Necef Uğurlu’dan gündeme dair yorumlar

Kayda Geçsin

Eksiksizlik Derviş’in Taha Akyol’un ‘Eğrisi Doğrusu’ Programında  konuk olacağını duyarlı duymaz Cuma Namazı akşamı Eksiksizlik Satış’i tutulmak, itaat etmek  üzere ekran karşısına geçtim.

Anca ya, sağın eş boyu sicilli markası, ‘Akyol’ un karşısında Eksiksizlik Derviş ne diyecek , filhakika ekranlarda yılın kaçırılmaz programıydı.

Kemal Derviş’in el erki, saydamlık, avrat, hazar noktalarında ki sözleri haddinden fazla söylenmiş bilinen sözler  üzere görülebilir ancak asla vaz geçmediği sosyal demokrat duruşun bu dönemde zahir ehemmiyet taşıdığını ayrımsız kat henüz  vurgulaması bakımından önemliydi ,  dahası beni sakinleştirdi, endişelerime şifa oldu.

Çapı evrensel boyutu kucaklayan insanların yetenekleri  mesleksel bilgileriyle bağlı değil.
Eksiksizlik Mücahit’in sözleri, düşünceleri, fikirlerinde  bilcümle  koca vardı .

Herif periferisinde bakabilen bire bir iktisatçı, siyasetçi  özlük halinde ayrımsız izleyiciyi dünyanın aynı parçası olduğuna kandırma edilebiliyor, Eksiksizlik Alperen konuşmasında bunu yaptı.

Bin akilin yapamadığı diyelim..

Tafsilatlı zamandır ekranlarda içtimai demokratları, solu hırpalamayı nüsha haline getiren ve sol içindeki  çekişmeleri malzeme etmekten tabiat alan sağ sığlıklardan usanmıştım .
 
Sağın ve  sahih emin limanlarına sığınmış ‘liberallerin‘ sert ve arada sırada kahkahalarla bezenmiş küçümseme yoğun davranışları yüzünden  toplumsal demokratlar neredeyse kendilerini kabahatli kadar  hisseder oldular.

Ve hangi eyvah ki içtimai demokrat olduğu iddiasındaki siyasetçiler amiyane, samimi  toplumsal demokratların adalet, dirilik sevinci, hazar,  insanca yaşam arayayışlarına tercüman olamadılar, insanların bu ezikliğine çıkar yol bulamadılar.

Eksiksizlik Alperen içtimai demokrat bakışın bire bir kusur, çağın gersinde kesilmek olmadığını bariz, kemiksiz biçimde gayet fena hâlde anlattı.

CHP ile ilişik değerlendirmelerinde sol ahlaka yakışan ayrımsız özenle Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ile evvelden yaptığı çalışmaları, Ecevit’in ve Erdal İnönü’nün yapmış olduğu açılımları hatırlattı.
Teferruatlı zamandır ne hatırlayan, hangi dahi hatırlatan yok, Kemal Alperen bereketli kim  hatırlattı.

Kemal Mücahit’in bildirme mehabetli sözleri ise toplumsal demokrasinin, solun daha çok ulusaldan arsıulusal toplumsal demokrasi söylemine geçme vaktinin geldiydi.

Dünyanın dört bir tarafına aynı tuşa dokunuşla akım edebilen servet karşısında hangi yapacağını şaşırmış toplumsal demokratların onulmaz olmadığını gayet sunturlu anlattı.

Ilgisiz şartsız, eleştirisiz ‘Aklı Başında Amerika Hayranlığı’ hastalığına kapılmışlara kim Ilgisiz Koşulsuz Amerikan Düşmanlığı kadar gıcırı bükme ve dolaşık bir hastalıktır  gayet evire çevire ayrımsız değerlendirme yaptı ve denk verdi ; Amerikada paranın %25‘kayınbirader elinde tutanların nüfusun %1 olduğuydu.

Türkiye’de bu azamet nedir aklıma takıldı, Taha Akyol sormadı !

Yıllar geçmiş mainstream iletişim araçları yoluyla  çizilen Eksiksizlik Derviş portresi miydi acaba,
onun tıpkı soy Türk Içtimai Demokrasisinin ortamında sürekli ve siyasal anlamda yer bulamayışı ?

Adamı Türk yurt çevresinin güruh, familya ziyaretleri ile önceleme fail ufuk mıydı ?

Ihtimal bir bölüm Kemal Derviş yaşamını kaleme alır ve bu analizi yapar.

Umarım şimdiki zamanda  içtimai demokratları yanlız bırakmaz , zira bugünlerde ulusaldan arsıulusal arenaya geçişi yeni yapılan sitelere ecnebi adlar görmek zanneden aynı zihniyetle cebin karşıyalar;

İkon, Solar, Meridyan, Para, Eklips, New Drita, Crown, Seçkin, Agena, City Court, Felicia, Middleeast, Casa Mare, Sparadon, Ring Optima ‘globalleşen Türkiye’nin bazen yeni kent adları !
Mavera yandan postacılar aynı postacı, bu adresleri okuyabilmeleri ve bulabilmeleri için ingilizce kurs görmeleri , veya filoloji mezunu olmaları lazım.

Üniversite mezunlarının gelişim bulmakta zorlandığı bire bir dönemde filologlarımızı akşın yaparak istihdam sağlanabilir, ya de bulunan postacılara Ingilizce öğrenmeleri üzere çevirgeç tamam diyenler kabil elbette.

Lakin bu adresleri verdiğinizde ki inanır İstanbulda oturduğunuza !

İstanbul’a ‘Konstantinopolis’ demenin şişman suç addedildiği  günlerden nereye geldik bunu çözmeye çalışıyorum.

Ve bibi Constantinopolis adını duyanlar işgillenmeye devam ediyorlar, Türk Milliyeçiliğine kip şaşıyorum ve bunu da çözmeye çalışıyorum !

‘Miami Vice’, ‘ Hawai Five O’ , ‘Criminal Minds’, ‘NCIS’,  ‘Arrested Development’,  ‘Tom and Jerry ‘ adlı kullanılmamış sitelerin inşaat halinde olduğu ve seneye evvelden ödeme  müteaahitten 10 sene sonra taksitle ödemeli  devreye gireceğini düşünüyorum .

Buut bu iken ;
Eksiksizlik Koca, haddinden fazla karışmış kafama küşayiş getirdi.

Radyomda ‘Stay With Me‘ çalıyor , bire bir yandan abece yazarken.

Esas parmağımı kemirmek yaparken doğradım tuşlara basarken zonkluyor, inatla yazmaya devam ediyorum , kendi halinde tıpkısı içtimai demokrat kadının ricasının sizin için ayrımsız anlamı varsa , nerede kalmışsanız oradan devam edin Kemal Komutan.

Bereketli geldiniz.

Sevgiyle

NECEF IYI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın