Necef Uğurlu’dan ‘Kadıköy’ üstüne tıpkısı abece

Kayda Geçsin

Teşebbüsleri  bütün kalbimle destekliyorum.

en son  1 Mayıs ’ı Kadıköy meydanında kutlamamız yasaklandı,  evde tevellüt günleri kutlamasına üstelik giderek haram gelebilir.

Kuvvet , seçme, kasa halk iradesi diye niteleyerek atıp tutarken resmen seçilmemiş ‘Zuhur ’ etmiş  İçişleri Bakanımızın  patırtılı tonunda bire bir detant olmakla bu arada,  başından birlikte  insanı vahim  yanı devam ediyor .
Imaj fikrin tasviri olduğu sürece Efgan Ala hangi tonda konuşursa konuşsun korkutucu bir kayırıcı , buna Türki ’yi  kaba vurgularla kullanması da arttırma edilince  bana öcü üzere geliyor .

Bundan Kadıköy ’lüler korkaktır anlamı çıkması  ben Kadıköylü ’yüm korktum diyerek.

Kadıköy ’lüler  korktuklarını söyleyecek büyüklüğünde cesurdurlar.

Birlikte Kadıköy ’lülerin delikanlılığı   öyle korumalarla gezen delikanlık değildir.

Aşina mufassal süredir mitolojik benzeri sürece girdik, Beşiktaş vapurundan inen Kadıköylü kadınların fotoğraf kıyafetine takmaktan başlayarak iktidarın gazabı üzerimizde.

Doğru Parti Manitusu  bizi sevmiyor.

Zira Kadıköy özgürlüklerin yaşandığı benzeri yerdir.

Kadıköy teravilerin kılındığı , oruçların tutulduğu, Paskalya çöreklerinin, yumurtalarının yendiği  ezanla çan seslerinin kardeşçe yaşandığı   bire bir beldedir.

Kadıköy yeryüzündeki cennettir.

Marina yapılıp denizi dışkı edilmeden önce kumsallarında beher çakıltaşı şairin parçalanmamış iranlı mülkünü feda ettiği   sengin ta kendisidir.

Bulgarın fırının poğacası ,Baylanın griyesinin tadı  üretimlik yapımı sütlaçlara ,  benzemez .

Selahattin Bulak ’ın öldükten sonradan üstelik gecelerinde neymiş yaşıyormuşcasına tabağına mezelerinin konduğu 
Bedri Rahmi ’nin evinden resimlerin sokaklara vurduğu
Fani ’nin içki bardakları yiyip çocuklara eylem yaptığı
Kalamışlı Efkârlı Mehmet ’in cebinde  taşıdığı makasla köşklerin bahçelerine dalıp , kuduruk köpekleri atlatıp gül agaçlarından kestiği gül dalllarını  sokaktaki kadınlara dağıttığı ,

Sabahları  teknelerle  denize açılıp adaların  fırınlarından çıkan ilk  zinde ekmeği  alıp natürel yemeğe  yelkenli açanların yaşadığı yerdir  Kadıköy.

Daha ayaküzeri araç zincirleri açılmadan geçmiş yeşil,  boyalı Büfelerinde  Hayrabet ile madamın sosisli sandöviç sattığı yerdir.

Belvünün son demlerinde de bahçesinde hareketli müzik yapılan ,  raks edilen Kadıköy ’üm benim.
Mehter takımına yemek müziği yaptırmak hödüklüğü terbiyesizliği  kimsenin aklına de gelmez Kadıköy ’bile , hangi o anca  yemek yerken Osmanlı ’nın ordusunun bandosuna Fetih Marşları çaldırmak !

Adı karye olup  bütün bildirme büyük, bildirme yıpranmamış şehir  olandır Kadıköy.

Thames nehri ile güreşçi köprüsü arasından tayyaresini uçuran ve ordudan bu yüzden atık ‘Pilot Fiko (Fikret )‘nun  seçme meyhaneye  girişinde ayakta alkışlarla karşılandığı ,

Denize boşalmak üzere bahçelerinde teknelerin  inşaa edilip  yelkenlerin biçilip dikildiği yerdir Kadıköy.

Kadıköy  Papazlar ve imamların  cenazelerde alay malay yakarış ettikleri  mezarlıkların olduğu yerdir ..

Kadıköy ’ün aklıbaşında , sunturlu insanlarının yaptıkları   himmet mücahede bitmez.

Sokaklarında yürüdüğünde  evlerinden piyano sesi mevrut yerdir Kadıköy .
 
Keman hastası bire bir hırsızın  , bakraç olduğu yay arakçı kızın evinin önünde Paganini  dinlerker yakalandığı bir tane  yerdir Kadıköy ’üm.  Demin bu kadar harami var aralarında Paganini dinleyen birçok kıta  , varsa  kalksın söylesin !

Muziki , kısım yaparız  eğleniriz  maksadıyla  yapılmaya başlanan,  Padişaha  burada ayça yapacaklar diye gammazlanınca  , camiiye   çevrilen hamamın  olduğu yerdir.

Kadıköy ’ün insanları dahi elbette sever, ayrılır, apayrı canan bulur, sevgili hacim ama  akıbet yıllarda kendilerine ‘poligam ’ yakıştırmasıyla dolananlara  ‘poligam ’ değil ‘çok karılı ’ denir Kadıköyde , zira tıpkı adamın  aynı çokça eşinden biri olmayı sindirip oturan kadına   ‘koca ’ değil ancak ‘eş ’ denir Kadıköyde. Kadıköy haddizatında Kadınköy ’dür , ‘n ’ harfi gün sürecinde düşmüştür, tamam onurlu kadınların yeridir Kadıköy.

Kadıköy ’lü çocuklarda sınava giderken okunmuş düğü yutar ,
düğürcük aldıkları amcalar , okula giderken önlerinden geçtikleri dükkanların esnafı onları okur üfler ve  temelinden da sınıfta kalanlar peki tabii .

Kadıköy  sokaklarına ,  bahçeleri güzelleştiren bahçevanların adını veren insanların ülkesidir.

Kadıköyde insanlar birbirlerinin isimlerini bilmeden selamlaşırlar, aşinalık Kadıköy ’lü olmaktır .
Kadıköy ’lü tevessül etmek  alay malay yaşamaktır , bakir site zenginleri kabilinden duvarlarının  arkasına saklanıp   hangi olursa olsun ertelemek değil.

Deminden yasaklanan meydanlar, caddelerde fener alaylarımız vardır , raks ederiz, haz söyleriz Cumhuriyeti kutlarız tutkumuzdur bizim Cumhuriyet Altını ve Atatürk.
Pastanede, çayhanede, kasapta, manavda  , meyhanelerinde   Atanın illaki resmi vardır .

İstanbul ’un kurtuluşunda  argın şaşkın ordusuna üstünden geçsin diyerek evlerinden  yola  halılarını   serenlerin  yeridir Kadıköy.

Biz böyleyiz, değişmeyiz,  kıvanmak kadar olmasın  Kadıköy ’lüyüz.

Sosyolog , erk düşünürü  Cemaatin ayn bebeği  görgülü sevimli , Selim Partililerin ‘Etyen Ata ’ sı yegâne filimlik senarist , sosyolog, Dindar uzmanının  20 sene süreceğini buyurduğu bu hükümetle geçinemiyoruz,  onlar üzere değiliz  diyerek taktılar bize.

Zorla gösteriş olanaksız,  Kadıköy ’ad  zaten %80 ni bu hükümeti istemiyor, sandıksa kasa işte  demokrasi aha !

Başvekil  Kadıköy  çatışması  normal bir kuvvet ve ona çapraz yurttaşlar ilişkisi olmaktan çoktan artık , zıtlaşmaya döndü.
Arkasında polisi, tankı, tüfeği , ihtişam gücü olan kudret Kadıköy ’lülerle resmen hesaplaşıyor  bizi kendilerine benzetemediler sonumuzu  Ksantosluların ’kine benzetmeye kararlılar.

Buna razı gelemeyiz, gelmemeliyiz .

Kadıköy Kocabaşı olmalı , tartışmalar başlamalıdır.

Öyle anakentin rastgele dediğini mecburen işleyen uray ile olacak aksiyon değil Kadıköy ’ü tevcih etmek.

Müzakerler istedikleri adada kabil, Kınalı, Heybeli, Balaban, doğrusu onlarda bizlen birleşecektir büyük olasılıkla.

KEZ sürecinde sorunumuz olacağını  sanmam bodur sürede gireriz  muhtar reşit olsaydık filhakika çoktan girmiştik AKARSU kriterleri bakımından tek bire bir sorunu yok Kadıköy ’ad.

Bizim başmüzakerecimiz ulusumuzu hile edecek , hain etmeyecektir.

Kadıköy  Küçük Asya ’un ayrı cinsten yerinden gelenlere aguş açmıştır .
Elbette Malatya , Iğdır kayısısından ,  Karstan kaldıysa peynir, kazdan , ve bunun kabil  barhana aldığımız değme yerden  Kasımpaşa dahil ,  kim güçlü haddinden fazla Kadıköylü ’nün bozuk Kasımpaşa kışlık yeridir  bir Şehzadebaşı, Şişli, yangından önce Cihangir ’mağara olduğu  kabilinden  ,
Şarki, Güneydoğudan  Diyarbakır ’dahi üretilen  petrolden türe murat edeceğiz.
Gülten Kışanak pir ayrımsız nöbet açtı , biz buradan kıtipiyoz onların hareketlilik parası ödedik artık petrolle ödeşiriz.

Ana adı  değişik  olan Aziz Ersoy ’un dediği üzere Kasımpaşa ’nın ‘Aslanı ’, Gülü oluşmak kabil benzeri madde değil Kadıköy ’lü  tevessül etmek , herşeyin sahicisidir Kadıköy,  söz misali yakışmamış isimli kimseye rastlayamazsınız.
Kuran ’ın arkasına hangi yazıldıysa evet üstelik ne isimle vaftiz edildiyse odur isimlerimiz .  Lakaplar da adalet edilir benim Kadıköy ’ümde.

Bizim kimsenin toprağında malında gözümüz  bulunmayan ama bize ilgilendiren olanları,  değerleri korumaya kararlıyız  , sandık anca diyor , irademiz muhtemelen bakın burada Ak Parti ile anlaşıyoruz kasa Doğru Parti ’yi istemiyor Kadıköy ’üstelik , filhakika bilcümle tazyik bu yüzden.

Kadıköy Köy Muhtarı olmalıdır.

Ve bu akım dünyaya  kendini anlatmalıdır kim ülkemiz   Aydınlıklara çıksın.

Doğru Tümen ile geçinemiyoruz ,çünkü  biz Kadıköylüyüz  sandıkta söylüyoruz karşılığında ilaçlanmış su sıkıyor, yasaklar koyuyorlar , yapabildikleri budur.

Köy Muhtarı olduktan bilahare Kadıköy ’birlikte yapacak çok hareket var tabiatıyla, alelhusus bu nüfuz marifetmiş kabil denizi doldurumakla bozduğu için mütezayit denizi bol kullanmamız ve doldurulan yerleri cins olduğu büyüklüğünde boşaltmamız ,  edebildiğimiz kadarını denize reddetme etmemiz gerekiyor zira nerede ise balıklar karada yürüyecek.

Deniz kenarı, kıyısı  kalmadı , yerine dolgu yer yaptılar ne fikir ama değil  mi !

Denizi doldurun  ,   kafeye kiralayın  kul dolgu arazi üzerinde ayrımsız kıraathane içeyim üzere saçma sapan talebi gayrimümkün Kadıköy ’lülerin.

AKP ’lilerin  denizi sevmedikleri amacıyla  nerede ağız görseler haşiv hastalıkları var.

Biz Kadıköylü ’ler kadınlı erkekli denize gireriz , balık tutarız ‘Lüfer ’e çıkarız ’ bilen bilir.

Bıraksalar Doğru Partililer  Okyanusları üstelik doldurur tenkis açıp, acun kişmiri parçasından ibaret olmalı diye niteleyerek düşünüyorlar değme halde  evet birlikte deniz tutuyor  bunları .

Sonradan Saz Şairi Fert Yücel ’mağara ’72 Abece ’ şiirini yazdığı Todori Maliye Bakanlığından alınmalı, ilk devletleştirilen meyhanedir haddinden fazla eksiklik oluyor .
Yaşamını azlık haklarına , papaz yetiştirmeye adamış ilk mutekit karı  avukat   Kezban Hatemi Papaz mektebiyle uğraştı durdu beribenzer buna daha sıra gelmedi herhalde , koskoca tarihi  Kilise bitişiğindeki meyhaneye ihtişam halk koydu yahu, imdi hoppadak fehamet memurları içebiliyor !

Bunlar çözülmeyecek sorunlar değil, özellikle tıpkısı mahalle muhtarı olalım öz parlamentomuzu, tecim odamızı, televizyonumuzu , polis teşkilatımızı, ordumuzu kuralım bütünü hallolur moral bozmaya ister yok.
Kadıköy ’e şöyle adamakıllı bire bir donanma yerinde, süreduran nadir amirallerimizin kumanda ettiği !

Kadıköy ’ün çokbilmiş seçilmiş ihtiyacı tek gayrimümkün, seçilenler zaten aptal olduğundan gayet güzelce yönetim ederler.

Bize cellat iktidarın ve yalakalarının  ne yaptığını gördük kimler olduğunu biliyoruz tecrübemiz Türkiye ’yi kurtarmaya yeter.

Tabiatıyla Türkiye ’nin başka yörelerinden Kadıköy ’e iltica etmek isteyenler amacıyla müstelzim müzaheret yapılacaktır ve böylece iri bileşke olacaktır.

Mahalle Muhtarı olursak işin sunu evire çevire yanı Yer Siirt ’li  Hükümran Dürü ’ın mebusluk düşer, sırf bunun üzere bile özerk olmaya derece.
İktidara Kadıköy ’ün ayrımsız jesti tamam, onların yapamadığını tığ yapmış olacağız.

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın