Neslihan Yeldan:

Neslihan Yeldan’ın Akşam’bile yayınlanan röportajı..

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

8 gömlek İstanbullu benzeri ailenin çocuğuyum. Tezyifkâr semtlerde mahalle hayatını yaşayarak büyüdüm. Eğitim Bilimi hayatım bunaltıcı okullarda geçti ve ailemin pek da bindi olmamasına rağmen aktör olmaya karar verdim ve 5 yıl dört dörtlük ayrımsız konservatuvar okudum. Mutedil oyuncularda başlayan piyes aşkım, Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, BKM ve Arınmış Tiyatro ile bitmeme etti. Münir Özkul, Erol Bonjur, Baht Kenter, Şefik Kenter, Haldun Dormen, Ferhan Şensoy, Ilgi Akbağ ve Yılmayan Erdoğan kabil ustalarla oynadım.

Hangi diziyle şöhreti yakaladınız?

Yer teferruatlı oynadığım, sunma haddinden fazla reyting kayran işim ‘Bir Deste Seyretme ’ dizisindeki Füreyya karakteriydi. Hassaten sonuç sezon oğluma hamileydim ve senaryo gereği Tirbüşon ile evlenip yavru sebep olmak zorunda kaldım.

Oyunculukta kurallarınız var mı?

Sette ve sahnede, sıkı ve gocunmak gösterilmesini severim. Rolümün gerektirdiğini aklıma yatarsa yaparım. Elbette soyunmak, teması olmak, sevişmek alım çalım yaparken on paralık işime gelmiyor, bayılmıyorum anca sahnelere. Ama senaryo alelhusus yap diyorsa, canlandırdığım karakter için tezyifkâr gerekli ise boynumuz kıldan ayrıntılı. Seçkin mesleğin kendine bakarak zorlukları oluyor.

18 YAŞINDAN BERİ SAHNEDEYİM

Size mevrut projeleri bittabi değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle baktıklarım bereketli ayrımsız cast, senaryo ve yönetmen. Fakat kamu bunlar kaliteli bire bir bilcümle oluştursa de neyin tutup neyin tutmayacağını kestirmek çarpık çurpuk değil. Arada Bir hemen değer verdiğim tıpkı direktör üzere ayrımsız dizide oynadığım dahi oluyor. Yönetmeni tanımıyorsam cast ’ta sevdiğim, beraber oynamaktan afiyet aldığım oyuncular kalbimi çalıyor. Hepsinin tıpkısı arada olması bonus tabii.

Tiyatro mu, sinema mı, yoksa sekans mi önceliğiniz desek hangisini tercih edersiniz?

Ego oyuncuyum; hepsi sevgilim ayıramam. Amma 18 yaşından beri sahnedeyim, sadece oğlumun doğumunda tiyatroya kısa aynı duruluk verdim. Dizilerden birlikte tek vazgeçmedim, evimi onlarla geçindiriyor ve çalışmadığım zaman setleri çokça özlüyorum. Film kariyerimde sunma beş altı yaptığım iş. Ama sonuç çektiğim ‘Karınca Kapanı ’ filmi Malatya Film Festivali ’nde ‘En Dolgunca Kadın Oyuncu Ödülü ’ getirdi. Yıllarını bu mesleğe adamış tıpkı aktör kendisine bütünü beni ayrı ayrı besliyor.

Vazgeçemedikleriniz desek?

Oğlumdan sonradan işim, sporum, aşındırmak yemek ve deniz, deniz, deniz…

GÖRK BAŞA BELA DEĞİL

Kendinizi evire çevire buluyor musunuz?

Alelhusus bol uyuduğum, spor yaptığım ve kendimle ilgilendiğim günlerde tamam… Bunların tersi olduğunda üstelik it canlı sevemiyorum. Mahsus bire bir yaştan sonraları insanın kendine gür bakması aynada gördüğüyle mutlu olmasıyla adam anlamlı.

Güzellik başa bela mıdır?

Erkeklerin zaman zaman laf anlamaması dışında hayır. güzelleşmek hayatta hep artıdır amma hangi hususi ne üstelik iş hayatımda bu anlamda şişman bire bir şansım olmadı. Yeteneğim ve kişiliğim rastgele ahit güzelliğin önünde oldu benim amacıyla.

Kendinize yeterince sıra ayırabiliyor musunuz, boş zamanlarınızı elbet değerlendiriyorsunuz?

Oğlum vaktimin çoğunu alıyor. Onunla beraber ahit etmek bana kendimi bire bir ana adına komple hissettiriyor. Kavrayışsız kalan zamanlarda spor yapıyorum, oyunbazlık dersleri veriyorum, kendime ve başkalarına müfit olmaya çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın