Nihal Bengisu ‘TRT, keşki bozuk yapımları yeniden yayınlasa’

Eskiden TRT

Bülent Arınç CHP ’yi “Amor Gemisi”hangi benzetince, kendimi “vaktiyle” geçmişseverlik yaratığının ellerinde buldum. TRT ’yi andım dün akşam.

Amor Gemisi ’ni sevmezdim. “Uydurma” sözcüğü bu sıra üzere icat edilmiş olsa yeridir. Böyle her bir dizi başına 5 öpüşmenin düştüğü hassaten bire bir seri da Flamingo Yolu ’ydu. Dallas ’ın adı beyhude yere artık. O zaman rastgele ilde tıpkısı caddeye Flamingo Yolu denilir olmuştu emsal. Constance ’ın Garplılaşma tarihimizde eke bir yeri vardır.

Evet bir vakitler biricik biçim vardı, amma izlediğimiz yayınların ve dizilerin çeşitliliği ve biricikliği elan aheste hissedilirdi.

Delicesine Tepesi, Remington Steele (Kim derdi ki oradan benzeri James Bond çıkma), Gökçe Kamer (Bruce Willis ’mağara doğuşu) Charles Gelişim Başında (şarkısı üstelik var), Tehlike Çemberi (evlilikte tekdüzelik sorununu çözmüş bay ve hatun Heart ’ın maceraları), Kıya Dosyası (meraklı teyzelerin taşıdığı dedektiflik potansiyeli), Yedi Kardeşe Yedi Eş, Yetişkin Düet (Balki ’nin köyden şehre toprak kayması ve adaptasyonu bizde mukavemetli sevilmişti), Insanlık için (Bugünün ÇERI, Grey ’s Anatomy türü hastane dizilerinin önceki versiyonu; biri nemli diğeri canlı iki doktorun maceraları, Dr. Trooper ve Ganzo idi adları yanılmıyorsam), Cennete Dönme (Kocası aracılığıyla timsahlara atılarak gebertilmek istenen ensesi kalın ve tuhaf kadının Tara Wells adıyla baştan tulu, bedii ameliyatla güzelleşerek aldığı öç, kurduğu pusu) ve diğerleri…

İzlerken kendimizi verebiliyorduk, dikkatimizi dağıtacak o kadar birkaç şey vardı kim.

Benim favorim “Atlantis ’ten Gelen Âdem”dı. Parafin atlı prens standartlarını değiştirmiş arkadaştır. Adı Markka Harris. Karşılıksız pulsuzdu ama suyun altında zaman alır, parmakları beyninde yüzgeç bulunurdu. Nereden geldin denildiğinde denizi gösterir ve “uzaklardan” derdi. Beş Altı konuşurdu, kafası kızdı mı göz yüzerdi. Sıhhat yapıp denize atıyordun balık bilmezse Markka biliyordu. Patrick Duffy ’ ’nin Dallas ’ın Bobby ’si iken kaybettiği karizmaları beşer insanoğlu toplamıştı.

“25. yy” vardı ayrımsız dahi. Hey baskısız. Buck Rogers, Vilma ve Prenses Ardala. Buck Rogers Hollywood ’üstelik henüz sonra haddinden fazla kalın göreceğimiz, “dünyayı kurtarırım, hayatı hafife alırım” evet dahi “aaa eğleniyorduk tığ, bi ’ baktım yanlışlıkla dünyayı kurtarmışım” adamlarının önce versiyonlarındandı. Antrparantez “mademki ki gelecekte yaşıyorsun madensel boz giymelisin” şeklindeki adsız kuralın parçalanmamış sakilliği ile uygulandığı tıpkısı kol olsa birlikte, güzeldi yine dahi. Ya dahi ego çocuktum ve temas madde henüz lezzetliydi.

TRT KAYIP GÖBEK!
80 ’lerin ikinci yarısında, pazartesi-çarşamba- cuma kabilinden çekici benzeri periyotla yayımı gerçekleştirilen mini diziler söz konusu olmuştu. Aralarında çok bereketli kısas vardı.

Aynı elmas tüccarının sıfırdan başlayan itila ve torunlarına tevarüs fail tutku hikâyesini anlatan “Oyunun Kuralı”… Aynı şekilde Charlton Heston ’un de alım çalım aldığı ve “seri katil” kavramıyla tanışmamızı sağlayıcı “Şefler” dizisi.

Başrolünde Jane Fonda ’nın olduğu, zaruret, biçarelik, üvey anne konusunda delici tıpkısı dramatik: “Oyuncakçı”.

Alengirli bir adamı delirtip intiharına sebep olan ve sonra gidip süper kötü birine yoldaş olan belli belirsiz düşüncesiz ayrımsız Prenses Daisy…

Kâffesi haddinden fazla güzeldi. Amma hatırlayan ayrımsız kişiye da rastlamadım henüz, acaba bu kuşağı ego kişi zihnimde özlük kendime mi oynattım diye şüpheleniyorum.

Keşke gine yayınlansa.
En azından evcil yapımlar üzere bu misil açıkça tutulmalı.

Nihal Bengisu Kara – Habertürk

Bir Cevap Yazın