Nihat Doğan’ın merakla muhtemel kitabı imdi!..

Türkiye ’nin bildirme renkli simalarından Nihat Doğan, sanatkâr kimliğine bir dahi Survivor macerası ekleyerek mevki genelinde, hem yarış içerisinde ve hem bile konkur dışarısındaki yorumlarıyla dikkatleri konusunda çekmişti.

Yaptığı yorumlar, geliştirdiği felsefeler, insanı düşünmeye götüren özlü sözleri, bazı bazı sinirlenip haykırışı, kimi zaman de bahtiyarlık ifadeleri ile müzakere dünyasının hem sunma haddinden fazla yüzü sıcak ve hem da en haddinden fazla eleştirilen tıpkı yüzü oldu.

Nihat Doğan, başarıya doyulmak bilmiyor. Olur, o, demincek birlikte zat felsefesini anlattığı bire bir tezkere yazdı. BIR IKI yayınları tarafından Nisan ayında piyasaya verilen kitabın adı: “Memleketimin Koyunları”

Nihat Doğan, bundan tıpkı müddet evvel “Benim memleketimin koyunları de değişik bakar!” diyerek, yayınlayacağı kitabının işretlerini henüz o zamandan vermişti.

“Benim ülkemin koyunları, benzeri mesajdır. Tığ burada öz ecdadımıza, öz milletimize olan sevginin çıtasını yükselttik haddizatında bu tema ile… Biz bu ülkeye aşığız; doğusuna üstelik, batısına dahi, kuzeyine da, güneyine üstelik…” diye niteleyerek düşüncelerini tabir fail Nihat Doğan, ilave olarak şöyle diyor:

“Ayrıca ve hassaten, bizim aşkımız öylesine büyüktür kim, bırakın insanını; havasına üstelik aşığız, toprağına dahi aşığız, suyuna bile aşığız, çiçeğine de, böceğine de aşığız.. Hatta bırakın, havasını, suyunu, gülünü, dikenini; biz bu ülkenin kedisine da aşığız, köpeğine de aşığız!

Başkaca ve hatta, biz bu ülkeye, bu ülkenin evlatlarına, ecdadımıza, toprağına, kedisine, köpeğine kova olduğumuz büyüklüğünde, tallahi bile billahi bile bu ülkenin koyunlarına da aşığız!”

Ülke sevdasının yanında tarihi meselelere da değinen Nihat Doğan, kitabında Kürt-Türk ayırımının, bin almanak kardeşliğimize ne kadar zararlar verdiğini, ülkede barışın, huzurun ve mutluluğun kasılma edilebilmesi amacıyla neler yapılması üzerine çok tartışılacak öneriler sunuyor.

Kitabını niye yazdığına dair açıklamalarda bulunan Nihat Doğan şöyle diyor: “Elli yıl sonradan, beniz sene sonradan insanlar beni çok henüz gani anlayacaklar. Bundan Sonra düşünür mü derler, filozof mi derler, anormal mi derler, veli mi derler bilemem… Amma bu toprakların benzeri insanı kendisine haykırışlarımın açılımındaki sırrı keşfedecekler insanlar.

Diyecekler kim: ‘Yıllar evvel Nihat Doğan diye niteleyerek biri varmış ve gerçekleri olduğu kabil haykırmış, doğruları söylemiş! Bize demokrasiyi, özgürlüğü anlatmış, vesayete karşı isabet, halktan yana ergin, ezilenlerin yanı sıra ergin, Türk ’ü Kürt ’ü cömert tahsis etmek için uğraşmış, şarkılar yapmış ve zulme dur demiş. Fildişi Rengi kulelerinde oturup bölüt zulmedenlere, zalimliklerine ‘Kâfi! ’ demiş. Aha böyle ayrımsız Nihat Doğan kompozisyonu yemek yerine bu kitabı yazdık.”

Kitapta sabık temel başlıklar ise şöyle:

-Memleketimizin koyunları şüphesiz değişik bakıyor?

-Cumhuriyet elitistleri hastalık diyanet düşmanlığı yapıyor?

-Osmanlı’nın mirasını şüphesiz reddettik?

-Sulh süreci illet istenmiyor?

-TürkKürt kardeşliği bozukluk kurulamıyor?

-1071 Türk ve Kürt halkları üzere sebep yüce?

-Seyahat olaylarının büyük resminde neler var?

Bir Cevap Yazın