Nedir bu ‘etek’ takıntısı?

Erkeklerde benzeri “eteklik” giyme takıntısı/saplantısı/korkusu/endişesi var ki sormayın gitsin. Birbirlerini aşağılamak mı istiyorlar, etek giydirip dolaştırmakla tehdit ederler ve ukubet yerine bunu akıllıca görürler veya aynı sözün arkasında mı ara vermek istiyorlar, dedikleri olmazsa “eteklik giyip dolaşacaklarını” söyleyerek ne büyüklüğünde ayvaz olduklarını ispatlamaya çalışırlar.

Hakeza yaparken sözde ayvaz olmayı yüceltip eş olmayı küçümserler. Ve de bunu çok mehabetli bir marifetmiş kabil sergilerler.

Oysa bilmezler kim insanın aslı kadındır. Temas canlı asıl rahmine düştüğünde dişidir. Şayet erkeklik hormonu devreye girerse, koca adına yollarına bitmeme ederler.

Yürürler ama temas ayvaz doğan eş olmaz. Henüz doğrusu insan olanaksız. Bire Bir erkeğin adam olması amacıyla, içindeki kadınla barışması gerekir.

ADAM BAŞLAMAK

Yani büyümek amacıyla aynı erkeğin:
1- İçindeki hassas erkekle, hassas ve duygusal erkekle barışabilmesi,
2- Kendisini sevgiye açabilmesi, sevgiden ve aşktan korkmaması,
3- Kadına kaçınmak duyması, kadını sevmeyi, ölçüm etmeyi bilmesi, kadınla tıpkısı yaşamı paylaşmayı kabul etmesi gerekir.

Benzeri erkek o zaman çevresi vasıtasıyla sevilir, sayılır, bilge hesabına konur, sözü dinlenir. Bu rical az çok kırılgandırlar. Ve onları kıpırdak eden birlikte bu kırılganlıklarıdır.

Bu tespiti işleyen “Ayvaz Tutmak Koca Atilmak” kitabının yazarı psikolog Esin Acıman. Acıman, “Dışta gördüğünüz gücün içte kabul edilen zayıflıklar olduğu ruhsal tıpkısı olgudur. Kırklı yaşlara gelince avlu anlamlaşıyor. Göğsümüzün ortası oyuluyor. Farkında koyulmak, kendimizi temyiz etmek, bu oyuğu genişletiyor. Ilişik, yara ve kederlere saha açıyoruz. Bire Bir ayvaz bunları yapabildiği antlaşma eş oluyor” diyor.

ERKEKLER ÜSTELIK YİTİYOR!

Dileğimiz bu erkeklerin sayısının artması. Galatasaray turu geçerse eteklik giyip Kadıköy’da dolaşacağını, daha evvel de “kadınların futboldan anlamadığını söyleyerek” tıpkı avrat sunucuyla bir ortamda bulunmayacağını söyleyen çarkıt tıpkı futbolcunun, rastgele iki nedenden belde dahi eleştirilmesi, hassaten tepkilerin kadınlardan çokça erkeklerden gelmesi umudumuzu artırıyor.

Kadının küçümsendiği, yüklülük ve takat gördüğü, dışlandığı tıpkı dünyanın erkekleri birlikte mübrem yerine küçümsenir, takı ve hız görür, dışlanır.

Bu tespitleri yapan “Erkeğin Yittiği Yerde” kitabın yazarı tenkitçi Zeynep Ergun’un dediği üzere: “Türkiye’nin dünü ve bugünü pederşahi bir dizgenin ‘baba’ imgesinin, koca söylemlerinin, eş metinlerinin ortamında sıkışmış görünüyor. Meğer babalar bile umum erkekler kadar tek kesintisiz yitiriliyorlar. Skala ve korkularının yükü altında bozgun, zat kendilerine yitiyorlar. Erkeğin yittiği yerdeyiz.”

SES KAYA GÜLER / BAKIR ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın