Necef Uğurlu yazdı

Yıllar önce İngiltere ’üstelik  Kanuncu Padişah Süleyman Sergisi münasebetiyle  Sayın Semra Özal unutulmaz benzeri açım konuşması yapmış  ‘Kanuni The Law Maker ’  yerine ‘Kanuni The Love Maker’ sözleri ağzından çıkınca protokolde tıpkı kıpırdanma ergin, Princess  Diana ise gülmekten  makaraları koyuvermişti.

Bu meşveret elan sonra Türkiye ’da Semra Hanımefendi’nin aynı gafı yerine yankılanmıştı. Deminden Mefret Çağ dizisini seyrettikçe   Semra Hatun ’ın on paralık üstelik azımsanmayacak muzip yanını elan iyi anlıyorum; zira Kanuncu ’ye ‘Yüce Asır ’ dizisini izledikten sonraları, ‘ Sülüman The  Love Maker ’ başkaca  ‘ Zatışahaneleri  the Sex Machine ’ dahi diyebiliriz.

Hünkar burnunu Karı ’den çıkaramıyor. Öyleki iki haftadır Pargalı‘nın ‘Rodos seferi  öncesi   Körfez ’teki hazırlıklara bakalım Hünkarım ’ tekliflerine ‘Sülüman ’  ‘haddinden fazla yorgunum bu aktarılma olmaz ’ diyor. Usanç nedeni bilindik! Karı dışı faaliyetleri da genellikle sağa sola hakaret mektupları boşaltmak, mevrut elçilere biberli yekinmek, elçilerin yaptığı davetlere  ‘Geleceğim ama ziyarete değil, orayı almaya ’ tarzı cevaplar oluyor ki bu üstelik insanı yorar elbette. Neyse bu hafta Rodos car print gösterişli can ve dünyalık kaybıyla ve gittikçe  kaybedilmek için alındı!

Cihanı üç kıtadan ibaret ‘Dünya Padişahı Sülüman ‘ın yıllarca devir kitaplarında okuyup göz yaşı döktüğümüz Şehzade Mustafa ’sı ise babasını aratmayacak işve ve terbiyesizlikte bir bala. Hakeza giderse gitgide çocuğun başına geleceklerde  izleyicinin  Kanuni ’ye doğruluk vermemesi imkansız gibi görünse bile Kanuni ile çocuk, torun  terbiyesi üstüne anlaşmam imkansız.

Dizide şu asıl kadar Kanuncu ’nin Hürrem ’e aşkından ziyade  eş düşkünlüğü yöre plana çıktığı amacıyla Pargalı İbrahim ve Hatice Şehriyâr aşkı umar kadar geldi. Ancak içli yavru Pargalı ’nın  kemanını parçalaması gür oldu; zira Pargalı nüans Hatice Melik katkısız revani tatlısı bakar sahneleri artık baymıştı.

Revani demişken sarayın mutfağını  atlamayalım. Oldukça geda benzeri saray mutfağıyla cebin karşıyayız. Kime kâfi  dedirten entipüften bayağı uzunluk  lif kadayıfı tepsisi uğrunda duran aşçımız sabah akşam yamaklarından  kadayıf üzere şerbet istiyor. Obez ahçı sürekli kendi yiyor ama saray açlıktan ölmek için hissi veriyor.

Çarşı sahneleri bile metanetli zayıf. Şehriyâr tebdili libas gezerken rastladığı fukara  su satan çocuğa sıhhat yapsın diye niteleyerek ayaküstü çekilmiş kabil. Arada Pargalı dahi çarşıda casusluk faaliyetleri yürütmese bütün bütün zayıf kalacak. Neyse Hatice ’ye  taşlı tıpkısı iğne aldı birlikte hayal az buçuk elan işlevsel oldu.

Hep bunları yazdım diye niteleyerek diziyi izlemiyorum, beğenmiyorum zannedilmesin. Çarşamba geceleri  ‘ Behzat Ç ’  yahut ‘İzmir Çetesi ’  varda  Kanuncu ’yi mi izliyorum yarayışlı.  Amma eğer Çarşamba akşamları evdeysem  ‘Yetişkin Asır ’ı  izleme nedenlerim elden  rakipsiz bire bir akşamda yayınlanması değil.  Diziyi izliyorum çünkü; parodik, muzip ve   kitsch aynı üslubu var. Kostümlerde elvan neva süresince  hani gelişigüzel dizinin  benzeri resim kadar rengi vardır, klişesi vardır evet, anca bire bir acun başarıyla yaratılmış. Oyuncuların döşemelik kumaşlarla giden koltuklar  gibi dolaşmaları birlikte benzeri üslup.

Kanuncu ’nin güçlü süslü olması ise dizinin dayandığı az tarihi gerçeklerden biri olsa lüzum. Malumunuzdur metin çokça  soy Kanuncu ’nin bu eğreti takıştırma huyundan babası Çetin Sultan Yakın ’mağara  asap olup ‘Oğlum bu hangi nakız anana takacak şey bırakmamışsın ’ dediğini söylenti kadir.  Nutuk yönetmeni  işinin derinine iniyor mahsus, kutlarım.

Oyunbazlık tarzları ise çarkıt Türk filimlerinde kim kadar kötülerin kötü, iyilerin iyi baktığı format ile Tudor dizisinin teamül, bakışlarıyla   ortaya elinin körü benzeri oyunbazlık  koyuyor. Zeki dalgacı yönetmen dizisi olmuş. Oyuncuları ne oynadıklarını fark ettirmeden kuşatmak  zeka işidir.  O Tudor Tudor bakışlar, yürüyüşler koskocaman. Topkapı sarayını her an VIII. Henry ‘lan benim hanedan buraya mı taşındı ’  diye basacakmış kabil geliyor insana.

Bu seri  zevkle izlenirliğinin yanında insanın tarihe bakışını da değiştiriyor. Hürrem Türkçe ’yi hemencek öğrenirken maatteessüf  Kanuni heceleyerek konuşmaya bitmeme ediyor. Muhibbi  heceleyerek konuşurken onca pir şiiri  bittabi  yazdı diye niteleyerek sorgusuz sualsiz edemiyor adam.  Dizi ‘  Harem gerçekte ayrımsız okuldur ’  palavralarını bile  yerle aynı ediyor , Hypatia yüzyıllar önce elipsi bulan tıpkı eş namına İskenderiye ’den çıkıp tarihteki yerini alırken yüzyıllar bilahare Haremdekiler  hala temelsiz danslar yapmakla meşguller.

Haremi dalavere ettiğini  zanneden Hafza Sultan ’a ise hep, herkes birbirini zehirledikten bilahare işi idare etmek kalıyor. en son duyanda tamamıyla  kendisi  oluyor. Zaten bütün dönüş uğrunda mücevher mahfazası daima ziynetlerini evirip çeviriyor  dizinin esasen beri üstelik  muttasıl benzeri cümleleri esasen ediyor…

Terzileri çağırın…

Hatice güpür seç…

Aslanım tatlıca geldin…

Mahidevran kendine gel…

Şerbet dağıtılsın…

Canlılık tertiplensin…

Ha tıpkısı üstelik ‘Daye yorgunum, şimdi söyleme ’  tarzı fütur anlatım fail aynı hepsi var ki insana, “anasına bak oğlunu al” dedirtiyor. Esas oğul  acele yoruluyorlar. Hatice Sultan ’ın şiar kutlamasında ise Daye ’nin  Piri Paşa ’nın eşini  sunma cümlesi, bana bu diziyi Meral Okay ’ın yazmadığını fısıldadı.

Dadı kapıda karşıladığı Hatice Odalık ’ın ileri kayınvalidesini şöyle ikram etti  ‘Piri Mehmet Paşa ’nın zevceleri Dilruba Kadın hazretleri ve refikaları’. Dilruba Eş Piri Mehmet Ciddi ’nın eşi  tükenik  ‘zevceleri ’ namına arz ediliyor, yanındakilerde kızları olmalı. Fiilen kızlardan bayağı olanı başka sahnede şehzadelerle gelişigüzel çocuklara çarpık salonda karagöz izliyor… Gitmek ki, Dilruba Karı ’a haremlik edenler ‘Refikaları ’ değil ‘Kerimeleri ’. Böyle bire bir hatalı 3 yıldır çalıştığı bir projede Meral Okay yoluyla yapılmaz, gitmek kim o yazmıyor. Hassaten  tekstleri  arama etmiyor.  Yönetmenler, asistanları de atlıyor, yönetmenlerden biri  Marmaris kalesi üzere ‘bizzat o devirde yapılmış ’ dedikten sonradan  (‘şahsen ‘ şahsen anlamında bir reaktif olup kermen için kullanılmaz)  ‘eş ’ ve ‘kerime ’ kelimelerinin arasındaki farkı bilmelerini  elhak beklemiyorum.  Evet birlikte ego yanılıyorum, kızlar Piri Mehmet Vakur ’nın özge eşleri, bu seferde yavru olanın yaşı tutmuyor evet de Piri Mehmet Vakur haddinden fazla şaibe ediyor.

Kısacası  bu diziyi, ekibini yiğit özne maziperest kardeşlerim, deydi mi koparttığınız yaygaraya? Bu diziye öfkelenerek ne elde ettiniz?  Bu dizinin önerdikleri on paralık da muhteşem değil, eğleniyoruz aha. Yazarını yıldırma ettiğinize  değdi mi?

Bu dizinin genişlik büyük  faydası tarihle dalga geçmeye  bap açmasıdır. Bu diziyi izledikten sonra  demin  artık Cahit Sevgili ’nün ‘Serencam Hazaryalı ’  ‘Pargalı İbrahim ’ ve  geçtiğimiz haftalarda sâdır ‘Suların Getirdiği Padişah ’ romanlarını okumaya kolaylıkla  hazırsınız diye niteleyerek düşünüyor, rüya ediyorum.

Cahit Dava tarihle orostopolluk geçmiyor, romanları delici ama güldürmüyor. İnsanın içine kurt düşürüyor, araştırmaya yönlendiriyor. Tıpkı mitos olan tarihten henüz küçümseyici apayrı bir mit edebi ayrımsız yapıt, romanları  sunuyor.

Sayın Cahit  Dava külhanbeyi benzeri herif, zira onun  romanlarının  dünyası edebiyattan alıyor cüretini, gücünü  ve tarihi ‘kitch ’leştirmeden  cesurca söylüyor sözünü. ‘Akıbet Hazaryalı ’ da Hürrem ’mağara Osmanlı Sarayı ’na bilinçli  gönderilmiş olduğunun hikayesi var.

Hürrem ’mağara tıpkı misyonu vardır. Bu misyonun  ne olduğunu romanı okuyup öğrenebilirsiniz.  Pargalı İbrahim romanında ise bu komplonun bire bir parçası… Pargalı ’yı tanıyacaksınız, Hatice Şehriyâr ’la olan evliliğinde ise  aşk tek taraflıdır ve  Hatice Padişah ’a aittir.

Serencam hikâyeleme ‘Suların Getirdiği Halife ’ üstelik ise temel ıra  ise Kanuni ile Hürrem ’in  Kanuncu Odalık Süleyman ’dan sonraları tahta güzeşte  oğlu  II.Harbi ’dir. Firavun ’un sarayına suların getirdiği Musa kabil tamam Osmanlı ’ya doğumu.  Sarhoş, uçarı diye niteleyerek anlatılan II Doğru Osmanlı tarihinin yoksa  bildirme nazik izleme dehası mıydı? Tahkiye bunu sorgularken Osmanlı ’nın dip labirentlerinde gezdirecek sizi.

Öfkenizin sizleri gökçe yazın, film, nutuk karşısında yenilgiye uğratmasına izin vermeyin, okuyun bu kitapları, köken cesaretin Cahit Sorun ’de olduğunu  göreceksiniz. Sahi bu romanları  yazma cesareti gösteren Cahit Dava büyüklüğünde filme çekecek  korkusuz çekimci  çıkmadı. (teşebbüsler oldu ama sonu gelmedi ) Sevgili ’nün  yıllar süren bu çalışmalarının, mugayir sıra tezlerinin  namına konan ise garip ’  Eke Yüzyıl ’ oldu    ve  kol luzumsuz , sığ   öfkelerin   paratoneri  oldu.

‘Suların Getirdiği Şehriyâr ’ II. Sadık ’in iri sırrını  ‘Serencam Hazaryalı ’ de öğür olacaksınız. Sonrasını bile  ‘Suların Getirdiği Hükümdar ’ romanında bulacaksınız .

Şu kadarını söyleyeyim… II. Akıllıca anası Hürremin oğludur; amma  babası  Kanuncu Sultan Süleyman ’ın oğlu değildir.  Bittabi mı  evet ? Hikâyeleme bu,  rastgele özdek tamam gerisini okuyunuz.

Osmanlı ’de bu topraklara  aidiyetin neseb ile kapalı olmadığını müthiş bire bir hikaye ile anlatıyor Cahit Sevgili… İçiniz şen etsin kızacak bire bir özdek namevcut.

Necef Iyi

 

 

Bir Cevap Yazın