Necef Uğurlu yazdı:

ÇAKER Başkanı Obama ’nın Konfedere Milletlerde yapmış olduğu ve bizleri çokça alakalı fail konuşmasını  simultane simultane tercümeyle  yayınlayan bir kanalımız olmadı, var birlikte ben atladımsa  beni bilgilendirmenizi kâm boy bos şimdiden bozukluk dilerim.

Abdülkadir Selvi ’nin yorumlarına saatler ayıran kanallar bölgemizde olup bitenler karşısında neler söyleyeceğini merak ettiğimiz  ABD Komutan ’ının  konuşmasını yeni dünyaya ait düşüncelerini doğrudan namına bizlere aktaramadı.

Yıldıray ’ı dinliyoruz, Ansız ’ı dinliyoruz, Abdülkadir ’i dinliyoruz, Markar ’ı dinliyoruz sabahtan akşama büyüklüğünde!
Obama ’yı dinleyemedik.
Ilkokul müsamereleri için satılan üzerinde  sahana münkesir er bezi taçlı manken, ve elbisede  asorti yumurtalar  afet modacıyı dinliyoruz, geçenlerde sucuklu yumurtalısını dahi yapar .
Amma Obama ’yı dinleyemedik haydi dinleyemedik söylediklerinin üstünde birlikte aşkın konuşulmadı.

Bizim iletişim araçları kül anlamıyla içine kapandı ve tabilik yetersizliğinden kavrulmakta.

Önce akla gelebilecek esbap maalesef medyanın mefret ayrımsız bölümünün yayıncı, gazeteci sıfır çakma tıpkı grubun eline esbak olması.
Abes işten dünyalık almak hoşlarına gitti, sakal, yüzük, kelepçe şekilde yaptılar !

Bunları tenkit etmek, kınamakla bire bir yere varılamayacağı beyninde, zira  sözde yedikleri tahakküm, taşlama başına mülk alıyor gibiler.
Ne büyüklüğünde çok tenkit ve hakarete uğrarlarsa servetleri konumları büyüyor.

Gazetecilik yapmıyorlar, evet de yapamıyorlar. KÖLE Başkanı  Obama ’nın konuşmasından saatler sonraları NTV ’bile moderatör elindeki kağıttan üç cümleyi ego hakeza anladım akilane mu beni düzeltin diye niteleyerek okuyup konuklarına sorar halde, bu dahi nispetle iyisi, hani öbür gruptan değil ama iyice peyk iletişim araçları arazisine!

Ne moderatör diyerek sormayın zaten biricik var, elli çıngı program sunuyor .

Iletişim Araçları, basının görevi akıllıca bili yüklemek, doğru veri konusunda düşünüm icra kapasitesindeki insanları tabii tartıştırır ve biz izleyiciler birlikte tartışılan laf üzerinde aydınlanır, karar veririz.

‘Sen bana akla yatkın selen ver kararı ego veririm‘  ilkesi önemlidir medya ve peyrev okuyucu ortada.

Bizde olan ise; zaten bilim kıtlığına kıyamet girmiş durumda, haberden ödü kopan iletişim araçları peki mu?  Korkuyorlar, verdikleri veri akla yatkın mu çirkin, resimlerle oynuyorlar imdi .

Ekranlarda tartışmacıların bazıları zaten yalandan sicilli, bu şartlarda neye, zahir değişmeyen vereceğiz  Cenabıhak Aşkına!
Sonradan ‘bili alma özgürlüğünden konuşuyorlar.
Amberin Ant, Ahu Yeginsu ’nun başına gelenlere bakın. Duruşları, göz açılarını verdikleri haberleri beğenin beğenmeyin, bilim veriyorlar.

Gaybubet Çetince ’un başına gelen nedir, ağız paça sille tokat adama girişmişler.
Matbuat Konseyi kınamasının dile  getiriliş şeklide oflaz değil, ‘hangi yetki ’ ile diye niteleyerek sorulur mu, çıkışlı olsa olacak hisse senedi mi ?
Gazeteci tartaklamaya ‘mezun ’ bir vazifeli mi var?
Adam  içkili veya komprime almış birlikte çevresine engel mı veriyordu, o zamanda evcil asayiş, polis seçkin kimse gereğini usulüne akla yatkın yapardı, Adam gazetecilik yapmaya kalkmış , bizimkiler ülke sınırlarını aşmış MEMLUK ’birlikte gazeteciliği yasaklamışlar  !
Nereyi köle elimizde kalıyor.
İşin sunma kötü yanı orada  mevcut  meslektaşlarının  durumu kınayamamaları. Ve bunların bibi medyada düzlük alabilmeleri, programlara çağırılabilmeleri başkaca bazılarına programlar yaptırılması.

Bitmiyor medya çilemiz ;
Gözümüzün içine baka baka Çakır İnançer ’in TRT birlikte o programda  konuk olduğu için istediği gibi konuşabileceği yalanını söyleyip sonradan TBMM ’birlikte verilen istifham üstüne İnançer ’in program başı aldığı mal açıklanınca tırsıp mütezayit, terbiyesizce hem birlikte CNN Türk  gibi tıpkı kanalda tartışmacı namına çağırma edilip karşımıza çıkabiliyor .

Başından bu hafta YSYK ile ilgili  kâh AKP ’li siyasetçilerin bedbaht beyanını (saymayız seçimleri benzerinden) canla başla müdafa eden ‘hukukçu tartışmacılar‘ daha bilahare Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ ’ın bahis ile ilgilendiren  kavisli anlaşıldı sözler mealinde çark eden demeyelim dahi, girdap yoluna revan açıklamasından sonradan acep utangaçlık olup utandılar mı!

Enver Aysever ’in bir hayli medyatik kovuluşuna ise gülelim mi ağlayalım mı bilemiyorum, o da çarkıt müdürüne, patronuna kovulduktan bilahare teşekkürname ediyor, bunu yapan evvel ve yegâne Enver değil, bu gayritabii çözme Türk Medyasının dünyaya armağanı, kovuluyorsun haksız yere ve patronunuza  teşekkürname ediyorsunuz, bunlarda evet para çok  evet üstelik takkadak ‘pause ’ a alındılar, yani ayrımsız süre susacaklar amma  bünyede maaşları devam ediyor !
Gazeteci  kendisini nahak yere kapçık patronuna müdürüne  şükranlarını mı sunar?

Bitmiyor medya çilemiz, geçenlerde ekranlardan biri tezekten yapılan evleri kültür varlığı sayıp temelsiz işlenmiş evlere ağıt yakıyordu.
Ahh..ahh  nerede bu eski meslekler diye niteleyerek samandan uzun kulaklı semeri bundan sonra bozukluk yapılmıyor diye ağlayan  izlence üstelik var TRT dahi, hangi olacak yani semerci dükkanı mı açılacak, kırnak eşşek çokça bile memlekette  arkalıç kazıklamak namına ceket giyiyorlar çıktı  görmüyor musunuz …
Bunların ‘National Endowment ’ tıpkı ayrılan fonlarla, birkaç örneği  ancak müzelerde meydan alır.
Nerdee eşek semerlerimiz, matbua evler demenin manası var mı, kültürle alakası nedir. Muazzam ülkenin  devletin televizyonunda genellikle sanat deyince akla gelen eşşek semeri, kötek, tespih dizimi, ebru …hele ebru çoluk çocuk yapıyor, yapsınlarda amma insaf yahu ümera uyanış geldi geçti size haberi ulaşmamış herhalde.

Neyse biz dönelim ana konumuza.

Mürekkep Uluslar ’da Sayın Cumhur Reisi hangi yapacak, hangi söyleyecek diye niteleyerek meraktaydık, ‘Dünya 5‘den büyüktür ’ dedi.
Daha sonra bu doğurucu fikrin Yıldıray Oğur ve arkadaşlarına ilişik olduğunu Biçim 24 üstelik Yüksek Bayramoğlu, İbrahim Kiras ’ın üstelik bulunduğu programda Yıldıray Oğur şahsen anlattı.

Aklıma  Peter Sellers ’in  ‘Being There ’ adlı filmindeki  o unutulmaz hayalet geldi, özetle özetleyecek olursak bu çok ödüllü filmin (Oscar karışma) konusu zengin bir adamının ölümünden bilahare  bahçevanı , patronundan kalan  eski menent amma işaret kıyafetlerini giyip hayatında ilk kez bahçenin dışına yarar.  Bildikleri  bostan ,ve televizyonlardan izlediklerinden ibarettir.
Sonra tesadüfler, hatalı anlamalar birbirini kovalar, adamı üzerine başına bakıp muhteşem tıpkı âdem zannederler hemde  balaban insanlar ….  Ve seçkin söylediğinde keramet bulurlar.

‘Bahar bilahare yaz, daha sonra bağ bozumu ve kış dirimlik‘ gibi kıytırık cümleleri karşısında eş kayırıcı aklıbaşında insanlar  adeta büyülenirler.
Bozulmamış olan ayrımsız adamın aptallar ya birlikte  uslu hinler marifetiyle elbette uçurulduğunu anlatan tahammülfersa benzeri siyasal komedidir.
Bu adlı sahnenin linkini veriyorum , adamın ve diğerlerinin yerlerine  kimleri isterseniz koyun.
Bu ‘Dünya Beşten Büyüktür ‘ ‘ayaklanma ’ nının klibini calip Başkomutan Erener ’i bu sahneye yerleştirmeyi da  unutmayın!
Sakın Cumhur Reisi ve Başbakanı bu sahneye yerleştirmeyi hayalinizden birlikte geçirmeyin, gayrimümkün hem kusur hem cürüm ve tehlikelidir.
Bahsettiğim filmden görüntüler burada…
Sayın Büyük Bayramoğlu ’nunda hayranlıkla dinlediği, Kiras ’ın takdirlerine mazhar olan  ‘Dünya 5‘den büyüktür cümlesi ‘2 misil 2 dört paha’ de olabilirdi…

Meğer dünyada 2 posta 2 rastgele zaman dört etmiyor, ülkü burada, ve Obama ’yı dinleyebilseydi halkımız iyi olurdu, niçin?
2 kere 2‘nin temas zaman 4 etmediğini anlarlardı.
Bunları gördükçe şu gezi gençliğinin zekasına aynı kez henüz hürmet ediyor insan.

Iletişim Araçları; kol, tartışma kahramanlarıyla memleket yönetim etmeye kalkarsa olacağı budur.

Abus amma gerçeklik şu ki Dünya yer kusursuz lafı etmiş, kanallar dayanamaz buyurmuş.
Haddizatında benzeri  bire bir çakılan diziler yardımıyla ayakta durduğunu söylememiş, ee o birlikte çığır sırrı.
Peki kadına sormuşlar oğullarından yeryüzü aklı başındası hangisi diye, o de şu önde revan 2 hanımlı  Dünya demiş.
Hepsini kayda geçiriyoruz
Elimizden mevrut budur.
Sevgiyle
Necef Güzel / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın