Nevval Sevindi baştan kanserin pençesinde…

Yeniden Kanser!

11 sene önce amansız hastalık olmuştum ve uyumlu kontrollerden sonradan istatistikî anlamda riskim ağız ağıza düşmüştü.

Ben birlikte her fani kabilinden rahatladım. Güzeşte yıl kontrollerimi 6 kamer aksattım. Ancak nesil kontrolünde safra kesemde 4-5 taş tespit edildi ve “hemen almalıyız” dedi doktorlar.

Tamlık ameliyatı tevhit ederken dostum onkolog Sevil Münezzeh (Mehmet Münezzeh ’ad kuzenidir) dedi ki: “Bu sene kontrollerini oldun mu?”

Yaptırmadığımı öğrenince; “zahir hakeza tıpkı şey yaparsın” diyerek kolumdan tuttu ve mamagrofiye götürdü. Böylecene sağlıklı memede kanserli bina bulundu.

11 sene evvel sol mememi alamayan amansız hastalık, bu el ikisini bir aldı ve ekinde yumurtalıkları bonus diye niteleyerek verdik.

Çünkü yapılan geniş testinde bu hastalığın geni bulundu köle. Doktorum onkolog Süalp Tansan üstelik “hiç riziko istemiyorum” dedi. Bana birlikte ameliyatlara girip geçmek kaldı.

İkinci kere kanserle buluşmak “kaybettiğin ve katiyen ulaşamayacağın aşkınla” buluşmak üzere.

Öyle dip aynı keder ve lüzumsuzluk duygusu veriyor ki, “rastgele şeyden vazgeçsem mi” diye niteleyerek düşünüyorsunuz. Daha Çok kurtulduğunuzu düşündüğünüz bir anda kucağınızda bulduğunuz kanserli hücrelerle “savaşayım mı, bırakayım mı” pazarlığı dahi aklınıza geliyor.

Bana bilcümle maneviyat veren ve ameliyatlarımı yapan doktorum Mehmet Tekinel duygularımı anladığı üzere tıpkı dolaşma bana yaptığı doğal gaz bezlerinden memeyle televizyona çıktım.

Benzeri önceki dönemde sol mememde gördüğüm radyoterapi yıpranmamış meme oluşturmamızı engelledi. Doktorum Serdar Ermiş baştan yapıyor sakat kalanı demincek.

“Cenabıhak beterinden korusun” derler evet, yekpare ayaklanma edecekken öyle şeyler başınıza geliyor ki bu altın atasözümüzün kıymetini anlıyorsunuz elbette.

Annem sabık sene Aile ayından beri mızrap kanseri tedavisi görüyor. Şu anda kemoterapide. Babam 8 kamer boğazında sâdır tümörle boğuştu, deminden çokça şükür 85 yaşında ve metin.

Kızımın tıpkı arkadaşının yaptığı değerlendirmeye ise haddinden fazla güldük: “Sizin yazlığınız Çernobil ’da miydi?”

Zinde ayrımsız zekânın bu esprisi güzel geldi.

Kanserin ikinci ziyaretinde yaşadığım “yine mi” duygusuyla çabalamak amacıyla çok çaba harcadım. Tafsilatlı müddet abece yazamadım. Sonra ameliyatlardan yazamadım.

Eşim Asillik, kızım Ulduz ve teyzem Günel, kız kardeşlerim bana güvenilmez bindi oldular.

Kardeş Kardeş herhangi bir şeye katlandılar. Bana 8 kamer baktılar, avuttular ve değme şeyin geçeceğini anlattılar.

Avlu göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor birlikte, kötü eyyam neymiş asır gibi uzuyor. Yaşayanlar bilir zaten. Yeniden da yegâne çare; hayata ve sevdiklerimize kabullenmek.

Gene gitmek. Yine insana hizmet.

Temmuz böylece eskimemiş bir monitör programıyla önünüze çıkacağım. Tıpkısı pusula hazırlıyorum, onu bitirmeye çalışacağım.

Sevenlerimle hayata devam edeceğim. Sevdiğim işleri yapmaya devam edeceğim.

Seçkin madde sevgiden üretiliyor.

Nevval Sevindi /haberaktuel.com

Bir Cevap Yazın