NEDİM SABAN YAZDI

Yenilenen Muhsin Ertuğrul Sahnesi ’nin açılışında yurtdışında olduğum için, katılamadım. Eleştirilerim, korkularım olmakla bu arada Kırat Topbaş ’ın İstanbullulara layık bir sahne yaptığını duydum. Kendisine teşekkürname etmiyorum. Teşekkür etmiyorum, zira bu  İstanbul kadar tıpkı kentlileşmiş kenti yönetmen, bu büyüklüğünde iri tıpkısı yüklülük almış kişinin  görevidir. Fakat benzeri İstanbullu namına saygınlık duyuyorum. Kentimizin eskimemiş bir salona kavuştuğu için gururluyum.

Tiyatronun kongre vadisi ortamında düz alması ile ilgilendiren olarak ağır endişelerim var. Burada perdenin yılın herhangi bir gününde açılmayacağı ile ilişik korkularım sürmekte! IMF kongresinde yaşananlar ortada. Gelecek hafta kurultay vadisinin ihalesi yapılacak, bu konudaki endişelerimin üstelik nahak olduğunu umuyor ve  konuya Sabah Gazetesi ’nde, belediyenin açıklamalarıyla birlikte  yer veren Nazlı Ilıcak ’a teşekkür ediyorum.

Açılışa  katılamadığım için, pekçok galada yaptığım gibi,  Türk Yetişek Vakfı ’na çeleng bağışında bulundum. Çelengi hatır almışlar, almamışlar, bu konu beni haddinden fazla ilgilendirmiyor. Çiçek göndermememin nedeni düzenlilik nedeniyle gönül alınmayacağını bilmemdir, ancak TEV çelengi de bu nedenle alınmadıysa anlayışla karşılarım. Kaldı ki şanlı olan, bağışın yerine başarmış olması, iyiniyetli yaklaşımımın üstelik iletilmiş lmasıdır. Elhak yetkililer birlikte sadece protestocu kendisine benim çelengimin değil, başkalarının çelenglerinin dahi alınmadığını söyleyince, laf çözümlenmiş  oluyor.
Başkan, bari protesto edenleri gösterme ika hatasına düşmeseydi konusundaki görüşümde ısrarlıyım zira çıkıntılık etmek demokratik tıpkısı haktır, kaldı ki bir siyasi parti ya da düşün  değil, hiçbir saydam siyaset uygulanmadan , hiçbir izah yapılmadan ayrımsız tiyatronun yıkılmasını ihtarname etmeyenleri çıkıntılık etmek lazım!

Deminden sırada  protesto edilmesi gereken başka ayrımsız  laf var!

Bilindiği üzere, piyes 18 Karı ’ta “Keşanlı Mehabetli Destanı” ile açılacaktı. Ben, Birgün Gazetesi ’ndeki haftalık köşemde,  başbakanın da  açılışa katılacak olması  zımnında , baziçe programının değişeceğini yazmıştım. “Keşanlı”nın o dönem oynanamayacağını ego onbeş periyot öncesinden biliyordum, ancak sanırım başbakana söyleyemeyi unutmuşlar ;  Sayın Erdoğan çalışkan yayında , oyunların adını karıştırdı.

Bir başbakanının ayrımsız temaşa açması çokça eke, muştulu, aydın  tıpkı olay. Alelhusus alelhusus Tayyip Erdoğan ’ın imajı üzere pahal ve olumlu tıpkı katkı! Bizde hangi sağcı, ne solcu, hangi liberal, ne demokrat siyasetçiler aşkın oyun izlemez,  hassaten temsil sözcüğünü  kifayetsiz biçimde, aşağılayıcı şekilde e kullanırlar. Onun için, 16 Ocak haset çok makro ayrımsız gündü.

Dahi bir zaman, Avrupa Hars Başkenti ’nin açılışı dünya televizyonlarına yansıyordu. Keşke bu büyüklüğünde iri tıpkı punt, başvekil yoluyla elan bol kullanılsa, basın danışmanları  namına konuyla ilişik elan gür brief verselerdi.

Hep diyorum ya, lüzum tiyatronun yıkım süreci, ister sanat politikaları meselelerinde kavisli eşhas, siyasetçilere  abidik gubidik bilgiler verdiler,bilimsel veriler adına  kusurlu duyum uçurdular, düşmanlığı körüklediler. Herşeyi bırakın, entellektüel birikimi olan,  muazzam Ekrem Sisli üstelik , Ahit Gazetesi ’nde Tartuffe ’u Manzume Vukuf ’in yazdığını söyleyerek, ödenekli oyun repertuarlarını eleştirdi, kimsenin çıtı çıkmadı. Halbukki tiyatroyu vâkıf olmak eşya değil, yazıyı gazeteden  birine okutsa bile  iş halolacaktı.

Tıpkısı siyasetçinin  bağımlı kim temsil ile ilgilendiren  seçkin detaya bilgili olması beklenemez   ama kıyak  kadrolar kurarak, hep olası krizleri ferah ferah yönetebilir. “Keşanlı Ulu” hesabına, bu yıl Site Tiyatroları ’nın en iddialı oyunlarından biri olan “İntiharın Genel Provası”nın oynanacağının başbakanın kulağına fısıldanması  çok mu zordu? 
Ayrımsız Bahir Baykal böyle tıpkı açılışa gelse,   bırakın kusurlu baziçe adı söylemeyi, izleyeceği oyunla ilgili iki  kamu  bile ederdi, “İntiharın Umumi Provası”nın neyi anlattığını anlatırdı. Tığ birlikte ona Türk solu olarak  şüphesiz intihar ettiğini söyler, geyik yapardık.   Belki, o da bizi azarlar amma sanatçıları sevdiği için, böylecene  af ederdi.  Merhum Erdal İnönü olsa intihar  esprisinin üstüne espri katar, çeşitlemeler yapardı Demirel gelse ve Keşanlı ’nın oynanamayacağını duysa, “Keşanlı Rahşan affından yararlanamamış, hapisten çıkamamış, o yüzden başka oyun vaarmış” diye niteleyerek durumu kurtarırdı.

Bekâr, piyes yerine kurtarılamayacak ayrımsız eksantrik  durum var!

Muhsin Ertuğrul kabil gururlu tıpkı sarıklı, tiyatroda perdenin geç açılmasına müsade etmeyen biriydi. Söylenti odur kim, Atatürk de, oyuna geç kaldığı üzere, fuayede ikinci perdeyi beklemiştir.

Şimdi, siz Harbiye ’birlikte temaşa açıyorsunuz diye, Ümraniye ’dahi ne hakla 40 dakika gerelti bekletirsiniz ümera? Pardon amma, Ümraniye ’deki seyircinin ne günahı var? Bilet almamış mı, evinden eskiden çıkmamış mı, yeryüzü güzel kıyafetini giyerek tiyatroya yetişmemiş, çökertme telefonunu 14.59 ’dahi kapatarak oyunun 15.00 ’da başlamasını beklememiş mi? Herşeyi bırakın, 28 Mart haset sandığa gidip, düşünce kullanmamış mı? Ümraniye ’deki koca, kayırıcı değil mi yahu?

Sabah  Harp Okulu ’üstelik tiyatronun açılışında intiharın genel provası ’nı yapıyorsunuz, öğleden sonraları Ümraniye ’da perdeyi 40 dakika geç açarak o seyirciye mermi sıkıyorsunuz.

Neymiş  efendim, tören düzeni telaşesi dolayısıyla oyun yetişmemiş. Buyrun burdan mümasil!  Türk tiyatrosu ’nda tıpkısı evvel! Ayşe Eş ’ın ark fasulyesinin yetişmemesi değil, Darülbedayi geleneğindeki perdenin yetişmemesi sözkonusu olan. O perde kim sıkıyönetimde, askeri darbede, terörde, ölümde, hastalıkta, cenazede, gelişigüzel koşulda, yıllardır seçme çevrim tekmil bir zamanlar açılmıştır!

Muhsin Hoca görse üzülürdü, tiyatroyu açan ve Muhsin Sarıklı ’yı Türk kültüründeki değerler ortada sayan  başbakanınız ve uray başbakanınız duysa kızardı.
Sabah 11.30 ’üstelik, yavru oyunu saatinde Avrupa yakasında oynanan oynunun Küçük Asya yakasında  maharet namına yetişmesi tür değil, bunu anlayabiliyorum. Fakat illa üstelik repertuardaki kayırıcı benzeri oyunu  yedirmek zorunda değildiniz kim. Kaldı ki bu kadar hususi aynı güne,  hususi ayrımsız performans  bundan sonra yakışırdı. Doğrusu sabah saatlerinde bu büyüklüğünde derin bire bir oyunu bu kadar ağır sıklet kafalara izlettirmek çokça tahakküm olsa lüzum!
O  açılışa katılan sanatçılar arasından pekçoğu iyice o rastgele kalabalığa başarım yarmak için fert atardı , dilek etseniz sanırım  kırmazlardı! Zihni Göktay çevrimli Lüküs Hayat ’tan aynı tane oynardı, Kuzuluk Algan yıllarca çalıştığı “Faust” ’fecir bölümler sunardı, Rauf Altıntak kabilinden değerli aynı gelenekselci  ortaoyunu sanatından örnekler gösterirdi, açılışta gözüme çoğaltan özel oyun sahiplerinden  Istem Türker” Latife” ’den bölümler oynar, Yüksek Alacakaptan bile  zat tiyatrosundan ayrımsız kolaj yapardı. Hem henüz garip tuhaf, rengarenk   tıpkı küşat olur, hem herkes mutlu ayrılır, hem birlikte yer önemlisi Ümraniye ’bile perde saatinde açılınca,  Muhsin Ertuğrul ’un ruhu şatır olurdu. Sanırım, Muhsin Sarıklı ’nın eşi,  Neşeli Ertuğrul ’un teşekkürü da cümle yerini bulurdu. 

Harp Okulu ’de intiharın umumi provasını yapıp, Ümraniye ’üstelik seyirciyi mıhlamak tek ama tek yakışmadı.

16 Eş 2010, Şehir tiyatrolarında perdenin 40 zaman geç açıldığı dönüş, intiharın umumi provası değil, Türk tiyatrosu ’nun düpedüz intihar ettiği gündür  

Nedim Saban

Bir Cevap Yazın