Nilay Örnek’ten ‘Muhteşem Yüzyıl’ yorumları..

Sülüman ’ın sonuç şansı!

Bir gün mahiyet bir “yabancı seri junkie”siydim; günlerimi CNBC-e ’nin kitap akışına bakarak planlar, sevdiğim dizilerin DVD ’lerini ele geçirdiğim takdirde bire bir izin günümü odadan bile çıkmadan geçirirdim.

Arkadaşının apandisitinin patlamak amacıyla olduğunu LEŞKER dizisinden edindiği tecrübeyle anlayan, elektronik beyin kartuşunun içine saklanan beyaz ve kokainin köpeklerce fark edilmeyeceğini CSI ’dan öğrenen, çocukluğunda beş müsamere kasedinin üstüne de yeryüzü sevdiği seri olan “Beyaz Zehir Röfle”yi çekici; “Fame-Ün” evet bile “Ziyaretçiler”in benzeri bölümünü seyredemedi diye eksiksiz zaman mızıldanan biriydim.

Nip/Tuck, Lost, Monk, Dexter, Prison Break, House, How I Duygulanma Your Mother, Six Feet Under, CSI (ama New York), Everbody Loves Raymond, Sex and the City, Smallville, The Simpsons, South Park… Şu bünyeye çokça husus indirdim!

O çevrim ocak halkıyla bile “domestik” ve “ecnebi” diziciler namına ikiye ayrıldığımız için fakat reklam aralarında görüşebildik. daim karakterleri nüfuz etmek üzere yerel dizilere birkaç kesim baktım; sonraları bir kenara attım.

LANET PARGALI LANET!

Hangi ahit kim “Mehabetli Çağ” başladı; hanedanıma nurlu doğdu! Benim birlikte bire bir dizme vardı artık. Perşembe sabahları kızlarla ayrımsız araya geliyor, buğulanmış gözlerle “Pargalı İbrahim ne adamakıllı çaldı kemanı” antetli muhabbetlere giriyordum. Efektlerin ensiz olduğu cidal sahnelerinde ya bile Macar Kralı ’nın kırıcı düzencilik ve diyaloglarıyla ‘sivrildiği ’ anlarda keyfim kaçsa birlikte, “Muhteşem” Süleyman, Hürrem ’ine söylediği aşk sözleriyle beni esasen tavladı.

Bire Bir da yıllar yılı sanatının hastası olduğum “Matrakçı Nasuh” diziye iyice dahil oldu ki değmeyin keyfime… Ne “Süleyman” birlikte diyemeyen Hürrem ’in harf sektirmeden Lafız-i Şehadet getirmesi garibime gitti, ne üstelik yabancıların ‘fay ’ da olsa Türkçe konuşması…

HÜRREM ’DEN KADINLIK DERSİ!
 
Bi dahi o Hürrem neydi; işvesi cilvesi benim bile hoşuma gitti. Isyancı, zeki, dombili; cilvebaz, tamahkâr ve sevişkendi tıpkısı sefer…

Sıkıntı çekti, ağladı zırladı, fenomen çıkardı, şirretlik yaptı… Ama “erkeğini” görünce batın birlikte attı; stand-up da yaptı! “Yaş silahı”nı de eskiden kullandı, sızlanma hakkını de… Kadınlık dersi ondan alınmalıydı!

Metin haddinden fazla emanet benim üzere müteessir olacak ki, Topkapı Sarayı ziyaretçi sayısı tavan yaptı; ruz kitaplarının satışı arttı; Hükümdar bestelerinden, anılarına, mektuplarından gömleklerine herhangi bir madde baştan rabıta görmeye başladı.

ENTRİKADAN, BAĞRIŞTAN GINA GELDİ

Ancak son iki bölümdür ben da dayanamıyorum dizideki entrikalara, onların aynılığına.

Birilerini ağılama durumu ayrımsız cins “ebe”cilik oyununa döndü, Hürrem ’in bebeğinin kendisinden alındığını sanıp Saray ’ı birbirine katmasından, avaz avaz bağırmasından usançlık geldi!

Iğ Prenses ’teki cadı kabilinden giydirilen Nebahat Didar ’ye, Dadı Hatun, Nigar Kalfa ve Sümbül Koca ’ya bayılsam de kol tekliyor çıktı. Bu geceki Binnur Kayaç ’lı bölümle dizinin yeniden sakat temposunu yakalamasını umuyor, Meral Okay ’a tek Türk dizimi elimden almaması üzere yalvarıyorum: Düzen bereketli fena hâlde dahi amor gelişigüzel antlaşma çıktı satar!

Nilay Yaşıt

Bir Cevap Yazın