Necef Uğurlu yazdı..

Mehtap TV‘da andaç ve Üç Yâren Filmi

Memduh Ün’ün yönettiği  ”Üç Yoldaş” filminin başrollerini Saygıdeğer Ziyalı, Fikret Kağan, Eli Açık Sezerli ile Salih Tozan gibi mahirane oyuncular paylaşıyorlardı.

1958 yapımı bu söylence filmde 30 yaşlarındaki niyetçi Erek, bire bir yaşlardaki pabuç boyacısı Mıstık ve 60 yaşlarındaki gezici fotoğrafçı Artin ’mağara hikâyesini anlatır.
İstanbul ’un peş sokaklarında, temas tarafı dökülen ayrımsız yıkıntı haline mevrut konakta tıpkı arada ateş parçası üç zavallı arkadaşın hikayesi anlatılır. Bu üç arkadaş bire bir gece parkta âmâ işportacı kız Gül ’e rastlarlar ve durumuna üzülerek evlerine getirirler.

Ay Işığı TV dahi 260 bölümdür yayınlanan ‘Akıl Defteri ’  programını rastgele izleyişimde ego bu filmi hatırlıyorum.

‘Andaç ’nin üç arkadaşı Prof. Kitap Karakaş, Dr. Alpay Delicesine, Prof. Mehmet Altan oluyor.

Prof.  Karakaş programın mufassal sürmesinden çokça  çalım duyuyor olmalı kim, herhangi bir izlence başında izlence sayısını vererek hadi  korelasyon yapıyor demiyelim  amma bayağı övünüyor,  haklıdır  nice değerli, düşüncesiz insanın düşünüm lincine uğradığı, fikirleri yüzünden  programların kaldırıldığı aynı medya içinde benzeri kanal inandığı tıpkısı programın ilkokul yıldır arkasında duruyorsa o kuruluşu kutlulamak geçişsiz. Alkışlar Ay Işığı TV ’ye ‘Akıl Defteri ’ nin arkasındalar.

‘Bizi izleyici ayakta tutuyor ’  yanılgısı ilmî olamaz, izleyicinin hakeza bire bir gücü tek olmamıştır, Karakaş ’ın  ‘Seviliyoruz onun için ayaktayız ’ izlenimi veren izleyiciye teşekkürleri bu yüzden medyanın bilimsel ahlakına çapraz. Ama tema bol, Prof Karakaş  ‘Üç Eş ‘ filminde ki ‘Niyetçi Uğur ’ rolünü doğruluk ediyor. Bildirme unutulmaz sahnesi ise parmağını sallayarak hükümetin IMF ’den  vecibe almasını tavsiye mektubu ettiği sahneydi. IMF ’den vecibe alınmadı hasıl o ki daha benzeri husus üstelik olmadı buna ilmî yanlışlık diyebilir miyiz bilemiyorum, tepesi atmış profesör  ‘hımmm dedimi yapmazsanız kötü tamam ’ diye niteleyerek değme parmak salladığında ilmî yanılma olur mu bilemem, beni ondalık. Prof. Karakaş akıbet programında faili meçhuller için savcılara meydanda tıpkısı suç duyurusunda bulundu zamanın Başbakanı, İçişleri bakanı amacıyla, haklıdır de bakalım ne olacak. Ayhan Çarkın  ‘Tığ yaptık ’ dedi içerde, Nazlı Karı  yıllar geçmiş ‘Ayhan yapmadı ’ demişti dışarıda, ay çok anlaşılmaz iş Tanrı Prof. Karakaş ’a emeksiz versin.

Programda yaptığı saptamalar ve tıpkı bozuk devrimcinin gerilla yıllarında  banyo yapma sorunuyla ilişkin anılarıyla Dr.Delice Alpay, duş alamamak yüzünden devrimden konma eski kişiliğiyle parlıyor. Herif Che Guevera hiç mi yıkanmazdı, Atatürk ihtilalci mücadelede cağ meselesini pekâlâ halletti diyerek sormadan edemiyor. Düşündüren ayrımsız izlence ‘Akıl Defteri ’ .

Izlence muhtemelen ki kendisine metanetli yakıştırdığı ‘Gülmece ’ dili ölçüsünü kaçırıp (Korkulu hele içinde ölüm olan meseleleri tartışırken mizah yapılmaz, hangi gülünür hangi güldürülür mizahçıların bir numara şartıdır) kahkahalara boğuldukları sahneler ise tıpkı ayrıksı alem, ama meze Prof. Karakaş ’ın Şahin Alpay ’ı Polyanna ’ya benzetmesine  gelince işlemler az buçuk karışmıştı! Beklenmedik bu üzere durumlarda medyaya ağır uyarılarda mevcut Ekrem Bulanık ’dan on paralık curcunalı çıkmadı.

‘Nitelikli Demokrasi ’ ‘Cihanşümul ölçek‘ peşinde koşan bu uğurda  yazan, çoğu  akıllıca olsa bile ,ortalama bulurken yandan yiyen fikirlerini durmadan tekrarladığı üzere izleyicide bıkkınlık yaratmaktan korkmayan, inancını yavan ayrımsız misyoner inadında arada sırada ayrımsız dönem üç kanalda bedaheten inancını deklerasyon eden Prof. Mehmet Altan ise Üç Yoldaş ’ filminde kim ‘Gezginci Artin ’ rolünde.

Biz izleyicilere düşen tekellüf ise Saygıdeğer Işıklı ’un yıldızlaştığı  ‘Gözsüz Kız ’ rolü.
Üç eş virane köşkü anca aynı anlatırlar ki  beli bükük kör kız bire bir kaşanede yaşadığını zanneder. Sonra benzeri bölüm bittabi gözü açılır.

Akıl Defteri ’ , ‘Üç  Yoldaş ’ , ‘Kör Kız ’ ve Mehtap TV ’yi   kayda geçiriyoruz.

Sevgiyle

Necef Iyi / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın