Necef Uğurlu’dan gündeme dair yorumlar..

Kayda Geçsin

Gezi direnişiyle ilgilendiren adına , kudret bıkmadan usanmadan suçlu , kuşkulu  arıyor, içimizden  dışımızdan  fark etmiyor artık  .
Krize sebebiyet veren davranışlarını sorgulamıyor ,krizi yönetemediğini sorgulayamıyor kabahati konusunda atacak âdem arıyor.
Çok yazık ,  bu el erki yazığını kayda geçiriyoruz.

Benzeri eş el tutuyor Taksim’de milyonlar toplanıyor etrafında sanal ortamda , dünyayı arkasına aldı, ondan üstelik ikircik ettiler.
Oturarak boşa çıkrık çevirsek bu yol Gandhi’den ikircim edecekler.
Akıl veren Gandhi bunlara deyip,  hadii adamla görüşenleri saptamaya (!) başlamaları zaman meselesi.

Vahe Kılıçaslan yıllardır mütenevvi yerlerde anca durur , işi durmaktır ,o dahi mı dış mihrakların oyunu ?
Onca sene CIA ‘dan mı buyuru aldı  vitrinlerde öyle dur Vahe diyerek, insaf.

Eğlenceli duruma düştü iktidar.

Yürüsek töhmet, dursak suç mesajı verildi hala anlayamadılar.
Evet Cumhuriyet Altını tarihimizin matrak duruma sakıt evvel ve bir tane iktidarını üzülerek  kayda geçiriyoruz.

O kudret kim , siyasal mizahı yasaklamanın sonucunun gır gır duruma evcilleşmek olduğunu anlayamadı, bunu üstelik kayda eylemek durumundayız.

İktidara suçlu, kuşkulu yetiştirilemez ayla gelindi .

Doğru Fırka yanlısı öğretim görevlileri, bakanlar, partinin doğacak gelenleri ‘Duran Adamlar’ ın birçok an ayakta kalması gerektiğini tartışıp hala  matrak duruma düşüyorlar .

Üniversitelerden bazıları  bile iktidara yaranma derdine sakıt profesörleri yüzünden matrak duruma düşüyorlar
TV 8 birlikte Çarşamba haset Gökmen Karadağ’ın gündemi değerlendirdiği Haberaktif programının iki konuğu vardı, Marmara Üniversitesinden Prof. Recep Bozloğan ve Bilgelik Üniversitesinden Prof. İlter Turan .
Her asıl gibi profesörler konuşunca kulak kesilirim , çünkü mütekellim Profesörler üniversitelerinin ağzıdır ,fikirleridir, bakışlarıdır.
Söylediklerinden o üniversitelerin bilim, yöntem, konuşma, demokratlık dilini  anlarız tığ amiyane insanlar.

Marmara Üniversitesi beni korkuttu, Prof. Bozloğan’ın demokrasiye bakışı, ‘Duran Adam’ eylemine bakışı ünvanını kullandığı fen dünyası, Üniversitesini gır gır duruma düşürdü.

Prof. İlter Turan’ın Avrupa’üstelik değme sokakta raslanan ‘Duran Adam’ların hayatlarını hakeza kazandıklarını söylemesi üzerine Prof. Bozloğan’ın  onların bu kadar tafsilatlı müddet ayakta durmadıklarını, 2 saat sonraları ihtiyaçlarını diremek, yemek, dinlenme molası verdiklerini yavaş alçak anlatması , yani koskoca Marmara Üniversitesi profesörünün sokakta duran adamların günce yaşamlarını strateji etmiş olması olasılığı , ‘Duran Adam’ uzmanlığı karşısında kahkahalarımızı tutamadık .
Efsane reşit Marmara Üniversitesini Profesörünün matrak duruma düşürmesi ayrımsız yana,   üniversitenin bu perspektiften nazır ayrımsız profesörünün olması ve göğsünü gere gere ekranlara çıkması beni aynı asıl kendisine çokça üzdü.
Ve kaçınılmaz kendisine  iki üniversiteyi mukayese ettim, Hikmet berrak duruluk fark attı, demokrasiyi anabolizma, analitik hatır açısından .

Sonuçta anasına bak kızını aldatma,  Profesörüne bak  üniversitesine gülme at durumuna geldim ekran başında.

YÖK tedris görevlilerinin ağzından çıkanlardan ne kadar sorumlu bilemiyorum amma serencam haftalarda kürtajdan , direnişe, demokrasiye , dış odak oyunlarına , sokakta duran adamlara  ilişik ağızlarından çıkanlardan oldukça çok sayıda profesörün ilmî düşünceye değil Dürüst Parti’ye mesul üzere davrandıkları münhal, net.

Alelhusus bir tanesi edepsizcesine kürtaj konusunda  eşini benzer vererek, jinekolojik ayrıntılara girerek  doktorun riziko uyarısına karşın eşini  doğurttuğunu çocuğun sağlam olduğunu anlatarak adeta doktorları dinlemeyine getirdi sözü.
Yani bu olacak aksiyon mi Sayın Başbakan ?

Yöntemsiz sözlükte bu profesör  için yazılanlar akıllıca mu bilmiyorum, ama okuyunca dehşete düştüm.
Epey marifetli aynı bilim kadını , ekranlarda konuşmalarından anladığımız   kadın hastalıkları üzerine  uzman ve fakat   anne bili dalı sosyoloji, levirat sorart evliliklerine konusunda kitabı var  !
Kendisini kayda geçiriyoruz. Sınır kanal geziyor hem Prof ünvanını kullanıp hem Yanlışsız Fırka MKYK üyesi sıfatıyla.
Kanada Toronto, MEMLUK Houston üniversitelerinde üstelik icraat yapmış , acep o üstelik mı MEMLUK oyunu diyerek düşünmemiz gerekir mi Alp Keder’un erdemli takdirlerine bırakalım ve Prof.Mazhar Bağlı’yı kayda geçirelim.

Doğru Fırka lehtar kanalları   Gene Sharp’ı yıpranmamış keşfetmiş bulunuyor , kılıklı olsun .
Soros , Otpor’dan sonradan onuda yalın kat şüpheliler listesine eklediler , kıytırık gecikmeyle.

Hadi diyelim ki hep bunlar bize zararlı fikirler aşılıyorlar, yıpranmamış mi keşfediyorsunuz , bu şüphesiz benzeri cehalettir , zira;

Otpor bire bir gerçekte, adamlar saklamıyorlar doğrusu ajans üzere çalışıyorlar.

Sharp’a a gelince  tutuk mukavemet hareketlerinin Gandhi hareketini asıl alıp kitabını yazmış, internette var, mütenevvi dillerde basılmış kitapları olan benzeri âdem, ayrıca önce kitabına Einstein  önsöz yazmış , bütünü bulutsuz , ortada.

Selim Tümen  ‘Nazik Izleme Kuranları ‘ , Siz hiç okumuyor musunuz  çabucak özlük söylediklerinizi , yazdıklarınızı mı okuyorsunuz ?

Boş bilgileri , sırları ifşaa ediyormuş kabilinden yapıp yandaşı olduğunuz  iktidarı   matrak duruma düşürmenin  alemi var mı ?

Buyurmak ‘Nazik Izlem’ filan kuran bulunmayan Ak Tümen’dahi.
Bu açık bilgilerden birlikte  haberleri yokmuş.
Demek kim ‘Grand Strategy‘ üreten ayrımsız Doğru Parti bulunmayan,
Sayın Başbakan’ın taktikleriyle ayakta artan tıpkısı Tümen var .
Sayın Erdoğan yoksa yoklar.
Liderlerini bu büyüklüğünde yoran başka parti var mı dünyada, bilcümle dara adamın omuzlarında filhakika Arınç’da demedi mi ‘Civanım’ ne ayla geldi diye !

Durumu kayda geçiriyoruz.

Genişlik eğlenceli yanda hep bu olağan peyda bilgilerden çıkarttıkları serencam ; Bütünü Amerikalı İstihbaratına dayanıyor, Yahu sizde  her filminin  sonuda ABD’ye kusur yükleyen yalın kat izanlı  adamlara mı doğrulama oldunuz ?
Ak Parti’nin Yalınç şüpheliler listesinde 1 dalga olmayı sürdürüyor ESIR.

Elhak bu iktidarın entellektüel demiyorum ama yetenek alanında ki eksiklikleri, filim , saf yapma tutkusu ve bunları işleyen bire bir mikro çevresinden akiller melez atıf yanlışı bakın pekâlâ düğüm etti hesapları.

Kimsenin kimseye şurası yaz, şunu oyna, şunu çiz, şurası düşündür , şurası durum gibi dikte etme hakkı yoktur özellikle siyasetçilerin on paralık yoktur , edip geçinen nüfuz yandaşlarının tek yoktur , herşeyin para sahibi üzere davranamazlar bunlar Yanlışsız Fırka iktidarında olmuştur .

Önlerini kapatmışlardır çaplı insanların , hadsizlik noktasını aşmıştır  bu yüzden gelişmemiş kaldık düşüncelerde , sanatta , kimileri vatanlarını ayrılma edip kendilerini yetersiz atmışlardır dışarıya.

Yüzsüz ve hadsiz yandaşları birlikte  kayda geçirelim.

Sanatçıların özgün irtical kaynaklanan özgüvenleri kaybettirdi kudret,  dizilere bakın yeter ,  oluşturulmak istenen  algının izdüşümüdür.
Ak Tümen medyasının müesses nizamın medyasına  eklemlenerek  yarattığı alacak , sabrı taşırmıştır ve taşırmaya  bitmeme etmektedir.
Sayın Başvekil sebep bunu kabul etmez , görmez asıl bunu kayda geçiriyoruz.

Aslında Lehtar, candaş iletişim araçları farkı kalmamıştır temel ateş budur, Ahali TV bunu veri vererek aynı ölçüde kırmıştır.

Dürüst Öğür  soyunduğu  fütürist işlere aksi orantılı aynı ufuk , monitör, hanek dünyasının esiri oldu temel konuşulması gereken budur , bir müstakbel derken bin idraksiz kuşkusuz düşülür kitabını yazdılar.

Bu durumu üzülerek, iktidarın kat ettiği  yolları heba fail iktidar yanlılarına  ithaf ederek kayda geçirelim.

Ak Öğür sempatizanı medyanın  ekranlarda  seçme şey akıllarından geçiyor  meydandakiler amacıyla ,  ama âdem kabilinden demokratik, çağdaş bir ülkede seyretmek isteyebilecekleri ihtimali bibi  akıllarına gelmiyor , lacerem iştir bu ?

Demincek Kudret; Kanuncu rolünü oynayan çocuğa verdiği mesajcı rolünden   imdat çare arkaç geldiği yetmiyormuş kabilinden benzeri başka bala Mehmet Şanlı Alabora ile didişiyor .
O çocuğa hangi kızıyorsunuz Kanuncu rolünü oynayan kabilinden keskin olsa cürmü kadar saha yaktığı beyninde, ha soracaksanız trilyonluk hesabı Hareket Bankasına sevgili o ayrı aksiyon .

Nüfuz döneminde yarattığı   ünlülerden medet merhem ayla geldi .
Ziyaretlerdeki ziyaretçilerin kuma noktaları 10 almanak nüfuz döneminde hayatlarında göremeyecekleri imkanlardan  yararlanmış olmalıdır, bunu ayn ardı edemeyiz.
İşsiz mi kalmışlardır, dünyalık mı kazanamamışlardır, tıpkı fikirleri olmuşta yasaklanmışlar mıdır?

Bu hakikatleri lütfen kayda geçirelim.

Dayanma zeka üstüne düz yazı etti hareketi,  külüstür  dizilerin ünlüleri üstüne değil arada iri fark var.

Selim Partiye mail  medyanın yarattığı bire bir bambaşka eğlenceli algıda meydanlara nazil bölüt birilerinin bu akılları verdiği.
Esasen  sunu eğlenceli olan halkın bu noktada akılsızlar, yahut saflar yerine ikiye kategorize edilmesi .

Ne şaibe molekül, kayda geçiriyoruz.

Ki mi bize bu akılları öğretiyor , siz  memleketteki herkesin bir şıhı mı  var zannediyorsunuz  vallahi ben Kadıköylü’yüm  kip çokça diyanet, budunsal grubunların  terbiyesi ortamında büyüdüm  Allah’tan eksantrik tapacağım yoktur.
Kayda geçsin, zira bu sıkı  kafalı zihniyete kızıp dinden, imandan çıkmaya tek niyetim namevcut gene kayda geçsin.

Neymiş birileri düdük çaldı indi meydanlara halk , deminden  ‘tadında bırakın’  diyor ‘Bilgeler , Yandaşlar Korosu’.

Gerçekten kendilerini gır gır duruma düşürüyorlar.
Korkusuzluğu tattık ,  tadından yenmiyor Vallahi.
Bize  kimse düdük çalmadı, kimesne de  dağılın komutu veremiyor görün bunu daha çok.

Deminden özlük yarattığı ve paradan apayrı özdek düşünmeyen dalkavuk  ev çevresinin rüşvet ve konumlarını yitirme  telaşı yüzünden korkuyu tadıyor kuvvet , ve sertleştikçe sertleşiyor ve komik duruma düşüyor. Şayet bu yüzden abidik gubidik hareketler yapıyorlarsa ;
Tattırdıkları ve kendilerinin tadmadığı korkuyu tadıyorlarsa , bozuk ağıza bakir taam olsun.

İktidarın matrak duruma düşmesi bununla bitmiyor.
80 yaşında iyi noksan belkide Türkiye’nin  en  muhalif  adamı Prof. Dik Küçük hapiste  , ona  ‘Hocam Beynimin yarısısınız’ diyen Avni Özgürel Dürüst Öğür Akili !
Bari Beribenzer’ü  beyinli yapsaydınız on paralık olmazsa beynin öteki yarısını da  tamamlamış olurdunuz. Yarım Yamalak bellek mukavemetli verimli olmuyor.
Tam bir biberli fars, cinnet manasız. Kayda geçiriyoruz.
Deminden uymazlık batkı bilançosu çıkarıldı , neredeyse istinat  yapanlardan  üzerlerine sıkılan doğal gaz ve suyun dahi parasını isteyecekler.

Bu ayıbı de kayda geçiriyoruz.
Meydandaki insanların  kıymetini bilemedi Sayın Başbakan, gençlerin kıymetini bilemedi,  değme fırsatta çullandıkları  Eksiksizlik Kılıçdaroğlu bildi, ülkemizin itibarını dünyada  yükselttikleri üzere onlara teşekkür etti.
Ak Öğür  edemedi.
Durum budur kayda geçsin.
Oyunlar zarfında oyunların oynandığı ülkemizde oyunları bozamadılar, halbuki bu oyunları halel sözü vardı Başbakanımızın.

Kahraman Endişe esip küfürüyor, anlattıkları tabiatıyla dikkate derece ama o bile direnişçilere teşekkür etsin, çünkü sâdır serencam şudur;
şayet füru meydanlara çıkmasaydı eylemek bu oyunları göremiyecek , söyleyemiyecektiniz , 10 yıldır onların direnişe geçmesini mi beklediniz yorumlamak için ?

 Bizleri budunsal, dinsel, sekter olarak tespit yazar ayırmaya doyamıyor anketler, demin fırka dağılımına göre yüzdelere ayırmaya başladılar, meydanın % bilmem kaçı CHP’li, % bilmem kaçı şu parti, bu partidenmiş , yahu meydanlardakilerin yüzdelik yüzü koca, bu illet gelmiyor aklınıza ?

Yüzdelik dağılıma birlikte  güvenmeyin sağımız solumuz mahsus değildir yoksa  Yanlışsız Fırka  kuşkusuz kudret olurdu ?
Bu soruyu üstelik kayda geçirelim.

Mevsim normallerinin çok üzerinde ayrımsız abuklama görüyorum,  bu el dahi  bu kadar saçmalık  fakat ilgi  girmek amacıyla yapılır ,  acaba gözlerden  gündemden ırak  ağrımak istedikleri kimin nedir diye niteleyerek aklından geçiriyor adam. durup duruken benide manyak ettiler.

Poliste çorak durumda, çocuklara akarsu, doğal gaz sıktırdınız , böylelikle onlarda haddizatında  kendilerine sıktıklarını anladılar gazları suları, ve tıpkı tanesi güya diğerlerinin çaresizliğini dile getirdi, ‘Hangi yapayım, cebe mı çekeyim, hangi yapayım gaz sıkmayıp, osurayım mı ?‘ diye sorar ayla geldi. Bire Bir kısmıda oturup kitap okumaya başladı bu bol tıpkı gelişmedir .
Bu gelişmeyi bile kayda geçiriyoruz.

Bura oyunbazlar ülkesi, Sayın Başbakanım tığ amiyane insanlar oyunlardan korkmayız işimiz , vatandaşlık görevimiz  oyunları bozmaktır.
Ama siz   bizleri yarı yolda bıraktınız bu olmadı aha, tek olmadı .
Hani Oyunları bozacaktık ?
Demokratlık diyoruz siz yanımızda meydanlarda yoksunuz !
Kısacası Sayın Başvekil
Tıpkısı zamanlar Demirel :
‘Ülke meseleleri bire bir parkta oturarak halledilseydi , haddinden fazla büyük bire bir otopark yaptırır, hep beraber  içre otururduk’ demişti.

Allah  ona memleket meselelerinin parklarda , barışsever, cihanşümul demokrasi normları, özgürlük  talip gençlerle pekâlâ halledilmeye çalışıldığını gösterdi ,söylediklerinden utanır mı , acı mı çeker yoksa bibi inat mı ayar bilemem.

Siz onun kabilinden olmayın  isterim, beni bir Kadıköylü kendisine fotoğraf kıyafetime bakıp doğrusu kırdınız , Cenabıhak amacıyla temas ant şık, arı sili tiril tiril  giyimine ilgi gösteren bir insansınız , hani tanımasam , bilmesem nereli olduğunuzu uzaktan  Tıpkısı Kadıköylü Beyefendi derim, Orhan Gencebay’ın o pullu payetli rüküş kıyafetlerine aldırmadan  uslu yaptınız  biz Kadıköy’lülere durup duruken sebep taktınız kırdınız onu dahi anlamadım.
Bari deminden kırmayın, Tanrı Aşkına cadı avı başlatmayın.
Yeriniz metanet, direnin bizle Sayın Başvekil , başa dönün.
Meydandakileri terk ettiniz, halbuki onlar sizi terk etmediler el erki istediler, bütünü bu.
Şimdi Kılıçdaroğlu ayrımsız umum uzattı, umum uzatılan eli sıkar.
Başbakanımız kendi kalabalıklarını tercih fail Yanlışsız Parti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim oldu, metrukiyet etti halkını.
Asıl teslimiyet budur kayda geçsin.

Gaile ve yara süresince sevgilerle
NECEF GÜZEL /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın