilen ünsiyet iletişim araçları karşısında tıpkısı cesareti gösterememektedir.

Ve ‘iletişim araçları vesayeti ’ kuvvet yanlısı duyum , programlar bağlamının çoook ötesinde benzeri vesayettir finansal yapısına girmeden çözülecek ayrımsız gelişim birlikte değildir.

Bu tümce çokça ağır biçimde haksız dünyalık edinmiş , halen edinmekte olan arsız, obez bire bir dünya yaratmıştır, nüfuz yanlısı , muhalifiyle birlikte olağanüstü tıpkısı konsorsiyumdur. adsız , aleni ortaklıklarla kanalları, patronları yönetim etmektedirler.

Bu güce eklemlenmek için ilk kânun bekleyenleri erk ya birlikte muhalafet öz saflarına kazansa ne tamam, kazanmasa ne peki, medya yalaş bulaşı siyasetçilerin bunu doğaç akıntı edenleri olduğunu üzülerek görüyoruz.

Bu dayanılmaz konsorsiyumun ortakları , insanlar ekti değildirler tüm damarlı haddinden fazla yüzlüdürler , takkadak omurgasızdırlar ve tabiatın tıpkı mucizesi adına omurgaları olmadığı halde gayet güzel yürüyüp ‘ ‘yürü evet kulum’ sihriyle ceplerini doldurmaktadırlar .

Idareci olduğu gün kendisine okkalı zam yapıp kontrat yapanından milyonlarca doların üzerinde oturup sonraları medyada ki namussuzlardan dem vurup kendisinin hakkıyla aynı milyon dolar biriktirdiğini anlatacak kadar herkesi aptal yerine koyanına,

Siirt ’, ‘Kasımpaşa ’ kontenjanından bu konsorsiyuma eklemlenen ve menfaatine yeryüzü
ufak iptal geldiğinde laik kesilenine,

Servetini Özal yalakalığına verecekli olup iyi iktidardan neması kesilince solcu olanına,

Alevi kimliğiyle çıkışlar yapıp Alevilerin onbeş çağ dayanamadığı ve Sünnilerle Alevi kadrosundan işi götürenine medya vesayeti konsorsiyumunun bol çeşidi vardır.

Bunlara kaosu okazyon bilip berbat alp kalkmak amacıyla ortalara dökülen gençleri ve bibi yerlerini bırakmamakta direngen çakalları da bile ilave edin.

Mütedeyyin sarhoşundan, namuslu nümayiş benzer kalkışmak isteyen kaşarına,

Başarızlıklarını sahte özgeçmişler uydurup zamanın ruhuna makul , er mağduru olduğu iddialarını işleyen meraklı opportinistine,

crony anamalcılık örneği eş boyu medyadan gelişim korkulu sahibi olanına, medyamızda mevcutturlar.

Bazılarının medyada sebebi mevcudiyetini anlatmaya hicabım manidir.

Eski pornocu , kol işçiliğinden gelen ayrımsız ayrıksı kalpsiz bilyon dolarların döndüğü aynı medya rantının yeğin aktörleri olabilmişse bu vesile eşitliği karşısında demokrasimizle hangi büyüklüğünde övünsek azdır mı diyeceğiz yoksa, çok arızalının toplandığı yeri sorgulayacak mıyız, organizecilerin takdirine bırakıyorum haddimi aşmayayım.

Medya bunlara nimetler arz etmek amacıyla mi var?

Medya artık millî onurun sorunudur, iktidarın namusudur.

80 yaşına mevrut aynı gözü edisyon gören bire bir adamı eline verdikleri fotomontajlı fotoğrafla konuşturan zihniyetle, onu yüzsüzlükle suçlayan taraflar birbirine alın kabilinden görünselerde aynı omurgasız konsorsiyumun parçasıdırlar.

Benimkisi dünyanın karamkarışık olduğu tıpkısı dönemde ülkesine, acun barışına hizmet etmeyi parayı götürmeye tercih eden bu uğurda, sıkıntılar calip, iftiralara uğrayan ve fert veren bu ülkenin gani insanlarını hiçe sayanlara cebin sessiz aynı çığlığın kayda geçirilmesidir, elimden mevrut budur.

Necef HAYIR

Bir Cevap Yazın