New York Times:

MEMLUK gazetesi “Ordudaki geniş tasfiye sürerken ülkenin ne ölçüde savaşa amade olduğu konusundaki kaygıların büyüdüğünü” bile yazdı.

BBC ise, “Kalabalık, tafsilatlı bir süre tiran laik devletin koruyucusu kadar görülüyordu ancak mevcut Islam yanlısı hükümetin iktidara geldiği 2002 yılında dokunulmazlığını kaybetti” görüşünü dile getirdi.

GÖZYAŞI toplantılarında tutuklu kâin 40 general ve amiralin emekliye sevkedilmesi mahdut dışında de ilgi çekti.

New York Times, karar için “Hükümetin, bir zamanlar boyun eğmeyen orduyu evcilleştirmeyi amaçlayan en üst adımı” yorumunu yaptı.

New York Times, tekaüt edilen faziletli rütbeli subayların hükümeti devirmeye müteveccih bir fent kurmakla suçlandıklarını belirterek kararı, “Hükümetin bir zamanlar üzeri eğmez orduyu evcilleştirmeyi amaçlayan en son adımı” kendisine niteledi. Gazete şu yorumu yaptı:

“TÜRKİYE HANGI ÖLÇÜDE SAVAŞA HAZIR”

“Ordudaki geniş ayıklama sürerken Suriye sınırındaki istikrarsızlığın yoğunlaştığı bir dönemde Türkiye ’bile ülkenin ne ölçüde savaşa hazır olduğu konusundaki kaygılar büyüyor.” KÖLE gazetesi Türk hükümetinin özellikle Suriye ’deki Kürt ayrılıkçıların ülkedeki krizi Türkiye ’yi saldırmak üzere bahane yerine kullanmalarından kambur duyduğunu kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Türkiye ’nin güvenliğinin tehlikeye girmesi halinde karşılık vermekle “gözdağı ettiğini” yazan ceride, ayrımsız Türk uçağının Haziran ayında düşürülmesinden bu yana ordunun Suriye sınırı süresince bukağılık ve silah konuşlandırdığına dikkat çekti. Gazete “Analistler, Cuma haset Reisicumhur Abdullah Gül eliyle onaylanan, ense düzey subayları mütekait ika kararının, hükümetin laik muhaliflerinin kökünü boşaltmak amacıyla attığı akıbet aşama olduğunu söylüyor” dedi.

 “KARGAŞA, DOKUNULMAZLIĞINI KAYBETTİ”

NYT, “Cıvıl Cıvıl, detaylı bire bir süre ceberut laik devletin koruyucusu gibi görülüyordu ancak kâin Islamiyet yanlısı hükümetin iktidara geldiği 2002 yılında dokunulmazlığını kaybetti” iddiasını dile getirdi.

Erdoğan ’ın Türkiye ’nin tarihinde dört hükümeti deviren kargaşa üstünde sivil kontrolü kuruluş ettiği için övüldüğünü kaydeden gazete şunları yazdı: “Ancak hükümetin, iddia konusu ayrımsız darbeyle ilişkin yüzlerce general, gazeteci ve siyasiyi tutuklayarak cezaevine göndermesi, hükümetin darbeyi rakiplerini tutuklamak ve İslamcı gündemini ilerletmek için kullandığını söyleyenler marifetiyle çokça kaba biçimde eleştirildi.”

BBC: “SORUŞTURMALAR ORDUNUN CEMIYET ÜZERİNDEKİ AKTIF ETKİSİNİ ZEDELEDİ”

GÖZYAŞI kararları, BBC ’bile dahi bahis oldu. BBC, ”Türkiye, ‘çarpış komplosuna katılan ’ generalleri mütekait etti” başlığını kullandığı haberinde “On senelerce Türk ordusunun toplum üzerindeki kaka kontrolü ‘yoğun celal ’ olarak biliniyordu” ifadesine meydan verdi.

2008 yılından bu yana yüzlerce subayın, iddia konusu benzeri çarpış komplosuyla ilişkin adına tutuklandığını kaydeden BBC, “Neymiş ‘Ergenekon ’ ve ‘Varyos ’ çarpış komplolarına ilgili soruşturmalar, ordunun Türk siyaseti üzerindeki kivrak etkisini zedeledi” yorumunu yaptı.

AKP ’yi eleştirenlerin, soruşturmaların “siyasi” olduğunu söylediklerine ilgi çekilen haberde “Tanınmış akademisyenler, gazeteciler ve hukukçuların dahi ‘darbe komploları ’na ait soruşturmalar kapsamında tutuklandıklarını” belirtilerek “Çokları, bibi yargılanmayı bekliyor ve bazıları haklarında itham getirilmedi dahi ” denildi.

ANKA

 

 

Bir Cevap Yazın