Necip Memili:

Akşam’dan Sibel Yara Yengin’in röportajı…

Mahallenin haşarı çocuğuyken oyunculuğa girişim atma hikâyenizi dinleyelim mi?

Elhak oyunculuk yapıyormuşum o haşarılığın içre, az buçuk yonttular aha. 17-18 yaşlarımda, mahallede arkadaşlarımın amatör duygularla yaptığı aynı tiyatroda Yenmiş İzgü oyunlarıyla başladı sergüzeşt. Seyhan Şehremaneti Tiyatro Topluluğu ’nda devam etti, orada yamaklık yaptım, daha elhak öğrendim. Elan bilahare Çukurova Üniversitesi Celal Konservatuarı ’na girdim. Bilahare birlikte İstanbul; diziler, filmler, oyunlar…

Aileden elbet tepkiler gelmişti? “Mühendis ol, doktor ol” demezler miydi?

Benim ailem öyle şeyler söylemezdi. Gerçekçiydiler ve “Bundan bir madde olanaksız” diyorlardı, çok gülerim onlara. Sağolsunlar çok karışmadılar. Oyunculuğu ilkin desteklemediler ama bilahare onlar birlikte benimle eğlenmeye, gülmeye, ağlamaya başlayınca bire bir yandan inandılar da bana. O yüzden bu hayatta hep ne koyulmak istediysem 35 yıldır bütün o oldum, anca büyüdüm. Bana karışmazlar, benim hayatım, benim kararım.

Çocukluğunuzu, gençliğinizi geçirdiğiniz, Adana mı İstanbul mu arz haddinden fazla gönlünüzde meydan ediyor?

Demin biber dolması bulunmayan, serde şehir yatıyor, ne olursa olsun Adana bambaşka. Toprağı, havası, sıcağı, soğuğu, insanı, yolları, gölü, yemesi, içmesi, insanlığı… Adana eksantrik maharetli! Sanatı, sanatçısı, demir sporu, festivalleri, tiyatrosu… Başka Adana… Kavgası, karanlığı, aydınlığı, adliyesi… Adana ’yı seviyorum.

En çokça neyini özlüyorsunuz?

Çocukluğumu, mahalleyi, sabah tamam 05.30 birlikte gelen nohutçuyu, bağıran turist satıcıyı, hareketlilik tellerine yenik sakıt uçurtmaları; haddinden fazla üzülürdüm onlara hemen kuyrukları kalırdı, gövdesiz… Güvercinleri söz misali. Alın komşumuz Mehmet Abinin güvercinleriydi, şimdi var, gidince onun damına kazanç güvercinleri izlerim. Ayrımsız de Adana ’nın kışını severim, deli kadar yağan yağmurda yürümeyi.

SEVGİNİN AÇLIĞI

En serencam racon aldığınız “Guruldayan Kalpler” filmine gelirsek. Bu isimle sadakat açlığı mı simgeleniyordu?

Hem sevginin hem karnın açlığını simgeliyor. Haddinden Fazla güzel tıpkı film ismi bence. Bir Nice duyguya hitap eden ve bir nice anlamı barındıran bu âdem için bence Ömer Amaç ’a teşekkürler. Bunun amacıyla haddinden fazla detaylı cümleler yazabilirim. Ihtisas, yaşamın süresince duygularımızı isimlendirdiğimiz ve bizi hayatta markajcı bildirme kızıl organımız. Seçme acıda gelişigüzel sevinçte değişik atan seçme kalbin guruldamadan güzel atmasını diliyorum.Canlandırdığınız

Yaşar karakterinin bittabi aynı hikâyesi vardı?

Sanatı öğrenmeye çalışırken esasta hayatta kalmanın da benzeri nutuk olduğunu anlatan tıpkısı film. Yaşar, kendi halinde, yaşamdan ona verilen süre bitene büyüklüğünde düzgün tıpkı şekilde yaşamaya çalışan, saf, iyi, aklık amma yoksul benzeri eş. Savuşturmak parası üzere aksiyon ayırmayan biri. Hayatının bildirme boğuk döneminde “tekellüm” ile tanışır ve hayatının kalın kafalı artan kısmını daha çok hangi kadar farklı özdek varmış şu hayatta şaşırmalarıyla geçirir. Karısını, çocuklarını ve Alzheimer hastası kaynanasını dost, sayan, esirgeyici tıpkı ocak babası. Mahallede dalavere geçilen bir temiz, çayı de başkasına ısmarlatacak kadar guruldayan tıpkısı cebi var; domuzuna adam vesselam.

Onun en çokça ne huyunu sevdiniz?

Yaşar ’ın genişlik çok sanatın içine girince, hayatında bilmediği şeyleri öğrenme hevesini, müzakere üzere -ki sanattan tek anlamayan biri olarak- soyunmasını, külhanbeyi ve sorgulayıcı kendisine değişmesini sevdim. Üstünde o sanattan anlayan kayırıcı durumu komik durdu, onu sevdim.

KAHRAMANIM OLMADI

Çocukluğunuzun, gençliğinizin masal ve roman kahramanı kimdi?

İnanın öyle biri ya birlikte bir şey namevcut. Birçok film izledim, dinledim, gördüm ama çocukluğumdan bu yana aynı kahramanım olmadı. Nedenini çokça de balkı etmedim. Sevmişimdir çoğunu, özenmişimdir amma o anlıktır o. Devamını getirmedim hiç, fanlık bende sıfır.

KÖŞE YAZILARINA BAKARIM

Gazetelerin önce ne sayfalarına bakarsınız?

Genelde nahiye yazılarına bakarım amma ceride alışkanlığım çok namevcut, haftada benzeri. Neticede eksantrik haber kabul etme alanları bile var, onları kullanıyorum.

Takip ettiğiniz dergiler var mı?

Tabiatıyla kim dahi; Uykusuz, Mir, Fil, Altyazı, SARIKIZ, Milliyet Görüşme, Naber, Birhaber, Saten Devir, National
Geographic…

Bir Cevap Yazın