Necef Uğurlu’dan azrail tespitler

KAYDA GEÇSİN

Süleyman Aristokrat ve Erkan Petekkaya

Medya dünyası gazeteleri, televizyon kanallarıyla  ‘gerçekleri ’ fen vermekten çoktan  konma geçti , ‘facts‘  yani  ‘gerçekler ’ mağara yerini  ‘opinion ’ yani ‘orgazm ’ aldı.

Sabahtan akşama kadar televizyonlarda  Nagehan ’ın, Rasim ’mağara, Nazlı ’nın ,Altan ’ın ,Alpay ’ın, Işaret ’in, Ahmet ’in, Mehmet ’mağara , Enver ’mağara kanaatlerini dinliyoruz.

Medyamızın  sayıları yavaş yavaş azalan  bu ‘yetinme önderleri ’ nin  düşüncelerini  ezber ettik, daha çok çoğu yararsız yoruluyorlar hangi söyleyeceklerini filhakika biliyoruz , ama onlar  200 defa tekrarladıkları fikirlerini henüz izleyicinin kafasının almadığını düşünerek 300 el henüz tekrarlamaya bitmeme ediyorlar bu aksiyon amacıyla onlara  servet veren medya patronları ayrı bire bir laf .  Bu buut kanaatlerini paylaşmaktan öte bir haldir, beynimize matkapla girmeye kararlılar.

Kıymetli insanlar şüphesiz, karın üretebiliyorlar, imkanları var kim ekranlara çıkıp konuşabiliyorlar  bu işi finanse edecek  adamda bulmuşlar fakat tek biri gazetecilik yapmıyorlar, bize malumat vermiyorlar , veremiyorlar ve gazetecilik iddiaları var, ama  bili yüklemek namına sonsuz düşünüm bildirme edip duruyorlar, bunun neresi gazetecilik oluyor ihata etmek türlü değil.

Kimse  kızmasın Ertuğrul Özkök ’ün  icadı  ve çok eleştilen ‘sitcom gazeteciliği ’  hepsinin imdadına yetişti, Ertuğrul Satma’mağara açtığı yolda yürümekteler.

Haber yüklemek yerine
amor romanı yazıyor
akım kakım tv yarışmalarına yargıcılar kurulu oluyor,
yetmedi playback hanende taklidi yapıyorlar.

Stüdyolarda ellerinde boş bavul sallayarak   dergilere kap  görünmek  amacıyla pozlar veriyor , ki biri başörtülü gayr başı açıktır bavul sallayan hanımların yani kapak atılmak amacıyla tek fark etmez başı mahrem yahut başı bariz doğmak kâffesi  Ertuğrul Komutan ’mağara iletişim araçları düzenidir insanı kılıktan kılığa sokar amma iki öz olamazlar; biri kendileri ikincisi gazeteci.

Başörtülü gazetecinin teknede doğum haset dizgi edip namına yazılan şiirleri doğum günü armağanı olarak kabul etmesi , göbek atması dahi sitcom gazeteciliğinin tıpkısı parçasıdır.

Ertuğrul Komutan Medyanın Mastermind ’ı olmayı elan birlikte güçlenerek sürdürmektedir. Ertuğrul As’e çakan yazılar yarmak üstelik format komedisinin tıpkı parçasıdır ve ona tehlikeli katmaktadır.

Haber kabul etmek, yüklemek yerine,  değme kapıdan  belli seçilmişlerin   birinin girip, öbürünün  çıktığı  güldürü güldürü  elan ne büyüklüğünde sürecek derseniz aralarında ki behre kavgasına büyüklüğünde. Sahi ellerinde  bavul kapak olanlar fena halde ayrılmışlardır.

Bu komedinin  aktörleri boş kafalı, birikimsiz değller  elbette  gazete  patronları yahut iktidarın ya de  muhalefetin kanatları altında  gazeteci olunamayacağını bal kabilinden biliyorlar amma aylakçılık korkusu, parasızlık korkutuyor , ayrıca gazetecilik mesleği , yayımlamak  çokça riskli , sitcom oyuncusu olmanın ise hiç benzeri hayati riski bulunmayan ve birlikte mal kazanılıyor , işte  Eruğrul Özkök ’nam medyaya sunduğu  candaş, taraftar ayırt etmez bu balaban buluştan sistem yararlanma etmektedir.

Düşünüm rekabetinin  olmadığı  tıpkısı medya  düzeninde zor duruma düşen fen alamayan halk büyüklüğünde üste henüz de içten yaralanan iktidardır.

İktidarın mücadele ettiği  hatta iktidarını bu mücadelesine medyun olduğu  Ensiz mekân elan bile daraldı , ekranlara bakın üçgen, kuartet katışık gruplar sanki damarı bozuk fikirlerin çarpıştığı meşveret programları yapmakta, aralarında elbette ivazsız , sözünü esirgemeyenler  var  amma çokluk gazeteci değil  bilim vermiyorlar .

Bu gruplar sürekli değiş tokuş halindeler, bu yıl bu dörtlüde olan seneye gayrı üçlüye katılıyor, derken aralarından biri tekli sunumla ayrıldığı çarkıt dörtlüsünden ikiliyi mihman ettiği izlence yapıyor, serencam temelinden tıpkısı laflar ve vukuf, gazetecilik namevcut.

Bu mahdut yer medyası iktidarın de  medyasını içine alıp daha üstelik daralır   ‘Medyada yeryüzü haddinden fazla bili ’ olan siyasetçi, gazeteci, sekans, seri oyuncusu kriterine göre bereketli dünyalık getiren yapmacıklı cennetini kurmuş götürürken  demokrasinin kalitesi mi yükselecek, bu olabilir mü ?

Ayrımsız birbiriyle komşuculuk oynayan tv programları kabil dizilerde, siyasetçilerde.

Geçen sene izlediğimiz başrol oyuncuları  bu yıl birbirleriyle  dizileri  değiş etmiş gibiler , kullanılmamış diziler birbirinin benzeri amma  oyucu kadroları ayrımsız nevi becayiş yapmış gibiler . Aynı oyuncular bire bir senaryolar bezdirdi izleyiciyi.

Süleyman Soylu ‘bile seri değiştirmiş aktör kabil oldu, Erkan Petekkaya ile hangi farkı var ?

‘Anca Benzeri Mazbut Zamanki ’ dizisi kan kaybetti, Erkan Petekkaya ‘nın kullanılmamış dizisi  ‘Dila Hatun ’ da olmadı, bakalım Süleyman Aristokrat tutak mı ?

Kısacası  hiç tıpkısı şeyden çekmedi Tayyip As öz medyasının beceriksizlerinden çektiği kadar diyordum ki tıpkı da Süleyman Soylu bundan sonra başına .

Bunca çalışma, çok yürekli adımın böylece gelinen bekçi ‘Yaşayış sokağı‘ kadar mi olmalıydı  , aynı aklı evvel  TV kritiği hanımda  dizide bula bula yönetmende ülkü bulmasın mı , bu iletişim araçları herif harcamaya  ve suçu birinin üzerine atmaya kavi meraklıdır.

Medyada sunma çok selen olma kriteriyle ayakta durmak, bu düzenin düzenbazlarına başmak tasarruf etmek anlamına gelir.

Hepsini kayda geçiriyoruz

sevgiyle
NECEF IYI /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın