Necef Uğurlu: ‘Sanatçının onur meselesi’

Açık Deniz Altan Düzyatan ve  sanatın , sanatçının öz saygı meselesi

2011 Mart ayında benzeri magazin haberiyle ‘sarsılıyoruz ’ Engin Altan Düzyatan Hat D ’birlikte yayınlanan ‘Beyaz Zehir Show ’üstelik  stüdyoda göbeğindeki  Latince ‘ Onurum Hayatımdır ’ yazan dövmeyi gösteriyor, Latince bilmediğimden benim  amacıyla Açık Deniz Altan Düzyatan ’ın karnına nakşedilmiş cümlelerin anlamı  yalnız  aynı tez , dövmeci Latince ‘bunu yazan Tosun okuyana kosun ’ bile yazmış cins, Beyaz Zehir Latince biliyor mu , yazıya kefil olabilir mi onu dahi bilmiyoruz.

Bu tendürüst aktör neden göbeğine Latince  ‘Onurum Hayatımdır ’ yazdırıyor azametli benzeri hayata değer verdiği üzere mi  mevcut durumda bundan bile  stabil sakıncasız olamıyorum.

Bildiğim,  dinç benzeri aktör (özgeçmişi 18 dizide lüks aldığını söylüyor, 3 dahi film çevirmiş) yaptığı işlerden artım göbeğine yazdırdığı  bu dövmeyle  gündeme gelmekte, göbeğini  açıp gösteriyor.
Gerçekte görüntüde az buçuk kaygı de algılamadım değil, 18 dizide cila almış  öğrenci tıpkı aktörün iletişim araçları da geldiği son dideban bu  diyeceğim , bitmiyor sörf yaparken aslında dövme promosyonu ile ortaya artık Düzyatan.

Elbette avlu her  koca üzere  çalımlı olmalıdır , göbeğine Latince ’sini, Kürt ’cesini, ‘Türkce ’sini  yazdırsın  yazdırmasın. Itibar rastgele dilin erdemi.

Ve tabii  her insan  ilkin  mesleksel  onurunu arkalamak amacıyla elinden geleni  yapmalıdır , bu mevki üzere en azından bunu yapabilmelidir sistem,  vatanseverlik bunu lazım ettirir.

Oyuncular süresince haysiyet oylumlu tıpkısı meseledir, Düzyatan bu vurguyu göbeğinde Latince yapmış, tür.  Gelişigüzel yiğidin  yoğurt yiyişi tıpkı imkânsız söz misali eşim Ahmet Hayır üstelik  iz onuruna çokça ehemmiyet veren benzeri oyuncudur, öyle ki yorumculuğu ile ait  nevaziş kendisine ‘döktürüyorsun ’ diyenlerden on paralık hazzetmez .  ‘Döktürme ’ lafı onuruna dokunur.

 ‘Görüntü aldım ’ sözlerinden birlikte hoşlanmaz, ona bakarak tıpkı aktör ‘Görüntü almaz ’ bir oyunda görkem alır, bire bir piyeste uyutmak amacıyla sahneye yarar. Yakında bu yüzden Nurseli ’ye TV ’lerde  bu cümleyi kurduğu üzere haddinden fazla kızdı.

Mesleksel onurunu baştan sona seçici olmasıyla korumaya çalışmış, oyunculuğunda evrensel ölçekleri hedeflemiş elindeki ilişkin imkan ve gücüyle maddi anlamda olmasa de manevi anlamda başarmış benzeri adamdır. Eşimin  pek çokça kızıl aktör arkadaşlarının de mesleki değer meselesine hassasiyet gösterdiklerinin şahidiyimdir.

Eşimin  seçiciliği daima evrenselde yerini ahiz ama yerelliğini, ait olduğu toplumun cümle değerlerini koruma görevlisi ederken sorunlarından kaçmama, içtenlik  bağlamında olmuştur.

Namına getirilen projelerde meydan kabul etmek istemediklerini  tamamen ‘Kendimi içinde göremedim ’ ifadesiyle reddetmiştir. Tıpkı işin içinde kendisini görüp görememek evvel sırada ki meselesidir, bu maniayı atlayınca ayrıksı kalemler sonraları gelir ve zaten mesleğinin onuruna yakışır anlaşmalar beğenmek lazım.

Oyuncuların davranış biçimleriyle ait ahkam fasletmek eşimden  neredeyse 30 yıldır  edindiğim tecrübelerle bağlı değil, ben hep oyuncularla çalıştım, kimisi görkemli, bazısı okullu amma bilcümle oyuncular oldu hayatımda. Onlara   başkalarına   kıyıp sevimli edemediğim cümleler yazdım , Aralarında   basit iri olanlara , arada bir  hayal payı bırakmayan oyunlar yazdığım için  kızdırdıklarım, zorladıklarım oldu ,  amma bütün  bacanak olduk zarfında çok hususi  sevdalar  olan dostluklar diyelim . Gördüm kim aktör – edip  ilişkisi aktör direktör ilişkisinden  ayrımlı,  ekseriyet yönetmenler oyuncunun yorumlarının gölgesinde kalmaktan hoşlanmazlar, amma ellerinde hunriz ayrımsız bıçak vardır  kesip biçebilirler , yönetmenin egosuna aşınmış düşmüş çok elan ferah olabilecek ne filimler var izlediklerim beyninde.  Yazarın metni yönetmene görüntü payı bırakmıyorsa o dahi ayrı tıpkısı ağlatı tabiatıyla , hem yazıp hem yönetenleri bu anlamda anlıyorum.

Maksadım ;
 Engin Düzyatan ’ı asla  yemek değil, amma bu büyüklüğünde iddialı lafları karnına , Latince kayda geçiriyorsa ,  bu konuya önem veriyorsa, kim vermesi kocaman ayrımsız davranıştır o antlaşma durup az buçuk düşünmesine önayak görünmek , karnına yazdıklarını uygulama noktasında aldığı sorumlulukların ne büyüklüğünde yavaş olduğunu hatırlatmak.

Sevgili Düzyatan,
Sen katlanma arsızı ve dizi  aptalı ergin ayrımsız toplumun , askeri vesayeti bibi dilinde devam eden medyasından bu olaylar ve şeraitte kendini şüphesiz koruyacaksın esasen bilemiyorum.

Oynadığın onca racon sonrası sana  karnını açtıran iletişim araçları zinhar  seni şaşırtmasın, üzülürüm.

‘Askeri Vasilik ’ bitti diyerek şenlik naraları  atan aynı  iletişim araçları bibi unutma kim vesayetin dilini  kullanıyor ;  ‘Başvekil Kurmaylarını topladı ’  ‘Kurul toplandı ’ ‘Falan hanende Avrupa ’evet çıkartma yaptı ’ sözleri içlerine suspus militarist  ayrımsız ruh halinin kâh cümleleri, ne vasilik dersen belki askerle on paralık ilgisi olmayan  üstelik özlük vesayetleri.

Tıpkı türlü sivilleşemiyor ve toplumu sivilleştirmenin uğrunda aheste aynı engel bu dil .

Sivil bir çekicilik olması gereken  medyada bu dili kullanan yetkililer yahut kudret temas hangi ise ,   acep orduevinde mi büyüyen bire bir tohum diye kayırıcı sorgulamadan geçemiyor.

Kullandıkları sözcükler  bibi konma geçemedikleri ayrımsız militarist dilde, bu dili ayrılma edemiyorlar.
Öte yandan koskoca bire bir askeri vesayetin temel ve  sivil uzantısı düzenekten sıyrılmak üzere ‘‘Ejderha Abi ’ ‘yi ebeledik gelişim münteha ’   mantığıyla  saffet nasıl olacak onu bile anlamış değilim.

Hal böyleyken artistler, oyuncular arınma sürecine  kuşkusuz katkıda bulunurlar sorusu arasında kalıyor,  tabii mesleklerine gocunmak duyarak  amma arkalarında hangi güçle ?

Olur akıllıcasına , bu ülke çıktı Teoman Koman ’ı, Jitem ’i , faili meçhulleri, darbe teşebbüslerini konuşuyor. Ay Işığı TV ’bile Aklı defteri programını izlerken Sayın Prof. E.  Karakaş, Sayın  Prof. M. Altan, Sayın Dr. Ş.Alpay beşer vererek   hep bunları konuşuyorlar  , hatta elan müstakbel gidip hep bu ilişkilerin uzantısı vezneci boşaltmalara , patronlara,  bağlantılara dahi  dayanıyorlar , amma bilcümle bunlarla işbirliği ortamında eser yapanlar, ve buralardan nemalanan ‘sanatçılar ’a gelemiyorlar, orada zınkkk sesi duyuyoruz .

Cavit Edvar ’ı  eleştiriliyor, amma bir zamanlar onun medyasında  bu kurmacanın temel aktörü  yöneticiler, Çağların sofralarında Irlamak çağıran, gülünçlük fail hokkabazlar bibi atlama beygiri koşturuyor. Üste saygınlık takviyesi yapılıyor.

Patron kukla ana düzen kurucular bunlar mıydı diyerek kayırıcı irtical edemiyor. akıl defteri neymiş hisse senedi kendilerinin de zarfında olduğu medyaya gelince frene basıyor.

Diyeceğim o kim ;  Medya   yıllardır bitmeme fail azılı tıpkısı çöz savaşın sonunu getirmemek üzere direniyor, bu duruma dayanırlık , rahatlamak amacıyla  ne efsus kim  daha gerelti arkasında kim hiçbir hikayenin  daha filmi yapılamadı, öyküsü yazılamadı. Bunu kayda geçirelim.

Kimi dallar dağlara sürüldü, kimileri martir oldu, ve hala bu baziçe devam ediyor.
 Öyle kim
13 martir haberinde  ekranlarda hangi yapacağını şaşırmış, siyah matem elbiseleriyle lakırtı sunanlar
haki renkte t-shirt giyerek askerimize bindi verdiğini zanneden aptal şarkıcılar
şehit haberi gelince tarz söyleyip söylememekte çekinti eden  hangi yapayım diye niteleyerek bölüt soran megastarlar dünyasında  genç aynı oyuncu göbeğine ‘onurum hayatımdır ’ yazdırarak ne onurunu şüphesiz  koruyacak ?  

Serencam şüheda verildiğinde hangi yapacaklarını şaşırdılar, sözde ilk defa bu ülkenin çocukları gırtlağa getiriliyor , ilk kez ölüyor, ilk defa nice yetenekler heba ediliyor, 30 senedir vur patlasın çal oynasın diyen  medya, hala  kuşun kanadında gönderdiği  üfürük yazılarına mesajlarına devam ediyor hala.

Nerede sürece ulama verecek kuvvetli, ayağı yere basan sanatı, sanatçıları bu ülkenin ?
Bilfarz Sabahat Akkiraz duy sesimi ,  ne diyorsun bu olaylara ?  Sopa aptalı incelmemiş bir karı namına sana kusursuz bire bir istifham soruyorum, sen da mi Hakan Şükür kadar ‘Büyüklerim agâh diyeceksin ?

Sanatçılar mecliste veya divan dışında susmaya mahkumlar.

Ne yazık kim   bu medya ‘ego aktör değilim ’ deyip oyunculuk yapanlar, ‘Ego hanende değilim ’ deyip yol söyleyenlerle var oldu, onları var etti.

Bu süreçte deminden sunu etkili olması müstelzim kolumuz konuşma, sanatçılar kırık, güçsüz.

Maksadım canlı tıpkı oyuncuyu üzmek değil, çare arz etmek ise elimden gelmiyor fakat dikkat et diyorum bilcümle ilgiyle, annelik hislerimle, bunlar iki dönüş bilahare kıçına set ayn birlikte çizdirirler adamın, sakın açıp sergileme. Unutma sen açarsın parayı Parafin götürür.

Engin ’mağara dövmesini kayda geçiriyoruz, diğerleri doğrusu kayda önceki durumda  arşivlerin açılmasını sabırla bekliyoruz.
Sevgiyle

Necef HAYIRLI

necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın