Necef Uğurlu: ‘Söyle sayın başbakanım’

Strateji eden her ant arkadadır. Taklit eden gelişigüzel devir tıpkı aşama geridedir.

Bize geride ara vermek yakışmaz, her devir yer yükseği hedefleyecek ve bunun üzere uğraş edeceğiz.” sözleri insana, “Söyle Sayın Başvekil Cidde inlesin Hayal Avşar dinlesin” dedirtiyor zira gelişimin, henüz iyiye değişimin temelini özetleyen bu sözlerle dakikasında çabucak âdem zamanda ‘Yetenek Sizsizin ‘ yarışması finalinde ‘ maymun yavru ’ onca yeteneğin arasından birinci seçildi.

Primat boynuna taktığı üzerinde ‘Diva ’ yazılı tekerlekle yapmış olduğu Bülent Ersoy taklidiyle Imge Afşar ’ın, Acun ’un takdirlerine mazhar oldu. Haydi ‘50 milyon dolarlık âdem Acun ’u bir tarafa bırakalım, Görüntü Avşar ’ın davranışı   beni çok şaşırttı.

Taklitçi olmakla bire bir yere varılamayacağını bütün içtenliğiyle açıklanan ve yıldızları hedefleyin diyen bir başbakanın olduğu ama sanatçısının taklidi alkışladığı, ödüllendirdiği, motivasyon ettiği aynı ülkede yaşıyoruz. Türkiye ’nin yeryüzü esas sorunlarından biridir çantadan sanata taklit hastalığı.

Başvekil meselenin özünü “Arabistan sana söylüyorum, Türkiye sen anla” gibilerinden anlatmaya çalışıyor amma artist inatla taklide prim veriyor. Geldiğimiz bekçi umum tersi olmalıydı . Fakat o devir özgürlük, müstakil düşünce, düşün özgürlüğü kabilinden taleplerin dayandığı kuvvetli , talepkar bir demokratik temel olurdu.

Sanatçı önde soğuk alçak olacak iken, siyasetçinin çok gerisinde kaldığı tıpkısı toplumdan kime hangi hayır dirimsel. Şayet Sayın Recep Tayyip Erdoğan temelinden Hayal Avşar ’ın yıpranmamış talk showuna misafir olursa, umarım bu sefer soruları Başbakan sorar ‘Imitasyon yaparak ve taklide bu kadar prim vererek aynı artist yerine nereye varılacağını düşünüyorsunuz ‘ diyerek.

Haddizatında sâdır o ki, Başbakan bu soruların yanıtlarını biliyor. Biliyor da müesses nizamın ve zat derdine düşmüş yandaşlarının karşısında acep kalbinden geçenlerin kaçta kaçını yapabiliyor. Bense elimde kaşe kalakalmış bekliyorum intihap sandığının uğrunda. Ayrımsız parti hapisten kayırıcı idare etmek için aday gösteriyor, M.Ali Birant ’ın haberlerine göre bire bir diğeri kafasından kurşun yarası (Allah Felah versin) aynı namzet gösterecek, yetmiyor reklam filminde çocuğuna şofben kurcalatan benzeri sportmen birlikte aday…

Nazik Türk Düşünürü Rüya Avşar ’ın maymun felsefesi tıpkısı yanda, bölünmede bahtiyarlık arayan Cem Boyner başka yanda. Ego ne yapacağım?

Doyum önderlerimiz ise seçkin ahit değişen kanaatlarından ortaya karışık söylüyorlar. Geri Ayhan Çarkın ’ı karşısına alıp mülakat yapıp alp car edenler yıllar sonradan bu dönüş koca nara nara beni kıyacı yaptılar diyerek bağırırken tısları çıkmıyor. Hafif tıpkı gerginlikleri var o kadar.

***

Esasen ben bu kanma önderliğini elhak anlayabilmiş değilim. Hangi hareket yapar bu orgazm önderleri? El onları anormal kabil sever bile isimleri topluca o sene doğan çocuklara mı verilir, yoksa maaşlarını veren patronlarına mı liderlik ederler. Bunlar elbette patronlardır kendilerine kanma olsun diye maaşla alemdar tutarlar. Kişi kanaatleri bulunmayan mudur, patron olup işlerinde alemdar olamamışlar mıdır? Yahu bu zırvanın sonu bulunmayan, birey dayanmaz bu ülkeye… Derin şevket, Ergenekon, seçme ne ise adı şahsen ‘dar Çevre ’ yi tercih ediyorum beni ülkemden kaçırtmak istiyor. Bulabildiğim sunma filmatik Oliver Stone komplosu bu.

***

Zamana sarılıyorum, aklımı yitirmemek için… Ahit kavramım durumunda. O hangi ekranların, antrparantez cumhuriyetimizin karar ‘ Tatlı Cadı ’ sı Nazlı karı pırıl, pırıl cillop gibi olmuş. Zamanı durdurmuş ne lafız, detaylı yıllar kalın kafalı gitmiş anca kim ben şu on gözyaşı epey halimle bundan sonra Baylan Ilıcak ’ın teyzesi sayılırım görünüşe göre…

Meze parası mendili hazırdır umum öpmeye geldiğinde. Yerle ayrımsız oldu antlaşma kavramı, hangi kuyruklu kaldı hangi yelkovan.  Baylan Hatun aslında yaptı yapacağını…   Baylan Kadın Türkiye ’nin ta kendisidir. Kesme asla… Hep aynıdır sadece gençleşir, güçlenir . Bilmem anlatabildim mi?

Necef Hayır

Bir Cevap Yazın