Necef Uğurlu ‘son medya skandalı’nı yorumladı!..

Habertürk ’te üs koşut yapı berrak mı verdi?

KAYDA GEÇSİN

Gelişigüzel şey paralel bina oldu ya, akıbet iletişim araçları skandalına bu noktadan bakalım.

Dünyada dinç devletler  veya despotça formda hükümetler  ayırt etmez , elitlerle bilgiyi, haberi gelişigüzel  nezaret etmek lazım.

Çünkü haber, hikmet , güçtür, gücü elinde tutan halkı arama fehamet.

Bu bozulmaz  bayrı tıpkısı ortaklıktır.
Medya dediğimiz siyasiler ve elitlerin işbirliği sonucudur. Kimesne hürriyet falan diyerek atıp tutmasın !

Bizde medya elitlerin kontrolü altında mıdır çokça açık ayrımsız yanıt veremiyeceğim …‘elit ’ az buçuk sakil kaçıyor  ve tığ marionetleri seyrediyoruz, evet bile  ‘parayı bastır elitizm ’ inin ve bu yolla halkla bütünleşileceğini zanneden siyasetin elinde inim inim inliyoruz.

Onun için içten olalım  ve güya ilk defa oluyormuş üzere Başvekil ’ın medyaya müdahelesi karşısında şok geçirir ayaklara yatanlara ihtiyatla bakalım.

Fakat Iletişim Araçları ’yı sonsuza büyüklüğünde kendine ilişik sanan taraf yanılır ve halk değiştiği antlaşma evet medyasının  arkasından ağlar evet bile akıllıysa zil takıp oynar.

İktidarı istiyenler seçilmenin yanında  bu zemini tesis etmek zorundadır , bizler üzere bayağı çoğunluğun akseptans etmesi edisyon ama cins bu.

Bu manada medyamıza, ekranlarımıza baktığımızda benzeri şaşırtı yok , dünyadan dahi güçlü  farklı değil.
Ayırt  medyamızın ve siyasetin, elitlerin  halkın hürriyet, alternatif alanlarını  daraltmış olması ve bu elverişsiz çevrenin insaf, vicdan sınırlarını zorlaması  ve zamanla az çevrenin maskarası olan tıpkı medya ve siyaset haline gelmesi.

Yoksa  Ancak Mekân üzere Doğru  Parti kudret olmuş, MHP kuvvet ergin ya de CHP on paralık ayırt etmiyor.

Bizde  ayrımlı olan tıpkısı farklı konu  siyasi erkin ve ‘seçkin ’in kontrolünde gibi hasıl üretim organizasyonunda yer  düzlük ve ‘elit‘ ve ‘politika ’mağara ortada   çokça altında olan bir mekanizmanın hepsini idare etmesidir, usta işi tıpkısı düzenektir.

Şayet paralel yapıdan bayram edeceksek asıl paralel yapı budur.

Seçkin ve siyasi zorla halkı aşılamak kadar aynı derdi vardır  ve bunun hesabını medyasından  soramamaktadır  dünya medyasından değişik durumu budur.

Çünkü bizde maatteessüf dünya medyasıyla kıyas edilemeyecek derecede suni, gır ayrımsız medya vardır.

Gelelim Başbakanımızın Habertürk ’de geçen altyazılara müdahelesine, hakeza tıpkısı müdalede Başvekil ’ın muhatabı işveren düzeyidir, üstdüzey becerikli üstelik değil, yani Sayın Başbakan Ciner ’i aradı Fatih Saraç  ‘Efendim şu dakika halı sahada maç yapıyor görüşemez ’ mi dedi, evet bile  Kenan Tekdağ ’birlikte o sırada lavaboda mıydı kim Başbakan talimatı Fatih Saraç ’a verdi, ben medya mutfağından geldim hakeza tıpkısı şey olanaksız, bu iri cürettir böyle tıpkısı molekül olursa Başbakan kim olursa olsun namevcut hükmündedir.
Eğer  Başbakan direkt Fatih Saraç ’ı aradıysa o ahit Ciner ve Tekdağ namevcut demektir.
Üçüncü şık ise istirahat ihtimalinin faziletkâr olduğunu isteyerek başbakanın konuşmasının kamuya yansımasını isteyenler var demektir, bu şıkta ise meselenin başlangıç noktası Sayın Başbakanın yanı başındadır, Koskoca Başvekil mikro dışında işi gücü bırakıp Habertürk madun yazılarını izlem ediyor olamayacağına göre  ast yazıyı namına bildirme edenler kimlerdir?
Ana sormamız gereken soru artık kontrolün kimde olduğudur. Gerisi hep reşit , o gitmiş, bu mevrut yerler dolmuştur ama düzenek bütün yerini korumuştur.
Bibi neler konuşuluyor, hayret.

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI / necefuğurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın