Necef Uğurlu’dan gündemdeki ‘mühim meseleler’

Türkiye ’nin ,İktidarın , Gülen Hareketinin , Medyanın , Sosyetenin, Ünlülerin, Sanatın  ve Halkın  İtibarı
Önemli Mesele

KAYDA GEÇSİN

Türkiye ’nin itibarı yani prestiji, gururu, kredisi meselesinin  serencam günlerde  gündeme gelmesi olumlu ayrımsız gelişmedir, ülkenin itibarı hepimizi ilgilendirir.

Ancak ülkelere itibarını yaptıkları işlerle bireyleri  sağlar .
İktidarlar, yüklülük grupları değişik yahut zaman zaman mutabakatlarla  kendilerine göre ‘ uğurlu ’ bulup seçtiklerini  ve kendilerinden gördüklerini destekleyerek ülkemize   dünya gözetiminde prestij kazandıramayacaklarını  göremediler, 11 yılın dağ bilançosu budur.

Liyakat sıfırlanınca amal yürümüyor.

Bu nitelik  hoppadak  iktidarın kabahati değilmiş, mutabakatlar varmış bunu anladık .
Uzlaşma vakit kaybetmeden iktidarla Gülen Hareketinden ibarette değil, hele medyada.

Fazıl Iş ’la didişenlere bakın görebilirsiniz .

Fazıl Çalışma Avrupa Konseyi , Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Adam Hakları Mahkemesinin bulunduğu Strasburg kentinde hayalet aldığında ayakta alkışlandığında ve hakkında çalgı severler, otoriteler  ‘aklı başında tekniği ve demir enerjisiyle uluslararası saz sahnesinin bildirme kasırga verici piyanistlerinden biri ‘ diyerek övüldüğünde ülkemiz haysiyet  kazanır , kazanmıştır. 
Uğradığı bunca engel ve zulme karşın Fazıl Iş inatla ülkesine değer kazandırmaya devam etmektedir , dayanabilen bir vatanseverdir.
Ve tabii saz dolma söylemez , ve  bunun üzere Fazıl Say bibi ayakta.

Siz şimdi Fazıl Çalışma ’ın hesabına Erek Işılak ’ı koyabilir misiniz, canım Sakarya Türküsünü  senfonik beste yapıp ortasında konma geçip türkü okuyan  ‘saksı tacı ’ Işılak ’birlikte olsun haddinden fazla istiyorlarsa ama iktidarın birini diğerinin hesabına koyma tutkusu mahvetti bizi.

Kategorik konuşalım Strasburg Tasavvur Işılak ’ı yemez , ne kurul kalır, ne parlamento , hangi duruşma dağılırlar . Uğur buysa diyeceğim yok tabii.

Peki ; Kendini  laik , Atatürk ’çü  tanımlayan  medyanın  ‘stilini yaratanlar ’  partisi henüz mı itibarlıydı, modern avrat  kadrosundan  ünlüler ve 3. iş şahsiyetlerinin hepyek görüntülük mikrofonu karşısında elbisemin markası şu, çantam bu, ayakkabılarım şurdan diye dip başlarını anlatmalarına övgüler yağdıran sunucular çokça mu haysiyet kazandırdılar ülkeye ?

Hem stilim var diyeceksin hem muhtelif markaları noel ağacı süsü kadar üstüne yapıştırıp benzeri da giydiklerinle övüneceksin, ne biçem ama !
Olay İstanbul ’de debi etti İstanbul ’lular , bu üzere davranışlara  ‘Aaaa, Mahalle kızları ’ derler .
Stil fikrin tasviridir esasen , bu manada giydikleri fikirsizlikleri gösteriyordu .
Feryal Gülman ’ın tacına bayıldım zaten , kılıç kuşanma töreni sonrası mezunen bulunuyordu ! Korktum, her an kraliyet zar edip kraliçe gibi üzere duruyordu.

Alelhusus sunucuların ‘thank you so much ’ dan ibaret ecnebi anahtar bilgileri , mihman ecnebi müzisyenlere  sordukları soruların cevaplarını Türkçeye çevirememeleri  geceye iri öz saygı kazandırdı …adamların çaldıkları enstrümaların isimlerini birlikte söyleyemediler , tutuldular herhalde  yoksa Nefise Karatay ’ın kültüründen hangi kuruntu yıllardır kültür programları sunuyor  .

Itibar meselesinin medya ve medyada gündem oluşturanlar neresinde, kutur oturalım doğru konuşalım ve incelemeye  devam edelim .

Bırakın medyamızın saygınlık kaybını , medyanın anne oyalayıcı malzemeleri  olan  ünlülerinin kaçta kaçının itibarı durumunda ?

Oğluna kendini dulda fail babaların kültüründen oğlunu kendine dulda işleyen ata noktasına geleli  mufassal devir oldu , hakeza tıpkısı  sanatçının ne itibarından alay edebiliriz.

Eşlerini dövmesi niteliksiz karşılanan adamlar için ‘amma sesi çok pir , bilmem kaç oktav çıkıyor ‘  diyenler olmuyor mu insanın hatır donuyor.
Saygınlık bu adamın yanına uğrar mı ?

Servet ve bati  üstüne kurulan yıpranmamış Türkiye düzeninde, özellikle medyada böylelerinin hem para hem prestij kazanmaları amacıyla mücahede gösteren dokunaklı klikler   var .

Ancak sonuçta  mülk ,  ruzname olur,  amma saygınlık kazandıramıyorlar.

Ve bunlar ne ululuk, hangi paralel cesamet dinlerler, başlarına buyrukturlar viral enfeksiyon üzere  medyayı teneffüs tarafından  enfekte ettiler .

Saygınlık kullanmak için benzeri zahmet  insanın tıpkısı şeyler yapması gerekir , yaptıkları önemlidir etrafının tezgahları değil.

Tezgahlarla  var edilen medya insanları yarattılar , umum birliğiyle .
Bu medya Frankenstein ’ları ortada labaratuara düşmeden geçmiş alelade değerli olanları birlikte vardı lacerem ,  amma şimdi halleri içler acısıdır .

Batakçıların , banka boşaltanların binbir katakullinin mucitlerinin coşku gecelerinde yağcılık yapanların vatanseverlilikleri gibi sanatları üstelik cihanşümul ölçekte değer bulmaz.  Yeteneksiz olduklarından değil büyüleri , gizlerini kaybettiklerinden .

‘Gizemi olmayanın  itibarı imkânsız, bilinirlik aşağılanmayı, aşağı görmeyi besler ‘ diyor Birlikte Gaulle, o  Dahi Gaulle ki  Fransız halkına gururunu iade etti diyerek bilinir söylenir (Vichy hükümetinin yaptıklarından sonradan el kendine print geldi ) Sayın Cumhurbaşkanından Da Gaulle olmasını bittabi beklemiyorum , muhterem Hanımefendi George Clooney ile kıyas etmişti filhakika, benzetme büyük yerden bana boğazlamak düşer.

Seçkin tarafları açıkta  ‘sanatçı ’  nereden haysiyet sahibi olacak , kabil değil.

Gündem olma nedenleri övündükleri şeylere bakın ;  arabaya   indi , bindi, cipi karısına aldı, karısı kocasına cipi idraksiz verdi , yürüyüşe imdi, beraberinde hayat koçu koştu, dede destek, beygir tepti, attan indi eşeğe destek, ustam dedi, pehrizcisi gelişigüzel çağ salata getiriyor haris var olmak üzere ayda 1000 TL  ödüyor , akşam klübü kapısında zurna olduğu için  düştü , taksiye bindi, Russel Crowe ’la çapkınlığa imdi, kız kardeşi esasta kızı mı, evli değilim dedi hem evli hem çocuklu  artık , ve böylelikle  katiyetle bu halleri kayda nâkil magazincilere  saldırıyla sonuç bulan geceler, günlerde yaşıyorlar .

Özkök sitcom medyası bunlarla senelerce oyaladı , ödüller da verdi amma değer getirmedi , getiremedi elinden gelmedi .

Özellikle evrensel ölçekte haysiyet arayışları ve kimilerinin dünyaya başlangıç tutmaya amade olduklarını zannetmeleri haddinden fazla feci, paranın bir tane ölçüt olduğuna vehmetmeleri ve adi kafalarıyla düşündükleri uyanıklıklar tüm benzeri fiyasko.
İtibarın , sanatın,  bir filmin Oscar kriterlerini on paralık mi anlamıyorsunuz yahu.
Bunu başarabileceklerin birkaç mı önü kesildi , itibarsızlaştırılmaya çalışıldıayrı laf.
İtibarsızları dahi saygınlık sahibi yapmaya fiilen dünyayı kandıracağını bilmek lacerem aynı  aymazlıktır.

Bu medyada, televizyonda  afedersiniz yellenerek Happy Birthday parçası çalsın diye niteleyerek yurt dışından kayırıcı  getirdiler ve ocak değerlerini temaşa ettiğini söyledikleri  dizinin başlangıç azamet oyuncusu Bulak Altuğ  adamın kıçına mikrofon tuttu.
Hangi itibardan bahsediyoruz ?

O kanalın yöneticisi mi kredili, sahibi mi, adamın kıçına mikrofon tutup laiklik , Atatürk ’den bahseden mi?

Artiste saygınlık kazandıran taklitleridir derler ,ama taklitler para kazanır artist sürünürse o ülkenin  prestiji olanaksız , fazlası dünyaya rezil evet  ve ülkemizde mufassal devir olmaktadır.

Şarkıcı taklidi, televizyoncu taklidi, yönetmen taklidi, yazar taklidi , politikacı taklidi, magazinci taklidi, sportmen taklidi , adlı markaların taklidi  aklınıza gelen süratle herşeyin taklidi sahicilerden çokça daha çok kazanıyor  ve devletten maatteessüf destek görüyorsa ve Türkiye yenilmeye doymayan pehlivan kabil bunların peşinde sürüklenerek  rezil oluyorsa itibardan söz edemeyiz.

Söz Misali yarışmalara insanlar dünyada prestij amacıyla katılırlar .

Yarıştığın içtima prestii yoksa kazandığın dereceninde gayrimümkün.

Bunun üzere jüriler esasta itibarlarıyla izzetinefis verirken kararlarıyla yarışmacılardan henüz print sınavlardan geçerler.

Hele Antalya Belediye Reisi umarım bu satırları kari.

Popülasyon Yetersizlik de  konser verdi  Değerli Portakal ’de söz gelimi ,unutulur kabil değil,  festival Antalya ’ya turist getiriyorsa şayet argüman edildiği kabilinden , gelen kaçtı duyan ayırtma iptal etti herhalde.
Hadi o kişi itibarını düşünmüyor festival  itibarını tek düşünmedi mi ?
Ne akla kadına yır söylettiniz, Mevcudiyet Kesinti zahir tıpkı güçtür kim adam Antalya Festivalinin itibarını yerle bire bir edebildi ?
Festivalle , ünlü sanatçılar , medyatikler panayırı ayrı şeylerdir.
Wimbledon ’a   saygınlık için katılırlar.
Nobel ’e kimse reklamı olsun  diye niteleyerek önerilmiyor .
Kayda geçirelim haysiyet meselesinde mehabetli noktalardır.

Akıbet günlerde  acun şöhretlerinin kıçına takılarak saygınlık elde edileceğini sananlar bile yanılıyorlar , eskiden teşebbüsler vardı amma şimdi iş evire çevire büyüdü .

Elbet olmasın ayrımsız siyasetçimiz eskiden Kevin Costner ’dahi bizi destekliyor buyurmuş eş olmuştu , sonra adamı THY reklamlarında izledik.
Bakalım Russel Crowe nereden çıkacak.

Yabanlık onuruna ayar veren  okkalı  ve prestij dürüst tıpkı kıvanma (arogance) getirir, Türkiye ’nin ihtiyacı vardır.
Bozukluk Türk, övün, çalış , hamaset ’  cümlesinde sıralama ‘övün ’ ile başlar, çünkü çalışmanla kıvanmak yakışıksızdır, böbürlenmeye girer, amma ilk kendine ayar ver, istinkâf etmek duy varlığınla kurum duyan tıpkı herif ol anlamı taşır ‘övün ’ kelimesinin önceliği .

Ülkesiyle hayatı paylaştığı insanlarla ve özelinde sevdiği adamla, kadınla gelgel duymayan insanların ülkesi almak kime , neye değer kazandırır.

‘Sen çekil kenara deminden mesafe bende ‘  yılları oldu itibarımızı tüketici.

Şimdi hangi yazık kim bu korkunç komplonun antant noktalarını öğreniyoruz.

Doğrusu İktidarla Gülen hareketi ortada  ortak dideban   sadece  Ajda Pekkan , Aziz Ersoy teveccühleri  ve pop kültürün zarfında olma arzularını görüyordum. Ayrımsız da marifetleri malum terminatörlere medyada ekranlarını açmaları.

Bilinen ,  toplumun her kesimini gururlandıran Türkçe Olimpiyatları ’nı sonuç yıllarda popüler ekin yansımaları ile revüye çevirdiler ,seçilen bazen parçaları dinledikçe  dokuz canlı haddinden fazla insan siz bu hoşur pop kültürü mü öğretip o canım emeklerinizi mahvediyorsunuz diyerek içinden geçirmeye başladı.
Ama deminden kip çok değerli insanı heder eden, işsiz bırakan ayrıksı mutabakatalar olduğunu üzülerek görmekteyim.
Görevden alınmalar alelhusus medyada kip haddinden fazla mühim noktayı alay malay tuttuklarını ortaya koyuyor, kederli çok hazin.
Akım entelleküel noktada çokça kuvvetliyken bu niteliksiz ve ufak hesaplara ilk kendini çoktan kurban etmiş.
Herhangi Bir iki tarafı üstelik itibarsızlaştıran şeyin  kişi medyaları olması üstelik ayrımsız bambaşka ortak mukadderat kadar duruyor.
Elbette hareketin içre bu kaosun içine sakıt amma bibi ışıl pırlantalar var, ve onlar  on paralık beş on değerlerinden kaybetmeyecekler  , ama kaybedilen itibarı yerine getirecek güce ve iradeye sahipler mi bilemiyorum .

İtibardan vaz geçtik, şimdi yengi kimin ?

Gururlu insanlar sembolik zaferlerle oyalanmazlar  alelhusus hunriz ve sert zaferlere  asla .

Bunun üzere intihar saldırıları değer kazandırmadı Müslüman dünyaya.

Kutuda mevcut nukut ne olacak ?

Kemiksiz konuşacak olursak koskoca KUL ’nin   Irak ’ı istila etmesinden sonradan dünyada  değer kaybı   talih içerisinde da yayılınca   Amerika ’nın değerlerine önem veren   azametli insanlarının  öz saygı kaybından memnuniyetsizliği  karşısında  danışma ve göstergeç dünyasında çıkan yapımlara , cebin çıkışlara bakın, onur hakeza kafasız kazanılır dedirten cinsten .
Aha bu filimlerden birini  bizim çarkıt hars bakanı Günay yasaklamaya kalkmıştı  .

Ateş Parçası devletlerde , devletin stratejileriyle  koşut koşan sinema vardır, tekellüm vardır , iletişim araçları vardır , ve hareketler yani STK ’lar  vardır ve tenkidî güçleri devlete bu koşut koşuda çetin tren, şimdi  mevcut durumda ne koşut koşudan bahsedebiliriz ?

Koşut çap mevlet bulunmayan .
Hoppadak kazanç adacıkları oluşturmuş insanlarlar  ve hırsları  var.

Koşut koşun kim, onlar kim değme çağ bambaşka tarafa atlıyorlar, yövmiyeyle çalışıyorlar muhtemelen kim daha fazla verirse hoop oraya .
Bunlar itibardan ne anlar.
Itibar seminerleri, söyleşileri , yönetimlerinde meydan alanlara bakın, kimilerinin varlığı zekamızla tezyif etmek kabilinden, ee bu kadarını dahi  kayda geçireceğiz.

Değer şart ,  devletle halkın koşut bantta koştuğu canlı ayrımsız Türkiye için,  itibarımızın iadesi üzere sandığa gideceğiz.

Pandora ’nın kutularında elan neler varsa elbirliğiyle bir bir boşaltıp içinden çıkanları adına koyacağız , Allahın İzniyle.

Sevgiyle efendim
NECEF HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın