Necef Uğurlu yazdı

Daha birinci sınıf bire bir demokrasiye doğru değişim çabaları sürecinde; geçmişiyle yüzleşme cesareti gösteren tıpkı Türkiye olsun istemeyenler var.  Hangi varki; adam zamanda bilcümle dünya geçmişiyle hesaplaşıyor, arşivlerini açmaktan korkmuyorlar…

Edipler, şairler, düşünürler, sinemacılar, hukukçular, romancılar, savcılar, gazeteciler  gelişim başındalar. Katışıksız gibi çalışıyorlar, arı. İzlediğiniz sinema yapıtlarına bir bakmanız kafi.  ‘Ejdarha Dövmeli Kız ’ serisini  ‘Fair Game ’ filmini ve elan yüzlercesini sayabiliriz.  Bu filimlerde ‘Govermental  Misconduct ’ yani dağ yönetim,  görevi kötüye istimal teması işleniyor. Bizim filimlerdeki temalar ise içler acısı. Bin yıllık resmi görüşü, herkesin bildiklerini yansıtır,  sonradan bu filimleri dizileri  yapanlarda nedense alp peki!

Film ve diziler dünyasının bakışında izlediklerimizde  azap Diyarbakır ’la kapalı, 27 Mayıs gebe kalan kızın aşk hikayesi, 6,7 Eylül torunu satan Anadolu  anneannenin mahallesinin  ceride tahrikiyle yağmalanması , 12 Ilkgüz ise filimler da   ‘Our klan ’s did kapik ’ ile açıklama ediliyor.

Hangi sığ, ne alın senaryolar.

Dünyada, hele BENDE ’de  bu hesaplaşma sürecinde  topyekun çalışıyorlar ve bu çalışmalara arşivlerini açarak tıpkısı nevi itirafla vicdan temizleyerek  ‘büyük şirketler ’ bile katılıyorlar.

Olur dünyanın bol insanları geçmişle hesaplaşıyor, hesaplaşmayı hücre düz insanlar ortada etnik kökenin, inanç farklılığının önemi bulunmayan çünkü biliyorlar ki insanlığa alın kenarlı suçların baziçe kurucularının  arkasında  ayrı ayrı budunsal üs ve inanç gruplarından oluşmuş ayrımsız konsorsiyum var. Bu  cenk iyilerle kötüler beyninde bir cidal. Gezegenimizin  herhangi bir soy ve dinden ferah insanları birleşip insanlığın yaralarını sarıp, tedavi etmeye çalışıyorlar. Bunun üzere gazeteciler gözleri kişmiri birer orion gibi zayıflara karşı kurulmuş komploların peşindeler. Açığa çıkarmaya uğraşıyorlar.

ESIR ’da Edwin Black üzere tıpkı araştırman gazeteci çıkıp birlikte çalıştığı  40 kişilik araştırmacı gazetecilerden müteşekkil ekibiyle  çatır çutur kitaplarını yayınlıyor. Bunlar çok satan kitaplar… Ödüller kazanıyor, konferans turları yapılıyor. Şaka değil bu amal. Balaban mesai, fedakarlık , herif severlik istiyor, bu gazeteciler  bizi uyanık ediyorlar. Elli, altmış yıl evvel söylenmiş  koskoca bire bir nutkun satır arasında ihtimal bile ağızdan kaçmış  ayrımsız cümleden yola çıkıp neleri ortaya çıkartıyorlar. Hitlerin ‘bu dirim bilimsel tıpkısı savaştır ’ cümlesi  muazzam aynı kitaba giden  araştırmanın meni fişeği  oluyor  (NAZİ NEXUS).   İnsanları fişleme, dinleme meselesi elbette yüce, bunları yapanların cümle geliştirmemiş olması imkansız. Bu  sistemler profesyonellik lüzumlu. Yine  bu gazeteci  2001’bile  ‘IBM and Holocaust ‘ kitabını yayınladı. Yeryüzü iyisi ego Edwin Black ’in diğer kitaplarının birlikte ismini vereyim. Kâffesi ödüllü bestseller kitaplar… Meraklısı okusun.

IBM and the Holocaust (2001), British Petroleum and the Redline Agreement (2011), The Farhud (2010), Nazi Nexus (2009), The Plan (2008),  Internal Combustion (2006), Banking on Baghdad (2004), War Against the Weak (2003), The Nakil Agreement.

Bizde ise  Ergenekon, Balyoz davaları olaylarıyla ilgili  kitapları okuduktan bilahare cevaplardan tekessür aklınıza sorular takılıyor. ‘Adı  Ergenekon mudur, vesayet midir, ensiz çevremidir, yoksa kâffesi midir, ya birlikte  Ergenekon  az belde vesayetinin uydurduğu bir  günah keçisi hayaleti  midir? ’ kabil…

Nedense  iş derinlere inemiyor, yalnız askeri ayağı konuşuluyor bu bileşkenin. Sınır konmuş neymiş.

Star Gazetesi yazarı İbrahim Kiras ’ın yazdığı kabil  ‘Ergenekon üstüne takındığımız büyüklenme ‘ancien regime ’ yani leşker ve efdal yargının vesayetine taraftar olup olmadığımızın cevabını veriyor ‘ tarzı yaklaşım ise bu yapıyı hafife alır düşüncenin karakteristik örneği .   Gerçekten metin haddinden fazla ziyalı referandumda ‘yetmez ama peki ’ derken bunu kastediyordu.  ‘Anscien  regime ’  takkadak er ve efdal yargıdan ibaretse, hisse senedi bitti o ant, tebrikler sayın Kiras.

Kiras dönüşümü  askeri vesayetin ortadan kalkmasıyla  kapalı sara ilkin zat  gazetesinin ser yazarının kalbini kırıyor.

Film Yıldızı Gazetesi  Başyazarı  Mehmet  Altan ’dahi bu durumdan şikayetçi…  Star Gazetesi  15 Şubat 2011 tarihli yazısında  bakın ne yazmış ;

…. ’Güzeşte Varyos ve Ergenekon Davası ile ilgilendiren gelişmeleri izlerken, alelhusus Ergenekon ’un bu süreçte ortaya çıkarılmayan yanlarına aklım takıldı…

Ergenekon ’un medyadaki uzantıları kimler?

Bunlar ortaya çıkarılacak mı?

Çolpa hamle acep Ergenekon ’un iletişim araçları boyutuna yönelik beklenen bir hamlenin önce sinyali mi?

Yalnız Ergenekon ’un medya bacağı değil, bu örgütlenmenin “soylu erki” boyutu da henüz ele alınmadı…

Ergenekon ’un akçasal kaynakları nedir, bu örgütün finansmanı zahir sağlanıyor, Ergenekon bahanesiyle elde edilen rantlar hangi?

Mahsus daha oraya üstelik gelinmedi…

Amma anlaşılan kim bu proses durmadı, ilerlemekte… “

Bu yazıyı okuyunca  kayırıcı beklenmedik etmekten kendini alamıyor. Yahu Star  Gazetesinin gazeteciliği kenar yazarlarından, nahiye yazılarından mı ibaret ?

Nerede araştırman gazetecileri, habercileri, muhabirleri?

Bu süreçte   Şamil Uçucu ’ın gayretleri, çıkarttığı kitaplar beyninde. Ama âdem ayrıksı ayakların  hangi birine baksın. Cansiperane çalışıyor fakat gazetede  ayrıksı araştırman gazeteciler bulunmayan mu bu bağlantıların peşine gidecek… Iletişim Araçları, tutum, politik ayakları  araştıracak , doküman  hikmet ve rabıtaları keşfedecek. Muhtemelen kim bulunmayan… Bakın  kafa yazar bile şikayet ediyor. Acaip, çok garip…

Bu  ülkede vesayetin askerle sınırlanmış olmadığını, bunun sivil, iktisadi tıpkısı beyin  marifetiyle beslendiğini tığ bayağı vatandaşlar bile anlamışken Star gazetesinin  ayakta uyuması gibi mü? Müfit değil.  Köşelerini okuduğum kızıl yazarlardan bazıları muhalefete de karın verecek büyüklüğünde fikirli insanlar. (Nasuhi Güngör ’ad kulakları çınlasın) Amma  iş başyazarlarının birlikte  şikayet ettiği  ‘ nerede bu organizasyonun medya, soylu erki, politik bacağı? ’ sorusuna gelince gazetenin seçme sayfasından tısss sesi duyuluyor . Acaip, haddinden fazla acayip…

Gazetenin Ürün Patronu Mustafa Karaalioğlu ’nun  Tutku Gürses ’in beraberinde Yüce Saydam yedeğine çıkacağına bu soruların cevabının peşinde olması, gazetecilik kariyeri, sempatizanı olduğu DÜRÜST Öğür ’nin misyonu açısından henüz anlı şanlı imkânsız mı? Türkiye ’nin bu edisyon günlerinde Heyecan Gürses ile yalın sırta ‘Bu ikiliye ilgi ’  pozlarındaki sıradanlık Karaalioğlu ’na, ‘külhanbeyi ’ kalemine tek yakışmıyor. Acaip, çokça abus…

Becerikli gazetecilerin Hanefi Avcı ’nın yazdığı  kitabın  sınırları içinde minval soru sormalarını üstelik çok garipsedim. Vakit Kaybetmeden Avcı ’nın yazdıkları üzerinden gittiler, kimsenin aklına yazmadıklarından gitmek gelmedi nedense. Söz Gelişi Edirne ’ye gitmeden önce İstanbul ’dahi görevdeyken  yaptığı ve kitabında hiç meze etmediği operasyonlar  var mı? Bunlar nelerdi acaba zaaf yazar araştıran  oldu mu ? Acaip , çok acayip…

Esas aykırılık lideri Kılıçdaroğlu ise davalarla ilişik  işi  ibret tıpkı kolaycılıkla “verin adresini bende unsur olayım”a getirdi… Meseleye böyle yaklaşması sol kalbimi yaraladı. Tefessüh, yöntemsizlik, fakirlik diyen CHP liderinden şikayet ettiği, savaş açtığı bu konuların altında yatan nedenlerin derinine iktidardan daha fazla inmesini beklerdim… Maalesef hakeza bire bir niyeti bulunmayan. Özlük sınırlı çevresi bu güzelim adamı gücük sürede  hangi ağıl getirdi. Garip olan o çevreyi de kendisi kompoze etti. Yani düzenledi, oluşturdu beli bükük Enver Aysever ’da deminden  görüntülük görüntülük dolaşıp mayın tarlalarında belagat saçmakta.

Bütün bu saçmalıklar bozukluk olmakta, çünkü Türkiye geçmişi ile hesaplaşmayı seçkin şeyi yeniden düşünmeyi hücre alamıyor. Mehmet Altan bu yüzden ikide bir  dövünüyor, Kiras ise  sınırları koyuyor. Diabet hastası şeker hastalığı ölçümü kabilinden, Ergenekon konusunda takındığımız tavırdan kaç puanlık demokratız. Onu ölçecek, bu sığlık bana edebiyatta şairlerin üstadı Ezra Pound ’u hatırlatıyor. Balaban şairdi amma   Mussoli ’nin, Hitlerin kıçında dolaşmaktan utanmayan bir faşistti.

Nasuhi Güngör ise CHP şüphesiz elan iyiye harcama , akıllar, fikirler, tezler üstüne ne ahit anlatı çıkartacak diyerek beklemekteyim. O ateş zeka, çözümlemeli beyin durdu, zınk sesi İstanbul ’dan duyuluyor.

Herkesin seçme şeyi bildiği amma sustuğu sırlar ülkesi Türkiye ’da iktidarın on paralık üstelik azımsanmayacak cesaretini daha bile  yüreklendirecek gazeteciler, sanatçılar neredeler ?

Bu kadarı bir iki, ilavesi  olmalı  diyebilecek  muhalefet nerede ?

Ergenekon ve Varyos  ile ilgili sayfalar dolusu iddianameye batıp çıkıp benzeri şeyler anlatmaya çalışan Sedat Reşit ise   bana Woody Allen ’in adlı sözlerini hatırlatıyor, ‘Aceleci okuma kurslarına gittim. Harp ve Barış ’ü 10 dakikada okudum. Görüngü Rusya ’bile geçiyor.  . Woody  Allen ’in okuduğu  ‘Harp ve Hazar ’ ’u  elbette  10 zaman okumakla anlaşıldığı kadarıyla Rusya ’bile geçiyorsa  Ergenekon ’de  Türkiye ’dahi geçiyor, Balyoz ’üstelik Türkiye ’birlikte geçiyor  . Ancak meselenin rabıtaları neler , daha oralara gelemedik.  Mehmet Altan , Kaplayan Tayyar kalkın gidelim diyor, kimileri   “dışkı  yemeyin oturun” diyor.  Mehmet Altan ’ın feryadını  bu olmalı.

Olur ülkü nedir Star Gazetesind… Özgür değiller mi, iktidara andıran olmakla sorgulanan tıpkı gazetenin  gazetecileri iktidarın savaşım verdiği konularda susuyorlarsa bu abus kapsam fakat  Shakeaspeare ’mağara ünlü repliğiyle izah edilebilir ‘Danimarka ’üstelik sası tıpkı şeyler var ’.

NEXUS der gazeteci, NEXUS yani Bent…

Amma  galiba ki  Ergenekon, Varyos ’un bildirme tehlikeli yanı  rabıtaları .   Bir Zamanlar bu sözü ağzına düzlük aydınlar, gazetecilerden öldürülenler var. Dolayısıyla  geride kalanlar tırsmakta haklılar, asla  kızmıyorum,  ne yapsınlar?  Kimseyi yeteri büyüklüğünde bıçkın olmamakla itham etmek ne haddime.

Amma birileri konuşur kadar yapıp, bağırıp, çağırıp, düzeyi düşürüp  bu düzenin karşısındaymış pozlarında bu düzenin  değirmenine akarsu taşıyınca ve bu gelişim artık nerede ise eli nimetli ekonomik tıpkısı Ergenekon, Balyoz Endüstrisi haline gelince ve çevre palavra kahramanların birbirlerini ağırlamalarından geçilmez olunca,  insaf bu büyüklüğünde dahi olmaz dedim… Bu yazıyı yazdım, vicdanım için kayda geçsin.

Necef Uğurlu

 

Bir Cevap Yazın