Necef Uğurlu’dan çarpıcı tespitler!…

ASLINDA YALAKALAR O KADAR ZARARLI DEĞİL…….

KAYDA GEÇSİN

Medyamızda bu günlerde yapılan taşlama ve yalakalıklar bize ayrımsız soruyu sorduruyor;  çok hakareti evet birlikte yalakalığı yapanlar ne istiyorlar ?
Esasen yaltaklık iktidara hakaretler ise kendi aralarında.

Türe , denklik, özgürlükçü , ahlaklı tıpkı sosyete isteyenleri , yahut öyle görünenleri rövanşistleri,  son dakikada demokrasi havarisi kesilenleri, bu kaostan  küpünü haşiv gayretindekileri   ve elan nicelerini  faaliyet düzentileme bitmez  gün kayda geçiriyor.

Televizyonlarda   güce eklemlenmek veya  yerini ölçü kabul etmek   isteyenlerin çanak yalayıcılık düzeyindeki  övgüleri  , keder yazılmış kasideler kabil insanı yormakla kalmıyor  vâkıf olmak isteyebileceğiniz stabil çok bereketli işe karşı üstelik içinize işkil ve damarlı gurur düşürüyor.

İktidarın  tamamen  yalakaları olur, muhalefete şaklabanlık yapılacak değil,  ve yalakalar  düşündüğümüz büyüklüğünde üstelik dokuncalı değildirler .

Fakat kuvvet gücü bu yalakalıkları  içlerine çekmedikleri sürece , zira sigara üzere toksiktirler , ana  tehlike içselleştirilmeleridir sanırım sorunun vahameti buradadır.

Kermen alınmadığı ve maniple olmadıkları sürece  yaltaklanma etsinler , kime hangi zararları tamam ki !  Ekranlarda temas tün varsın söylev atsınlar.

Atina Agora’larını  balaban bilgesi Sokrat katiyen söylev atmazmış, nutukların yalakalığın tıpkısı formu olduğunu , kendimizi ongun hissettirdiğini amma fikirli intihabat yapabilmek amacıyla mürebbi olmadığını öğütlermiş. Akil adam , amma rastgele beyinli herif kabilinden sonu dolgunca olmadı  ama tığ Sokrat’ı kayıtlardan asla çıkartmıyoruz.

Iletişim Araçları dünyasından , çok  çanak yalayıcılık arasından  edebi tıpkı belagat çıktığını  söyleyemeyiz , hassaten edebi kalemlerin ucunu de kırdı yaltaklık, kimbilir belki üstelik  içlerinden gelmediği üzere , çoğu yalakalık yapacak adamlar değiller …..

Halbuki yalakalığın , yağcılığın edebi tıpkı yanı birlikte vardır, kral ve kraliçelere hitaplarda geçer tıpkısı söylev yani diskur biçimidir.
Shakespeare Macbeth’bile  I. James’i , Niccolo Machievelli Medicilerden Lorenzo ‘yu ‘Prens’ eserinde  bal kadar yağlar yıkarlar.
Eserler o kadar balaban kim, nişane sahiplerinin yalakalıklarını unutturuyorlar.
Bizde ortada ürün yok sadece  yalakalar olunca takı oluyor.
Bazıları da çokça altın insanlar , hastalık hakeza yapıyorlar bilemiyorum.
Kimilerinde zorlu hareket kakım eserleri var öyle boş değiller.
Üzülüyorum, sıkılıyorum.
Sıkıntıyı kayda geçiriyoruz.

Dante ise yalakalığa fevkalade hırçın yaklaşır , yağdanlık ve yalakaların yerlerinin  cehennemin  8. ceberut olduğu ve dışkı balçığı zarfında yürüyeceklerini söyler , ne söylemesi yazar İlahi Komedya’üstelik.

Yanlız krallara, kraliçelere, nüfuz, ağır sahiplerine mi çanak yalayıcılık yaltaklık yapılır yarayışlı !

Politik şaklabanlık yani , halk dalkavukluğunun  ise bizlerin ruhlarını sınavdan geçirdiği ayrımsız ana.
Şayet bizler halk adına politik liderlerin, partilerin  bizi pohpohladığı büyüklüğünde  vatansever, fedakar, akıllıysak  ve bilcümle makul intihabat yapıyorsak o devir ortamında bulunduğumuz suratsız koşulların sorumlusu tığ değiliz kadar tıpkı sonuç ortaya çıkıyor ,
ki bu durumda erdemli olan bizler  yani umum , bedelini niçin ödeyelim , kim batırdıysa o ödesin değil mi efendim …
Söz Temsili TMSF bul, tut, yakala kes faturayı  amma sen editörlük yapıyorsun bizi kırıyorsun.
Atama , sat diye niteleyerek irade ediyoruz , bitirmiyorsun tıpkısı tür işi , çektireceksin bize fişi.

Dalkavukluk aynı zamanda politik benzeri araçtır , halkı yeniden çıkarır , efkârlı değer ama ertesi sabahleyin ahali  bade mahmurluğu  geçince  yataktan kalktığında başına gelenleri fark ettiğinde kendisini rastgele akşamdan kalma gibi ateş hissedecektir.
 
Bu halkın  başına çok gelmiştir , hani şaşırtı seçim sonuçları mebde aşağılar var ya ekranlarda  kamu oyu yoklamacıları konuşup duruyor  , ben o işlerden anlamam amma lakin tecrübeyle sabittir kim ; seçme sonuçları   nedenleri ;  tıpkı şeb ilk sarhoş edilmiş olmanın intikamıdır.
Böyle muhteşem benzeri karmadır bu el. Sen misin beni içirip, gazozuma deva karıştırıp kandıran , bak ego sana ne yapıyorum durumları.

Ya dahi ego öyle zannediyorum, kayda geçsin.

Tarihçiler ve filozoflar çanak yalayıcılık, çanak yalayıcılık, yalakalığı etik bilimi ve siyasal aynı sav kendisine görürler.
Keşke şöyle Mehmet Yüksek Kılıçbay, Ahmet Inam, Cengiz Mütebessim, Dücane Cündioğlu, Oktay Taftalı , ‘Mezhep Ötesi ‘ görebilen ayrımsız ilahiyatçı Rıdvan Kızıltepe  irtifasında şu maslahat Sayın Başbakan’ımızla  konuşulabilse  ekranlarda, özellikle Başbakanımız tevessül etmek üzere hangi büyüklüğünde arınır, rahatlarız.

Işte o antlaşma olimpiyatları almaktan elan cesim öncelik olimpiyatlara sportmen desteklemek evet, ve ecdadı sevmenin , saymanın  yolunun  apartmanlara isimlerini  vermekten beter diziler yapmak olamaz.

Kanter içre kaldım, elhak boğunuk günlerdeyim çerden çöpten birşeyleri umarım kayda geçirdik.

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI
/necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın