Necef Uğurlu yazdı

Siz bu yazıyı okuduğunuzda belki program çoktan yayınlanmış olacak.

Bu yazının konusu bu programla ilişkin vicdan azabım, Gürkan Hacır ’ın sorularından biri  ülkemizde neden bili çevirgeç film, dizi film yapılmadığıydı. Meraklısı agâh Gürkan Hacır sormaktan tek çekinmez! Sıkıysa ver cevabı!

Hacır ’ın  sorusuna oldukça şişirme, kaçamak bir cevap verdim. Mamafi mazeretim çok ;   1. Zaman dardı,  2. Bu sorunun cevabı kırıcı biçimde aheste tıpkı  alana girer  3. Bilmesi gerekenler elhak sorunun yanıtını biliyor benim sazan kadar atlamamın hangi anlamı var, 4. Daha medyanın seri dünyasını yönetenler bu sorunun cevabını versinler , ego  anlamsız münasebet  çene yorayım  5. Yalnız aptallar seçkin soruya yanıt verir.

Ama mazeretler vicdan azabını hafifletmiyor  canan Gürkan HAcır ’ın  affına sığınarak izlence esnasında kaçtığım, kıvırttığım  sorunun Hakka sığınarak yanıtını burada veriyorum, zira seçme zaman olduğu kadar vicdan azabı çekici fikirli doğmak namına  bu soruya yanıt veren aptal olmayı yeğliyorum.

Vukuf araç dediğimiz zaman özellikle Amerikalı  televizyonlarında elli almanak bire bir geçmişten alay ediyoruz. Hemencecik gâh dizileri isimlerinden hatırlayalım ; ‘Ghost mağara The Shell ’  ‘Blake 7 ’, ‘V ’, ‘Stargate ’, ‘Futurama ’, ‘Battlestar Galactica ’, ‘Babylon 5 ’ ‘Twilight Zone ’ ilk  aklıma gelenler.

Bu dizilerde kahramanların arasında  cyber polis güçleri, uzay adamı,  fen adamından tutun pizzacı olan dahi var. Uzaylılarında  temsilci yolladığı ‘Federasyon ’ toplantıları mı istersiniz , iyi niyet, barış amacıyla dünyaya inen amma yapmadıkları uymazlık kalmayan , adam kılığına girebilen yaratıklar mı , feza Western ’i, mitoloji de var işin süresince.

‘Twilight Zone ’ u ise  science fiction existentializm karması olarak sınıflandıran eleştirmenler  var. Ve Tabii ‘X Files ’ var ki,  bu dizide   iki FBI ajanı gerçeğin peşine serüvenli olaylar ve mahlukat  periferisinde düşerler.  Onlar acun dışından gelen mahlukat, mutasyona uğramışlarla  savaşım ederler.  ‘Star Track Next Generation ’ ı ise unutmak butlan olur,  elan sayacak yüzlerce science fiction  paradigma, program var sonuç elli yılın zarfında.

Konular ise haddizatında  fen çevirgeç üslubunda olmakla bu arada  günceli amal. Anca kim yayınlandıkları  ülkelerin   sosyolojik, zihinsel durumlarını, nelere hazırlandıklarını   o ülkelerin televizyonlarında yayınlanan dizilerin konularından idrak etmek mümkündür.
 Başkaca az buçuk henüz doğacak gidelim, siyasal, askeri alandaki doktrinel değişiklikleri birlikte dizilerden strateji edebilir, görebilirsiniz.

Bu diziler ‘amme yayıncılığı ’ başyapıtlarıdır, zat  halkını özellikle düşünmeye ve fazlası  bir şeylere hazırlar bilcümle. Acun pazarında ise kısık tıpkısı ‘tehdit ’ verirler. Bu nedenle ecnebi iletişim araçları oyun kurucuların yaptıklarınıza bakıp ‘Siz hangi yapıyorsunuz ‘ sorusunun içre ki anlamı nevaziş yerine idrak etmek namına ihtiyatla bakmak gerekir. (‘MGM ’mağara chairman ’ine yaptığımız işlerden örnekler gönderdiğimde, beni Amerika ’dan arayıp “Siz neler yapıyorsunuz!” ‘ dedi (Pelin Otu Diştaş Çizgi D Yayın Yönetmeni  – Hüriyet Röportaj)

Alternatif devir, apokaliptik konular (lll. Dünya savaşı kabil), nükleer soykırımlar, laboratuarda üretilen epidemik emraz, astronomi alanında  sayabileceğimiz gezegenler arası iletişim, savaşlar, uzaylıların istilaları, ekolojik felaketler, sibernetik  başkaldırılar makinaların insanlara isyanı, herif soyunun namevcut olma tehlikesi, canavarlar ve dirim bilimsel namına tahavvül nâkil insanlar, uzayda konuşlanmış uygarlık, güneşin patlaması,  dini apokalipsler, sosyal ve kazançlı dekadans, canlandırma konulamayan felaketler, bizim televizyonların, sinemamızın  bandaj alanı on paralık olmamıştır, science fiction diyerek yutturmaca parodik bir iki sınama  yapılmıştır çöz piyasada ve aut piyasada  bayram konusudur, bu durumdan şahsen biberli çekiyorum .
 
Burada ülkü yapım maliyeti imkânsız, bu kadar diziler koltuk production yoğunluklu olduğundan , bakir beceri imkanlar maliyet açısından  öyle kolaylıklar getiriyor kim  gerisi kökeninden ‘iki görüş ayrımsız mağaza ’ diyebileceğimiz mekanlarda geçiyor. Bence kem olan ülkemizde önceki fikri denge, sonra bu fikrin doldurulma ,dalavere, yapımı aşamasında senkronize gidecek ekiplerin ayrımsız araya getirilmemesidir. Böyle adam yokluğu mu var, katiyen, hemen bu tür amal nazik düşünen insanlarla gerçekleşir. Dekora, platoya  servet yatıran bununla övünen amma fikre, besteye  yatırımdan  mümteni  hassaten luzumsuz bulan  âdeta çıkarların  kaypak zeminlerde ki  mutabakatlarıyla değil.

Yemeden Içmeden ‘science fiction ’ tarzı değil kül dizilerin oluşumunda aheste  düşün ve tabii amaç vardır, iri düşünen KÖLE üzere ülkelerde görüyoruz ki dizilerin  devletin değişim, dönüşümüne uygun, sponsor besleyen olmaları, ve hangi anlatılmak isteniyorsa kamuya  anlatabilmeleri anne nokta. Esasen ana bir numara sorun etmek kim bizde kim dizilerin kime hangi nakletmek istediğidir, hakeza tıpkısı veca bence yoktur.

Aynı ülkenin nelere hazırlandığını o ülkede yayınlanan dizilerden  göremiyorsanız , evet o ülkenin medyasıyla politik iktidarı  beyninde bati tıpkı sorun, arbede vardır evet birlikte devletin ‘Hiç tıpkısı madde söylemeyen dizilerle halkı uyutsunlar, oyalasınlar  ego bildiğimi okuyayım  sonradan izah ederiz‘ üzere gösterişli benzeri kararı var demektir. Serencam  şık ‘tek biri değil ’ ise ebat gerçekten vahimdir, benzeri başıbozukluğa bel fehamet düşünmek dahi istemem, milleti sersem etmekle kalmaz devleti zayıflatır Cenabıhak Korusun! Ama tıpkısı ihtimali daha düşünüyorum ,   dünyaya kaygı şu ise ; ‘Bizim ne halt edeceğimiz anlaşılan değildir, dizilerimize bakın siz  bizi aptal zannederken  tığ  çakarız ‘ bu ihtimalin edebi benzeri değeri,  kurnazlığı var amma  acep  ki kime çakacak riski da var , Büyük Kısık A. B.D  sersem dostum olacağına beyinli düşmanım olsun ben çıktı kıytırık macerasız  savaşmayacağım genişlik çok birbirleriyle savaşırlar döneminde .

Eskimemiş eser döneminde vadi alacak dizilerin çoğunun ‘aman suya sabuna dokunmayalım‘ garantili katagoride olduğunu görüyoruz. İzleyiciyi  benzeri şeylere hazırlama derdi sıfır, avrat üzerinden mesajları olan ama beyin alanı kısıtlanmış bereketli  hücum, istenmeyen hamilelik, fukara kız varlıklı bala  tarzında diziler. Dünya başlarına yıkılsa fikir özgürlüğü  bağlamında mahalle dedikodusundan ötesi yasak, uykuda kim  zihinler üzere mücehhez işler. Bırakın marifet dil  daha ‘Fraternity ‘, ‘Sorority ’ yani kardeşlik, kızkardeşlik dayanışması işleyebilen aynı ata kahraman dizimiz de namevcut. Hal hakeza olunca eski ‘Hababam Sınıfı ’ filimleri önemlidir, hep izlenir, özlenir, ve ne eyvah ki ahit süresince bakir versiyonlarında bu dideban zamanla zayıflatılmış başkaca zırvalarla yok edilmiştir. Kardeşlik, temas, el birliği dizilerde nerede ?  Yoksa  anlatmak maksut bu değil mi ?
 
Şu zaman tezgahlanan ağız dalaşı ise Iffet ’mağara kafası o meşhur tecavüze uğradığı araba camı sahnesinde kuşkusuz sıkışacak, malum o devir cam elle kapanıyordu demin spontane, yani 2011 yapımı taarruz şimdiki tekniğe bakarak çekimlerde başı sıkıştırıp Namus ’i öldürebilir mi, sorunumuz düşkünlük uyandırılan yasakçı bu! Hani insanın şu makine camı giyotin üzere inse de  Iffet ’in kafası kesilip önceki bölümde arabanın koltuğuna düşse  bizde bu karıdan kurtulsak diyesi geliyor. ‘Iffet ’ ayrımsız karı değil  adeta nesilden nesile güzeşte ayrımsız enfeksiyon halini aldı .

Şişman heybet olmanın  ayrımsız sırrı üstelik şişman düşünen geleceği  önerebilen dizilerde. Söz Gelişi ‘24 ’ dizisinde devletin gözü yağız kontrterör biriminin kahramanları vardı. Jack Bauer ve arkadaşları kasıp kavurdu, vurdu kırdı, cebe, ceset ezinç ne ararsanız uyguladılar, ve onlara uygulandı. Neticede dizi film şurası anlattı ‘ Ben devletim üzere ne gerekiyorsa onu yaparım, terörün panzehiri benim. ’Burada  bizim Polat ile Jack Bauer ’ın eş zamanlı olmasına ilgi çekerim, ne var ki Jack çekip gitti ama bizim Çelik direniyor, ve imdi bu zihniyetle edisyon zamanlar geçiriyor,  bence yanına ‘deli bilgin ’ alıp  hat bilime girse ongun tamam!

Peki ‘24 ’ hastalık bitti, bitmeme edebilirdi, dakikasında sonrası yerini ‘FRİNGE ’ dizisinin  aldığını görüyoruz. Bu yol  FBI ’ın  ‘temel Fen ’ departmanı devreye girdi. Maceraları değme büro elan tuhaflaşan ‘transdimensional ’  hale geldi.

Beyninin bir kısmı karartılmış düzgüsüz bire bir bilim adamı , hususi yetiştirilmiş benzeri karı ajan,  kendini adamış tıpkı araştırmacı, yıpranmamış ailemiz, el birliği üçlüsü  bu karakterler, bu üstelik tıpkı üçgen ama bizim üçgenlerden ayrımlı. Aşk, bağlılık, bağlılık, cet şefkati hepsi onlarda  ve  alay malay bilimsel dubara, suikast, zehir amaçlı adsız sansız anlaşmaları anlamaya keşfetmeye çalışırlarken  özlük hayatlarının de bu anlaşmaların ortamında tıpkısı kıvılcım olduğunu keşfettiler.
Foto değiştirenler, çalınan rüyalar, yok olan binalar, ve genişlik önemlisi bizimkine paralel bir dünyada olup bitenlerde bizim dünyamızda var olan kişilerinin alternatif evrende dahi var olmaları, ‘Alternatif New York ’  da  11 Eylül olmamış, Özgürlük Heykeli ’de ‘Savunma Bakanlığı ’ na familya sahipliği ediyor.

Sıra neyin akıllıcasına neyin falsolu olduğunu saymak, ihtimalleri addetmek kabilinden sorgulamalara götürüyor izleyiciyi. Üslup  ‘Science Fiction ’ gibi amma asıl  maksat bence bakir öğreti değişikliklerini ifade etmek. 3. Sezon finalinde tek defa iki evrenin hazar yapması olduğunu söylediler, biri bulunmayan olursa şayet öbürünün dahi yok olması mukadder, yani ‘24 ’ dahi ki vurdu, kırdı, cenk yerini bati ayrımsız doktrinel değişikliğe bıraktı. Bu dizide ‘Çizik Fen ’ kavramları ise  görünmezlik, zihinsel arama, ışınlanma, kalıtım bilimi değişinim, baştan dirilme, ölüyle zihinsel namına enformasyon vb şeylerdi.

Tabiatıyla  Bili Açacak dizilerde  müesses disiplinde kabul edilen veya Ortodoks teorilerden ağırbaşlı biçimde ayrılan bilimsel araştırmaları dercetmek bunların üzerine gerçekçi hikayeler  inşa etmek cesaret işidir, kabullenilmesi dahi kıytırık olmayabilir, ayrımsız doktrinel değişiklerin el yoluyla  kabulünün ağırlık olabileceği kadar. Değişimler, bire bir hat kavramlar üzere düşüntülü olabilirler yahut umumi yoluyla onaylanmayabilirler amma anlatmaya niyetli iseniz ayrımsız FRINGE dizisini yapanların yaptığı kabilinden arkasında durursunuz. Bu paradigma ilk mevsim izleyici açısından sallandı durdu ama demincek market   geçmiş  iki sezonu  adamakıllı anlayabilmek amacıyla DVD ’sini alanlar  ve üçüncü sezonu heyecanla bekleyenlerle meşgul.

Bizim durumumuzda ise sâdır boş net şudur, model ajansından bulunan starımızın pazılarını şişirmekle uğraşıyorlar.  Cast Ajanslarının kadroları belirliyor .
Saptırılmış, absürt, amma  kulağa bilimsel mevrut cümlelerle insanları doğru yahut kusurlu koşullandırabilirsiniz, bu bir peçe değil  buna bildirme nazik olanağı yığın bildirişim aracılığıyla  televizyonlar hele diziler, dramalar eliyle  veriyor. Çağımızın yer şişman özelliği bu bunaltıcı.‘Science Fiction ’ bunun balaban bir kısmıdır.
Tığ bunu kullanabiliyor muyuz, yararlı.
Seçme bu gücü iyiye istimal yönünde değildir. 
Ve adeta monitör dünyası kimsenin saraka geçiremediği  tıpkı güce teslimdir.
Yayınları düzenlemeyle memur  en üst dozaj kerem görevlisi RTÜK Başkanı  Prof. Davut Dursun  üstelik Film Yıldızı Gazetesinden Nevin Âlim ile yaptığı söyleşide  bakın ne diyor ,
‘Göstergeç izlemekten hoşlanmadığını bile kaydeden Dursun “Hasbelkader izlersem 15-20 an bakabiliyorum. Televizyon insanı pasifleştiriyor. Çocuklarımız artık abstre düşünemiyor. Biraz uzakta durmakta üstünlük var ama on paralık bakmayın demiyorum” diye konuştu . ‘
Sayın Müderris Davut Dursun çareyi izlememekte bulmuş ! Esasen bu mecmu RTÜK ’ad iptal cümlesidir. Kayda geçiriyoruz.

Bizim medyamızın en iri baziçe kurucularından biri, dostum olduğunu varsayardım , bana  yakında  seni küstürdük dedi.  Daha önceki üstelik ‘elma ’ yazabilen ‘alma ’ yazamaz mı diyerek mevcut  durumu izah etmeye çalışmıştı , bende ona aval aval  ‘elma ’ tahsis etmek varken münasebet ‘ahiz ’ yazayım demiştim.

Demincek ise benim küstüğümü düşünüyor, dahi vicdan azabı çekiyor. Gözümün bebeği, sana hiç küsmedim, beni küstürmedin sadece beni diri diri gömdün. Bu satırlar, kurduğum cümleler , sesim çıktı beni gömdüğün toprağın  altından geliyor.

Ne var ki  senin başına arazi altında gelmesi gerekenler arazi üzerinde geldi. Öyle tıpkı uyum kurdun  kim canlı vücutlardan kurtlar, solucanlar sarkıyor, nişanlık tahammülfersa, hesabı verilir kabilinden değil.

Senin özlük yaptıklarından  şikayetlerini sabırla dinleyip, sana onun üzere gel senin içtima  benim yanım dedim. Acıların fakat beni gömdüğün toprağın altında diner. Bırak labaratuarında  ürettiğin mahlukat dolaşsınlar meduza keyfiyle ortalarda , çıktı  seni dinleyecekleri da yok .

Işte böyle Gürkan Hacır , tığ ‘Science Fiction ’ olmuşuz zaten, kurgunun konusunda ayrımsız çevirici elan evet mu ?

Kayda Geçsin Efendim

Sevgiyle
necefugurlu@gmail.com

Necef Güzel

Bir Cevap Yazın