Nedim Saban yazdı

Moniğin babası  zamanının çokça muhteşem ayrımsız hareket adamıymış.  Atatürk ’ün isteğiyle İstanbul/ Sivas demiryolunu mensur etmiş. Ayrımsız anlamda, kente göçün dahi mimarlarından sayılır.

Monik, röportajlarından birinde İstanbul ’dahi kâffesi 22 asilzade ailenin bedaheten bire  sayısının artmasına değinirken, “çek defteri ve banka karnesinin değeri arttı” diyordu!

Heybetli aynı açık artırma öncesinde satışa çıkma haddinden fazla altın tablolara göre, “Sakıp Koca öldü, Sabancı ’ların duvarlarında birlikte meydan yok! Bu tablolar kime gidecek? “ diye soracak kadar birlikte akman, katıksız  olabiliyordu zaman zaman.

Zülfü Livaneli ’nin “Leyla ’nın Evi” ünlü oyununun hazırlığı içindeyim şu sıralar. Monik,  değme hangi kadar boğazda münzevi benzeri maltalık yaşamamış,  İstanbul ’un çirkinleşmesi, toplumun değişmesiyle yüzleşmiş olsa de , benim amacıyla Leyla karakteriyle fazlasıyla benzerlikler taşıyor!

Yoksa, günde üç sunum insülin iğnesi vurdurturken ve doktoru batar teşhisiyle  ona acilen hastaneye gitmesi konusunda uyarma yapmışken, Papermoon ’a gitmezdi!

İstanbul ’un akıbet haliyle yüzleşmemek için bilinçaltında aynı intihardı Moniğinki!

İstanbul öldürdü Moniği. Kentin değişimi, yıkımı, rantiyelere peşkeş çekilmesi onu  intihara sürükledi!

Art nouveau, Arka deco, oryantalist ve Beyoğlu turları üstüne uzmanlaşmıştı Monik!
İstanbula İstanbullu olmayı öğretmeye adamıştı kendini.

Çiğdem Simavi ile gelişigüzel KÜSAV ( Ekin ve Danışma Varlıklarını Dulda Vakfı ) yararına yaptığı icraat saymakla bitmez! Türk kültürü ve İstanbul ’a bakım etmeye adamıştır kendisini.

Şehirde dillere uzunluk olan davetleri Mahmur Çiçeği Simavi ’nin Kurtuluş Gemisi ’nde olurdu genellikle. Ama yıllardır sınırlı kalık olan  Tophane-i-Amere ’yi dahi ilk defa  açtıran odur! Nida mazeret tabi. Bilinçaltında İstanbul ’lulara yaşanmaya değer İstanbul ’u esasen yaşatmak vardır.

Monitör izleyicileri, ceride okuyucuları bu davetlerde  hödükçe şampanya patlatıldığının, kaba gider yapıldığının sanrısı süresince olabilirler. Elbet aynı öfkedir ki bu, tıpkısı ölünün takiben üstelik  gazetelerin genel ağ sitelerine “yüksek sosyete şimdi cenazede hangi giyeceğini düşünüyordur” diyerek çiziktiriyorlar!

Aşk-ı-Yasak ’da kahvaltıya cılız ayrıntılı elbiselerle inilen, magazin programlarında elin orospusu üzere elin  eskimemiş zenginin 28 şişe  şampanya patlatıp, elin  44 numaralı  ayakkabılı hatunun ayakkabısından  köpüklü bade içtiği programlarla büyümüş kuşağın intikamı diye saymak lazım bunu!

Beyoğlu ’nda Markiz Pastanesi ’nin içindeki Arnoux imzalı  Kayırıcı Nouveu fayans panolar ve Mazhar Resmol ’a ait Eğin Deco vitrayları uyumak onların suçu değil kim Monikçiğim. Markizin camında hamburger+cips 5 liralık, kapısında üstelik Darty yazıyor yıllardır.

Monik, yemeden içmeden İstanbul ’dahi değil, New York, Paris, Londra ’üstelik  hamburgercisinden, müzesine, dondurmacısından, tiyatrosuna, en yeni filmden en trendy dükkanına kadar emanet kültürünü bilen aynı insandır.

İstanbul sosyetesine,  benzeri davette bundan 50 sene geçmiş “güveçte kurufasulye” izaz ederek, görgüsüzlüğe, fiyatlı yaşamaya değil, latif olmaya  imza atmıştır. Kaldı kim, gene tıpkı söyleşisinde  İngiliz gümüşü ve Fransız tabağından mavera bire bir kültüre ehil sıfır mağrip hayranı sosyeteyi eleştirerek, Osmanlı eserlerinin ortaya çıkması konusundaki çalışmalarından birlikte ayrıntılarıyla alay kadir.

2 yaşından bu yana dostumdu. Yani 41 sene.

Eski eşinin dahi ne büyüklüğünde şekerli olduğunu bildiğim amacıyla, o zamanlar  mutlu bire bir evliliği olduğunu düşünüyordum.

Amma  evlilik sıkı gelmişti o çılgına! Filhakika Ayşe Arman ’a üstelik evliliklerin  saat 19 ile 22 arasında yaşandığını zira eşlerin, 22 ’birlikte monitör karşısında uyuduklarını, sabahleyin üstelik işe gittiklerini anlatmıştı.

35 yıl evvel saçlarını kırmızıya boyattığı ahit duyumsamalıydım iç dünyasındaki isyanını.

Ayşe ’nin röportajını beklememeliydim.

O benim Leydi Diana ’mdı.

Yalnız Leydi Di ’den haddinden fazla daha yalnız tıpkısı biçimde gitmişti ölüme.

Meğerse, matbuat yoluyla izlenmeyi,  takip edilmeyi, gündemde olmayı,  o kadar severdi ki, ihtimal üstelik kovalanarak cavlamak isterdi.

Monik, diyabet . İsteseydi, henüz kontrollü yaşayabilirdi. Amma, o yavaş yavaş şişmanlayarak,
toplumda “meydan yolmak” istedi.

Basına anlattığına bakarak haddinden fazla kocaman aynı iş adamı olan babası   o dönemde benzeri kız çocuğu yetiştirmenin ve gözler uğrunda olmanın endişesiyle olsa ister, namına  “külfet” yapmış, ardından 17 yaşında kadın gittiği evde kendini bulamamış,  hayatının serencam dönemlerinde bile  sosyetede  göz uğrunda olanları “merkep”cilt sayan  özlük cemaatinin önde  mevrut kişilerini  “kınayarak”, gene müesses düzenle karşıt düşmüştü.

Elinden geldiğince düzene alın koydu, boşandı, evlendi, can alıcı röportajlar yaptı, çok konuşulan davetler verdi,  saçını boyattı, ekstrem kahkahalar attı, zayıfladı, şişmanladı,  sapık ama herhangi bir ahit zevk sahibi kıyafetler giydi…

Ancak İstanbul ’u  çok fena kaptırdığını anladığı çağ, şairin dediği kadar, İstanbul ’u gözleri kapamayı dinlemeyi tercih etti.

Şimdi, mutludur orada! Genişlik azından, o taraftakilerlerin, İstanbul ’a, bu taraftakilerden  daha çok sahip çıkacağı kesme! ( Canan Mo, bir İstanbul aşığı Şanlı Koçman ve tekrar beraber çook güldüğümüz Mario Rodrik ’e çokça esenleme söyler misin benden, tabi görürsen. Görmezsen, lütfen yolunu tahrifat)

Monik, sinemaya gitmiş bire bir dönem. Kimsecikler yokmuş. Makinist ve o!

Reklamlar başlamış.

“Geçiniz reklamları” demiş!

Makinist ise, “mecburum” yayınlamaya diyerek tutturmuş.

Monik, “nasılsa seyretmiyorum deyip,” makinistle kavgaya tutuşmuş.

O dönüş duvarda görünmez olup, o mülevven kavgaya şahit olmayı  hangi çok isterdim.

Ya bile, Moniğin bugün ferişte olup, bu yazıyı okumasını diliyorum. Okuyorsa, ona şurası kaşımak isterim.

“Canan Mo, dem tüketeceğine, reklam birçok dakika diye sorup, dışarıda patlamış akdarı yemeyi karın edemedin mi? Alık dostum! Bak deminden, o büyüklüğünde sevdiğin hayattan, bir paket patlamış akdarı az yiyerek ayrıldın. Ne yaptın bunu? Haddinden Fazla er olmadı mı?”   

Nedim Saban / nedimsaban@superonline.com

Bir Cevap Yazın