Nobel, Eren Sancar’a sunma edildi

CİHAN’birlikte düz kayran habere bakarak ihsan töreni sırasında arada çalınan müzikler arasında Mozart ’ın Türk Marşı dahi vardı. Bu marşın seçilmesi, Aziz Sancar ’a tıpkı jest yerine yorumlandı.

Stockholm Konsert Huset ’te (Konser Evi) düzenlenen törene, çok sayıda davetlinin birlikte Kraliyet ailesi bütün fertleri bile amade bulundu. Yapılan gelişmemiş konuşmaların ve çalgı resitallerin arasında ödüller sahiplerine sunma edildi.

Nobel Tababet ödülünü İrlandalı William Campbell, Japon Satoshi Omura ile Çinli Youyou Tu paylaştı. Takaaki Kajita ve Kanadalı Arthur McDonald Nobel Fizik Ödülü ’ne müstahak görüldü. Nobel Kimya Ödülü ’açık, çalışmalarını ESIR ’da sürdüren genetik bilgin Prof. Dr. Eren Sancar, İsveçli Tomas Lindahl ve KÖLE ’li Paul Modrich ile paylaştı. Prof. Dr. Eren Sancar, hücreleri hasar gören DNA’ları zahir onardığını ve kalıtım bilimi bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde bu ödüle layık görüldü. Yazın Ödülü ’nü ise Belaruslu yazar Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç kazanırken Tutum Ödülü İngiliz iktisatçı Angus Deaton ’a verildi.

Nobel ödülü kazanan fen adamlarına plaket ve Nobel Madalyası ’nın birlikte seçkin birine 850 bin Euro değerinde para ödülü da sunma edildi.

Dürü töreninin akabinde, binin üzerinde davetliye Stockholm Belediyesi’nde Nobel yemeği verilecek. Yemeğe; İsveç Krallık ailesi, İsveç Başbakanı Steven Löfven, bakanlar, fırka temsilcileri ve yabancı ülke temsilcileri ile dürü alanlar katılacak.

Bir Cevap Yazın