Necef Uğurlu’dan uzman raporu niyetine aynı abece

NECEF HAYIR – KAYDA GEÇSİN

Televizyondaki işlerin başarısının bir tane ölçütü ratingler olunca bu banaliteye teyit olduk. 

Kaldı ki göstergeç ratingleri, izlenme payları ve peyrev sayısı ile belirleniyor ama tıpkısı programın başarısını bu metrik sistemle yargılamak işin doğasında kaynaklanan yetersizlikler yüzünden alil tıpkısı sonuca münhal.

Unutmayalım ki sürvey yahut elektronik veri çokluk gönüllülerle yapılıyor. Bu yöntemle yapılan istatistiki icraat zaten toplum bilimi, ruh bilimi, iktisat ve diğer sosyal vukuf dallarında üstelik çok tartışmalı benzeri laf.

Televizyon izlenme ölçümüne dönecek olursak , regülasyon (tuning) ve takip (watching) ayrı şeyler ve potansiyal falsolu bildirim riski taşıyor.Bu yüzden sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla daha çok şirketler programların peyrev sayısından çok etkisini kontrol etmek amacıyla ilişik istatistiklerle sağlama yapmaya çalışıyorlar dünyada.

Bu noktada bu mütemmim istatistiklerin reklam veren firmalar açısından güvenilirliği hangi büyüklüğünde benzer bilemiyorum. Bir izlence için çıkan bili, yazı, olumlu eleştirilerin dayanağı pekala iletişim araçları zarfında yuvalanmış bilinmeyen ortaklıkların manipülasyonu olabileceği ihtimalini Sayın Yılmaz Özdil ’in köşesinde kaleme aldığı anılarından okuyoruz.

Bu operasyonun başından beri acayip olan; meçhul bilgilerin çalma olduğunu okuyoruz. Anladığım kadarıyla bu hırsızlıktan TRT aut kimesne yöntemince şikayetçi kaba. Aynı bile muhtemelen Duygusal Tanrıyar resmen şikayetçi reşit, onu birlikte birlik anlayabilmiş değilim.

Başta ölçüm şirketi “bilgilerim çalınmış vasıtasız ele geziyor” diyerek şikayetçi reşit mu? Reklam verenler reşit mu? TİAK reşit mu? Medya Buying yapanlar olmuş mu? Imal şirketleri reşit mu? Göstergeç kuruluşları olmuş mu?

Bizler evlerimize eşkıya girdiğinde şikayetçi oluyoruz . Burada kimler savcılığa temel vurup şikayetçi reşit zaten asıl bunu kayda geçirmek isterim.

2 saat süren dizilerle 40-50 share alınması dünyada üstelik sık rastlanır aynı fenomen değil. Bundan başta RTÜK kimesne huzursuz olmamış mı? Seferberlik falan kabilinden mefret aynı olguya hazırlanıyorsa ahali anlarım, ama atak, eşey, güç üstüne seferberlik bir bizim memleketin ekranlarında görüldü, sosyolojik sonuçlarda (kadına momentum başta ) ortada.

İşin maddi boyutuna gelince… Diyelim ki bir dizi film %25 share ile bir numara oldu, tıpkısı başkası bile %50 share ile tıpkısı eksantrik tün birincisi. Kâin sisteme göre temas ikisi de gecesinin birincisi olmasına karşın dirimsel farkı ortada kaş var. Tamam reklamverenler huzursuz olmadı mı? Düşüncesiz reklam veren tamamıyla rating üzerinden harcama yapar mı? Malum rating ayrı rehavet ayrıdır. Yani reklam veren canlı olsun hangi olursa olsun mu dedi?

Memlekette bu büyüklüğünde çok izlemci var. Rating üstüne strateji kurulmasından rahatsız olan olmadı mı?

Rating konusunda izleme kurulmasının iki koca tehlikesi vardır. Birincisi etkiyi bulunmayan ölçü örneğin ‘Naked News ’ marifet sunucusu soyunduğu üzere izlenme payı yüksektir ama verdiği haberin etkisi yoktur, hem malumat verip hem streap-tease yapanı ki dinler ? Ama seyreder.

İkinci hınç ise sosyolojik boyutudur. Rekabet elan beterini yapıp daha çok rating kabul etme üstüne kurulur. Dizide insan baldızına atak yazar rating rekoru mu kırıyor rakip firma ego henüz beterini yaparım der, onun yaptığında koca iki baldızı şakkadak yönetim haysiyet, üçüncü firma besbeterini arar baldızlara yengeyi da ilave bedel bu hakeza gider. Bıktık imdi bir şeylerin elan beterini izlemekten diyerek şikayet edilen konunun ardında yatan budur.

Bu mekanizma yeniliklere ve rekabetin getirdiği bakım kalitesinde yükselmeye filhakika kapalıdır.

Toplumsal meseleler ise içinde seks, hüküm içermiyorsa umurunda değildir.

Kimi Zaman bozuk tıpkı ‘klasiğin ’ arkasına sığınır, kimi zaman ‘Atatürk ’ün ’, arada sırada ‘yol yordam ’nin, bazı bazı ‘gündüz ’in ve böylelikle bu sığınakları bile fesih eder ve vakit kaybetmeden cebini doldurur.

Öküz altında buzağı aramaya acemi zihinleri dolduruşa getirir. Anca kim bu yapılan daima kusurlu işlerin arkasında ideolojik fehva arayan aks sıkıntısı olmadığı üzere insanlar bu gidişe dur demeye korkarlar. Dobra desek hangi fark edecek mekanizma budur.

Aptalları kullanan, akıllıları şaşırtıcı ayrımsız akıldır kâin medya düzeneğini yönetmen bellek.

Bu yüzden trilyoner ahmak sayısında artım olmuştur.

Bu düzeneğin bulunmayan farzetmenin, çeşidi daraltmanın dışında ayrıksı balaban numarası hatalı alacak yaratarak insanları birbirine düşürmektir. Diziyi konuşmak hesabına yönetmeninin türkücü olması makul mu yanlış mı bunu tartıştırır. Dizinin ismiyle müsemma hangi ‘mehabetli ’ işi gösteriyorsunuz sorusu hesabına Süleyman bu kadar gönül avcısı mıydı, eş öyle miydi böyle miydi tartışılır.

Medya dünyasının içinde bulunduğu bu korkunç sarmaldan daha korkuncu işin içindekilerin bu durumdan şikayetçi ve yıpranmamış düzenleme taleplerinin olmamasıdır.

Manipülasyon, etkileme, özendirme, sosyal bastırık , yaratılan matlup amme yayıncılığının kırılan noktaları , etik kodlarıdır.
Amma bu boyut yıllardır düzeneğin içindeki kimseyi erinçsiz etmemiş kim devam etmişler.

Bu sistemin itirafçıları demincek konuşurken, bu sisteme karışma olmayarak sakil bedeller ödeyen gerçeklik medya emekçileri umarım geçmişin gölgeleri olmaya mahkum olmazlar çünkü onların birikimleri ve dirençleri önemlidir ve bakir hep eski düzeneğin itirafçılarıyla devam etmemelidir.

Deminden kayda geçirmek istediğim merakım; ne olmuşta sistemin içre mutlu mesut yaşarken kimileri deminden bayrakları açmıştır?

Iletişim Araçları arı, mağdurlarının ve kol aptalı yapılmak istenen halkın umudu Üsküdar savcısının iddianamesiyle ortaya çıkması düşünülen düzenektir, hesabını doğruluk sormalıdır. Yoksa onu yasakla, bunu yasakla onlar gitsin tığ gelelim meselesi değildir.

Hep bunları kayda geçirelim ve iddianameyi bekleyelim.

Ve rüya edelim…

Hayatımızda fark yaratacak ihtimal bire bir İtalyanlar birlikte olduğu üzere ayrımsız çağ filmini yapacağımız beklediğimiz yiğit Üsküdar Savcısı’dır, tamam mu olur.

Hayallerimizi kayda geçirelim ve unutmayalım.

Sevgiyle…

Necef Uğurlu / necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın