Necef Uğurlu’dan kayda geçsin!

Dünya geçmişiyle hesaplaşma sürecinde .

Filimler, romanlar bu sürece bittabi koskocaman katkıda bulunuyor. Temas şeye bilcümle çıplaklığıylayeniden bakmayı göze alıyorlar. Acıları, pislikleri , yanlışları , hakikatleri estetize etmenin ensağlam yolu . Bizim eksiğimizdir, palavralarımız , karartmalarımızın yer kötü yanıdır.J. Edgar filmi bu hesaplaşmaya bir örnek. FBI ’ı az yüzyıl yöneten Hoover ’ın ömrühomoseksüeller, siyahlar ve komünistlerle didişmek ne kelime savaşla geçmiş .

Amerikan Başkanlarından Truman ’ın ,olmadığını ‘ Gestapo yahut muamma polis istemiyoruz . FBI bu istikamete istekli . Seksskandalları ve şantajla çamurlaşıyorlar …. Hoover insanları hava kabul etmek için gözünü bileverir ,bütün kurultay üyeleri ve senatörler ondan korkuyorlar ’ mealinde yazdıklarındananlıyoruz. A.B.D ’yi korkudan titreten bu adamın ismine kurulan mangır filmin yönetmeniEastwood ’a filimde Hoover ’ı kategorik eşcinsel ilişkisi olan ayrımsız şekilde canlandırmamasını şartkoşmuş. Bu nedenle filimde Hoover eşcinsel ama FBI de çalışan refiki Clyde Tolson ’la bariz eşcinsel bire bir ahzüita , birliktelik yaşarken görmüyoruz, epey trajik bire bir koşa olmuşlar,kavuşmaz olmaları onları nerdeyse Leyla ile Mecnun misali Edgar-Clyde yapmış. Hoover ’ıntehdit, şantaj için kullandığı özel dosyaları Amerikan siyasetinde hangi kadar deli dolu oldusorusunun cevabı aynı bulut kendisine noksan. Nixon ’un Hoover ’ın ölümü arkası sıra kamuoyunayaptığı Hoover ’i göklere çıkartan açıklamalarıyla özel meclislerde ise ağza alınmayacakküfürleri birbiriyle aheste çelişiyor.

Bu hafta yüzleşme , hesaplaşmaları kayda geçiriyoruz. Bu kabilinden çalışmalara arşivleriniaçarak , itiraflarıyla kâh balaban şirketler üstelik katılıyor. Evvelden hangi haltlar karıştırdıklarınıkabul ederek bir nevi vicdanlarını temizliyorlar. Edwin Black ’in çalışmaları bunlara kat sayı.Bu hesaplaşma süreci medenileşmiş toplumlarda estetiği, sanatsal hinliği ve edebi değeri olanyapıtlarla bambaşka boyutlar kazanırken, adeta çöpler , pislik dönüştürülerek eserlerortaya çıkıyor , hakikatleri ortaya koyan eserler .

Bizde hakim olan basiret ise bu gayretleri ortaya koyan filimleri geriye çekerken cesaret, ve düzeysizleri ortaya çıkartan bire bir stratejiyle bu süreci baltalıyor, bu yararsız bile kayda geçirelim. Ekranlarda kavgalardan çıban teşviş ve karartmalardan hala bu süreci yırtılmak isteyeler var.

Hoover ve FBI amacıyla tek bile ongun düşünceleri İtirafı göze alan ayakta kalır kabilinden vâsi bir inanış da bilgili kılınmaya çalışılıyor , itirafçılar beyninde. ‘Münteha ego yaptım, aldatıldım pardon ’ diyen birlikte var ! Koskoca insan sözde muta nikâhı vaadi ile kandırılan gailesiz kız ! Erk değişikliklerinde keyfiyet değiştirmeye daim amade oldukları bilindik, lakin doktrinel değişiklerde kullanılmamış pozisyonlarını almaya hazır olduklarını deminden itiraflarına ‘pardon ’ ilave ederek ilan ediyorlar !

Dördüncü Bukağılık Medya ’nın düştüğü arkaç bakın ,bu adamlar gazeteci ama işlerini yapacak malumat verecek vakitleri kabak memleketi hile etmekten , madem gazetecilik yapmaktan hoşlanmıyorsunuz sevdiğiniz işi yapsaydınız siyasete atılsaydınız. Bakın Oktay Uygunsuz gel- gitleri üstelik olsa böylecene stabil kararını verdi !

Gazetecilerin iz birlikleri, cemiyetleri, dernekleri bu işe nasıl bakıyor, bu gazetecilerle hangi yapacak , bu soruyu bile kayda geçirelim. Peki ne olacak şimdi ? ‘Pardon ’lar çıkalı aklananlar çoğaldı mı diyeceğiz ?

İtiraflar çorap söküğü olacak galiba dahi hesaplaşma bittabi olacak Ülfet devletine yaraşır tıpkı şekilde ? Bu soruyu kayda geçiriyoruz. Mahvettikleri yaşamları kuşkusuz tazmin edecekler , bu soruyu de kayda geçiriyoruz.

Patronları ekranlarda kahkahalar atıyordu , edisyon durumda olan Tarzan ’lar galiba. Ego esas bu çöplerden dönüştürdükleriyle sorusunu kayda eylemek istiyorum.

Sürekli , yardımcı, arındırıcı olan bu filimler olacak , gerisi dalavere acun.

Dostça

necefugurlu@gmail.com

sanatsal değeri olan filimleri kimler yapacak

Bir Cevap Yazın