Necef Uğurlu yazdı: ‘Kahpe Tuzaklar’

Dönek Tuzaklar

Kayda Geçsin

Dünyamızda  etkili insanların şişman aynı  çoğunluğunun yeni acun düzeninde kahpe tuzaklarla dolu aynı ormanda mahsur kalmış bebekler kabil olduğunu düşünüyorum.

Yanlız insanlar mı, nebatat, hayvanat, sular, bütün canlılar.
Bu vahşi ormanda esen kalmalarını sağlayacak el gösterecek kılavuzlarını elbette seçmeliler, el erki tarifinde bu soruyu kayda geçiriyoruz.

Kastım siyasi liderler, kadrolarıyla de  ilişkin değil, medyada bu kılavuzluğun içindedir ve siyasetten çok henüz karışık ayrımsız alandır.

Medya neye kılavuzdur sorusunu kayda geçirelim ve boşuna söylenmiş değildir diye, kılavuzu karga olanın başı  b….tan sokak atasözümüzü hatırlayalım.
.
Neticede siyasi alanda fazla seçeneğimiz olduğunu düşünmüyorum, çoğunluğumuzun de düşündüğünü sanmam amma kontrol bizde.

Partilerimiz, sistemimiz galiba. Almaşık yaratıp yaratmamak yahut beklentilerimizi bulunan partilere dayatmak elimizde.

Amma Medya’dahi eksiksiz tersi , dalgalı çok kadar  dursa birlikte binlerce tıpkı uğultunun çıktığı bire bir kakafoni içindeyiz. Ve kontrol bizde değil.

Sait Faik’in  ‘sonuç kuşlar öyküsünü ‘ yıllar sonraları benzeri elan okudum.

Öykü; Ufacık kuşları mideye uğratmak üzere ökse kuran Heybeliadalı cilt huysuz adamı anlatır , kuşların  seçme biri aynı lokma etmeyen  gövdelerinden binlercesini yese tamahkâr , ökseleri kurarda kurar.

Adaya süzülüp gelen kuşlar ve onlara tuzak kurmuş bekleyen adamın öyküsüdür, gerçekte adamda ızdırap benzeri adam de değildir, familya babasıdır ama kuşları vadi !

Bizim televizyonlarda bu etobur herif kabilinden, maalesef bizi yiyor . Onlarda , karar vericilerde ateş insanlar değiller, ev babaları  ama bizi yiyorlar üste kendilerini üstelik yiyorlar.

Olur dünyamız kaypak tuzaklar, ökselerle ve  oburlarla meşgul ama hangi yapıp yapıp ‘Serencam Kuşlar’ olmayacağız, bizim aklımız, inancımız var ve bu toprakların insanlarının birbirlerini yemekle geçirdikleri zamanlar kadar medeniyetler kurdukları barış sükun anlarıda var.

Fukaralaşmayacağız, zenginleşirken oburlaşmayacağız, ahlaksızlaşmıyacağız
Başaracağız.

Medya , televizyonlara de bu bağlamda bakarsak;  program seçeneklerini  fakirleştirip ,  daralttıkça bizi bekleyen çürümeye alın güçsüzleşiriz.

Sekans mi, elbette amma sıradanlaşmayı , vurdum duymazlığı önermeyen diziler geçişsiz, aşkta olsun süresince, ihanette yani  insana dayalı ne varsa ama kâfi kim  ‘bana hangi’ ciliği, sıradanlık, bayağılığı, haleldar kahramanlığı, büyümüşte küçülmüş laflarla yoğun, gelişigüzel hepsi ‘ya..’ diyerek başlayan dialogları  kimse çağdaşlık, liberalizm , modernite , vatanseverlik  diye niteleyerek yutturmaya kalkmasın.

Değişik almaşık olmadığı için dayatmalarla palazlanan sağlam az dizinin izlenme paylarının dişe dokunur olduğunu görüyoruz elhak, gerisi tırı vırı .

Dizileri mizileri Mesir Macunu kabilinden uzatıp halka atıyorlar, kalabalıklarda atlıyor ama yiyeceğinden , onma beklediğinden değil.

İzlenmeyenler için birlikte  ‘Anlamadılarda ondan izlemediler’  diyerek bir durumda bulunmayan beyninde, hani güç bir konuşma yapılıyordur da umum anlamamıştır edebiyatına sığınmak anlamsız.

Esasen artık ;  nispetle izlenen kaldırılıyor, on paralık izlenmeyen devam ediyor, internette, sosyal medyada metanetli bedii ekranda seyirci toplayamıyor işin aklı mantığı apayrı yerde. Genelyatak daha öz sekans , izlence  ortamını yaratamadı.

Olacaktır, kayda geçirelim.

Geçen sene Kevin Costner ‘House of Cards’ ı yeniden çekti hatırlayın.

Ilgi ederseniz daha çok dizileri değil  ‘oyuncuların’ ayaklarının altına takoz konulup konulmadığı marifet oluyor, yani oynayanların  öyküleri  ile ayakta kalıyor diziler.

Dizinin öyküsü galeyan vermeyince böyle olur.

Şu dakika bu gidişattan nazik paraların döndüğü kısım memnun.

İzleyici izlenme paylarında kamera sevinme anlatım etmiyor, illet  sektörün umuru değil  ayrıntıya girmiyorum.

Sektörün içindekilerden bir antant rüyalarında göremeyecekleri servetler karşısında değme hafta bir kişiye çıkan piyango talihlilerine  dönmüş durumdalar. Öz Saygı de istiyorlar lakin çok birlikte ısrarlı değiller. düşüncesiz olanlar ağızlarını mecburi olmadıkça açmıyorlar zaten.

Tıpkı konvansiyon ise  bu talihlilere dahil başlamak istiyor ama lacerem olacağını çözebilmiş değil , oynadığı diziyi göklere çıkartıp  ‘Bu projeye karışma almak üzere banko mal almayabilirdim’ deyip tiplemesi patlamayınca  (bilcümle benzeri tipleme lafıdır sürüp gitmektedir )  ‘yooo diğer yan elan aşkın veriyor gidiyorum’ diyenler mi istersiniz,

Yapımcısını ata kabil gördüğünü açıklayıp sıra kaldırılıp parasını alamayınca kıyametler koparıp babanın sülalesinden başlayanlar mı…

Birde saf kaldırıldığında kol yapımcısı ile yayın kuruluşu ortada olanları izah fail, dizinin yayından kaldırılışına siyasi kombinezon bulma heveslisi oyuncular var , hani kaldırıldık bir uğur olsun bari hevesleri, alelumum bu ekip çekimci ile im kuruluşunun arasının açılmasına bozukluk olma tehlikesi yer ettiğinden  nişane kuruluşu mahsus  yapımcıya ‘kardeşim sen yapımcısın bu seri biter eksantrik paradigma ısmarlarız bu herife hangi oluyor’ dediğinde  fermuar böceği  aktör 24 saat ortamında münasebetsiz bildirme ile tükürdüğünü yalamak zorunda kalıyor.

Bu insanların çoğu işlerini iyi işleyen, sağlıklı namına  sektörden  garanti ve paylarını almak isteyen alışılagelen insanlar. Piyango çıkanlardan fazlaları var eksikleri namevcut. Amma konjektür ne hakikat bırakıyor ne sarp duruş , ökselere akilane uçar son kuşlar geliyor aklıma içim acıyor.

Hep siyasi alandaki yalakalıktan bahsedilirken üzülerek kayda buyurmak zorundayım ki; dizi, tv dünyasındaki yalakalıklar politika dünyasının bin misli ve ibret donör.

Zat kendini bu kadar çabuk itibarsızlaştıran ayrımsız apayrı seksiyon var mıdır acaba soralım ve sorumuzu kayda geçirelim.

Esasen bile ilk defa medyada ekti yetersizliği olduğunu düşünüyorum. Bu medyamızın bati benzeri sorunu.

Mevcut yalakalar artık kafi gelmiyor, yalakalıkları izlettirmiyor.

İzleyici izliyor kabil yapmaz, ne mecburiyeti var, amma birileri izleniyor kadar yapıyorsa ve izlenme olasılığı olan işleri izlenemez gizli köşelere koyuyorsa, kim bu numaralar günü geçmiş numaralardır, ekranlar tıpkısı müddet elan emperyal havas eşey, ensest ilişkilerle dalavere edecekler.

Medya birlikte taharri bizde değil, caygın tuzakları, ökseleri kayda geçirelim.

Sevgiyle
NECEF IYI /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın