Necef Uğurlu’nun gündemden ‘kayda geçirdikleri’

Habertürk ’birlikte yer kayran habere bakarak:  Cumhur Reisi Abdullah Gül ’ün, Cumhurbaşkanlığı görevini Tayyip Erdoğan ’a devrettikten sonra 55 dulda memuru ve 45 bakım personelini zat hizmetine aldığı öğrenilmiş. Gül ’ün antrparantez 18 ara bulucu de namına tahsis ettiği müstahkem.

Kayda geçiriyoruz.

Bozuk Cumhurbaşkanlarının yasalı yerine Çankaya Köşkü ’nden ayrılırken personel ve erinç uzlaştırıcı alma hakkı bulunuyormuş. Gül ’nam yanına aldığı personelin maaşları üstelik ayrımsız doğruluk kapsamında kerem vasıtasıyla ödenecekmiş.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Gül çiftinin halen Tarabya ’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü ’nde kaldığını, personel sayısının daha bilahare düşürülüp düzeltilmiş edilebileceğini belirtmişler.

SU ’ye harmoni sürecimizde tıpkısı çeşit kelime sıklığı  tutturamadığımız evrensel  normlar ve zihniyetimiz açısından karşılaştırma olur diye hatırlatıyorum, yakınlarda Danimarka Doğruluk Bakanı  Toplumsal Demokrat Partili Haekkerup, Landbrug & Födevarer ünlü dikici kuruluşunun başına geçecek olması dolayısıyla vekillik ve milletvekilliğinden çekilme etmişti, buyrun buradan yakalım hep beraber , beyan etmek  istediğimi takdirlerinize bırakıyorum ve kayda geçiriyoruz.

Dizilerinden, tv formatlarına öykünmeye doyamadığımız, filimlerimizi onların uzay, kovboy filimlerinin paradisi haline getirerek şalter rekoları kırdığımız  ÇAKER ’in bu nöbet çarkıt Başkanlarına elbette aplikasyon yaptığına tıpkı bakalım.

Efendim ‘Former Presidents Act‘  basitinden  Bozuk (çıkma) Başkanlar Yasası 1958‘den evvel başkanların tek birine emekli maaşı vermiyormuş. Hisse Senedi bitti, yapı paydos diyor.
1912 da bir öneri oluyor ama akseptans görmüyor.
Derken Truman ’ın kısıtlı maddesel kaynakları olması (düşünün yaşamını idame ettirecek büyüklüğünde parası olduğu aynasız, var ama bir iki ayrıntıya girmiyorum, ve bu kayırıcı dünyayı değiştiren kararlar kayran ayrımsız güçte, Japonya ’ya atom bombası attı , gücünü hatırlatırım, almak ki gücü para zulalamaktan değil …) yüzünden   ofisinde çalışan memurlara, Başkanlara bazı olanaklar tanıyan bir yasa çıkarılıyor bu süreçte esasta hayatta iki  Başkan var doğrusu, Truman ve Hoover .
Eski Başkanlara  yasada gizli servis koruması tahsisi da var. 1997 ’da  bu 10 yıl ile sınırlandırılıyor  ama henüz sonra müzelik rüesa ve eşleri için bu eksen tekrar kaldırılıyor ve hayat boyu oluyor.
Halen sakat başkanların tekaüt aylığı, bölüm ve personel, sağlık gider varsa sigortaları ve istihbarat servisi himaye masrafları devlet marifetiyle karşılanıyor. 
Sağlık konusu durumları  elverişliyse hususi sigorta tarafından değilse askeri hastaneler sorumluluğunda.
Bu harcamaların kıstasları muhtemelen, turfa başkanın emeklilik ödeneği 200 bin dolar civarı, herhalde yıllık. Eşi için ayrıksı geliri yoksa 20 bin dolar civarı akla yatkın görülmüş, her yerde engelsiz bağlanmış rakkam rakkam.
Talip öğrenebilir.
Kategorik bizde bile kavait bellidir, amma ben bulamadım. ESIR da nitelik berrak bizde bul bulabilirsen.
Bu zenginlik boyu sığınma işi ilginç, 1997‘den öncekiler, sonrakiler derken Obama 10, 2013 dahi kendisi ve George W Bush ’u ve bilcümle başkanların hayat boyu korunmasını kapsayan yasayı imzalıyor. 
Çokça ilginç olan  gizli servis aracılığıyla sığınma hakkından  feragat fail bir tane MEMLUK Başkanı  Nixon , yıl 1985.
Nixon ’la ilişkin çok filim yapıldı bu feragat dahi başlıbaşına haddinden fazla senaryo kaldırır.

Ama bu filimlerden biri var ki, izlemediyseniz banko izleyin derim ,
‘Frost / Nixon‘ Peter Morgan ’ın tıpkı isimli oyunundan Ron Howard ’ın yönettiği ve Frank Langella ve Michael Sheen ’in sahneden sonraları  gene tıpkısı araya  gelerek oynadıkları Frost ve Nixon rollerinde  , mimik, benzerlik değil karakterlerin bütününü yorumluyorlar, bizim Atatürk filimlerinde beceremedikleri.
Atatürk ’e benzeyeceğiz diye kıymetlendirme yapamadılar Müşkül Sepetçi hariç (Sefer Ayrımı ).

Frost/Nixon güçlü çokça dalda Oscar adayı oldu,  kazanamadı. 
Film ‘tarihi dram ’  ama zarfında bire bir sahne var ki günümüzde salim  global fırtınanın edip Peter Morgan tarafından kalbine saplanan ayrımsız oktur .
Düpedüz filimde,  tıpkısı gece kafayı çektikten sonraları Frost ’u arayan Nixon ’un telefonda söylediklerinin makul olmadığını söylüyor Nixon ’un resmi biyografisinin tarihçileri, artistik benzeri icat yapmış senarist diye niteleyerek sitemde bulunuyorlar.
Doğru olabilirler, olmayabilirler, ama ana olan şu kim; filmde Nixon ’un o sahnede söylediklerinin  doyurucu olduğu ve temel çekmeden söylenemeyeceği, ve bu güne dayandığı .
Ne söylediğini hıfzetmek size eksik, ego izlemenizi kaynak ederim.
doyurmak kocaman , sanatın gerçeği  hakeza tıpkı özdek gerçeği  esas olmayan görüşme üslup cüretini gösteriyor, bizimkilerin hangi yazık ki yapamadığı.

Yoksa, TRT ’yi Imge Avşar aramış mı, Kayaç Çilingiroğlu üzere ne istemiş, Kayaç filhakika programa başlıyormuymuş , Hayal Kaya ’nın velisi miymiş , yok mafya değilmiş, Nasuhi Koca apayrı alternatifleri düşünürken bu telefon haberi çıkıca seçenekler ortadan kalkmış mıymış, Telegol kaldırıldığında  Dünya Çilingiroğlu ’nun tazminatını  ödemeyince  Kanaltürk ’üstelik Kaya sayha ettiğinde Nasuhi ’yi arayan Imge neden andıran dostu Acun ’u aramamış bana sorarsanız bunların hiçbiri  inandırıcı değil, sanatlı değil, komplike da değil rastgele taraftan dökülüyor boyalar.
Bir filmin bir sahnesinde arada bir bütün yabanlık dünyada oynanan şişman oyunları tıpkısı baziçe perdesinin aralığından seyrediyor tarihçilere dahi keleş olduklarında sitem emretmek kalıyor.
Sanatın Gücünü Kayda geçirelim.
Nixon ve Nasuhi Güngör ’ü kayda geçirelim.
Rüya Afşar ve Kaya Çilingiroğlu ’nu kayda geçirip geçirmemek sizlerin takdirine kalmış.

Sevgiyle Efendim
Necef IYI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın