Nitelikli dalgı kuşkusuz sağlanır?..

Yeni Asır’dahi düzlük düzlük habere bakarak bazılarımıza bakarak aymazlık anları hayatımızdan boşa güzeşte zamanlar gibi algılanabilir.

Ancak uykudan elde ettiklerimize benzeri bakınca haddizatında bu algının ne kadar kusurlu olduğu gerçeği ortaya kazanç. Ongun tıpkısı uykunun ardından düzene giren sistemlerimiz bunun en ferah göstergesidir. Sinir sisteminden dolaşıma, savunma sisteminden solunuma birçok dizge faaliyeti uyku ile akilane mütenasip adına aktiflenir. Sonunda ongun bir uykunun peşi sıra bir nice dizge maksimum verimlilikte faaliyetlerini yürütme bedel. Matlup, özen ve fiziki takat sınırı mebzul tıpkı aymazlık ile artma göstermektedir. Incitici bir gaflet periyodu ise unutkanlık, can sıkıntısı, alacak bozukluğu kabil durumlara posta açar. Kesintili ve güçlükle gaflet sonucunda, öğrenme kabiliyetlerinde sukut ve algıda eksilme gözlenmiştir. Zira gaflet uykusu, öğrenilen bilgilerin pekiştirilerek gereksizlerin ayrıştığı tıpkı süreci içerir. Bu süreç uykunun dönemleri olan yüzeyel ve ağır uyku periyotlarında gerçekleşir. 

 
DÖNEMLERDEN OLUŞUR 
 
Sahn standartlarımızın olmazsa olmazlarından olan gaflet yüzeyel ve koyu tutmak amacıyla iki periyottan oluşmaktadır. NON-REM ve REM kendisine isimlendirilen bu dönemler ise mürettep olarak devreye girer. Evvel dolaşma yüzeyel aymazlık dönemidir ve kestirmece adına 45 an kadar sürer. Bu süreci ağır uyku dönemi olan REM dönemi izler ve kısaca bu süreç de 15 zaman sürer.

Yani yüzeyel gaflet uykusu dilimi olan NONREM dönemi uykunun yüzdelik 75’lik dilimini kapsarken rüyaların üstelik görüldüğü dolaşma olan ağır uyku dönemi ise dalgı sürecinin yüzde 25’ini oluşturur. Bu yüzdeler hoşnutluk sınırlı kendisine değişim göstermektedir. Dalgı gâh standartları içermesine karşın hoşnutluk ve kişiye göre değişiklikler göstermektedir. Bu değişimin ise bir nice nedeni vardır.

Seks, kilogram, değme çor durumu, alınan ilaçlar, hayat şartları, beslenme, mesleki nitelik bunlardan takkadak bazılarıdır. Bütün bu etkenler uykunun süre ve periyodunda değişikliklere illet kabil. Ancak bebeklik ve çocukluk dönemi organ ve sistemlerin daha yeni yıpranmamış maltalık ile tanışmaya başladığı süreçlerdir. Bu dönemlerde organlar etken olmaktan ziyade dinlenmeyi yeğleme edecektir. Bu nedenle bakir doğan ayrımsız süt kuzusu günce 16-18 saat uykuya ihtiyaç duyabilir. Yaş ilerledikçe ihtiyaca sınırlanmış adına, dalgı saatleri azalır. Ancak uykunun önemi tek zaman azalmaz. Özellikle de beş döneminde ayrı tıpkı öneme sahiptir. Çünkü bu yaşlar mental ve fiziki gelişimin olduğu süreçlerdir. Bu dönemlerde gerekseme miktarınca alınan uykunun hisse senedi için çok şişman önemi vardır. Buna tutkun adına üstelik bu dönemlerde uykusunu gani alamayan çocuklarda aksiyon geriliği, ilgi bozukluğu ve başarısızlık üzere aksi durumlar ortaya çıkabilir. Yeryüzü eli nimetli dalgı saati ise tün uykusudur. 

 
AKŞAM UYKUSU DEĞERLİDİR 
 
Hep sistemlerimiz gece gaflet uykusu periyoduna bakarak dizayn edilmiştir. En cesim işaret birlikte organlarımızın mücahede saatleridir. Akşam temizlenme üstüne kurgulanan sistemlerimiz, gündüzleri bile aktivasyon üstüne şekillendirilmiştir. Akşam uykusunu destekleyen apayrı bir semptom birlikte hormonal değişikliklerimizdir kim bunlar arsında bildirme yetişkin olanı bile melatonin denen aymazlık hormonudur. Bu hormon akşam vahim yerine salınmaya başlar ve karanlıkta da maksimuma ulaşır. Tün uykusunu destekleyen başka aynı hormon ise kortizoldür. Bu hormon melatonin hormonunun tersine akşam azalır ve sabahleyin saatlerinde artım gösterir. Çünkü bu hormon vücudu hararetli tutan hareket hormonudur. Yapılan yüzlerce emek göstermiştir ki, geceleyin erken yatıp sabahleyin er kalkanlar daha birinci sınıf bire bir dalgı elde ettikleri için, elan dosdoğru, mutlu ve huzurludurlar. Ayrıca kilo problemleri de diğerlerine göre daha bile azdır. Sunu eli nimetli aymazlık saati akşam 21 ile sabah 5 arasıdır. 
 
Uykuyu bozan etkenler 
 
Uykunun nitelikli olması aymazlık dönemlerinin sıralanmış namına cümle yaşanması ile mümkündür. 
 
Berbat kıç tezahür: Toplumda hele son dönemde yaygınlaşmıştır. Bu rahatsızlıkta yatağa girer girmez bacakta tarif edilemez aynı veca sarrafiye gösterir. Kül yerine kesin rapor edilemeyen bu durumun mahiyet nedeni ise dönme yetersizliğine sınırlı bacaklarda meydana gelen hassaslıktır. Bu sorunun giderilmesi ile hastalanmış abat tıpkısı gaflet uykusu çeker. 
 
Dalgı apne sendromu: Gaflet Uykusu esnasında koku kesilmesidir. Bu ebat ise küçük dilin ve argıt kaslarının fariza yapamayarak çağ borusunu kapatması ile ortaya menfaat. Solunumun kesilmesi ile parasız koyu soluk kabul etmek amacıyla uykudan soluk ter içerisinde uyanır. Ara uzaklık uyanmalar ile seyreden gaflet sonucunda de derin uyku dönemleri tamamlanamadığı amacıyla aymazlık sıralaması bozulur. Buna sadık olarak üstelik züğürt uykudan dinlenmiş değil yorulmuş kendisine kalkar. Bunu çözümü ise çağ yolunu anahtar tedbirlerden zarif. Ama yer önemlisi apneye illet olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. 
 
Ara Sıra emraz: Deveran bozukluğuna sadık problemler ve akciğer yetmezliğine mecbur solunum yetersizlikleri uyku kalitesini etkiler. 
 
Depresyon ve anksiyete: Ruhsal bozukluklarımız dahi gaflet uykusu kalitemizi etkileyebilir. 
 
Gür ayrımsız gaflet için neler yapılmalıdır? 
 
Kâh destek tedbirlerle kaliteli ve eğlenceli ayrımsız aymazlık süreci oluşturulabilir. Bu dalgı süreci hafta sonları bile çiğnenmemelidir. Hafta sonu 9 saatin konusunda çıkmamak koşuluyla uyuyabilirsiniz. Bu saatleri de hormon düzeylerine göre ayarlamalısınız.  
 
Dönem zarfında kendinize ayırdığınız istirahat saatlerini alçak uyku saatlerine çevrilmemesi şeb kaliteli aynı gaflet uykusu için önem genişlik etmektedir. Eksersiz saatlerini sabah vakitlerine almamız durumunda olacaktır. Çünkü yoğun eksersiz ile salınan ara sıra hormonlar uykumuzu kaçırabilir.  
 
Stresli tıpkı iş ortamımız var ise, akşam ezanı saatlerinde işinizi düşündürmeyecek tezkere intikal etmek üzere aktivasyonlara yönlenebiliriz.  
 
Yatacağınız yerin nahoş ve sesiz olmasına özen edin.  
 
Uykunuz kaçtığında daldırmak için uğraşmayın yataktan kalkarak ayrımlı ayrımsız şeyler yapın. 
 
Uykuya dalmakta gravite yaşıyorsak bağırsak aktivasyonumuzu arttıracak öz, kıraathane kabilinden içeceklerden ırak durmamız önemlidir.  
 
Hem yunak hem birlikte itici ortamlar uykuya dalış ve kalitesinde mesail oluşturur.  
 
el telefonu gibi elektronik aletler bedenin elektriksel yükünü arttırarak birinci sınıf ayrımsız gaflet sürecini sabotaj ederler.  
 
Uykudan önce alınacak sıcak bire bir duş bile aymazlık kalitesini arttırır. Ayrıca bazen bitkilerde aymazlık süreçlerini desteklemektedir. Lavantanın hem kokusu hem bile çay olarak içilmesi sakinleştirici ve uykuya dalışı kolaylaştırıcı etkisi mevcuttur. Zencefil ve kuşkonmaz kabilinden nebatat dahi dahili alınımı ile lavanta üzere uykuya dalışı kuvvetlendirir. Zerrin kantaron bitkisi dahi çay adına alımı gaflet kalitesini arttırdığı üzere sakinleştirici özelliğe da sahiptir.

Bir Cevap Yazın