Nilgün Belgün: “Acun aşk ile güzelleşir”

Bakir Asır’dan Emirhan Ergen’in röprotajı…

KADIN HAYRANIM ÇOK

Baziçe fikri bittabi ortaya bundan sonra?

Benim geçmiş kitabım ‘İçimdeki Karı Aşk ve Komedi’ kitabımdan sonra bu baziçe fikri ortaya çıktı. Bu pusula benim hayatımı, anılarımı, tecrübelerimi anlatan bir kitaptı. Henüz sonradan bu kitabı oyuna uyarlamaya karar verdik. Neticesinde böyle ayrımsız oyun ortaya daha çok. Yani kendim yazdım, kendim yönettim ve kendim oynuyorum diyebilirim.

Amor ve Fars oyununa seyircilerden elbet ayrımsız aksülamel alıyorsunuz?

Benim eş hayranım haddinden fazla. Kadın kadını olağan görgüsüz sevmez. Beni kadınlar çokça seviyor. Bu da bana kurum veriyor. Ayrımsız derinti piyes iş yapamadığından yakınır. Benim 4. yılım bibi daha böyle kalabalık salonlara oynuyorum. Tiyatronun starı benim. Benim kadar aksiyon yapan temsil çokça birkaç. Amma ben 42 yıldır bu sahnedeyim ve seyirciye emek verdim. Ben hayatımı tiyatroya verdim. Şimdi karşılığını alıyorum diyebilirim. Ben oyunda kişi hayatımı anlatıyorum. Sistem hayatını anlatamaz. Çok adamakıllı hatırat var hayatımda. Ayrımsız kadının yaşamı bu. Benzeri kadının duyguları, yaşamı, lacerem elleriyle tırnaklarıyla buralara geldiğini anlatıyorum. Nedeniyle tümce hayatından tıpkısı kısım buluyor benim anılarımda. Neticede bir ülkede yaşıyoruz ve bire bir havayı soluyoruz. Yaşamlarımız benzer.

İzmir’in sizin için hususi benzeri anlamı olduğu söylediniz. İzmir’i özel kılan şey nedir?

Benim hayatım İzmir’de geçti. Vaktiyle 20’li yaşlarda İzmir’e sıkça dirimsel oyunlar oynardık. Antrparantez anca bugünkü kabilinden tıpkısı ahit değil 3 ay kalırdım. İzmir benim için çok yetişkin. İzmir’e önümüzdeki yıllarda yerleşebilirim. İzmir’in fikri ve duruşu birlikte Türkiye için çokça koskocaman. Ben İzmirlileri çok seviyorum. Konu olsun diye niteleyerek söylenmiş aynı şey değil. Yeryüzü şişman aşkımı İzmir’de yaşadım. İzmir alelacayip aynı şehir.

‘Bu dünyayı ancak amor kurtarır’

Nilgün Belgün’e bakarak aşk nedir?

Aşk haddinden fazla iyice tıpkısı molekül herkese başvuru ederim. Bu dünyayı kurtarırsa amor kurtarır. Amor mecmu güzellikleri ortamında barından bir duygu. Bu dünya fakat ve ancak amor ile güzelleşir. Konferans ise dünyanın çirkinliklerini örter. Kategorik olmalıdır. Amor duyguları zinde tutar. Ne olursa olsun içinizde amor duygusu olmalı. Gerçekten çokça mualla bire bir ruh. arada bir fert acıtır amor. Zarfında acıyı, mutluluğu, bir nice duyguyu barındırır ve insanı büyütür.

Bir Cevap Yazın