Necef Uğurlu yazdı: ‘Bizim bağın üzümleri’

Bizim Bağın Üzümleri

Kayda Geçsin

Bu sabah Uçankuş TV ’üstelik Sacit Arslan ile Büyüklük Çapa ortada mehabetli benzeri tartışma vardı , marjinaller, ahlak üzerine.

Esasen hangi varsa magazinde var bilcümle söylerim, bütün yazarım magazinciler bu ülkede çağın antalojisini  yazıyorlar, benim diyen gazetecilerin yapamadığı onların sözleri, magazin görüntülerinde hafi.

Tartışma mealen şöyle oldu ;
Örneğin, insan nikahlarında şahit olduğu genişlik mail arkadaşının eşini ayartıyor. Evine girip çıktığı ailenin kızına ayn koyuyor kabil durumlar….

Sacit Arslan üzere bunlar akseptans edilmez  hâller .

Mehabet Çapa ise ahlaken oydaş Sacit ile amma özel hayatına karışmıyor insanların .

Az Buçuk ‘Hayrola Hasan Kibar …..seyirdi ‘  oldu amma nitelik hakeza, ego ne yapayım !

Azamet az buçuk  ‘Bana ne ’ ci, pratikte haklıdır dahi, insan hangi halt ederse etsin Ihtişam ’e hangi !

Üste elan ileri gidelim hakeza insanlarla mülakat de yapabilir, dükkanında müşterisi da olabilirler.
Aldatmak parası faslına girer, ayrıca  bahis konusu kişilerin ‘gidi ’ özelliklerini bilmeyebilir, veya açığa çıkmamış kimbilir ne kepazelikleri biliyordur dahi ne yapabilir, ne diyecek ‘yoldaş sen yaramaz bir adamsın sana servis açtırmıyorum‘ mu?

Amerika ’üstelik çocuk tacizci ve bilumum sapıklar meşrut tahliyelerinden sonra karı bulamadıklarından onlar için tıpkı mahalle kurulmuş, hak, ülfet, oran olmanın efdal bilinci devrede.

Tığ bunları ıskaladığımız üzere sapıklarımızla, hırsızlarımızla, karısını doğramış katillerimizle ve neymiş koca kalmamış kabil sahtekarlıktan yargılanan adamı öğür yönetimine seçebilen politik tatlılıkla bilcümle bu arada yaşamaya, yemeğe, içmeye alıştırılmış vaziyetteyiz evet bile alıştırılmaya çalışılıyoruz Azamet Çapa neylesin.

Esasta Büyüklük bu tartışmaya esnaf alıcı ilişkileri düzleminde bakıyor .

Sacit ise epey yaşamışlıktan sonraları feylesof noktasına gelmiş, aslında  nesep hilaf olan Sacit,  Devlet değil, Büyüklük çoktan çizilen eskimemiş müesses nizamın parçası, bunun amacıyla tek etkisiz kalmayacak.

Evet görüntüye aldanmamak lazım, Sacit Arslan ’ın mutat çul tarzı, kullanığı kurgu, olaylara bakışından umulmaz ama imdi çapraz olan Sacit Arslan bunun için genişlik yüzü sıcak, yer maksut celi uzaklık o, hakkını alıyor mu ayrı laf.

Ihtişam Çapa  ‘Zaten dünyada, rastgele yerde böyle, eh bizde neler gördük, annesinin kocasını ayartanlar, üvey kızıyla evlenenler, ee bunları eleştirirsek o ant bizde eleştirileceğiz, illet magazin programı yapıyoruz’ mealinde aynı danışma yaptı. Istişare sevimsizdi amma kendisi o büyüklüğünde sevimli ki !

Cezrî Demokrasinin sakıncası klanlara ayrılmaya zahir olmasıdır, bilindik bütün kalınırsa kat akarsu zindelik, okul geliyor !

Kerem Çapa hangi var ki; az daha Muhsin Kızılkaya ’nın teleffuz ettiği Cezrî Demokrasinin örneği, çok lezzetli bir paralelelik !
Çapa bakım sektöründen olduğundan ‘demincek ’ vahim basıyor düşüncelerinde, Kızılkaya üzere ise ‘sonradan, gelecek ’ var gibi.

Şevket dokuncasız.

Ama bu işler paradoksal yani malumunuz ‘paradoks ’ ile izah edilmiyor hukuk devletlerinde. Hatır olmadıkça aykırısı, aktöre olmadıkça gayrısı bulunmayan, hemen şu sıralar üstelik olduğu kadar ‘La ’ var.

Uygarlıklar tohumlarını koruyor, bizim kabilinden ‘aahh vaktiyle Bursa şeftalisi vardı tadından yenmezdi‘  demiyor, korumanın ötesinde  saklıyor, satacaksa genleriyle oynamış bire bir sene bilahare kâr vermeyen tohumu kakaklıyor .

Turgay Güler romanında yazmıştı bu döl meselesini, romanın başı az buçuk Bilbilik sonu Amerikan Science Fiction filmi ergin ama olsun ! 

Çocukta, seçme hafta karşısında nara avaza konuşan profesörü sabırla dinlemekten anlatı yazacak   temel kaldıysa bu kadarına bile şükreylemek geçişsiz.

Uygarlıklar tendürüst nesilleri koruyor, geleceği özenle yetiştiriyor, önünde buluşacakları heykeller yapıyor, tığ kez kenarlarına çiçeklerden somurtkan şekiller yapıyoruz deminden çakıl taşı taşları ve bayıra çizik bir ev üstüne çalışıyorlar, herhalde otoyollara vekil milyon dolarlık evlere dekor olsun diyerek, yegâne kelimeyle facia.

Uçankuş sabahları tıpkı alem, ongun oyunculara örnekler ise Tatlıtuğ ve mahsus Kenan İmirzalıoğlu idi.

Dünyaca ünlü aktrist Lauren Bacall ’ın şu sözlerini duymadıysanız kayda geçirin derim, ben öyle yaptım: ‘Balaban aktörler karşı konuşurken bilin kim konumuz Tom Cruise değil ’

Merve Boluğur ’u tanımayan Cesamet Çapa entellektüel boyutunu ve Boğaziçi’nde okuduğunu program sunucusu hanımefendiye bire bir soruyla kayda geçirdi, istifham Hars Bakanının adıydı ve yanıtı alamadı. Hem hayat, hem anlaklı, hem yararcı Celal Çapa !

Üzülecek biri varsa  ‘Amme Alanlarında Aşk ’ yazısını yazan Sayın Ömer Polat !

Kâffesi bizim bağın üzümleri kayda geçsin.

Sevgiyle
Necef HAYIR / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın