Necef Uğurlu yazdı

KAYDA GEÇSİN

HAREKET ÜZERİNDEN EKRANLARDA KÖRDÖĞÜŞÜ

Hele  katıksız afetlerin yahut savaşların  bozukluk olduğu alışılmamış hallerde toplumun değerleri üzerinde iddialı medyamız  inisyatifi ne yazık kim şuursuzca ele alıyor ve halkı suçlamaya varacak noktalara kadar dayanıyor. 

Medyada  depremzedelere yardım programlarına  halkın ilgi göstermediğinden  şikayetçi olan bunu ‘duyarsızlık ’ namına gören falsolu algıya, edebikelam yapmadan amma temelinden üstelik edeb-i kelamla  iki çift konu ika zamanıdır.

Kardeşlik, ilişki, beraberlik deprem kabil tıpkısı felaketle mi bizi sınadı ? Sarsinti olmasa bölünecek miydik ?  Medyada ki koskocaman kanma budur.

Hareket felaketinin  bizleri kenetlediğini düşünenler ve bağlantı, beraberlik ruhu üzere depremlerden medet umanların ‘değerler ’ ile  ilgili kırıcı problemleri olduğunu düşünüyorum.

Seçme insan kalbi yerine doğruyu düzenlemek lazım, ama doğruyu yapabilmek amacıyla makul eyitmek gerekir.  Ekranlar akilane düşünen, donanımlı insanların elinde değil, imdi bunu akseptans etmemiz gerekir. Medyanın bu bilgisiz hepimizin altında kalacağı ve içinden çıkamayacağımız ayrımsız göçük haline geliyor.

Toplumların değerleri,  sorunlarını çözmedeki akılcılıklarında belli olur. Hak, esenlik, ağalık, müsamaha bu aklın içindeki değerlerdir lacerem.  Amma mahsus o ki, görüntülük dünyası her biri göz bağı olan paradigma kahramanlarının bergüzar toplamasını ‘iyilik ’  onların topladığı yardımları  izleyen, alkışlayan grubu  değerlerine  topluluk, izlemeyenleri duyarsız  zannediyor.

İnsaf ! Bu halk 40 milyar sarsinti vergisi ödemiş bire bir halktır ekranlarda toplanan ve çok konuşulan para ne kim.  ‘ Battaniyeler gökten inmiyor parayla alınıyor ’  diye niteleyerek kopya  saymasını bilmeyen ezbere konuşarak ezber bozmaya kalkan çokça bilmiş  bilsin kim dünyanın 16 . şişman ekonomisi olmakla öğünen devletimizin  showmenlerin, kutlamayı göbek kovmak zanneden hars yoksunu ekran dilberlerinin  ianelerine ihtiyacı yoktur. Kül münasebetsiz onların devlete ve bölüt ihtiyaçları vardır. Yılardır olağandan hoşgörü görmektedirler.

Yardım emretmek isteyenler, görünmeden sessizce devletin yahut sivil toplum kuruluşlarının verdiği  hesap numaralarına  paraları yatırabilirler. Bu görüntülük kepazeliğine imdi aynı akıbet vermenin zamanıdır.

‘Yardımlar yerlerine ulaşıyor muymuş acaba ? ’ diye  şüphelenen  var ise  ekranlarda kafasına bakarak organize yapacağına elinde muhabirler var, düşsün şüphesinin  peşine, yapsın  haberi , yakalasın  sömürme edeni, yanlışı, gazetecilik yapsın gazetecilik.  

Bulunmayan gazetecilik sabahleyin programında akşam iane gecesine katılın diyerek halkı gaza getirmekse gelmiyorlar işte.

Toplaya toplaya topladığınız hemde 18 yol aynı olup eğlenceli tıpkı miktar.

Gökyolu biricik başına 18 kanaldan imdi müzaheret  topladı, demin ‘Şehir Fethullahçı oldu ‘ mu diyeceksiniz ? 

Müfit, yalnız o göstergeç kanalının yapısı tıpkı sivil cemiyet örgütlenmesinden yükseldiği , yaptıkları işler beyninde olduğu üzere itimada kırat bulundular.

O sanatçılar olmasa bile tıpkısı parayı toplarlardı , (bence keşki anca yapsalardı ). Yardımın akilane yere vardığı dilek rahatlığını  verdiler izleyiciye , yaptıkları özge işler laf değil hisse senedi ürettiklerinin ispatı   olduğu  üzere umum itimat etti . Demin ratingler hile mıymış, kavisli mıymış onu konuşuyor kaybedenler. Kaybetmesini bilmeyen matem tutmasını nereden bilecek diyesi geliyor insanın.
Dizileri kan kanseri züğürt çocuktan geçilmeyen,  nâr hikayelerine  sarılan bu görüntülük zihniyeti  depreme böyle yapışır  ve ne eyvah ki siyasetçileri de kandırır onlarda  sıram sıram canlı yayına bağlanırlarsa hisse senedi Cumhuriyet Bayramı ’ nı kutlasak mı kutlamasak mı noktasına geliverir tabii namına. 

Şu düşündükleri şeye bakın, Tebrik Kartı anlayışı çiftetelli oynamakla mı vabeste ?

Ekranlarda maatteessüf anca. Folklor gösterisi, folk müziği , Türk Konuşma Müziği , Alışılmış Batı müziği programlarını özel tıpkı televizyonda izleyen varsa bana fen versin.

Cumhuriyet Kutlamaları elbette  sevgili olabildi! Bellek edenin ‘Yas Yarışı ’  hümayun olsun, balaban tıpkısı icada imza attı. İktidarı üstelik tarihe hakeza kayda geçirdi.

Türkiye ’nin çok ağırbaşlı can kayıplarıyla kırcı Deprem Tarihinde  1900 yılından bu yana genişlik şiddetlisi 7.9 namına kaydedilen 90 şişman depremde, resmi verilere bakarak 82 bin 372 yaşama hayatını kaybetmiş.

Sabık yüzyılda ülkede kaydedilen yer yıkıcı yer sarsintisi, 26 Ara 1939 tarihinde Erzincan’de meydana geldi. Kış şartlarının yaşandığı bu dönemde 32 bin 962 yurttaş hayatını kaybetti. Güçlükle çapında ulusal yasın car edildiği depremde, yıkımın yanında soğukla birlikte mücadele eden depremzedelere, ancak iki dönüş sonra ulaşılabilmiş. Ama Cumhuriyet Bayramı kutlanmış. Bu büyük acılarda bizi ayakta markajcı Cumhuriyettir ,ve onu seçme şartta kutlamalıyız , kutlamalıydık.

‘Yaşasın Cumhuriyet Altını ’  diyebilmek daima çok acılara para olmuştur bu millete ,demincek  verdiğimiz yüzbinlerce  şehitlerin ermiş hatıraları  karşısında   Cumhuriyet Altını ’i  kutlamakla epey sene şaibe mı ettik? Acep Kurban Saraka ’ı için takdir  ne olacak ? Kutlayacak mıyız kutlamayacak mıyız ? , adında farklılık düşünülüyor mu acep?

Yoksa bu yıl kurban vermek adına ihmale, şiddetli yönetime, yahut Mehmet Altan ’ın ısrarla vurguladığı ‘Hırsız ’lara kurban ettiğimiz yurttaşlarımızın anısına eksantrik şeyler mi yapacağız.  Buyuru bekliyorum.

Hayırseverlik, sıhhat, iyilik kabil  yaradılıştan  özelliklerini koruma görevlisi edebilmiş  olan insanlar  felaketler   sonrası yas tutmaktansa felaketleri alıkoymak için ceht harcama eden kabadayı insanlardır. 
Dolgunca  insanların  temas olup  içtimai dayanışmayı (innate social solidarity , İngilizcesini dahi yazıyorum Türki derdimizi anlatamaz hale geldik )  sivil topluluk örgütleriyle sağladıklarını görebiliyoruz.  Sivil sosyete örgütlerinde etkin insanlar boşuna yürüyüşler, protestolar yapmazlar , cebin çıkışlarının, bağırıp çağırmalarının , üzerlerine sıkılan tazyikli sulara, biber gazlarına karşın direnmelerinin nedeni umulur haddinden fazla elan şişman felaketleri önlemektir. 

Sivil itaatsizlik ahlakı budur. Kuma benzeri adamlık derdine akıbet vermektir murad.

Ülkemizde sivil itaatsizlik kırıcı yerine sindirilmiştir.

Yerine konan dizi film kahramanlarından ‘müzaheret show ’ , aktöre, sağlık, bilgi derslerini dinlememiş el, canına tak dedi çünkü. 
Demincek sizi dinlemedi , izlemedi diyerek halkı doğrayacak mısınız ?
Hasıl o ki ; RTÜK ’ün , hükümetin  gücü edepsiz medyaya yetmemektedir.
Garip amma bire bir ayrıksı esasta dünyada ilk defa olmaktadır, Sayın Başbakan medyayla uğraş ederek iktidara geldi, deminden özlük medyasıyla savaş ederek iktidarını  korumak zorunda kalıyor. Böylesi görülmemiş.
Bazı Bazı öyle anlar oluyor kim, Sayın Başbakan ’a  yaranmak amacıyla konuşanları gördükçe Mevlana ’nın şu sözlerini anımsamamak imkansız ;
‘…Fakat benzeri lafa bakarım bahis mı diyerek
Aynı üstelik söyleyene  bakarım kayırıcı mı diyerek ’.
Zelzele konusuna dönecek olursak,
Tabiatıyla depremleri önlemeye insanoğlunun gücü yetmez, ama depremlerin hastalık olduğu can kaybı ve  hasarı en organ dökmek mümkündür. Bu anlamda meselenin alıcı noktası  ;    Prof. Mehmet Altan ’ın Kanaltürk ’dahi Tarık Toros ’un programında cesaret ve ısrarla defaatle yine ettiği kabilinden Avrupa birliği normlarına makul kendisine çıkartılan sonradan delik deşik edilmesine  muhalefetinde bal kadar göz yumduğu Amme ihaleleri  yasası birinci derecede ehemmiyet taşımaktadır.
Bunun için sokaklara döküldük mü ? Faydalı.

Mecliste bu yüzden dokunaklı müzakerat, muhalefetin  çıkışları  oldu mu ? Yarayışlı.
Avrupa Birliği paydaşlık sürecinde balığa konulacak standartları , Ajda Pekkan ’ın Avrupa ’evet  etkilerini  anlatan siyasetçi acaba bu kamu ihaleleri yasasının başına gelenlere dikkatimizi çekti mi ? Faydalı.
Felaketi köstek olmak üzere yapılması gereken nelerdi, hangileri yapıldı, yahut  eksik kaldı ve yukarıda kim soruları   iletişim araçları soruyor  mu ? Müfit.
Iletişim Araçları sabahtan akşama deri derdinde . Olgun A ’da  Denizköpüğü ’ın konuğu Sayın Kadıoğlu (ilk ismini  ekrana bir cins yazmadılar, soyadı ile dalavere ediyorum  )  afet yönetiminin çadır temini olmadığını gayet iyicene anlattı. O de ‘engel olmak ’ ‘Ilaç ’den bahsetti. Çadırda kimse yaşayamaz , nakledin emniyetli yerlere depremzedeleri dedi  manaca.

Tabii aklıbaşında kayırıcı sayımızda tıpkı sıkıntımız namevcut, sav aklı başında olanlarla goygoycular ortada seçim yapamayan medya zihniyetinde. 

Birden depremin akabinde TV 8 ’üstelik Erkan Fecir ’ın programına mihman olan  ODTÜ ’lü Prof. Haluk Sucuoğlu ’nu  umarım tıpkı daha nida ederler Türkiye ’nin yaşadığı ‘Yüklenici ’ faciasını açık yürekle anlattı. Ama tevekkeli , iletişim araçları hala ‘Oba ’la bozmuş vaziyette , Kızılay başkanı ‘ağlayacağım ’ derken yerden göğe haklıydı. Iletişim Araçları kurban peşinde, iletişim araçları hırs öyküleri peşinde, aslında mütezayit çadırlara bu yayınları yapanları  yerleştirmek ve zorunlu ikamete bittabi tutmak arz hayırlısı, eksilerde bir kış geçirsinler belki soğuk, gönen zihinlerine ferah gelir.
Hasılı, depremin peşi sıra kendisine müzaheret kendisine gönderilen  montun içindeki notu bulup ‘ kardeşim aynı aktarılma sende düştüğünde ben da seni kaldıracağım ‘  diye niteleyerek cevap yazanın hikayesi dayanıklı beğenildi. Yakındır dizisi yapılır. Başkaca yapımcılar montu göndereni, alanı tehyiç etmek üzere arıyorlardır bile.

Almanya ’da 50 yıldır  güçlü tıpkı yurttaşımız bu hikayeyi ekranlarda gene ederken ağlaya ağlaya nakız oldu, ölenlere, yaralananlara, hala göcük altında olanlara , önlemsizliğimize  bu montta ki güncelik döktüğü gözyaşını dökmedi. Almanya ’birlikte Dindar mezarlığı  istiyormuş, ama kendisi vatanını çokça seviyor ölünce cenazesinin vatana  nakli vasiyeti, ancak  orada münasebet bamyatarlası istiyor beliğ gibi değil, Allah Gecinden Versin  ölünce vatana dönecek nasılsa. Vatanını haddinden fazla seviyor amma  yaşarken dönmeye da  hiç niyeti yok , bu dahi elli yıldır Almanya ’bile yaşayanımız , bilmem anlatabildim mi!

Olan bitenin geçirebildiğim kadarını kayda geçiriyorum efendim.

Sevgiyle
necefugurlu@gmail.com

Necef Iyi

Bir Cevap Yazın