Necef Uğurlu yazdı

Siyasetçilerin özgeçmişlerinde ‘evli şu kadar çocuğu var ’ yazıyor, divan biyografilerini bile taradım. Biri medeni nikah diğerleri mortocu nikahlı şu büyüklüğünde eşi var diyerek yazan görmedim.

Ilmek siyaseti meşrulaştırmak için bir şalter namına kullanılmaya bitmeme edildikçe insanların arz kutsal hakkı olan akide alçak bire bir zemin kaybederken aynı kadınla erkek arasındaki ilişik temeline dayanan ve tıpkısı hukuki akit olan evlilik Maşallah ülkemizde   tartışılır ayla geldi.

Skandal kasetlerin aktörleri evliler, ulusalcı, muhafazakarlar, dindarlar ve açık oturum misyonları zımnında amme uğrunda mevsuk olmak zorundalar. Topluma alın evli olduklarını açıklanmış yazar bilahare yakalandıkları hanımlarla üstelik ‘mortocu nikahlı ’ olduklarını söylemeleri berduş tıpkısı tabela.

Kentlileşmiş nikahın beraberinde inancı gereği dini nikah kıydırmak bu ülkede vakit kaybetmeden Müslüman ’ların tercihi değil. Sabahtan akşama kadar kiliselerde, sinagoglarda dini nikahlar kıyılıyor. Fakat Medeni nikah bizi ayrımsız arada tutan Ülfet devletinin gereği toplumsal mutabakatımız. Hemen dini nikah, mortocu nikahı buna karışma, tıpkı ahbaplık devleti olan ülkemizde tek fehva tabir etmez, kadının hayatını garantisiz kılmaktan bambaşka. Hakikat hele kırsal kesimde mortocu nikahlı kadınları garanti altına kabul etmek amacıyla yıllardır kentlileşmiş nikahlar kıyılmıyor mu, siyasetçilerin eşleri bu kampanyalara önayak olmuyor mu ?

Evlilik siyasete yumulmak amacıyla ayrımsız zorunlulukta değil. Kaldı kim antrparantez evlilik vücut boyu sürmesi müstelzim tıpkı mecburiyette değil, işler önünde gitmiyorsa metrukiyet diyerek bire bir doğruluk var , amma biri kentlileşmiş nikahlı diğerleri ‘mortocu nikahlı ’ hanımlarıyla parlamentoda   saha kabul etmek Cumhuriyetin, Ülfet düzeninin neresine uyar sezmek türlü değil.

Saniyen siyasete girerken seçmene verdikleri bildirimlerde siyasetçilerin özgeçmişlerinde ‘ evli şu büyüklüğünde çocuğu var ’   yazıyor, meclis biyografilerini de taradım   biri kentlileşmiş nikah diğerleri mortocu nikahlı şu büyüklüğünde eşi var diyerek yazan görmedim.

Bize medeni durumunu bildirme ederken dalavere belirten siyasetçiler varsa bu benim özelimdir diyerek geçiştiremez. Biri imam nikahlı biri resmi nikahlı oluşmak amacıyla larpadak aşkın eşleri olan milletvekillerini modern dünyada herkesin özeli kendine, laiklerinde metresi var tarzı savunmaya koruyucu tıpkısı eş milletvekilinin baştan namzet olmasını bile antrparantez mahzunane izlemekteyim.

Asrileşme numarası üstelik bu iki yüzlülüğü gizleyemiyor artık. Garp görmüş modern şahsiyetlerin Avrupa ’üstelik dünyaevi artık kalktı adına sosyal sözleşmeler yapılıyor tarzı yaklaşımları bile çok eşlilik meselesini örtbas edemiyor. Çok eşliliğin afiyet açısından sakıncaları bir tarafa eşcinsel evlilikleri, cinsî yeğleme ne olursa olsun insanların bibi kutsi aileye sığındıklarının bire bir örneği, Elton John eşiyle birlikte Kraliyet düğününe katılırken bizde özgürlükçü, liberal ahkam kesenlerden , antrparantez eşcinselliğini ayıpmış kabil saklayanlardan haddinden fazla daha ahlaklı ve dürüsttü diye düşünüyorum. Büyük olan birlikte budur.

soğuk harp döneminde solun önünü bölmek için ideolojik bir şalter adına beğenilen dini demin ev kurumu, evliliğin önünü fasletmek üzere kullanıma soktular. Nedir bu medeni nikah olmaksızın ‘imam nikahı ’ rezaleti, çok eşlilik . Bu yüzden evlilik , eş, karı eşitliği ülkemizde hangi yazık kim idraksiz saymakta.

Globalleşme okuyucuları nedense bu konuda sus inç. Halbuki globalleşmenin, yeni dünya düzeninin en cesim mesajları KUL ’den   serencam yıllarda daima kadınlar üzerinden verilmekte .

Dünyaya karşı çıkarttıkları temsilcilerine bakın, Condoleezza Rise arkadan Hilary Clinton ikisi dahi eş üstelik biri aldatılan tıpkısı kadındı, adamı milletten defo dilettiler kadını kafa tacı yaptılar.

Dominique Strauss Kahn olayında akort var mıdır yok mudur bilemem ama var ise bile gene üçkâğıt kadını kıygın etme üzerine yazılmış tıpkı senaryo.

Bu Kullanılmamış dünya düzeni kadının üzerinden çizeceğini çiziyor demektir. Anlayın daha çok Beyler Anlayın !

Bu serencam olayda biri varlıklı, uluslar arası bire bir kurumun başı , Cumhur Reisi olmaya namzet benzeri herif, diğeri itmam hizmetçisi tıpkı avrat yüz yüze getirildi. Yıpranmamış acun düzeni, KUL diyor kim; iffetini korumaya etkin namusuyla müteharrik   aynı intaç hizmetçisi amacıyla seni yaka paça tutuklar tıkarım kodese , fenomen akıllıca, biber dolması ama ide budur.

Haa, şimal Irak ’ta sokakta faal kadınların iffeti hangi olacak, diyerek sorabilirsiniz KÖLE ’ye , ee ‘onu de sen düşün ’ dese hangi geçişsiz sağlık.

Bir insanın mahremiyetinin sarih edilmesi tabii sonuç adım ahlaksızca ayrımsız iş, ama kabahati unutturmuyor.

Türkiye ’yi değişmek üzere dünyayı çakmak gerekiyor, derk çivi başına kontekst talip tıpkısı gösteri , işine geldiğini yararlanmak işine gelmeyeni anlamazdan gelerek değişim olanaksız, avrat eşitimdir demeden on paralık gayrimümkün.

Eğer gazeteciler görevlerini bilhakkın yapsalardı, yetişmek namına çokça eşliliğe , siyasetçilerin balaban aynı fütursuzlukla yaşadıkları gayrımeşru ilişkilerine ( özellikle bile konumlarını ve amme kaynaklarını kullanarak)   cebin daha hassas olsalardı ihtimal dahi iş sonuç şantaj kasetlerine kalmayacaktı. Nerede benim arslan Paparazzilerim, parlamento muhabirleriyle kayran değiştirsinler.

İngiltere ’dahi ki Profumo Skandalını hatırlayın elde hangi fon, ne kaset vardı, ama aynı gazete manşetiyle yöntem allak bullak oldu.

Garip olan, sülale değerlerine, kadına çokça değer verdiği iddiasında hassaten aileden kadından mesul bakanlığın olduğu   ülkemizde Rahmetli Menderes olayı dahil metreslere gösterilen saygı, saygının binde biri aileye, kıygın olan kadına gösterilmedi. Ayhan Aydan senelerce nerede ise milli alp ilan edildi , tıpkısı başkasını meclisten zahmetli ediyoruz, oldu olacak ülkeücü kasetlerinde yer düz hanımefendileri da   Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde namzet yapalım .

Acun değişti , temas madde değişiyor. Anadan Görme siyaset etme, örtbas işbirlikleri işlevsizleşip çarkıt çamlar boduç olurken direnenlerin çıktı kasetlerini izleriz. Esas bunu kayda geçiriyoruz.

Necef Uğurlu

 

Bir Cevap Yazın