Necef Uğurlu yazdı: ‘Medya Kuyusundan Çıkış’

İnsanın içini kavuran günlerdeyiz.

Silivri ziyaretleri aynı süre daha bitmeyecek gibi, ve bitmezse kasıntılı devam etmek isteyen aynı toplumunun medya yangınından geriye küller kalacak.

Üfleyecekler birileri ve bulunmayan olacağız.

Bunun amacıyla esas meselemiz olan hususiyet, demokraside birleşmek tek kalpgâh tevessül etmek zorundayız. Bunun şakaya dirimlik yanı namevcut, olan bitenle dalavere geçilecek zamanda değil.

Bu dirençte medyanın bileşke zamanı.

Aha bu günlerde Ahmet Özal tıpkısı çıkış yaptı.

Özal RTÜK ’nam işlevi olmadığı ve devletin bu kuruma ayırdığı paralarla neler yapılabileceğini açık yüreklilikle anlattı.

Esasen beri böyleydi, ne hala RTÜK var sorusunu Özal ’ın sorması manalı. Çünkü sap samanla karıştırılıp hakkı yense dahi ülkemizde hususi Televizyonculuğun tarihinde koca yeri vardır. Nedense yok sayılır.

ANAP’lı on paralık olmadım ama televizyon serüveninde gelişigüzel yürüdük.

Medyada alışılmamış bire bir başkaldırıyı başlattı önceki hususi televizyonla. Bereketli yönetti mi ayrı tıpkı laf, elindeki göstergeç kanallarını yitirme rekoru ona aittir.

Fakat, yerine konanların fos arasında, Özal ’ın başına gelenler çektikleri, manasız çabaları ortada, birlikte bu sarrafiye kaldırıda düz düz posta arkadaşlarının kimilerinin ondan henüz ensesi kalın medya adamları oldukları halk muhavvil kanalların patronlarıyla bukalemun gibi kalite değiştirdikleri, kimilerininde bittabi kıygın oldukları kâffesi ortada.

Hatalarını fazlasıyla ödedi, onunla birlikte esaslı, acun ile gelişigüzel koşabilecek medya ihdas çabalarındakilerinde düştükleri durum ortada.

Ama yok sayılamaz. Bu nedenle söyledikleri önemlidir.

Esasen Ahmet Özal, TRT ’nin bizlerin vergilerinden aldığı paylarla hususi televizyonlarla kol rekabetinde hem nahak rekabete girdiği hemde feyiz denetiminden uzak olduğu amacıyla maalesef muvaffakiyetsiz amal yaptığını dile getirdi.

Bu paralarla 400 binden fazla öğrenciye eğitim sağlanabileceğini ve TRT ’diyanet asal görevi kamu yayıncılığına dönmesi gerektiğini anlattı.

Söyledikleri önemlidir. Adamı bulunmayan sayan medya tek olmazsa bu sözleri yok saymamalı.

TRT ’nin iddialı dizisi ‘Diriliş ’i Netflix ’in ‘Marco Polo ’ suyla aynı devir diliminde izleyebiliyoruz.

Dizinin adının ‘Marco Çevgen ’ olduğuna bakmayın, emperyal tıpkısı yoğun olmayı kafasına koymuş Moğol Kaanı Kubilay ’ın hikayesi haddizatında, Marco Değnek ile yolları kesişiyor, hangi kesişme ama, Garp ile Şark arasındaki tecim, Ipek Yolu, ve yanlızca Gün Batısı ile Şarki değil, Moğol, Çin kültürlerini, değişik obaları Kubilay Kaan ’ın kuşkusuz ayrımsız arada yaşatmaya kalktığının katlanılamaz tıpkısı anlatımı.

Dedesi Cengiz Kaan ’ın ‘Yassa ’ larıyla insanlığın ıssızlık yıllarında elbette tıpkı emperyal hukuk devleti kurmaya çalıştığının hikayesi.

Bire Bir dahi bizim ‘Diriliş ’ e bakın: Lüzum rapor, hikaye, oyunbazlık, ister maharet ve ticari açıdan eş yapımlar hesabına ‘bizim füru ’ zihniyeti ile ne kadar geride kaldığımıza mukayeseli belgeleri bu iki dizi film.

Orhun anıtlarının uğrunda ağladık diye niteleyerek timsah gözyaşı dökenlere başvuru ederim Marco Değnek ’yu izlemelerini. ‘Elin adamları ’ neler yapmışlar, mendillerini amade etsinler bereketli mübarek ağlayacaklardır biraz gururları varsa.

Geldiğimiz dideban hazin.

Hidayet Kişmiri götürülürken kendisini Topluluk Başkanı seçen, Tiak ’ı kurduran meslektaşlarına adeta sitemde bulundu sözde başına gelenleri çözememiş gibiydi,boydak bırakıldığını düşünüyordu. Artık herşeyi yeni baştan gözden geçireceğini umuyorum. Hangi bekliyordunuz Hidayet Satış?

Sunu acıklısı ise babasını boydak bırakmayan oğlunun, Hidayet Bey ’in, Avukatının tutuklanacağını açıkladığında irkilmesiydi.

Çocukları üzüyoruz, irkiliyorlar olan bitenden ve bu detaylı süredir böyle.

Bu olanların imdi tarafı kalmadı, insanlar ve geleceği oyun fail ‘istikbale baktıkça mücrim gibi ışıldamak‘ kollar var.
Bunu çıktı gani anlamış olmalıyız.

Tarık Toros ’un bire bir konuşmasında ‘Bizler ayrımsız mahiye maaşını alamadığı antlaşma familya kirasını ödeyemeyecek durumda insanlarız ‘ sözleriyse yaşadığımız iletişim araçları rezaletinin, felakatinin özetiydi.
Haftalığı bilmem birçok milyarlık dizilerin hileci pehlivanlarının AVM ’lerde sülale boyu belli dolaştığı ve birçok altın insanın benzeri maaş aylık alamazsa kirasını ödeyemiyeceği bir mecalsiz medyamız var, kıvrak olsun.

Aha bu ortamda Ahmet Süslü durumu sunma iyicene anlatanlardandı.

Ahmet Süslü ’ın araştırmacı gazetecilik bağlamında çabaları arasında, yürekli bire bir adamdı hakkı için muazzam kurumlara ser tutacak büyüklüğünde patron yalakalığından uzaktı, patronlar telefonlarda zırıl zırıl ağlarken o yalman durdu. Önceliği olan esas iş ve mücadeleden vazgeçmedi.

İkiyüzlülükten ırak, ateistim diyor, olsun ego onun amacıyla yakarış ediyorum.

John Kennedy ’nin meşhur lafıdır ‘Affet amma isimleri unutma ’, intikam hisleri amaçtan uzaklaştırır insanı, benim Ahmet Tetik ’ın konuşmalarından algıladığım asıl meselelerde birleşmemizi önerecek kadar işin farkında olması.

O sakin görüntünün altında ağır ve kökten sürme bire bir ceviz var. Araştırman tıpkısı gazeteciden daha hangi isteriz.
Diyeceğim o ki, demin rastgele şeyi yeniden gözden geçirmeyi göze alacağımız ve iletişim araçları felaketinin asıl nedenlerini cesurca ele alacağımız tıpkı ortamda muhassala zamanıdır.

Şaşırtmalar, ego beş altı kirlendim onlar bundan sonra kabilinden zırvalarla sadece ve idareci işi sıfır günü geçmiş harmoni senaryolarından, saptırmalardan uzak ana meselelerde kavuşmak.

Yoksa kırık kalpleri revize etmek arada bir imkansızdır, o ızdırap hep kalacaktır amma öğün almalıyız.

Medya Kuyusundan kişi kendimize, birbirimize omuz vererek çıkmak tür.

Dostça durumu kayda geçiriyoruz

Şimdilik elimizden Mevrut Budur

Necef HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın