Netenyahu’dan İran çıkışı!

Hürriyet’te düz kayran habere göre Netanyahu yaptığı bağlanmış açıklamada, “İran, 5+1 ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmaya rağmen çekirdeksel zırh sahibi olma arzusu taşıyor. Ortadoğu’dahi istikrarı sarsmaya ve dünyanın farklı bölgelerinde yıldırı eylemlerine devam ediyor” ifadesini kullandı.

Tıpkı ihlal olması ihtimaline kıymet İsrail’in anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığını izleme edeceğini dile getiren Netanyahu, nazik devletler ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nı (UAEA) İran’ın çekirdeksel santrallerinde ve gayrı bölgelerdeki çalışmalarını yakından izlemeye çağırdı.

İSRAİL ÖZ GÜVENLİĞİ IÇIN ELİNDEN GELENİ YAPACAK

“SEÇME ihlale karşı uygun ayrımsız karşılık verilmemesi durumunda İran, çekirdeksel silah ihya çalışmalarına ve bölgede istikrarı sarsan faaliyetlerine bitmeme edebileceğini düşünecektir” ifadesini kullanan Netanyahu, İsrail’in özlük asayiş ve istikrarını destek olmak üzere elinden geleni yapacağını vurguladı.

İran ve Birleşmiş Milel (BM) Asayiş Konseyi’nin daimi üyeleri ÇAKER, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (5+1) ortada 14 Orak Ayı 2015 tarihinde Viyana’dahi varılan konvansiyon, İran’ın çekirdeksel faaliyetlerini UAEA denetçilerine açmasını, buna bedel denetçilerin onayından sonradan İran’a müteveccih yaptırımlar kaldırılmasını öngörüyordu.

UAEA ONAYLADI, SU AÇIKLADI

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) gücük müddet önceki, İran’ın 14 Temmuz ’dahi akseptans edilen çekirdeksel anlaşmaya akıllıca namına muktezi önlemleri adına getirdiğini onaylamış ve sonrasında Avrupa Birliği (AKARSU) Aut Ilişkiler ve Düzenlilik Politikası Faziletli Temsilcisi Federica Mogherini, İran’a makbul iktisadi ve mali yaptırımların kaldırıldığını bildirmişti.

Bir Cevap Yazın