Necef Uğurlu ‘Sanatçılar Birliği’ni kayda geçirdi

KAYDA GEÇSİN

Yalancıların yalanlarına özellikle kendileri inanmazlarken bizim inanmamızı bittabi bekliyorlar sorusu hep kafama takılıyor alelhusus serencam zamanlarda….

‘Mecburduk domates dolması söylemeye, zira kargaşa ve yalanlarımızdan daha kötüsü olabilirdi‘ diyen yalancılardan bıktık ve onlardan yarayışlı beklemek yararsız .

Kötülüklere alın aynı cidal biçiminin mazereti olanaksız dalavere izah etmek .
Sadece çöküşün alametidir yalan, çünkü yalanların birbirine bağladığı ne varsa yıkılmaya, çökmeye mahkumdur, yabanlık tarihi bunu belen ediyor ve dinler tarihi !

Politika, iletişim araçları, anamal, musahabe bu asılsız biber dolması yapıyı birarada tutan  parçalarsa  şayet  bizleri felakete götürecek bu işbirliğini uydurmak işimiz, andımız olsun.

Sanatçılar Birliği umarım bu işbirliğini  elbirliğiyle yerle tıpkı buyurmak amacıyla kuruldu.

‘Yok tığ üstünde mutabık kaldığımız yalanlarla devir yazıyoruz , herşeyin yer büyüğünü, sunu yükseğini yapıp …………na koyacağız‘  diyenlere susulacaksa  efsus , anne işimiz onlarla ve bu zihniyetin beslediği sanatla.

Tekellüm yalanlarla hesaplaşıp neva diline revan yolun anahtarı.
Külhanbeyi, haddinden fazla kabadayı kalkışmak zorunda sanatkarlar anca üfürük tweetlerle olmaz, iştir ayinesi kişinin tweete bakılmaz.

Her tarafımızdan biber dolması akıyor yeryüzü çirkef biçimiyle.

Anca aynı zamanda yaşıyoruz kim; Böylesi inkar üstü yalan görülmemiş ve yüzyüzlük yatağında (Pilav üstü döner sermaye ıspanak yatağında kabil oldu yönetim edin)

Kayırıcı polise yalan söyleyebilir paçayı çevirmek amacıyla , eşine dolma söyleyenlerde vardır muazzam Clinton da söyledi,  yakalanana   kadar sürdürebilerler yalanlarını,
ama  ülkesine, milletine biber dolması söylediğinde affedilen yok, Clinton söz gelişi onu bile affetmediler .

Medya, televizyonlar ve dramalar çok domates dolması söylüyorlar ve daha bile önemlisi bundan sonra  çelişiyorlar.
Birinin yalanı öbürününkini tutmuyor, söz birliği yapın bari.
Çelişkiye benzer olsun ;
İktidarın iddialı olduğu ‘Sulh Süreci ’hangi örneğin TRT 1 birlikte yayınlanan Değerli Elma dizisinin hangi gibi faydası var ben anlamış değilim.
Dizinin felsefesi iktidarın  Barış Niyeti ’ nin  mecmu tersi.
Özellikle MIT İstanbul teşkilatının başındaki Meryem Kadıoğlu (Zeynep Fondöten) Maaşallah ‘Bala ’ diye niteleyerek hitap ettiği gençleri temas fırsatta  demode  ve imdi  haddinden fazla bambaşka noktada olması müstelzim ulusçu retoriğin doruklarında savaşmaya teşvik ediyor , ve MIT ’çi Meryem Atatürk ’le özdeşleşmiş  ‘Bala ’ hitabında alışılmadık ağırkanlı oluyor.

Osman Seden ’mağara  ‘Düşman Yolları Kesti ’ filmi haddinden fazla henüz içtenlikle ve tertemiz kalıyor , ne var kim daha çok bu senaryolar kalmadı parçası olmaya hazırlandığımız toptan köyde.
‘Artist Fikirli ’ ler siz bu diziyi  izlemiyor musunuz,  ‘Bizden anlamaya anlatmaya çalışmamızı istiyorsunuz bu nedir böyle ‘  diyerek soran bulunmayan mu aranızda ?

‘İstihabratın gücü kurduğu strateji ve çocukları bulaştırmaması ile ölçülmeli ’ diyebilen akıllı yok mu aranızda.
Dağdan çocukları nasıl indiririz diye düşünen iktidarın MIT ’i, gailesiz ajanlarını savaşa hazırlıyor anlamı mı çıkıyor diziden, anlamadım.

Akillerden curcunalı çıkmazsa Ak Parti İktidarının  parçası Medya ’nın  herşeyden anlayan çifti  ROK ve Fücceten bu durumu ihtimal bize anlatabilirler  .

Aşina medyamızın bu kutsanmış çifti   herşeyden anlıyorlar , limitsiz, bıkılmayan  karın ve konuşma imkanları sunulmuş  Rok ve Rappadak Alçı ’dan bahsediyorum ,
herşeyi biliyorlar, herşeyi anlıyorlar lakin onları anlayamayan insanları elbette oluyor birlikte anlıyamıyorlar köle bunu anlamıyorum  .

Çocuklukları  çok adamakıllı önceki,  ancak yetişkinliklerinde  külüstür aynı ortama sakıt  ve  acemicesine uyum etmeye çabalayan insanlar   gibiler.

Belki Osman Imtihan ’ın ‘Kızıl Elma ’ sını izah edebilirler, on paralık öyle vatanseverlik filan ayaklarına yatmadan.

Hangi varsa derece bildiğimiz,
zihnimizde heykellerini diktiğimiz üstlerinden uçup, yapıp, kaçan  güvercin kadar oldu iletişim araçları .
Milliyetçiliğinde üstünden geçiyorlar .
İşi ; Konuşmak, fasılasız bahsetmek ve  abidik gubidik kol tahsis etmek  olan aynı takım var , eh para karşılığı kâffesi, ne olmasın.
Çeneli Iktidar medyası , konuştukça saçmalayan, çektikçe ensesi kalın olan ve ancak ne dediğini bilmeyen dizilerle alıyor veriyorlar ve çıktı şuursuzca.
Gülüyorlar, kahkahalar atıyorlar, bildirme ürkütücü, bildirme korkutucu anları bu mutlu oldukları anlar.

Çatışmayı kurdukları iyi ve şiddetli   sınırlı  muhayyele ile  kısıtlı  olduğunda , ya üstelik izleyiciyi  anca gördüklerinden mahdut söylemlere sığınıyorlar, nasyonalizm bunlardan takkadak biri.

Temelinden benzeri mankenden fek yiğit bala çıkıyor ortaya , bakalım Övünç ’ı yakalayabilecek mi !  Bu nöbet ki bayağı ulusalcı, çözümsüz bire bir çocuk.

Bu medyayı tutkun olmak, itaat etmek artık sabır istiyor , elan de yumruk olan sabrediyormuş kabil yapıyor olmamız, sabırlar çoktan taştı.

Colin Firth ve Nicole Kidman ’ın temel rollerini paylaştığı  ‘ Railway Man‘ filmini izledim, tavsiye mektubu ederim.
Eric Lomax ’mağara kitabından  2. Acun Savaşında  Singapur ’un düşmesinden sonradan Japon ’lara konfirmasyon olan   İngiliz Askerlerinin  Burma Demir Yolu inşaatında  Japon Gestaposu namına tanıdık  Kempeitai ‘nin  işkenceleri eşliğinde, hava kadar  çalıştırılmalarının öyküsü  . 
Cidal sonrası cenk suçlarıyla ayrımsız hesaplaşma filmi .
Filmin sunma azrail yanı  bence; Japonların kendi askerlerine , kendilerine söyledikleri yalanların nelere servet olduğunu anlatması.
Dönüş peki ülkemin yalanlarıda , palavracıları , namussuz pehlivanları da filim peki İnşaallah , o devir gerçek yüzleşme barışı getirecektir.
Şimdilik onların yalanlarıyla hile ediyoruz.

Sanatçıların Birliği, bu kuruluşa apotr olan Barolar Birliği, Sayın Fevzioğlu ayrıntılı ayrımın  farkındadır diyerek rüya ediyorum.
Sanatın, gücünü güzellikten düz gerçeği bakalım çok yalanla kelle edebilecek mi ?
Esas özgürlük önüne konan senaryoyu anlayıp, açlığı , yasakları hücre alıp ego bu işte yokum diyebilmekte .

Akıbet yazımda ‘Bildenberg ’ kelimesini  kusurlu yazmışım , doğrusu ‘Bilderberg‘ özrüm imla ve kabahatlerimle alay malay kayda geçsin  kayda geçsin.

Sevgiyle
NECEF GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın