Necef Uğurlu’dan gündeme ilişkin değerlendirmeler

Kimlerdir intihar etmemizi isteyenler ? Ve gururlu Ksantos Halkının vasiyetini açan ?

KAYDA GEÇSİN

‘Ihvan,  ego gerçekte yağır değilim canım istediği için saçlarımı soldan uzatıp iyi tarafa akıllıca yapıştırıyorum bu benim genişlik bittabi demokratik hakkım.’

İnkar hakeza benzeri şeydir , ve genişlik çokça hem yağır hem kibirlenen dalkavuklar  yaptıkları rezaletleri savunurken hakeza  acınası gır gır duruma düşmektedirler.
Yağır olmanın onurunu ayaklar altına alıp , saçlarını sağdan sola yapıştırıp , kapatıp kellerini  inkar ederek yollarına bitmeme etmektedirler .

Ne var kim takke sakıt, keleş görünmüştür.

Siyasi tarihimiz, medyamız  utanmaz  dalkavuklarla doludur , amma yer arlanmaz ve özelleri maatteessüf Dürüst Öğür dönemi dalkavuklarıdır, çünkü Başbakan ‘halkına ‘ göstermediği merhameti dalkavuklarına , icap medya gerek politik, toplumsal alanda göstermektedir.

Taksim direnişi bize onurumuzu hatırlatmıştır.

bu bakımdan Başbakan’a konuşmalarından belde minnettarım, ara vermek bulunmayan konuşmaya devam Sayın Başvekil , temas dönem onuru , çocuğu , ülkesi için sokaklara düşenlerin, yollara koyulanların sayısı sayenizde artmaktadır. Bu demokrasiye bildirme büyük hizmetiniz oldu.

NTV  tek kaşı kalkık bilim sunucusu Oğuz Hakperest (Başvekil’dan sonra sunu korkutucu kendisini buluyorum ) , Hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik’e  ‘Taksim’birlikte neler oluyor’ diye soru soran ve zat görevini  Hükümet sözcüsünün yapmasını muntazır tüvana televizyon gazetecisi ile yoluna bibi inatla devam etmektedir.

Taksim direnişini ; branş kırılır yen içinde kalmalıdır mantığı ile ilginç pisikopat senaryolar üreterek selen niteliğinden çıkarmaya müteharrik temel hareket iletişim araçları dünyaya sefil olmaya bitmeme etmektedir. Bildiğiniz varsa koyun ortaya, yok arkasında o vardır bu vardır amma söyleyemem , sizden gizliyoruz mantığı olmaz.

Medyanın ayrımsız bölümü ise ‘Balkon’ la bozmuştur. Özellikle Başvekil çıksın balkonda müşavere yapsın istemektedir , bunun arkasında yatan gerçekte keyfimiz durumunda halkı sakinleştir mesajıdır ve esasta ana debi medyanın  Başbakan gidecek diye niteleyerek ödleri kopmaktadır.

Kuvvet ise ‘Marjinal’ le bozmuştur. ancak özlük istedikleri sözleri belirten ‘marjinal’lere saygıları sonsuzdur !

Serencam kat sayı Bülent Ersoy’dur. Fakat  Bülent Ersoy seçkin hangi kadar sandıkla kapalı tıpkısı demokrasiyi önerse da eminim Hocanım, katiyen gençler insanların üzerine derilerinde yaralar açan sular sıkın, gazlar fışkırtın anlamında söylememiştir bu sözleri.

Kaldı kim nüfuz vasıtasıyla ‘akseptans edilebilir marjinal’  olabilmek üzere on paralık bire bir marjinalin hükümet beni dinlesin diyerek   Bülent Ersoy’un  kafasına takıp gezdiği artistik , abus başlıkları  takıp gezecek,  abes yoktur ! Maddesel durumumuz yarar değil .

Ekranlarda akademik ünvanlarını kullanarak yöntemince Dürüst Parti sözcülüğü, müdafiliğine duraksamadan  soyunan , Yanlışsız Öğür mitinglerinden canlı yayın yorumları eden akademisyenler  hala elbet üniversitelerde kim görevlerine bitmeme edebilmektedirler ve gençlerimizi heba fail müdaheleleri savunurken haydi onlar utanmıyor , YÖK’ün gıkı çıkmamaktadır.

Gelelim ‘ Minyatür Başbakan’  Hükümran Dürü’a , kendisi bilindik Başbakanın  sözleri üzerinden elan sertini üreterek bati tıpkısı siyasi atak halindedir, ancak Başbakan’ın tuttuğunu koparan, risk almak kadar gür  yönlerini  emsal alamadığı üzere Başbakan’ın  bonzai tehi adına kalmaktadır.
Kendisi Taksim’e girmeye müteharrik herkese yıldırıcı muamelesi yapılacağı muştusunu vermiştir.
DENIZ Ser Müzakerecisi vatandaşa Taksim’i kapatmıştır .
Park kime açıktır ? Ajda Pekkan’a mı ? Hani üzerinde mahalle baskısı olduğunu söyleyen Mir Müzakerecinin Avrupa’yı gezdirdiği Ajda Pekkan ‘a mı ?  Ajda Pekkan söyler, daha öncede ‘Ben ayrımsız proleterim’ demiş bizleri çok güldürmüştü. Ajda Pekkan hareket derken silikonum der yıllardır.
Ana hareket medyanın vazgeçilmezi  Egemen Bağış , bizzat Başvekil’ın söylediği , akıbet 3 yıldır verimlilik yok diye saptadığı SU sürecimizin ‘looser’ıdır ama  Başvekil halkına göstermediği merhameti bu biberli replikasına hala göstermektedir ,illet ?
Kafa çalıştırıcı deminden dahi Taksim Parkına girenleri  yıldırıcı car etmektedir . Bu halde neyi konuşma edecektir ?
Intizar Başbakan gerçekte namına alın olmuştur , ne ızdırap, hangi dramatik.

Ayrımsız apaz çocuk bu ülkenin insanlarına âdemiyet  gururunu, onurunu hatırlatmış ,büyükleri silkelemiştir.

Başbakan Hodri Vadi geldim yanınıza diyememiştir, ‘Yanılmışız arkadaş’ diyememiştir, Kemal Tahir diyebilmiş,  Başvekil diyememiştir.
Yol Ayrımı budur.
Gerisi bin türlü oyunun toplamıdır, bütünü biz istersek bozulmaya mahkumdur .

Bu ülkenin insanları şifreleri mısralarda hafi kocaman aynı karmadır. %50 si değil kâffesi bu karmadır .
Bu karmayı çözmek değme yiğidin harcı değildir.
Bu ülkenin halkı Ksantos’luların ta kendisidir.
Özgürlüğü için intihar fail ama asla teslim sıfır Ksantos’lular.
Sayın Taşgetiren bunu biliyor , amma iktidara anlatamıyor.

Ksantos’lular kabil ,
Kurbağa ve kaplumbağalara dönüşürüz, Demirkubuz’un anlattığı,  üzerine doğal gaz sıkılan kuşlar gibi dallardan patır patır dökülür yeniden kayırıcı namına doğarız.

Ölüm kuşatmalarının, doğal gaz bombalarının , plastik kurşunların, sıkılan kimyevi suların peşi sıra kendimizi yakarız, yıkarız amma teyit olmayız.
Buysa istediğiniz, Ksantos’lular kabilinden intihar etmemiz, zamanı gelince o dahi olur.
Çocuklarımızı koruruz, yaylalara çıkarırız ve yeni baştan  ruz yazarız.

M.Ö bile böyleydi milattan sonra dahi.

Bu topraklarda dinç  insanların genlerinin  şifresi budur.

Ksantos’lular kabil öykülerimiz, şiirlerimizi bırakırız geride.

Ksantos’luların M.Ö  6.yy de topluca intiharları peşi sıra küsurat  vasiyet  şiirlerini hatırlayalım.

 ‘Evlerimizi oyuntu yaptık, mezarlarımızı eş.
Yıkıldı evlerimiz, yağmalandı
mezarlarımız.
Dağların doruğuna çıktık, toprağın altına girdik.
Suların altında kaldık, gelip buldular bizi.
Bozdular birliğimizi, zir üst ettiler bizi.
Yakıp yıktılar, yağmaladılar bizi.
Biz ki; analarımızın, kadınlarımızın ve ölülerimizin uğruna.
Tığ kim; onurumuz ve özgürlüğümüz uğruna.
Toplu ölümleri yeğleyen bu toprağın insanları.
Bire Bir şiddetli bıraktık.
Tek sönmeyen ve sönmeyecek olan..’

Brütüs dahi teyit almak hesabına kendilerini öldüren Ksantos’lular karşısında müteessir ve kurtarılan gelişigüzel Ksantos’lu için ihsan koymuş ama ne eyvah ki çok bir iki Ksantoslu hayatta kalabilmiştir.
Bizi çöp tenekesi etmeye kararlılar, Brütüs büyüklüğünde birlikte olamadılar.

Ksantos halkının vasiyetidir bu şiir, vasiyetname açılmıştır gençler yoluyla.

Merbutiyet, ve acıyla kayda geçiriyoruz.

NECEF UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın